kategoria: A500
[#1] Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc
Dzień dobry,

Na początek krótko o sobie. Można pominąć i przejść do wątku głównego ;)

Jestem szczęśliwym posiadaczem AMIGA 500. Dostałem ją jako dziecko i grywałem regularnie dniami i nocami. Pewnego dnia "coś się zepsuło" i powiedziano mi że chyba gra już nie będzie działać. Na szczęście mój silny charakter dziecka nie pozwolił rodzicom na wyrzucenie sprzętu do śmieci i po dziś dzień Amiga jest ze mną. Minęło kilkanaście, a może nawet 20 lat i przypomniałem sobie o sprzęcie. Chciałem go na nowo odkryć, ale przecież "coś się zepsuło". Zacząłem grzebać nieco głębiej i wnioski są następujące:

- zasilanie działa,
- stacja dyskietek nie czyta ich prawidłowo, a mianowicie (i tutaj będę tłumaczył łopatologicznie bo naprawdę się nie znam na tych sprawach) - dyskietka jest zasprzęglona, silniczek wykonuje ruch do góry (zakrywa taśmę magnetyczną), następnie ciągnie w dół (odsłania wtedy taśmę magnetyczną) i dalej już wykonuje cały czas ruch ciągnący w dół (tak jakby śruba była wyrobiona albo jakby nie osiągnął właściwej pozycji 'dolnej' i nie mógł wykonać kolejnego ruchu w górę),
- na moje oko wygląda jakby silniczek sam w sobie działał, ale z jakiegoś powodu nie realizował kolejnych ruchów góra-dół i tym samym nie odczytuje zawartości dyskietki.

Wiem, że wytłumaczyłem to beznadziejnie, ale może wśród Was znajdzie się ktoś kto zrozumiał lub rozumie po części i spróbuje pomóc. Będę wdzięczny, bo serce się kraje że sprzęt nie działa jak należy.
W razie co mam również nagrany filmik. Można próbować czymś regulować ?


[#2] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@naftarule, post #1

taśma żle wpięta, kabelki zasilające wpięte na odwrót. brydna głowica, kondensatory do wymiany, CIA walnięte, mechanicznie zablokowana i sporo innych rzeczy. Na odległośc niestety trudno pomóc.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 16:51:46 przez Stoopi
[#3] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@Stoopi, post #2

jak tasma zle wpieta to dioda disk drive swieci swiatlem ciaglym - wiec pudlo
wez odkurzacz i wyczysc wszystkie syfy ze stacji i z glowic (odkurzac na male obroty!)
dyskietka czyszczaca + perfumy z alko i wyczyszci w xcopy
[#4] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@naftarule, post #1

Wiem, że wytłumaczyłem to beznadziejnie


No. Nie kazdy ma kamerę żeby nagrać filmik jak działa i internet też drogi i wolny, żeby go wrzucić. Jeszcze trzeba go jakoś zripować z VHS i zapisać w jakiejś kompresji... zaraz zaraz

Minęło kilkanaście, a może nawet 20 lat


[#5] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@snifferman, post #4

Przecież napisał:
W razie co mam również nagrany filmik.
1
[#6] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@naftarule, post #1

A ty masz jedną dyskietkę tylko?

O co chodzi z tą pozycją dolną? Głowica dochodzi do końca (czyli w stronę taśmy sygnałowe) i chce przesuwać się dalej mimo osiągnięcia krańca, tak, że ślimak przeskakuje?

Filmik mógłby rozwiać wątpliwości i być jakimś punktem startu.
[#7] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@naftarule, post #1

Na zdjęciu widać pionowy ślad zostawiony na dyskietce przez głowicę. Moim zdaniem świadczy to o tym, że dyskietka się nie obraca, czyli silnik obracający dyskietką nie działa.
[#8] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@nostrum666, post #5

No tylko dlaczego go nie wrzucił? Karshan ma rację co do lini na dysku. Jak się nie obraca to trzeba sprawdzić czemu. Nie wiem co to za model stacji. Może taki z paskiem napędowym? Chyba takie były w Amigach?
[#9] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@snifferman, post #8

Poniżej link do filmiku - faktycznie będzie łatwiej:

https://wetransfer.com/downloads/dca59287cc93cf515b2e72c8195b410720230325211941/04496f83cd9e92a52bff8c8d1f53454f20230325212036/7b7164

Odpowiadając kolejno na pytania:

1. Posiadam więcej dyskietek, ale tej akurat mi nie szkoda ;) Próbowałem na innych, ta sama sytuacja.
2. Jest trochę tak jak napisałeś san_u - wg. mnie pozycja krańcowa dolna osiągnięta, a ślimak jakby chciał dalej do niej dążyć lub też ślizga. Na filmie sam ocenisz.
3. Silnik obracający dyskietkę niby obraca. Nie wiem tylko czy ma to robić cały czas bez wyraźnych przerw ? Bo faktycznie działa w takich jakby interwałach - obróci, zatrzyma, obróci, zatrzyma.
[#10] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@snifferman, post #8

W życiu nie widziałem napędu 3.5" z paskiem... Ale kto wie.
[#11] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@naftarule, post #9

Tak, dyskietka powinna zacząć się obracać od razu po włożeniu do stacji. Potem może się zatrzymywać, ale dopóki głowica się przesuwa, powinna się kręcić. Teoretycznie sterowanie jest oddzielne, ale żadne oprogramowanie tak nie robi, bo nic się nie odczyta, gdy dyskietka stoi.
[#12] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@naftarule, post #9

Na filmie jednak widać, że ten "pionowy ślad" to zaskakujące odbicie światła z lampy.
[#13] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@naftarule, post #9

Nie powinno być tych interwałów, zanim głowica się poruszy, silnik musi obracać dyskietką.

Czy na innej dyskietce też tak jest?

Właściwie, to trudno powiedzieć, co jest przyczyną tych interwałów. Teraz należałoby sprawdzić, czy sygnał załączenia silnika też pojawia się i znika bądź podłączyć inną sprawną stację.

Czy dioda stacji dysków także włącza się i wyłącza w rytm tych interwałów? Jeśli tak, problem leży po stronie Amigi, jeśli nie, po stronie stacji tak wstępnie.
[#14] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@Krashan, post #10

W życiu nie widziałem napędu 3.5" z paskiem.

A ja na pewno widziałem, ale nie pamiętam czy w Amidze jako DF0. Napewno miałem zewnętrzną stację do Ami. Miała napęd 26pin(chyba) i była niższa od standardowej. Prawdopodobnie dlatego silnik napędowy był na pasku, żeby było łatwiej to upchać.

Czy standardowej wysokości widziałem z paskiem, to już nie wiem. Jest to jakiś trop i można sprawdzić.

Później to już tylko usterki mechaniczne no i sterowanie samego silnika.

Przydało by się więcej info:

Jaki model stacji
Czy silnik kręci się bez oporów z dyskietką i bez
Jak jest koło zamachowe od dołu stacji, to czy na nim też widać spowolnienia
Czy jest tam czujnik położenia.
Miałem jedną stację, gdzie kondensatory wylały.
1
[#15] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@Krashan, post #10

Mam takie stacje, ale jako df1. Stacje pod nazwą Cumana, w środku były chyba citizen'y ze złączem 26pin.
1
[#16] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@Krashan, post #10

W życiu nie widziałem napędu 3.5" z paskiem... Ale kto wie.

Np. w Panasonicu FS-A1F (MSX2) są takie. Producent stacji to właśnie Panasonic (dokładnie to Matsushita wg napisu na obudowie).
[#17] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@san_u, post #13

Dioda stacji dysków włącza się i wyłącza w rytm interwałów obrotu dyskietki.
Po ustawieniu głowicy w pozycji "górnej" (taśma przykryta) to silniczek bez problemu ściąga do dołu lecz na tym koniec, nie pojedzie znowu do góry. Przesmarowany został ślimak oraz łożysko na czubie ślimaka, łożysko jest kompletne.
Sama głowica przesuwając ją ręcznie po wyjęciu (odłączeniu) silnika porusza się bez żadnych oporów - lekko.
Zastanawia mnie jak silnik przerzuca sobie biegunowość ? Czy odpowiada za to ta bramka (symbol GP1 S52) ?
Co sądzicie o tym, że to ona nie działa poprawnie ? Można ją jakoś sprawdzić ?

[#18] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@naftarule, post #17

Czy stacja klika bez dyskietki?
[#19] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@naftarule, post #17

Sama głowica przesuwając ją ręcznie po wyjęciu (odłączeniu) silnika


Nie jestem super majstrem od stacji, ale silnik krokowy jest ustawiony, tak aby celował w ścieżki. Odkręcając go straciłeś ustawienie.
Głowice też są ustawione pod odpowiednim kątem i naprzeciw siebie.
[#20] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@naftarule, post #17

To jest silnik krokowy, posiada specjalny sterownik na płytce stacji i nie ma czegoś takiego jak "biegunowość". Ten element GP1S52 to nie jest bramka, tylko transoptor, dzięki któremu stacja wykrywa, kiedy głowica dojdzie do ścieżki 0. Można go z grubsza sprawdzić, potrzebny jest do tego zasilacz laboratoryjny i multimetr. Tu masz kartę katalogową tego elementu. Może też być po prostu brudny w środku (w wycięciu w które wchodzi plastikowa końcówka obudowy głowicy), ale z tym poradzi sobie patyczek kosmetyczny nasączony izopropanolem.

Ponieważ masz bardzo niedobrą tendencję do rozkręcania wszystkiego bez zastanowienia się, uprzedzam, że jak ruszysz dwa wkręty mocujące głowicę (te na środku zdjęcia, zabezpieczone niebieskim lakierem), to rozkalibrujesz stację.
[#21] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@snifferman, post #19

Nie jestem super majstrem od stacji, ale silnik krokowy jest ustawiony, tak aby celował w ścieżki. Odkręcając go straciłeś ustawienie.
Nie sądzę. Przykręcić go z powrotem i tak możesz tylko na jeden sposób. Takie silniki zazwyczaj mają krok 90°, więc jak nawet będzie pół stopnia odchyłki, to nie ma znaczenia. A na ścieżce 0 i tak zawsze się stacja ustawia korzystając z czujnika. Natomiast gorzej będzie jeżeli odkręci ramię głowicy, albo nieostrożnie czyszcząc zdeformuje jej zawieszenie.
[#22] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@Krashan, post #21

Przykręcić go z powrotem i tak możesz tylko na jeden sposób

No ja na jego zdjęciu widzę to, co spotykałem w swoich stacjach. Mocowanie silnika z możliwością regulacji. Tam nie ma otworów na śrubki tylko takie haczyki pozwalające na obrót silnika.

Z mojego rozumienia jest to po to, aby dokładnie ustawić głowicę na środku ścieżki. Czujnik ścieżki 0 pozwala na ustawienie z precyzją co do jednego kroku. obrót silnika o to co jeszcze "brakuje". Wiadomo, że jak przesadzisz z kątem, to czujnik może nie złapać i silnik przeskoczy do następnego kroku.

W tym modelu (FB-354 jeśli dobrze widzę) mocowanie tego silniczka umożliwia regulację


Mam taką stację i też była martwa. Wylały kondensatory. Po wymianie stacja ożyła. Są tam trzy 22uF (te wylały) i jeden 1uF? Od tego sugeruję zacząć(no ale już za późno). Ja wlutowałem MLCC


Takie silniki zazwyczaj mają krok 90°

Jeśli nie mają przekładni.
Śruba pociągowa tego silnika ma przeważnie 10-12 zwojów. Mając krok co 90 stopni daje to maksymalnie 48 pozycje na całej długości. Nie za mało na 80 cylindrów?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 02:16:08 przez snifferman
1
[#23] Re: Nie działa stacja dyskietek - proszę o pomoc

@snifferman, post #22

Racja. Trochę się dokształciłem.
  • Silniki przesuwu głowicy mają znacznie więcej kroków na obrót, niż 4.
  • Faktycznie dokonuje się regulacji pozycji głowicy na ścieżce obracając silnik.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem