kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 - problem z audio
Cześć,

Mam problem z audio w Amidze.

Wygląda to jak na załączonym filmie:


Jak żaden dźwięk nie jest odtwarzany, to w głośnikach słychać burczenie/ szum, a jak właczę jakiś dźwięk to już go nie spychać.
Jak zobaczycie dopiero w 5 sekundzie szum zniknął. Potem się na chwilę pojawił i potem znów idealnie.

Macie pomysł co to może być?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 19:28:38 przez silelis
[#2] Re: Amiga 1200 - problem z audio

@silelis, post #1

Rozumiem że sprawdzałeś inny kabel ew. podpiąłeś bezpośrednio np pod wzmacniacz ? U mnie problemem była kiepska masa na kablu scart
[#3] Re: Amiga 1200 - problem z audio

@sunater, post #2

Możesz rozwinąć temat "kiepskiej" masy, bo rzeczywiście jak podłączyłem Amigę do CRT, zupełnie innym przewodem, to nie mam tego problemu.
[#4] Re: Amiga 1200 - problem z audio

@silelis, post #3

Producenci tanich, a kiepskich kabli SCART puszczają masę audio i masę video jednym przewodem. To powoduje przenikanie "treści obrazu" do sygnału audio, dając charakterystyczne "pyrkanie", zmieniające się wraz ze zmianami na ekranie.
2
[#5] Re: Amiga 1200 - problem z audio

@Krashan, post #4

Słychać również brum gdy wyświetlany jest jasny obraz.
[#6] Re: Amiga 1200 - problem z audio

@Krashan, post #4

Rzeczywiście zmiana pkabla pomogła.
Do OSSC convertera puściłem sygnał po DSUB i osobno audio i problem zniknął.

W tym kablu SCART/ EURO z Allegro (od Pana XXXX - w sumie nie wiem czy mogę podać nick,) było coś więcej nawalone, bo w nim również próbowałem puścić audio osobnym kablem z boku i nie pomogło.
Nie polecam tego sprzedającego.
[#7] Re: Amiga 1200 - problem z audio

@Krashan, post #4

A nie większy wpływ ma brak ekranowania na przewodach audio, które prawdopodobnie idą razem z video we wspólnym ekranowaniu lub masa to po prostu kilka przewodów idących obok?

Bardzo dawno temu zrobiłem sobie kabel RGB ze starego przewodu VGA gdzie RGB miało osobne ekrany+ ekran ogólny. Dźwięk był puszczony przewodami audio idącymi "obok"(również ekranowane oplotem). Z tego co pamiętam to wszystkie GND i tak były połączone w scart i w Amidze. To był najlepszy kabel RGB. Tak dobry, że go gdzieś zgubiłem.


Te co mam teraz mają dźwięk razem z video i co najwyżej oplot na całości. Bez oplotu, to nawet lampy led dają mi śmieci na ekranie. Małe, ale zauważalne
[#8] Re: Amiga 1200 - problem z audio

@snifferman, post #7

Brak ekranowania jest niżej w hierarchii poważnych błędów. Ignoranci dający jeden wspólny przewód masy dla audio i video nie biorą pod uwagę kilku faktów:
  • Masa audio i masa główna są w Amidze połączone przez dławik. Czyli dla sygnałów zmiennych nie są zwarte.
  • Półtorametrowy przwewód masy (tyle ma typowy kabel SCART) ma niepomijalną rezystancje i indukcyjność.
  • Sygnały video i csync wracają przewodem masy z powrotem, na jego impedancji mamy więc spadek napięcia zmieniający się w takt sygnałów video i ten spadek wprost (galwanicznie, nie przez sprzężenie pojemnościowe czy indukcyjne) przenosi się na wejście odbiornika audio.
Moje symulacje i pomiary wykazały, że wartość międzyszczytowa zakłóceń spowodowanych użyciem wspólnego przewodu masy może przekroczyć 100 mV, co będzie bez problemu słyszalne. Brak ekranu między audio a video, to zakłócenia ponad 10 razy mniejsze. W gnieździe RGB Amigi jest 6 pinów masy i one nie są tam dla zabawy. Kable, które ja robię, mają w środku wewnętrzny ekranowany przewód audio (L, R, GND), koncentryczne przewody dla RGB i CSYNC (każdy ma swoją masę) i finalnie zewnętrzny ekran obejmujący całość (dodatkowa oddzielna masa).
[#9] Re: Amiga 1200 - problem z audio

@Krashan, post #8

@Krashan Z tego co widzę w sklepie tego kabla nie masz?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 23:46:31 przez silelis
[#10] Re: Amiga 1200 - problem z audio

@Krashan, post #8

Masa audio i masa główna są w Amidze połączone przez dławik. Czyli dla sygnałów zmiennych nie są zwarte.

Tego samego nie można powiedzieć o Euro w TV.

Kable, które ja robię, mają w środku wewnętrzny ekranowany przewód audio (L, R, GND), koncentryczne przewody dla RGB i CSYNC (każdy ma swoją masę)

Akurat dla CSYNC zabrakło mi już ekranowania, ale w zasadzie jeśli RGB i audio już swoje mają, to stwierdziłem, że ekran zewnętrzny całości już wystarczy.

Brak ekranowania jest niżej w hierarchii poważnych błędów.

To zależy co masz obok. Ja miałem zakłucenia od oświetlenia LED. Były zależne od ułożenia kabla na blacie

Kable VGA(te starsze) mają lepsze ekranowania niż nowe, które jako ekrany mają metalizowaną folię. Nie wiem ile dzisiaj kosztuje metr dobrego przewodu z wystarczającą ilością żył i ekranów, ale stare kable VGA można zdobyć za darmo. Mają 3 osobno ekranowane żyły dla RGB i 8 nieekranowanych przewodów. Powinno wystarczyć jeśli ktoś zrezygnuje z ekranowania dla Audio lub da osobnym przewodem.

Teraz sobie przypomniałem skąd go miałem. Był to 10m lub 20m przewód od rzutnika i z racji długości był dość dobrze wykonany. Użyłem tylko małego kawałka. Pewnie wyjdzie taniej i lepiej niż kupno "czegoś" z alle... Jeszcze te piłowane DB25, ble
[#11] Re: Amiga 1200 - problem z audio

@silelis, post #9

Z tego co widzę w sklepie tego kabla nie masz?
Nie mam. Robię te kable na zlecenie określonych dystrybutorów (nie w Polsce). W związku z tym tylko u nich można je kupić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem