[#1] Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD
Witam szanownych forumowiczów.

Poszukuję drivera na przyjaciółkę, który umożliwia formatowanie dyskietek do pojemności ciut powyżej 1MB. Było coś takiego kiedyś i nie pamiętam jak się to nazywało.

Ktoś pomoże?
[#2] Re: Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD

@zilog, post #1

diskpare.device
xfloppy.device

hop
1
[#3] Re: Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD

@Drakon, post #2

I wszystko na temat.
Bardzo dziękuję.
[#4] Re: Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD

@zilog, post #3

xfloppy to tylko ciekawostka. Błędy w zapisie i odczycie gwarantowane. diskspare jest spoko. W połączeniu z pfs-floppy i hackdisk.device pokazuje jak lepsza mogła być obsługa dyskietek w AmigaOS.
[#5] Re: Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD

@ppill, post #4

Pamiętam, że gęste dyskietki (normalnie formatowane na 1,76 MB) potrafiły upchnąć chyba 2,1 MB. I to też było tak średnio pewne. Ale nie pamiętam jaki to był format. Ale było coś co zapisywało prawie 2 MB i to podobno działało normalnie jeżeli chodzi o pewność zapisu. Ale tego nie używałem, bo nikt dookoła mnie nie miał gęstej stacji i nie było sensu używania takich dyskietek. Zresztą wtedy już generalnie nie było sensu używania dyskietek. szeroki uśmiech
[#6] Re: Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD

@zilog, post #1

Miałem kiedyś coś takiego. Po sformatowaniu pokazywało ponad 1M a po nagraniu choćby małego pliku nic sie nie udawało odczytać tylko NDOS albo read error.

Za to pojemność 960K działała. W teorii miało pozwalać na przenoszenie plików nieco większych od 880K bez dzielenia i to na jednej dyskietce. W praktyce i tak musiałeś brać 2gi normalny dysk ze sterownikiem do tych 960K, i tłumaczyć koledze jak to zainstalować, a wpierw namawiać i przekonywać że to nie ściema tylko że naprawdę jest taki program. W praktyce szybciej było podzielić plik i nagrać na dwa dyski 880K, a kolega szybciej sie uwinął z ich zgraniem i połączeniem. Tak czy inaczej musiałeś brać drugi dysk. :)

Użyłem tego za dwa razy. Zwykle nosiłem ze sobą tyle megasów że odpięcie twardego było mniejszą fatygą niż czekanie aż sie nagrają dyskietki. :)
[#7] Re: Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD

@ZbyniuR, post #6

Za swapperskich czasów combo Diavolo Backup + DS0: to było dosyć popularne rozwiązanie. Zaznaczałeś kilka katalogów z określoną pojemnością, ustawiałeś stopień kompresji, program liczył ile to było dyskietek, ewentualnie modyfikowałeś pod korek i jazda z zapisem. Musiałeś tylko bezmyślnie zmieniać flopy. Na siedem/osiem dyskietek zawartość jednej miałeś "gratis" w porównaniu z FFS. Odbiorca odpalał Diavolo, czytał spis plików z pierwszej dyskietki archiwum, zaznaczał co go konkretnie interesowało i później to zczytywał. Ułatwiało to przesył danych niesamowicie - żadnego babrania się w dzielenie archiwów czy kombinowanie z upychaniem pojedyńczych plików.
5
[#8] Re: Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD

@kempy, post #7

Aż mi się łezka w oku zakręciła.OK
1
[#9] Re: Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD

@kempy, post #7

ja do backupu AmigaOS uzywalem napedu ZIP: dyskietki chyba 100 MB jedna - uzywalem QuaterBackTools jak i Diavolo

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 23:41:22 przez HOŁDYS
[#10] Re: Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD

@kempy, post #7

Za swapperskich czasów combo Diavolo Backup + DS0: to było dosyć popularne rozwiązanie.

Może dla małych ilosci danych.

Ja pamiętam, że brat zamówiłdrogą pocztową Video Backup System razem z kasetą VHS i na niej mieściło się jakieś 200-250 "obrazów" dyskietek. Później chyba się z kimś wymieniał kasetami drogą pocztową. Było to wtedy fajne rozwiązanie do kopii zapasowych i wymiany danymi drogą pocztową. Koszt kasety 180min był wtedy chyba podobny do paczki 10 dyskietek.

Samo zgrywanie było trochę problematyczne, ale cenowo wychodziło dobrze

ja do backupu AmigaOS uzywalem napedu ZIP

Na bogato OK

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 23:51:58 przez snifferman
[#11] Re: Zapis powyżej 1MB na standardowej dyskietce DD

@zilog, post #1

floppy.device

Features
- Trackdisk compatible.
- Faster than trackdisk.
- Disk size is 1120KB or 2240KB.

Requirements
Kickstart 3.0, M68020

https://aminet.net/package/disk/misc/floppy43

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 00:13:51 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem