kategoria: A500
[#31] Re: A500 nie czyta dyskietek

@snifferman, post #30

Dobra doszedłem do wniosku że nie będę walczył z tymi stacjami i dyskietkami, jakiego goteka nabyć aby bez problemu współpracował.
[#32] Re: A500 nie czyta dyskietek

@Dj_adi, post #31

takiego z wgranym FlashFloppy. Znajdziesz na alle (jakieś 140zł). Jeśli chcesz mieć w niedalekiej przyszłości turbo z IDE, to gotek wtedy staje się mało przydatny. Jeśli zdecydujesz się na goteka, to nie piłuj, nie tnij, nie wierć obudowy.
[#33] Re: A500 nie czyta dyskietek

@snifferman, post #32

Zależy kto co lubi. Moim zdaniem w A500 gotek ma zawsze spore zastosowanie mimo posiadania turbo. Jest wiele dem dostępnych wyłącznie w adf lub działających z wyłączonym turbo np. EON. Przykładowo mam Wichra. Z procesorem ustawionym na 26 czy 28 mhz (turbo) demo się sypie, ale żeby działało prawidłowo muszę wyłączyć turbo, wówczas procesor chodzi z 7 mhz i załadować demo z dyskietek albo adf.
[#34] Re: A500 nie czyta dyskietek

@misiek2, post #33

Też mam Wichry i nawet jeden daje radę na 48Mhz. Może kiedys znajdę pamięć, która da radę 50Mhz. Tylko widzisz ty już masz jakieś turbo. Wszystko zależy od tego w co się chce bawić i ile $$$ ma się w kieszeni.

Jak ma być albo-albo to raczej skłaniałbym się do zakupu turbo. Jak kasy mało to gotek dobry na początek. Żeby nie było, to jestem również fanem dyskietek
[#35] Re: A500 nie czyta dyskietek

@snifferman, post #34

Widziałem tę okazałą kolekcję OK W każdym razie uważam, że warto mieć goteka zamiast stacji a najlepiej obok niej. Amiga 500 jest wdzięcznym komputerem do tego celu. Łatwo zamontować boot selector, mając stację i goteka można przełączać kolejność urządzeń co daje ogromne pole do popisu. Z innymi modelami już tak różowo nie jest.

Wracając do tematu, dokładnie jest jak piszesz "Wszystko zależy od tego w co się chce bawić i ile $$$ ma się w kieszeni." Bez względu jednak na posiadane turbo, gotek w tym modelu jest przydatny, przynajmniej u mnie się to sprawdza (stacja + gotek + wicher). Natomiast w modelu A1200 z ACA 1233 czy pistorm32 nie widzę już najmniejszego sensu posiadania goteka.
[#36] Re: A500 nie czyta dyskietek

@misiek2, post #35

Dobra to jeszcze raz od początku bo ja to ciemna masa w tym temacie jestem, jak można mieć stacje i goteka to jest ok (dyskietka musi być!) Budżet ma dobrze działać ale bez szaleństw. Wicher zastąpi mi przerabianie pamięci? dodatkowa nie wiem czy da się reanimować zjadło ścieżki bateria kondensatory podstawki zamówione będę ratował. Jak kto chętny zmajstrowac mi wicherek to słucham propozycji (⁠◠⁠‿⁠◕⁠)
[#37] Re: A500 nie czyta dyskietek

@Dj_adi, post #36

Dobra to jeszcze raz od początku bo ja to ciemna masa w tym temacie jestem

A obejrzałeś filmiki o turbo, które podlinkowałem?
jak można mieć stacje i goteka to jest ok (dyskietka musi być!)

Można. Wystarczy zrobić albo kupić zewneyrzny interfejs a najlepiej też obudowę. Można też podłączyć stację i Goteka na jednej taśmie w środku.

Wicher zastąpi mi przerabianie pamięci?

Nie. Pamięć CHIP to osobny temat.
Dodatkowo nie wiem czy Wicher jest obecnie dostepny, bo to projekt zamknięty. TF536 oraz 68030TK V2 są otwartmymi projektami. Wychodziły lepiej ekonomicznie i są szybsze. Dają też możliwość uruchomienia softu co wymaga min 020(chyba, że chodziło o wichra z 020 bo taki też był). Wicher z 68000 jest fajny bo daje dobrą kompatybilność. W czasach gdy są projekty z 030 i 128MB ram na pokładzie nie jest już taki atrakcyjny.

dodatkowa nie wiem czy da się reanimować zjadło ścieżki bateria kondensatory podstawki zamówione będę ratował.

Możesz ratować. Na twojej płycie można zrobić 2MB CHIP czyli max bez rozszerzenia pod klapką. Rozszerzenie nie będzie potrzebne.

Wicher 508i kosztował jakieś 140€
TF536 kosztuje teraz jakieś 160€
68030TK V2 kosztuje teraz jakieś 200€
Gotek full wypas z Chin kosztuje jakieś 45€ no i musiałbys sobie go chyba zaprogramowac.
Interfejsy widziałem na allegro, ale ich nie testowałem.

Zostaje tylko rozszerzenie chip i lutowanie go no i RTC
Można sie pobawić w SOJ-MOD albo kupić rozszerzenie pod klapkę i wlutować dodatkowe kości na mobo. Jest też to
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem