kategoria: A600
[#1] Monitor C= 1802 brak kolorów
Cześć.

Udało się upolować ładnie zachowany monitor Commodore 1802.

Niestety (lub stety - co kto lubi), monitor, gdy podpinam A600 przez tradycyjną trzyżyłową "czinczię" wysyła sygnał wyłącznie monochromatyczny. Próbowałem już na różne sposoby. Przełączając tryby i żonglując przewodami jak stara, dobra dyspozytorka w centrali telefonicznej.

Serwisu się nie boję, ale pomyślałem, że zapytam Was bo niewykluczone, że coś robię źle.
Może jest do tego dedykowany kabel...

Dziękuję za Wszelką pomoc.
[#2] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@wilkwcieniu, post #1

Obraz powinien być w kolorze, może uszkodzony dekoder w monitorze ? (nie wiem co tam siedzi, może jakieś TDA, albo brak zasilania jego ?)

Podłącz np. magnetowid albo inne źródło i sprawdź czy jest kolor aby wykluczyć winę komputera.
[#3] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Hubez, post #2

Podpinałem PSX. To samo.
[#4] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@wilkwcieniu, post #3

Uszkodzony może być dekoder koloru, ewentualnie brak zasilania na nim. Trzeba zobaczyć co tam siedzi, może być np. TDA4555

On nie ma jakieś przełącznika przypadkiem z tyłu ?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 21:57:57 przez Hubez
[#5] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@wilkwcieniu, post #1

Pezełącznik z przodu w jakiej pozycji? Do których gniazdek podpinasz które wtyczki? No i najważniejsze. Z instrukcji użytkownika wynika, że ten monitor ma tylko tryb NTSC, więc europejskie Amigi pracujące w PAL dadzą obraz mono. Dekoder koloru to TA7670.

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 09:36:06 przez Krashan
1
[#6] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Krashan, post #5

Cześć Mistrzu.

Miałem nadzieję, że zabierzesz głos w dyskusji.
Miałem takie podejrzenia.
Zastanawiały mnie tylko opinie, tu i ówdzie, że powinien być kolor.

Dzięki.
Podepnę coś przez dekoder i zobaczymy.
[#7] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Krashan, post #5

Co się tyczy przełącznika z przodu i wejść z tyłu. Próbowałem każdej konfiguracji :) .

Czy taki Chińczyk załatwia sprawę?

https://allegro.pl/oferta/konwerter-standardu-video-cvbs-pal-ntsc-obustronny-9505453954

Ostatni raz taką kostkę miałem w 98 roku do PSX.
[#8] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@wilkwcieniu, post #6

Zastanawiały mnie tylko opinie, tu i ówdzie, że powinien być kolor.
Bo z tego co czytam (nie próbowałem sam), to każdą Amigę z kickiem 3.x można w Boot Menu przełączyć na NTSC. I wtedy kolor być powinien. Co prawda A600 nie ma fabrycznie kicka 3.x, ale można wyposażyć.
[#9] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Krashan, post #8

Moja ma.
Wchodzę w boot menu.
Sprawdzam.
[#10] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@wilkwcieniu, post #9

Żeby było łatwiej, przełącznik trybu pracy z przodu powinien być w pozycji COMP, a wyjście Composite Video z Amigi (żółte RCA) powinno być połączone do gniazda VIDEO w monitorze.
[#11] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Krashan, post #10

Tak też zostało to zrobione.
Efekt widmo.

Ustawiłem w Boot Menu na NTSC.
Później wszedłem w Prefsy i sprawdziłem na większości trybów z NTSC.
Na samym końcu wypróbowałem każde z gniazd, na każdym możliwym ustawieniu przełącznika z przodu.

Niestety - bez efektu.

Co jest u licha!? :)
[#12] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@wilkwcieniu, post #11

Bo trochę poteoretyzowałem. W Boot Menu można oczywiście wymusić start Amigi w trybie NTSC zamiast PAL, ale nie zmienia to faktycznego kodowania koloru w sygnale Composite (zmienia się tylko rozdzielczość i częstotliwości odchylania). O kodowaniu decyduje napięcie na nóżce 7 układu CXA1145, które jest na sztywno ustalane rezystorem. Więc żeby faktycznie mieć system NTSC w sygnale, trzebaby przelutować ten rezystor.

Tylko uwaga, ja nadal teoretyzuję, nigdy tego sam nie robiłem.

Moim zdaniem ten monitor słabo się nadaje do Amigi, przez CV jakość obrazu będzie lipna, lepiej mogłoby być przy oddzielnych sygnałach Luma i Chroma, ale takich Amiga bez dodatków nie produkuje. Przy czym nadal pozostanie problem NTSC.
[#13] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Krashan, post #12

Co mógłbym w takim razie do niego podpiąć?
Rozumiem, że musiałby to być wynalazek Made in Daleki Wschód lub North America.
A ten konwerter sygnału, który proponowałem wyżej?
Pozwoliłby przynajmniej określić czy problem tkwi, a) w monitorze, b) źródle sygnału, c) czy we... właścicielu :) .
[#14] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@wilkwcieniu, post #13

Co mógłbym w takim razie do niego podpiąć?
Bez konwertera PAL do NTSC to praktycznie w Polsce nic. Bo niby można C-64 i małe Atari, ale obstawiam, że przygniatająca większość dostępnych w Polsce egzemplarzy tych komputerów pracuje w systemie PAL. Ten konwerter z linka teoretycznie powinien dać radę, pytanie jak z jakością obrazu po konwersji. Jak kupisz, to się dowiesz, tak to niestety działa. Do Amigi... to ja bym się pozbył tego monitora i polował na Commodore 1084S albo Phlilps CM8833. Jeżeli już odtwarzamy "czar epoki kineskopu". Da się do tego 1802 dorobić wejście RGB, ale to dłubanina dla znawców tematu.
[#15] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Krashan, post #14

Wiesz...
Ja go zgarnąłem za przysłowiową flaszkę.
Nie pozbędę się go tak łatwo :) ...
Ładny jest.
Philipsa miałem. Był doskonały.
[#16] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Krashan, post #5

Monitor ten występował zarówno w wersji na rynek amerykański (NTSC) jak i w wersji europejskiej (PAL).
Jeśli zatem masz egzemplarz z normalną europejską wtyczką to powinieneś mieć obraz w KOLORZE.
Brak koloru jest dowodem uszkodzenia sprzętu. Wrzuć zdjęcie naklejki z tyłu monitora to się wszystko wyjaśni.
[#17] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@wilkwcieniu, post #1

Skoro czinczowy obraz nie daje koloru nawet jak workbencha przełączysz na NTSC, to pozostaje kabel RGB.
[#18] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@ZbyniuR, post #17

Skoro czinczowy obraz nie daje koloru nawet jak workbencha przełączysz na NTSC, to pozostaje kabel RGB.
Tylko jak go do 1802 podłączysz?
[#19] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Krashan, post #18

Jak ktoś sie uprze. :)

1
[#20] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@ZbyniuR, post #19

1
[#21] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@wilkwcieniu, post #1

Ooo, Commodore 1802… W 1991-94 używałem takiego monitora ale z Atari 65XE. Tylko wtedy mi w sklepie przerobili kabel, bo ten monitor był raczej przeznaczony do pracy z C64.
Czy do Amigi nie lepiej było poszukać tradycyjnego amigowego „bluratora” Commodore 1084S?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 23:28:38 przez MDW
[#22] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@*y, post #16

Bardzo proszę.


[#23] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@MDW, post #21

Prawdopodobnie i tak skończy w witrynie jako eksponat.
Mimo wszystko, chciałbym, żeby zdobił kolekcję, już jako egzemplarz w pełni sprawny.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 09:51:47 przez wilkwcieniu
[#24] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@wilkwcieniu, post #22

Bardzo dziękuję! Masz egzemplarz europejski, który powinien wyświetlać obraz w kolorze (oczywiście z kolorowego źródła).
[#25] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@*y, post #24

Czyli jest mówiąc wprost - walnięty.
[#26] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@*y, post #24

Po czym rozpoznajesz, ze to wersja na EU?
[#27] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Hellena, post #26

Bo urządzenie spełnia europejską dyrektywę VFG 1046/1984.
2
[#28] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@Hellena, post #26

bo ma zasilanie 220v 50Hz
1
[#29] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@docent, post #28

Jakby to była wersja USA to użytkownik już dawno by ten monitor ufajczył podłączając do naszego zasilania.
[#30] Re: Monitor C= 1802 brak kolorów

@docent, post #28

No w sumie zapomniałem że oni tam mają inaczejszeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem