kategorie: A2000/A3000, Sprzęt
[#1] Dysk ssd
Witam Amigowcow. Mam problem z dyskiem ssd który podłączam do amigi z Buddha poprzez przejściówkę Sata to IDE. Jest on podzielony na 3 partycje widoczne w bootmenu, jednak wszystkie są unit 0 z poziomu amigi nie mogę go sformatować, próbowałem z pc przez przejściówka na USB, pokazuje że jest czysty a w amidze że nadal są te 3 partycje. Jak sformatować ten dysk
[#2] Re: Dysk ssd

@grzegosia, post #1

Jaki filesystem jest na tych partycjach ?
Jakiej wielkości są te partycje ?
Co pokazuje (jakie wielkości partycji) program FORMAT z katalogu SYSTEM ?
Jaka wersja scsi.device?
Ty używasz chyba innego device (Buddha). Jakie on ma ograniczenia ?
Pod jakim WB i kickstart używasz ten SSD?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 17:33:09 przez Norbert
[#3] Re: Dysk ssd

@Norbert, post #2

Nic nie mogę powiedzieć bo mi się system nie uruchamia, jedynie że są trzy partycje i wszystkie mają buddhascsi-0, dlatego muszę go sformatować na pc

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 18:37:21 przez grzegosia
[#4] Re: Dysk ssd

@grzegosia, post #3

To nic na temat swojego komputera nie możesz powiedzieć ?

Za dużo niewiadomych za mało konkretów.

Ze stacji dyskietek nie możesz wystartować Amigi ?

Po co chcesz sformatować ten dysk ?
[#5] Re: Dysk ssd

@Norbert, post #4

Bo nie działa system, startowałem z dyskietki na pulpicie są dwa dyski dh1 i dh0 co jest dziwne aha musiałem podłączyć dysk cf żeby wystartowało z dyskietki a te trzy partycje znikły
[#6] Re: Dysk ssd

@grzegosia, post #5

Jeśli nic więcej nie powiesz na temat Amigi i systemu jakiego używałeś na tym dysku i na jakim były założene partycje, to moja odpowiedź sama się nasuwa.
Radz sobie sam.
3
[#7] Re: Dysk ssd

@grzegosia, post #5

Chcesz sformatować ten dysk pod PC to użyj programu diskpart.
[#8] Re: Dysk ssd

@Stoopi, post #7

Już tak robiłem tylko nie wiem czy dobrą komendą użyłem "clean" po tej operacji nadal były trzy amigowe partycje.
[#9] Re: Dysk ssd

@grzegosia, post #8

Aż niemożliwe... po kolei

diskpart
list disk
select disk x (x cyfra oznaczająca nr dysku do czyszczenia)
clean
exit
[#10] Re: Dysk ssd

@misiek2, post #9

Ja tak dokładnie zrobiłem tylko nie wpisałem exit, dysk był podłączony przez adapter USB
[#11] Re: Dysk ssd

@grzegosia, post #10

A jaki to system? Korzystam z win 10 i zawsze to działa, także gdy napęd podłączony jest poprzez usb. Kasowałem tak CF podłaczone do adaptera poprzez usb wielokrotnie Być może pomoże wywołanie Windows Powershell w trybie administrator (prawy klawisz myszy na start / windows, pojawi się kilka opcji w tym Program Windows PowerShell (Administrator) i to można wybrać - dalej jak pisałem listę komend).
[#12] Re: Dysk ssd

@misiek2, post #11

Wszystko jest tajemnicą. Będzie dziwne jak grzegosia coś ci powie na temat pc, bo na temat Amigi nie wyciągniesz od niego (niej) nic.

Gdzie jest napisane że skasowanie MBR jest równoznaczne ze skasowaniem RDB ?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 02:23:10 przez Norbert
[#13] Re: Dysk ssd

@misiek2, post #11

Mam win11
[#14] Re: Dysk ssd

@grzegosia, post #13

Gratulacje.
2
[#15] Re: Dysk ssd

@grzegosia, post #13

Do buddhy nie musisz dysku czyścić pod pc . Jak masz DOM zapięty i najnowszą wersje buddhy to powinien wykryć dysk i sformatować.


Na cholere ci ssd w amidze ? Myślisz, że będzie szybciej jak pod pc ?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 21:31:07 przez Blady
[#16] Re: Dysk ssd

@Blady, post #15

Karta CF to chyba najlepsze rozwiazanie w ami w tym momencie. Ja mam w buddhe wpiety apator CF i w tym karte, pieknie sie to zamyka w obudowie w a2000.
[#17] Re: Dysk ssd

@Mokry, post #16

A widzisz Mokry mam do ciebie pytanie, czy zasilasz dodatkowo adapter CF, czy bierze prąd z gniazda ide buddhy ?
[#18] Re: Dysk ssd

@Blady, post #17

Nie zasilam. Jest tam connector na adapterze do zasilania ale dziala bez tego, co bardzo upraszcza sprawe, bo nie ma wtedy plontaniny kabli. Ale uwaga! Zworka ma byc rozwarta! Czyli odwrotnie jak dla modulu DOM! Inaczej spalisz karte CF. A moze nawet i adaptor CF.

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 22:27:43 przez Mokry
[#19] Re: Dysk ssd

@Mokry, post #18

Ważna informacja związana z Buddhą ale występuje chyba tylko w najnowszej wersji. Niedawno też czytałem ze zrozumieniem instrukcję kiedy ma być zwarta, a kiedy otwarta.
[#20] Re: Dysk ssd

@Rafał A-3000, post #19

Tak, ja mam tą najnowsza chyba 20th anniversary edition, czy jak to się tam zwie (niebieskie PCB). Wszystko jest ładnie opisane w instrukcji oraz nawet nadrukowane na PCB.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem