kategoria: A1200
[#1] Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow
Witam.
Mam pytanie odnosnie przegrywania danych (plikow) z karty CF jako twardy dysk na karte CF zainstalowana w porcie PCMCIA (przez adapter).

Cholernie dlugo trwa przegrywanie - to juz chyba szybciej bym to przez zwykla dyskietke przegral.

Jest to normalne czy mozna cos usprawnic i przyspieszyc ?

Przegrywalem kilkanascie gier z WHDLOAD z Amigi 600 z karty CF na karte PCMCIA i komputer byl wlaczony przez 6 godzin.....

Dziwne troche bo jak podlacze CF z Amigi 600 (gdzie mialem te dane) przez adapter do PC to ten mi mowi,ze nie jest to dysk dosowy i tylko format.

O co chodzi ? Adapter pod PC nie widzi ? Inna karte (te z adapteru pcmcia widzi ok)

Dzieki za pomoc.
[#2] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@Jasiu1976, post #1

A co to jest wolne kopiowanie ja kopiowalem z 'pcimcy' gierki na na hdd po literce i gry z grupy gdzie było więcej danych 'S' albo 'F' ściągały się kilka godzin, okolo 3.
Kilka godz. na parę gier to długo a nie są to jakieś wersje CD
[#3] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@Jasiu1976, post #1

Pytanie ile MB tych danych tam jest.

Kartę CF z IDE Amigi można odczytać pod Win w WinUAE.
[#4] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@mike100, post #2

No to wszystko jasne.... Tez pare gierek "po literce" kopiowalem i sie ciagnelo.
Czyli nic nowego....
[#5] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@mike100, post #2

U mnie na A500 transfer po FTP tak zasuwa że nie zdążę mrugnąć i plik jest tak w ogóle to karta CF w Pcimci powinna być w formacie FAT32
[#6] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@Jasiu1976, post #1

Dziwne troche bo jak podlacze CF z Amigi 600 (gdzie mialem te dane) przez adapter do PC to ten mi mowi,ze nie jest to dysk dosowy i tylko format.

O co chodzi ? Adapter pod PC nie widzi ? Inna karte (te z adapteru pcmcia widzi ok)


Raczej nie jest to dziwne, bo kartę w środku masz sformatowaną w filesystemie amigowym, a tę, którą wtykasz w adapter na PCMCIA zapewne w FAT32.

Kopiowanie dużej ilości plików sugerowałbym przeprowadzać pod WinUAE. :)
[#7] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@Jacenty, post #5

w Pcimci powinna być w formacie FAT32


Nie ma znaczenia w jakim formacie jest karta tylko jak w amigowym to nie odczyta takiej karty na pececie bez pomocy emulatora Amigi.
[#8] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #7

otóż ma znaczenie - FAT32 jest koszmarnie powolny przy pracy z małymi plikami.
3
[#9] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@alt_, post #8

Jak dla mnie to FFS jest wolniejszy.

Tutaj jest mowa o skopiowaniu kilkunastu gierek dla WHDLoad, a te najczęściej są w obrazach dyskietek po 900kb.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 14:44:01 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#10] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #9

Jak się dobrze przyjrzysz to jednak sie okaże, że kopiowanie spowalnia właśnie na tych katalogach, gdzie nie ma pojedynczych dużych plików, a wiele małych. I to jest właśnie wada FAT32, szczególnie na dużych kartach - rozmiar klastra 4, 8 czy 16kB powoduje, że każdorazowy zapis nawet pustego pliku wymusza zapisanie na karcie nawet 16kB danych. Zapisanie 100 plików po 512B - gdzie na FFS przy rozmiarze sektora 512B zajmie 100x512B, na FAT32 z klastrem 16kB zajmie 100x16kB...
[#11] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@alt_, post #10

To prawda, ale jeszcze nikt nie wspomniał o dwóch rzeczach które mogą mieć wpływ na transfer, prędkość taktowania procka, oraz bufor w pamięci ustawiany dla każdej partycji osobno. (zapomniałem jakim rozkazem). Pamiętam że zmiana np z 2KB na 20KB sporo zmieniała, ale powyżej już niczego nie poprawiała.
[#12] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@alt_, post #10

Dlatego blocksize dla partycji FFS zawsze warto zwiększyć z tych 512. 4096 daje sporą różnicę.
[#13] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@alt_, post #10

Nie możesz sobie zainstalować partycji na karcie z klastrem 512 bajtów ?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 15:46:40 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#14] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@Jasiu1976, post #1

Ile masz RAMu w Amidze 600? Zwiększ solidnie bufor w hdtoolbox jeśli masz jakiś minimalny.
[#15] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@ZbyniuR, post #11

Addbuffers, podstawowa komenda dla grających w Doom'a i używających plikopartycji pod ShapeShifter :)
1
[#16] Re: Amiga 600,1200 - wolne kopiowanie plikow

@amikoksu, post #14

2 mb chip i 8 mb fast-ramu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem