[#1] ustawienie gemoterii monitora pod Amigę
Witajcie,

Jakie macie sposoby na ustawienie poprawnej geometrii (położenia) obrazu pod Amigę?
Probuje już od jakiegoś czasu dojść do ustawienia optymalnego, ale jeszcze nie osiągnąłem sukcesu.
Używam do tego np gry The Settlers - wokół okna z grą jest ramka wg której ustawiam sobie obraz na szerokość, wysokość i położenie gora/dół. Problem polega na tym, ze wtedy rozjezdza sie obraz pod Workbenchem tzn. jak dopoasuje sobie w opcji oversan obraz z prawej strony okna Workbencha będzie czarny pasek. Problem jest i na crt 1084 i na LCDkach. Macie jakieś fajne patenty, zeby optymalne położenie ekranu osiągnąć i w grach i w Workbenchu?
[wyróżniony] [#2] Re: ustawienie gemoterii monitora pod Amigę

@moulder, post #1

Nie dojdziesz z tym do ładu.
Jedna gra potrzebuje overscan, inna mniejszy overscan, a jeszcze inna tylko 320x200 i zostają ramki.

Pozostaje ustawić optymalnie dla gier, a Workbench za pomocą preferencji.
1
[#3] Re: ustawienie gemoterii monitora pod Amigę

@Norbert, post #2

No właśnie tego się obawiałem.
[#4] Re: ustawienie gemoterii monitora pod Amigę

@moulder, post #1

Standardowy Workbench na crt PAL to 640x256 (lub 640x512), i wyświetla sie na środku ekranu. Ale gry zwykle wyświetlają sie w górnych rejonach tego, tzn mając wysokość 200, czasem 240 pikseli, a pozostałe z tych 256 to czarna ramka.

Ten typ już tak ma trzeba sie do tego przyzwyczaić, albo ustawiasz pod System i masz na dole czarny pas w grach, albo ustawiasz system by nie korzystał ze wszystkich dostępnych pikseli na dole i możesz ustawić ramki tak by gra nie zostawiała takiego pasa. No chyba ze masz TV z opcjami do kilku ustawień przełączanych jednym kliknięciem.

I zawsze możesz znaleźć albo narysować sobie "obraz testowy" co by koła były okrągłe i ramki symetryczne. :)
1
[#5] Re: ustawienie gemoterii monitora pod Amigę

@moulder, post #1

Jakie macie sposoby na ustawienie poprawnej geometrii (położenia) obrazu pod Amigę?

W wątku z ustawieniami do Indivision ktoś wrzucał zdjęcia z Settlersów, zobacz sobie jak wygląda ten pierwotny obraz z gry, wcale nie wypełnia całego ekranu na dole a te koła też nie są okrągłe tylko "jajowe". Sporo gier zostawia ten czarny pas na dole, musisz po prostu do odpowiednich rozdzielczości wykorzystywanych przez gry, ustawić sobie odpowiednio overscan. Monitor 1084 ma chyba potencjometry do ustawiania ekranu więc i tak jest znacznie lepiej niż przy jakimś lcd ;) Na teście, przy ustawianiu rozdzielczości, jest ekran kontrolny gdzie można sobie geometrię sprawdzić.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 10:12:52 przez Madman
1
[#6] Re: ustawienie gemoterii monitora pod Amigę

@Madman, post #5

Może piszę głupoty bo nie mam już fizycznej Amigi, ale może dla gier, które działają w 320x200 przełączyć wyświetlanie na NTSC w Early Startup Menu ? Powinno rozciągnąć obraz w pionie (ale to raczej tylko dla 1084/CRT).
Tutaj rozwiązanie sprzętowe:

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 11:15:06 przez zyga64
1
[wyróżniony] [#7] Re: ustawienie gemoterii monitora pod Amigę

@zyga64, post #6

Nigdy nie próbowałem na Amidze wymuszać uruchamiania gry w innym trybie niż ten do którego została napisana. I w sumie jestem ciekaw jak to wygląda, czy są jakieś problemy z niewłaściwym odświeżaniem pozycji sprajtów, przez co jakoś dziwnie mrugają?

Właśnie do mnie dotarło że Settlersi są w overscanie, co jest raczej nietypowe, a ktoś tu wcześniej dobrze podpowiadał żeby ustawić wyświetlanie do gry a Workbench w preferencjach rozszerzyć do takich rozmiarów.
[#8] Re: ustawienie gemoterii monitora pod Amigę

@ZbyniuR, post #7

Jak ustawisz wyswietlanie do gry, to nie rozciagniesz tak workbencha. U mnie Workbench wychodzi zawsze wezszy niz ekran (czarne pasy).
[#9] Re: ustawienie gemoterii monitora pod Amigę

@moulder, post #8

Mówisz o dłubaniu pokrętłami czy tam guziczkami w monitorze czy o programiku Overscan w prefsach na Workbenchu?
Przecież ta gra nie korzysta z maksymalnego rozciągnięcia ekranu, a ten program pozwalał tak pooddalać krawędzie ekranu że na kineskopowych monitorach nie było widać jego krawędzi. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem