kategoria: A500
[#1] Zasilacz w środku A500?
Macie jakieś sprawdzone patenty jak zamontować zasilacz w obudowie do Amigi? Myślałem o pico ATX do 500-tki. Tak, żeby mieć więcej miejsca na biurku, ale nic nie popsuć. Jak najlepiej zrobić?


Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 21:59:03 przez TuReX
[#2] Re: Zasilacz w środku A500?

@TuReX, post #1

Może schować go pod biurkiem?
3
[#3] Re: Zasilacz w środku A500?

@snifferman, post #2

Dobry pomysł OK Ale nie chcę robić takiej popeliny, tylko schować wszystko ładnie do obudowy. Da się to zrobić żeby było bezpiecznie dla Amigi?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 22:25:16 przez TuReX
[#4] Re: Zasilacz w środku A500?

@TuReX, post #1

No, dolutowujesz kabelki od spodu płyty, do pinów gniazda zasilania, a sam zasilacz kitrasz tam, gdzie się zmieści. Można dopasować płytę od zwykłego zasilacza AT/ATX, byle się zmieściła. Przy poborze prądu, jaki ma A500, żaden wentylator nie jest potrzebny.
[#5] Re: Zasilacz w środku A500?

@Daclaw, post #4

Ok, ale taki zwykly pico typu 90-120W będzie dobry? I czy go jakoś zaizolować czy może być bez niczego w środku?


Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 22:42:12 przez TuReX
[#6] Re: Zasilacz w środku A500?

@TuReX, post #3

nie.
[#7] Re: Zasilacz w środku A500?

@TuReX, post #1

jakieś sprawdzone patenty jak zamontować zasilacz w obudowie


atari st ?

lub coś takiego ?

https://www.ppa.pl/forum/amiga/41229/amiga-500-w-obudowie-desktop-mojego-pomyslu#m676361
[#8] Re: Zasilacz w środku A500?

@Cezarykl, post #7

Zajefajna obudowa Dzięki za inspirację. A Atari ST to z jakiego powodu?
[#9] Re: Zasilacz w środku A500?

@TuReX, post #8

A Atari ST to z jakiego powodu?

no zasilacza wewnątrz budy.
[#10] Re: Zasilacz w środku A500?

@Cezarykl, post #9

Fakt, nie skojarzyłem. Będę kombinował i jak coś wyjdzie sensownego to się pochwalę. Swoją drogą widzę, że 1040ST ma to naprawde fajnie rozwiązane w środku. Szkoda, że w Amidze jest inaczej.
[#11] Re: Zasilacz w środku A500?

@TuReX, post #1

Tu link jest dość ciekawy projekt, problem że jeden element jest w obudowie BGA i w warunkach domowych trudno polutować (potrzebna "kuchenka"). Dalej to nie zasilacz w środku ale tylko jedno napięcie potrzebne.

Ewentualnie szukaj czegoś takiego link , może nie być łatwo.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 23:10:14 przez SimonGK
[#12] Re: Zasilacz w środku A500?

@SimonGK, post #11

No to jest super, ale niestety sam sobie tego nie polutuję. Ale mam jakiś przegląd możliwości. Wielkie dzięki ok, racja
[#13] Re: Zasilacz w środku A500?

@TuReX, post #1

Kupiłem PicoPSU i będę to chciał upchnąć w Amidze 500 lub 1200, ale dodatkowo w środku również znajdzie się zasilacz 230V/12V zasilający PicoPSU - to już może być problematyczne, ale możliwe do wykonania (wielkości laptopowych zasilaczy - mam taki 12V 8A). Wtedy na zewnątrz Amigi byłby tylko jeden niezbyt gruby kabelek z gniazdka 230V.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 20:27:53 przez Adinfo
[#14] Re: Zasilacz w środku A500?

@Adinfo, post #13

A tak zapytam, po co pchać laptopowy zasilacz do środka? Nie lepiej niech sobie leży pod biurkiem tak, jak przy laptopach? W Amidze można zamontować pstryczek. Taki 6A powinien wystarczyć
1
[#15] Re: Zasilacz w środku A500?

@Adinfo, post #13

Fajnie, ja mam regulowany laptopowy do tego, więc też chyba się nada. Tylko on się mocno grzeje i nie wiem, w którym miejscu obudowy najlepiej byłoby go wcisnąć? Jednak to jest plastik, który może się chyba odkształcić po czasie.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 22:06:30 przez TuReX
[#16] Re: Zasilacz w środku A500?

@snifferman, post #14

Tu racja, zależy czy np. taka Amiga może być brana na "zloty" Amigowe i wtedy dużo mniej gratów do noszenia (to jedyny powód takiej integracji). Po za tym jak najbardziej taki zasilacz 12V może być na zewnątrz. A jak oprócz tego trzeba transportować ze dwa monitory i inne akcesoria to fajnie mieć mniej do noszenia/podłączania - to jedyny powód czemu w jednej sztuce chcę to zapakować do środka.

@TuReX - co do temperatury zasilacz 12V to racja, zależy od sztuki i modelu, wtedy jednak wolę mieć go na zewnątrz.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 22:16:19 przez Adinfo
[#17] Re: Zasilacz w środku A500?

@TuReX, post #15

Tylko on się mocno grzeje


każdy laptopowy zasilacz, gdy rozkleisz plastyk obudowę TO dostajesz lepsze jego właściwości chłodzące :)
1
[#18] Re: Zasilacz w środku A500?

@Cezarykl, post #17

Wszystko się zgadza Ja po prostu chcę mieć porządek na biurku, bo mam obok inne sprzęty i wkurzają mnie kable. Niby nie dużo, a trzeba to jakoś uporządkować. Zanim kupię coś nowego szeroki uśmiech
[#19] Re: Zasilacz w środku A500?

@Adinfo, post #16

co do temperatury zasilacz 12V to racja, zależy od sztuki i modelu

Mój się grzeje tak sobie, ale jednak jest to odczuwalne. Poza tym zawsze można go przepiąć do innego kompa w razie potrzeby, a włożony do środka traci na możliwościach
[#20] Re: Zasilacz w środku A500?

@Cezarykl, post #7

to pc serwer
[#21] Re: Zasilacz w środku A500?

@Adinfo, post #16

No to może lepiej użyć Ładowarki USB 5v? Nie wiem jak jest ta A500 rozbudowana, ale podstawowa konfiguracja powinna mieścić się w 2A. 12v i -12V można uzyskać przetwornicami i tak byłoby rozsądniej, bo na tych liniach w praktyce używany jest tylko układ dźwiękowy i ich obciążenie jest minimalne. Nie będą się grzały

Port USB C można sobie wcisnąć zamiast portu chinch VIDEO, który jest czarnobiały i prawie nikt go nie używa. Wtedy fabryczne gniado zasilacza może zostać na czarną godzinę.

Ładowarkę USB i kabel łątwo jest kupić, więc będzie lepiej niż jakieś detykowane wymyślone rozwiązanie.

Używając zasilacza 12V, który chcesz mieć w środku musisz stracić (czytaj wygenerować ciepło) na transformacji 230v-12v i później jeszcze na 12v-5v. Z ładowarką USB, której nie widzę sensu pchać do środka będziesz grzać Amigę tylko na przetwornicach -12v i +12v , które i tak mają obciążenie rzędu 10-20mA.

Port USB C kupisz za grosze już z PCB z wyprowadzeniem na przewody.
Przetwornice 12V musiałyby być odseparowane galwanicznie między sobą. Nie wiem czy te proste step up będą się nadawały.

Minusem może być duży spadek napięcia na przewodzie USB przy dużym obciążeniu. przy 2A nie będzie to problem ale przy 5A musisz mieć już dobry przewód.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 00:49:35 przez snifferman
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem