[#1] Podsumowanie roku 2022
Chętnych zapraszam do lektury podsumowania minionego roku. Koncentruję się głównie na NG, ale jest tam też trochę o The A500 Mini, sprawie Zalepy, magazynie Amiga Freindship i paru innych rzeczach, które być może zainteresują również fanów Amigi klasycznej.
6
[#2] Re: Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Co do A500mini znam kilka osób co nie miało styczności z Amigą od początku lat '90 i kupili właśnie A500mini, bo małe kompaktowe i można pograć we wszystko z dziecięcych lat.
1
[#3] Re: Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Dość optymistycznie napisane to podsumowanie odnośnie AmigaOS4.x, no ale ok


btw. w outlecie media martk za A500 mini za 351zł
https://mediamarkt.pl/konsole-i-gry/konsola-amiga-thea500-mini-9

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 13:14:14 przez michal_zukowski
[#4] Re: Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #1

W wypowiedzi odniosę się tylko do Amigi 68k

Nigdy nie ukrywałem swojego sceptycyzmu, twierdząc wówczas, iż w kilka miesięcy po premierze świat zapomni o tym urządzeniu.


To jest nieprawda. Konsolek sprzedało się więcej przez te kilka miesięcy niż Amig NG. Popularność jest , może szału i histerii zakupowej nie było ... .

Miarą sukcesu wersji Mini, miała być kolejna konsola w odmianie Maxi,


Czekaj, czekaj. Premiera A500mini była na początku marca 2022 , jeszcze nie ma pełnego roku sprzedaży żeby wysuwać takie wnioski. Ja myślę że zapowiedż będzie latem lub jesienią tego roku.

Nie wiem, czy The A500 Mini rzeczywiście fizycznie trafiła na sklepowe półki (czy tylko do dystrybucji sieciowej)


To proste do sprawdzenia , wchodzisz na stronę np. Neonet i klikasz dostępność produktu od ręki w sklepach. Podejrzewam że w miastach powyżej 100 tyś ludności A500 była na stanie w sklepach.

Reasumując nowa konsolka tłumów za sobą nie porwała, kupili ją dokładnie ci, po których można było się tego spodziewać. amigowcy, fani retro, trochę bloggerów i youtuberów


Poniekąd możesz mieć rację ale nie do końca. Przypadkowi ludzie nie wiedzący o istnieniu Amigi też mogli nabyć konsolę.

okazuje się bowiem że konsola jak przystało na rasową chińską zabawkę potrafi się psuć.


W szczególności tak jest jak ktoś wsadza łapki do środka. Wielu retro maniaków chciało A500mini przerobić na Maxi. Podejrzewam eksperymenty na tym poletku i przyczynę awaryjności sprzętu. Mimo to jeśli faktycznie tak jest to nie ma problemu z jej naprawą

Konsolę The A500mini można bez problemu zmusić do działania jako komputer. Podłączyć zewnętrzną klawiaturę , myszkę i pracować jak z Amigą od Commodore , tylko dużo, dużo szybszą z dużą pamięcią chip i
fast.
Podsumowanie:
Przełomu nie ma ale za to jest krok w przód dla Amigi 68k dzięki A500mini

Co do podsumowania roku. Bardzo fajne i profesjonalne jak każdego roku OK
3
[#5] Re: Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Fajne podsumowanie, optymistyczne. Brakuje mi wzmianki o pistorm i emu68, które w tym roku dały fajne możliwości użytkownikom klasycznych Amig.
[#6] Re: Podsumowanie roku 2022

@Mir3k, post #5

Brakuje mi wzmianki o pistorm i emu68


To są rewolucyjne rozwiązania ale zrozum jedno - to ma być dostępne . Użytkownik kupuje , wciska w slot i włala - działa ,gra i buczy. Jak tak nie będzie to papa . Jak zawsze tylko nieliczni skorzystają z tego rozwiązania.
[#7] Re: Podsumowanie roku 2022

@djpiotrs, post #6

Aktualnie w 600 to wygląda tak:
1. Kupujesz raspberry pi 3a (aktualnie dostępne bez problemu)
2. Kupujesz pistorm do A600. Też dostępny od ręki -
3. Na karcie SD wypalasz obraz CaffeineOS.
4. Składasz w całość i włączasz.

Wydaje mi się to całkiem nieskomplikowane dla kogoś kto ma klasyka, ale może masz coś innego na myśli.
3
[#8] Re: Podsumowanie roku 2022

@Mir3k, post #7

Na karcie SD wypalasz obraz CaffeineOS.


Uważasz że nie ma w tym komplikacji ? To ma być - kupuję wkładam i yess? Kogo tym zachęcisz ? Tylko Amigowca .
[#9] Re: Podsumowanie roku 2022

@djpiotrs, post #8

Przecież nikt nie kupuje dzisiaj Amigi ot tak, bo jest w sklepie. Jedynie fani i retro-fani.
Kto niby ma oczekiwać, ze kupujesz, wkładasz i działa? Wymyślasz…….
[#10] Re: Podsumowanie roku 2022

@michal_zukowski, post #3

Mufa to nowy Pampuch. ;)
4
[#11] Re: Podsumowanie roku 2022

@flops, post #2

A500mini znam kilka osób co nie miało styczności z Amigą od początku lat '90 i kupili właśnie A500mini

Chyba to produkt skierowany właśnie do nie-Amigowców, ale takich,
którzy mieli styczność kiedyś i kojarzą oraz wiedza, co to jest.
Amigowiec też pewnie kupi, ale chyba nie, żeby używać, ale raczej
postawić sobie na półce ładne pudełko w celu kolekcjonerskim.
[#12] Re: Podsumowanie roku 2022

@mmarcin2741, post #11

Amigowiec też pewnie kupi, ale chyba nie, żeby używać, ale raczej
postawić sobie na półce ładne pudełko w celu kolekcjonerskim


???? Ja używam , bo jest praktyczniej. Nie rozumiem, mam kupić i się gapić jak leży na półce? Są chwile że tak jest.
[#13] Re: Podsumowanie roku 2022

@Aniol, post #9

Kto niby ma oczekiwać, ze kupujesz, wkładasz i działa?


Dobre pytanie. Z takim podejściem za kilka lat nie będzie już nikogo, nie...
[#14] Re: Podsumowanie roku 2022

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Ani słowa o TF360, która dla mnie jest wydarzeniem rewolucyjnym.
[#15] Re: Podsumowanie roku 2022

@OSH, post #14

"mało śledziłem wydarzenia dotyczące Amigi klasycznej, dlatego w tegorocznej edycji podsumowania, niestety ją pominę"
[#16] Re: Podsumowanie roku 2022

@juen, post #15

A, no dobra.
[#17] Re: Podsumowanie roku 2022

@OSH, post #14

W 1996 powstał Blizzard A2060, który to także działa z A500. Jeśli powstaje podobny sprzęt 26 lat później to nie nazywaj tego rewolucją bo nic rewolucyjnego w nim nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 11:02:03 przez michal_zukowski
[#18] Re: Podsumowanie roku 2022

@michal_zukowski, post #17

ale mowa o 060 do cd32...
1
[#19] Re: Podsumowanie roku 2022

@juen, post #18

A faktycznie. To wycofuje swoje słowa :)
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem