kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 3000 I problem z obrazem
Hey, mam taki problem z A3000, totalnie nie mam pojęcia w jaki sposób wyregulować krzywiznę widoczna w górnej części ekranu? link Czy może być to skorygowane przez ustawienie PLL? Totalnie nie mam pojęcia, gdzie zacząć.
[#2] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #1

A to na pewno nie jest wina bardziej monitora?
Rozumiem że już próbowałeś ustawić małym śrubokrętem potencjometr obok wyjścia vga?
[#3] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@Ralpheeck, post #2

Próbowałem już na dwóch monitorach. A czy wspomniany potencjometr nie jest tylko do wyjścia vga? Bo próbowałem, ale nic to nie zmienia.
[#4] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #3

Tak, jest od vga. No ale skąd miałem wiedzieć jak masz podłączone?
Zmień na chwile zworke PAL na NTSC.
Zmień tez rozdzielczości, aby zobaczyć czy na każdej jest takie zakrzywienie.

Próbuj inny kabel/monitor, aby wykluczyć ze to tam jest problem.
Moze Super Denise szwankuje, bo z Amberem raczej by tak to nie wyglądało? Nie masz a500+ żeby podmienić?
Wszystko inne działa super?
[#5] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@Ralpheeck, post #4

Sorki, za bycie mało konkretnym. Podłączone do SCART, bo nie mam niczego w domu co potrafi złapać 31khz. Poszukam kabla i dam znać, ten sam kabel działa ok z A2000 i A500. Reszta wydaje się działać poprawnie.
[#6] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #5

Możesz jeszcze przełączyć na 15KHz. To jest przełącznik monitora VGA ale może ma również jakiś wpływ na działanie RGB. Nie powinno wpływać ale kto wie co i gdzie siedzi z tym narożnikiem.
[#7] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@Rafał A-3000, post #6

Niestety nic to nie daje. Oscyloskop zostawiłem daleko stad, ale wydaje mi się ze nie ma poprawnej synchronizacji, nawet OSSC nie potrafi złapać sygnału. Zamówiłem płytkę RGB do HDMI i nowy kabel wtedy zobaczę co się dzieje.
[#8] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #7

Szkoda, że nie masz możliwości sprawdzenia po VGA. A może masz TV z tym złączem?
[#9] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@Rafał A-3000, post #8

Próbowałem na jakimś samsungu i na monitorze który przyjmuje 15hz. Niestety w obu przypadkach pokazuje błąd.
[#10] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #9

Na SVGA to warto przełączyć, bo część monitorów łapie tylko 31kHz ale pewnie próbowałeś. Mój żaden 15kHz nie łapie.
[#11] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@Rafał A-3000, post #10

Tak próbowałem, czekam na Rgb do hdmi na port video. Jak to nie zadziała, postaram się o jakiś oscyloskop.
[wyróżniony] [#12] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #11

Spytam o to Janne (ten od AA3000+). Ciekawe czy mu coś przyjdzie do głowy...
[#13] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #1

Pamieci masz polutowane czy w podstawkach?
jak rozuiem te znieksztalcenie masz po vga a po rgb jest tez tak czy jest ok?
[#14] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@Kulamario, post #13

Zniekształcenie jest po RGB, po VGA pokazuje błąd synchronizacji, mimo tego ze monitor obsługuje 15khz .
Podstawki sprawdzę, ale to plyta 3000+ od hese. Tak, jeszcze myśle o recapie kondensatorów na doughterboardzie, ale czy stare kondensatory mogą powodować takie zniekształcenie?
[#15] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #14

po VGA pokazuje błąd synchronizacji, mimo tego ze monitor obsługuje 15khz .

Na tym złączu (VGA) ma wychodzic sygnał 31khz więc to że monitor obsługuje 15khz nic nie wnosi.
Podlacz inny monitor VGA ( TV LCD ? ). Najlepiej CRT.
[#16] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@Norbert, post #15

Ok znalazłem eizo który potrafi 31khz link obraz nie za piękny, ale wyglada lepiej niż na wyjściu rgb.
[#17] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #16

Janne odpisał, że nie spotkał się z taką usterką.
[#18] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #14

No coś jest z płytą nie tak
Może lut puścił
A czy na innych przewodach patrzyles ?
[#19] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@Rafał A-3000, post #17

Dzięki,
Czyli zostało mi do wyeliminowania:

1) kabel Rgb ( czekam na nowy )
2) kondensatory na daughterboard ( nie wiem czy to może mieć jakiś wpływ, ale mysle, ze warto wymienić na nowe )
[#20] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #19

Z tego co wiem, problem masz na płycie Re-A3000 (od Johna Hertella), którą kupiłeś ode mnie.
Problem o którym mówisz nie występował u mnie w ogóle, zatem zakładam że masz problem z kablem (albo TV/monitorem).

Daughterboard raczej na pewno nie będzie źródłem tego problemu.
[#21] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@alt_, post #20

Dzięki, to czekam na nowy kabel. Sprawdziłem poprzedni z a500 i wszystko z nim niby Ok, ale może a3000 jest bardziej wybredna.
[#22] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #21

(Niestaty juz nie moge edytowac poprzedniego posta) sprawdzielem jeszcze na dwoch innych monitorach i przez OSSC przez VGA. Obraz mimo, ze lepszy jest daleki od idealu. Bede szukal dalej.
[wyróżniony] [#23] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@sand, post #22

A próbowałeś pod systemem zmieniać rozdzielczości i liczbę kolorów? Czy ma to jakiś wpływ na wyświetlany obraz/załamanie?
Nowsze płyty A3000 i starsze z niektórymi wersjami Romów ruszą także bez daughterborda.
[#24] Re: Amiga 3000 I problem z obrazem

@Rafał A-3000, post #23

Ok, można zamknąć temat. Zrobiłem dwie rzeczy, zmieniłem kondensator na doughterboardzie i przeczyściłem styki i docisnąłem socketowane elementy. Po, zabiegu obraz z wyjścia RGB działa jak należy. Stawiam, że pomogło dociśnięcie i przeczyszczenie, chociaż mogę się mylić, bo nie sprawdziłem po przelutowaniu samego doughterboardu czy coś się zmieniło. Wielkie dzięki wszystkim, za pomoc.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 16:14:51 przez sand
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem