kategoria: A600
[#1] Problem z partycjami
Witam,
piszę do Was z prośbą o pomoc w rozwiązaniu zagadki niewidocznych ikonek partycji dysku. Mam amige 600 Kik 37.350, kartę CF 4gb - podzieliłem ją na 4 partycje po ok 1 gb. Wcześniej kartę sformatowałem na PC używając diskpart. Zaistalowałem WB 2.1 na SDH0. Jest to jedyna partycja jaka pojawiła się na pulpicie i dało się ją sformatować. Inne są wykrywane przez HDTool, Botmenu itp. Czy ma ktoś pomysł, co może być powodem? Z góry dzięki za pomoc i przepraszam, że znowu męczę.
[#2] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #1

Jakieś screeny z bootmenu?
W Cli jest dostęp do tych partycji ?
Co pokazuje komenda INFO w cli?
[#3] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #1

Podrzuć screeny z HDToolboxa.
[#4] Re: Problem z partycjami

@Norbert, post #2

zaraz podrzucę
[#5] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #4

zdjęcia z CLI, HDTool oraz Botmenu










[#6] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #5

spr HDInstTools

tam masz: DOS format
więc TO zrób :)
xD
[#7] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #5

Weź jeszcze wrzuć zdjęcie Drive Definitions. Ciekawe jaką tam Geometrię dysku zaproponował. Coś chyba ten scsi.device nie potrafi tak daleko zaczytać bloków i stąd komunikat o "no disk present". Spróbuj w Cli wpisać diskchange sdh1: i może pojawi się ikonka.
[#8] Re: Problem z partycjami

@ppill, post #7

O to chodzi?

[#9] Re: Problem z partycjami

@Cezarykl, post #6

HDInstTools gdzie znajdę? Powinienem wgrać ten program na Amigę. W Tools nie mam mam tego narzędzia. Mam tylko HDToolBox. Przepraszam za podstawowe pytania, ale dopiero zaczynam zabawę w Amigę :)
[#10] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #8

Geometria jest OK.
Spróbuj wykasować dwie ostatnie partycje (skasuj i nie zmieniaj nic więcej), zapisz ustawienia i zobacz czy Amiga zobaczy drugą partycję.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 16:43:21 przez AmiClassic
[#11] Re: Problem z partycjami

@AmiClassic, post #10

to samo niestety
[#12] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #11

diskchange sdh1:


próbowałeś w CLI?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 17:03:09 przez ppill
[#13] Re: Problem z partycjami

@ppill, post #12

Niech spróbuje, chociaż odnoszę wrażenie, że coś przy tym partycjonowaniu poszło nie tak.
Zaemulowałem teraz jego Amigę, spartycjonowałem kartę CF 4GB i widzę wszystkie partycje, sformatowałem je i wszystko jest ok
[#14] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #9

HDInstTools gdzie znajdę?


https://aminet.net/package/disk/misc/hdinst

spr jeszcze wcześniej zrobić:

c:LoadModule devs:nowySCSI.device
[#15] Re: Problem z partycjami

@ppill, post #12

tak próbowałem w CLI
[#16] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #15

To chyba źle to wszystko spartycjonowałeś. Korzystałeś z jakiegoś tutoriala, czy radziłeś sobie sam?
[#17] Re: Problem z partycjami

@AmiClassic, post #16

Kozystałem z tutoriala z YT. Problem mam tylko z 4 gb kartą. Mam kartę 500 mb i ona dobrze się formatuje. Robiłem wszystko tak jak tu. https://www.youtube.com/watch?v=f9TVgWwW1NA&t=438s
[#18] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #15

Skoro używałeś diskpart to podepnij jeszcze raz do PC i uruchom System Information (w polu z lupą wpisz wininfo i powinno wyskoczyć).



Podaj co zaznaczone jest na czerwono albo najlepiej screenshota z pełnymi danymi CF.
[#19] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #17

To spróbuj zrobić według tego tutka: link
[#20] Re: Problem z partycjami

@Cezarykl, post #6

zainstalowałem program. Zaczął formatować. Trochę się z tym zejdzie, idzie powoli. Po odpaleniu DOS format pojawiła na pulpicie się ikonka SDH1:BUSY. Więc jest nadzieja :D Dam znać czy się udało.
[#21] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #20

Trochę się z tym zejdzie, idzie powoli.


Ale wiesz, że powinieneś użyć quick format?
[#22] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #20

Nie obejrzałeś mojego tutka, bo znowu źle to robisz, trudno.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 21:49:57 przez AmiClassic
[#23] Re: Problem z partycjami

@AmiClassic, post #22

Obejrzałem, jestem bardzo wdzięczny za pomoc, bardzo dobry tutorial, ale chciałem spróbować innego sposobu zanim całkowicie sformatuję dysk, trochę szkoda mi było zainstalowanych programów na partycji SDH:0. Proszę nie obrażaj się na mnie i bardzo przepraszam jak uraziłem. Wiem powinien być quick format aby nie zepsuć CF. Na razie udało mi się programem HDInstTools. niestety nie widziałem tam opcji quick format. Po sformatowaniu tym programem system widzi partycję. Da się na nim umieścić pliki. Bardzo jestem wszystkim wdzięczny za pomoc i zaangażowanie.
[#24] Re: Problem z partycjami

@Drakon, post #21

Zwracam honor. Był quick format. Pozostałe partycje tak sformatowałem. Bardzo przepraszam, mój brak uwagi
[#25] Re: Problem z partycjami

@pmizer, post #1

Jak na razie wszystko działa. Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc. Temat można uznać za zamknięty.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem