[#1] Jak są formatowane dyskietki?
Takie pytanie: czy jeżeli zakleję otwór w dyskietce HD (żeby Amiga ją czytała jak DD) to w trakcie formatowania używana jest mniejsza gęstość zapisu na całym nośniku czy zapisuje się tylko część nośnika? Ktoś z Was może wie jak to działa? Zastanawia mnie to, bo formatując dyskietki w DOS-ie nie widzę specjalnej różnicy w szybkości zapisu dyskietek DD i HD. I nie wiem czemu..


Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 14:27:45 przez TuReX
[#2] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@TuReX, post #1

imho cała dyskietka jest używana tylko ścieżki są bardziej od siebie odsunięte przy dd.
[#3] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@druzil28, post #2

Czyli stacja przy dyskietkach HD działa szybciej niż na DD?
[#4] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@TuReX, post #3

W Amidze transmisja danych z FDD ma stałą wartość, stąd przy dyskietkach HD prędkość obrotowa jest zmniejszona o połowę.
W PC prędkość obrotowa jest stała, zmienia się prędkość transmisji danych.
Stąd zrobienie ze stacji PC amigowej stacji SD/HD wymaga sporo więcej przeróbek niż przy przeróbce wyłącznie do stacji SD.
[#5] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@TuReX, post #1

Szybkość zapisu jest do zbadania (może porównywalna) ale na pewno na Amidze dyskietki w trybie HD kręcą się o połowę wolniej - obroty silnika spadają o połowę.
Trochę wiedzy jest tu
[#6] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@wali7, post #4

Dzięki za wyjaśnienie. Z tego wychodzi, że w PC przy "przesuwaniu głowicy" na dyskietce HD odczytywana jest większa ilość danych niż na dyskietce DD. A na Amidze jest to niemożliwe na zwykłej stacji (przez inny konttroler). Dobrze rozumiem?
[#7] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@TuReX, post #6

720KB i 1.44MB na PC ma tyle samo scieżek.
720KB Floppy - 80 tracks x 9 sectors x 2 sides x 512 bytes per sector = 737,280 bytes
1.44MB Floppy - 80 tracks x 18 sectors x 2 sides x 512 bytes per sector = 1,474,560 bytes

Na PC stacja ma taką sama prędkośc obrotową przy 720KB i 1.44MB. Z tego co pamietam to jest to 300RPM. Dane przy formacie 1.44MB są transferowane 2x szybciej niż przy 720KB. W Amidze kontroler działa z taką samą prędkością, więc przy odczycie dyskietki HD prędkość obtorowa stacji jest 2x wolniejsza(150RPM). Chcąc przerobić stacje PC do odczytu dyskietek HD na Amidze, należy spowolnić silnik. Nie wszystkie stacje da się tak przerobić, a jak się uda to nie wszystkie utrzymują stabilne niższe obroty.

Stacje HD nie zdobyły popularności na Amidze i większość gier i programów i tak była na dyskietkach DD(większa ilość odbiorców).
Dzisiaj praktyczne zastosowanie takich stacji, to raczej chęć posiadania czegoś wyjątkowego niż sama praktyczność. Na PC były jeszcze stacje ED 2.88MB, ale same napędy i nośniki są bardzo trudne do zdobycia.
[#8] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@snifferman, post #7

Stacje HD nie zdobyły popularności na Amidze i większość gier i programów i tak była na dyskietkach DD(większa ilość odbiorców).


Ja pamiętam, że jak kupowałem A1200 w "wieży" to do zestawu wziąłem "gęstą" stację od Micronika bodajże. Było to o tyle fajne rozwiązanie, że przenoszenie danych z PC było bezproblemowe. Brałeś dowolną "pecetową" dyskietkę, ładowałeś do środka, CrossDOS montował i szlus. Ale faktycznie, obniżoną prędkość transferu danych doskonale pamiętam (z moich ówczesnych doświadczeń to wydawało się to chyba ze 4x wolniejsze niż z dyskietki DD, ale może faktycznie obiektywnie działało to "tylko" 2x wolniej).
1
[#9] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@TuReX, post #6

Tak, dobrze rozumiesz. W Amidze dekodowaniem danych ze stacji zajmuje się Paula, o ile jest to fajne z uwagi na elastyczność (Amiga bezproblemowo odczytuje bardzo różne formaty), to akurat szybkości transmisji nie da się zwiększyć aby robić to jak na PC z dyskietkami HD (a szkoda).
Istnieją osobne kontrolery FDD dla Amigi (bodajże Catweasel), które potrafią pracować ze zmienną prędkością transmisji danych.
[#10] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@wali7, post #9

No ale skoro na PC można regulować prędkość transmisji, a na Amidze nie - to skąd wynika problem braku opcji odczytywania amigowych dyskietek na pececie (bez przeróbek, kombinowania z 2 stacjami itd)? A na Amidze wręcz przeciwnie? Na logikę powinno być odwrotnie


Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 15:49:38 przez TuReX
[#11] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@TuReX, post #10

Kontroler FDD w PC potrafi co prawda zmienić prędkość transmisji, ale to wszystko co potrafi, bo jest to specjalizowany kontroler do konkretnego formatu dyskietek. W Amidze dekodowaniem zajmuje się bardziej uniwersalny układ, jakim jest Paula, i o wiele parametrów można zmienić, o wiele więcej niż w kontrolerze w PC. Jedynym większym ograniczeniem FDD w Amidze jest maksymalna prędkość obsługiwanej transmisji danych.
[#12] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@recedent, post #8

Obroty są o połowę wolniejsze ale odczytuje ze ścieżki dwa razy więcej danych. szeroki uśmiech
[#13] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@snifferman, post #7

Stacje HD nie zdobyły popularności na Amidze

Ja na przełomie wieków kupiłem do swojej Amigi stację HD. Był to jeden z bardziej nieudanych zakupów w życiu. Używaliśmy już wtedy CD-RW, każdy miał albo wyjmowany dysk twardy albo drugi do noszenia go. Poza tym od mniej więcej 2000-2001 wszyscy znajomi Amigowcy mieli już Amigi w sieci (i to zwykle stałe łącza).
Użyłem tej stacji dysków dosłownie chyba 4 razy. Raz żeby zobaczyć czy faktycznie sformatuje się w FFS na 1,76 MB i ze 3 razy gdy musiałem coś przynieść od kogoś na pecetowych dyskietkach 1,44 MB. Przez kilka kolejnych lat ta stacja tylko zbierała kurz, bo stacji dysków się po prostu nie używało. Nawet gęste dyskietki za mało mieściły, od 2003 używałem już pendrive'a USB, bo przesiadłem się na Pegasosa G3. szeroki uśmiech Stację sprzedałem razem z resztą Amigi jakieś 10 lat temu.

Generalnie gęsta stacja dysków w Amidze była bardzo irytująca, bo działała o połowę wolniej niż DD. Nie wiem ale chyba właśnie przez obniżenie o połowę prędkości jakoś uzyskano podwójna gęstość. Efekty był taki, że sformatowanie czy zapisanie 1,76 MB trwało koszmarnie długo. Prędkość DD była nieakceptowalna, a gdy tutaj była mniejsza o połowę i można było jeszcze zapisać 2 razy więcej to miało się wrażenie, że zawalenie dyskietki danymi trwa wieki. Szybciej było mi wypalić płytę CD-RW. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 15:59:48 przez MDW
1
[#14] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@recedent, post #8

Było to o tyle fajne rozwiązanie, że przenoszenie danych z PC było bezproblemowe. Brałeś dowolną "pecetową" dyskietkę, ładowałeś do środka, CrossDOS montował i szlus.

To samo tyczy się dyskietek 720KB PC. Nie było do końca bezproblemowe, bo ucinało mi nazwy plików jeśli dyskietkę nagrałem pod Win. CrossDOS nie obsługiwał długich nazw jeśli poprawnie pamietam. Dane musiałem pakować na PC i rozpakować na Ami. Plusem jest to, że 720KB można "obsłużyć" na fabrycznej stacji, którą każdy w Amidze miał.

Problemem były same dyskietki. 720KB były przynajmniej u mnie trudno dostępne po 96r, a HD miały już blędy na Amidze przy pierwszym formatowaniu.
[#15] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@MDW, post #13

Ja nie miałem stacji HD w Amidze nigdy, ale miałem kolegę z A4000, w której (chyba) była taka stacja. Nie wiem jak często ją używał szczerze mówiąc Czyli kontroler stacji w Amidze jest jednak dużo lepszy, tylko koniecznie szybszy. OK


Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 16:08:21 przez TuReX
[#16] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@snifferman, post #14

Z tego co ja pamiętam to chyba ta wersja CrossDOS-a z Workbencha działała tak jak mówisz, ale wersja komercyjna (jakaś nowsza) miała obsługę długich nazw. A dyskietki były coraz gorzej robione moim zdaniem, dlatego było coraz więcej problemów z zapisem/odczytem. To samo miałem na C64 z dyskietkami 5,25 dawniej.. To samo z płytami CD-R, bo na początku nawet na oko na powłoka do wypalania była gruba, a później światło przez nią normalnie prześwitywało


Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 16:10:28 przez TuReX
[#17] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@snifferman, post #14

Jeśli prosiłem kogoś, żeby mi coś nagrał na dyskietce na pececie (albo chciałem akurat wczytać coś co mi przyniósł) to nie miało znaczenia, że 720 kB standardowa amigowa stacja obsługiwała bez problemu, bo delikwent innych dyskietek niż HD nie miał.

Dlatego przy posiadaniu stacji HD w Amidze wymiana danych była "bezproblemowa". Z "rzadką" stacją było by "problemowo", chyba że ziomkom z pecetami rozdałeś dyskietki DD zaznaczając, że jak mają Ci dawać coś na dyskietce to tylko na tej od Ciebie.

Co do jakości "późnych" dyskietek - zgoda. To co było w obrocie w 97-98 roku pewnie jeszcze kilka lat wcześniej nie przeszłoby wewnętrznych testów jakości w fabryce. Możliwe, że właśnie z "kosza z odrzutami" te późniejsze serie były brane.
[#18] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@recedent, post #17

No ale przecież wystarczyło zakleić jeden z otworów na dyskietce HD, żeby działała jako DD, więc jaki problem? Sam tak robię do dziś Fakt, że szybko zacząłem przenosić dane na dysku twardym i specjalnie zrobiłem na nim partycję FAT, żeby była odczytywana na PC. Dlatego pamiętam coś odnośnie CrossDOS-a tego osobnego niż wersja z Workbencha. Dokładnie dat nie pamiętam, ale coś do 2000 roku max, więc to się zgadza z Twoimi wyliczeniami.



Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 16:28:43 przez TuReX
1
[#19] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@TuReX, post #18

No ale przecież wystarczyło zakleić jeden z otworów na dyskietce HD, żeby działała jako DD, więc jaki problem?


Wyobraź sobie taki dialog:
- Ej, stary przynieś mi na dyskietce tę pracę ze studiów, tylko najpierw zaklej taśmą klejącą okienko (tylko nie to gdzie jest zabezpieczenie zapisu - to drugie okienko), potem sformatuj u siebie na pececie jako 720 kB a dopiero potem nagraj mi te dane. Jak się nie zmieszczą to zrób podzielone archiwum i nagraj na kilku takich "zaklejonych" dyskietkach.
- Pogięło cię?! Nic mi się nie chce specjalnie zaklejać i formatować. Kup se normalny komputer!
3
[#20] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@recedent, post #19

Ja tam nie wiem, miałem kiedyś takie sytuacje i po prostu dawałem koledze sformatowaną na Amidze dyskietkę (pod PC0) lub brałem ją ze sobą, gdy szedłem do kolegi z PC. I działało Podzielone archiwum to inna bajka, tu masz rację, ale do większych rzeczy to już używałem twardzieli lub CD-R-ów.


Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 17:31:47 przez TuReX
[#21] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@TuReX, post #18

Na Amidze to wystarczyło. Z pc chyba trzeba było wpisać parametr by sformatował na 720kb. Inaczej zawsze było 1.44kb.
[#22] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@snifferman, post #7

Na Amidze standardem było jest 880 KB.
1
[#23] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@druzil28, post #2

Skok głowicy jest stały, DD ma 2 razy mniej sektorów na ścieżkę.
Chyba chodziło ci stacje 5.25" 40-ścieżkowe (360kB) z 80-ścieżkowymi (1.25MB), tam faktycznie tak było, ale stacje HD trzeba było przezworkowywać, żeby mogły pracować w trybie 40 ścieżek. W standardowych stacjach 3.5" dla PC i Amigi jest na stałe 80 ścieżek (w xcopy można odczytać 82, ale nie wiem czy jakaś gra korzystała z tych ścieżek).
[#24] Re: Jak są formatowane dyskietki?

@recedent, post #8

Transfer jest ten sam, kwestia tego jak działał sterownik, czy dekodował dane programowo i czy zapisywał i odczytywał całą ścieżkę bez względu na ilość danych. Pamiętam, że praca na dyskietkach 720kb już była wolniejsza 2 lub 3 razy w porównaniu do dyskietki Amigowej.

Na dyskietkach Amigowych też będzie trochę wolniej, bo jeśli się nie mylę, to Amiga musi zapisać całą ścieżkę na raz, a więc całą ją musi wcześniej odczytać, co trwa na dyskietkach HD 2 razy dłużej, bo obroty zwalniają o połowę, czego pewnie większość jest świadoma.



Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 22:54:32 przez san_u
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem