kategoria: Minimig
[#1] Mist i kilka problemów nowicjusza
Skusiło mnie na zakup Mista od Lotharka (wersja 1.5), dotarł kilka dni temu. Sprzęt w sumie całkiem fajny i ciekawy, ale pomimo przekopania wielu forów na razie z kilkoma rzeczami nie jestem w stanie pójść do przodu. Może dzięki ppa uda mi się przełamać impas ;)

A więc tak, firmware zaktualizowałem do najnowszej wersji, core-y też ściągam z oficjalnej strony (zawsze najnowszą wersję).

1) Niestety problem mam z core-m amigowym, a konkretnie z hdf, który chciałbym podpiąć. Jako, że limit plików to 4GB, to spróbowałem podpiąć kopie swoich starych obrazów z A600 i A1200 (rozmiar ok. 3,8GB). A1200 w ogóle się nie uruchomiła, A600 uruchomiła się, ale bez dwóch partycji dodatkowych (tylko główna). Czasami uruchamia się z jedną partycją dodatkową. Ściągnąłem z netu dodatkowe obrazy, ale też bez rezultatu. Jedyne co udało mi się uruchomić to mój najstarszy dysk z A600 o wielkości 512 MB, ale perspektywa instalowania wszystkiego od nowa nie jest zachęcająca ;)
2) Drugi problem to core C64 - tu w zasadzie mam jedną dziwną rzecz, obraz jest stabilny tylko w wersji NTSC (ale wtedy core działa za szybko). Po zmianie na pal, ekran zaczyna się dziwnie zachowywać, zmienia dość intensywnie jasność, tak jakby migał - efekt zostaje nawet jak wyłączę już mista ;) Próbowałem zarówno bezpośrednio przez VGA do monitora, a także przez scandoubler Medusa. Niestety bez efektów

3) Nie jestem w stanie też uruchomić core'a PC - Next186. Miałem podobny wsad w ZX-Uno tam jakoś poszło, tu niestety chyba dla mnie za trudne.

4) Z innych core-ów z kilkoma problemami po drodze, ale jednak wszystko działa już super: C16, Spectrum, Atari 8-bit i ST, konsole NES, SNES, SMS Megadrive. Problem mam tylko z uruchomieniem rdzenia BBC Micro (wraca do ekranu głównego), ale nie jest to kluczowe

5) Szukam też jakiegoś w miarę uniwersalnego bezprzewodowego pada, który dałoby się połączyć z MIST-em. Na razie sprawdziłem nowego X-boxowego ale nie działa. Działa mi jakaś podróbka SNES-owego na USB, ale wolałbym bezprzewodowy. Oczywiście joy klasyczny podłączony, ale w konsolach nie ogarnie ;)

Gdyby ktoś mógłby się podzielić (lub sprzedać) obrazem działającej karty lub hdf dla wsadu amigowego oraz dla nexta186 to byłbym też bardzo wdzięczny ;)
[#2] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@Splavinho, post #1

Miałem MiST wiele lat temu i wszystko mi działało.

Jeśli chodzi o Amigę, to używasz wsad ECS czy AGA?
[#3] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@_DiskDoctor_, post #2

Używam najnowszego wsadu AGA. Generalnie on działa tylko tych hdf-ów nie jestem w stanie podpiąć skutecznie, a trochę brak czasu na instalowanie wszystkiego od nowa
[#4] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@Splavinho, post #1

1. To jest chyba kwestia, jak jest stworzony obraz HDF, bo może być jako pojedyncza partycja lub cały dysk z RDB. Spróbuj skopiować pliki na czysty obraz dysku - powinno być dobrze, chyba że masz dużo patchy na WB, wtedy trzeba dostosować startup.

2-3. Może to kwestia dobrania core do firmware MIST-a? U mnie z C64 nie miałem problemów, ale niektóre wersje core się w ogołe nie odpalają (np. Atari ST). Żeby było dobrze, ściągam kilka wersji i przynajmniej jedna zawsze działa.


Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 12:14:00 przez TuReX
[#5] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@TuReX, post #4

Dzięki, co do 1 właśnie sobie poradziłem - w sposób zbliżony do Twojego. Postawiłem czysty classicwb i zaskoczył bez problemu, drugi dysk też zrobiłem na 512 MB i działa :)

Jeśli chodzi o c64 to mam i najnowszy firmware do Mista i najnowszy core c64. Ale może faktycznie spróbuję kilka wcześniejszych. U Ciebie dobrze działa w trybie PAL?
[#6] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@Splavinho, post #5

U Ciebie dobrze działa w trybie PAL?

Tak, nigdy nie miałem problemów z trybem PAL na C64. Jak core działa to obraz jest w porządku niezależnie czy PAL czy NTSC.


Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 12:49:37 przez TuReX
[#7] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@TuReX, post #6

Hmm, a u mnie jest ok tylko na NTSC... Na PAL też jest wszystko wyraźnie, ale ekran miga... Przetestuję jeszcze inne wsady, zobaczę czy to jest powodem tej sytuacji
[#8] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@Splavinho, post #7

Zobacz czy przypadkiem w ustawieniach nie masz włączonego trybu scanlines. Jeżeli tak, spróbuj wyłączyć.

Na jakim monitorze uruchamiasz i przez jaki przewód?


Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 13:31:30 przez TuReX
[#9] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@Splavinho, post #1

A skad sciagasz wsad minimiga? Jak mialem kiedys Mista to uzywalem z tego miejsca, koniecznie beta build.

https://somuch.guru/minimig/minimig-mist/
[#10] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@Ark16, post #9

Firmware i wszystkie wsady ściągałem z tej strony: link
[#11] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@TuReX, post #8

Ok, to mała aktualizacja - sprawdziłem kilka innych core'ów z C64 i działa ten C64_230228.rbf ze strony: link

Amigę też mam ogarniętą na razie - dwa hdf-y po 512 MB i działa super, pewnie za jakiś czas spróbuję dalej powalczyć z większymi obrazami. Przy Amidze korzystam z tego wsadu: link

Gdyby ktoś potrzebował info o innych działających wsadach z najnowszym firmware to służę pomocą :D

A gdyby ktoś był w stanie pokierować mnie jeśli chodzi o wsad next186 to byłbym wdzięczny ;)
1
[#12] Re: Mist i kilka problemów nowicjusza

@Splavinho, post #1

Ostatnio kupiłem MISTa w wersji 1010 w niestety pierwszej rewizji - jakieś tam są błędy podobno ale nie wiem jakie i wszystko wydaje się działać ok. Mam do niego kabelek SCART od Lotharka i głównie piszę tego posta w tej sprawie - nie wiem dlaczego i jak to się wydarzyło ale ten kabelek ma masę audio podłączoną do pinu 9 portu VGA co na moim MIST powodowało to zwarcie. Przelutowałem tą masę do masy zdaje się na pinie 5 który był podłączony do pinu portu SCART który miał być masą audio. Nie wiem dlaczego to tak było polutowane ale u mnie powodowało to zwarcie. Być może na MIST od Lotharka pin 9 był równie dobry jak każdy inny - kiedyś to była masa. Na niektórych urządzeniach VGA wg. specyfikacji ten pin może mieć 5V więc lepiej uważać i ewentualnie poprawić.

Co do samego MISTa to tuż po włączeniu ewidentnie widać że to starszy mniej rozwinięty i dopracowany MISTer - te same menu i core'y które tam są też są praktycznie te same tylko mają czasami mniej opcji. Oprócz core'ów różnice sprzętowe są takie że MISTer ma lepszą obsługę urządzeń USB - np. na MIST nie działałają mi pady od PS4/PS5 ani bezprzewodowa klawiatura/mysz Logitecha. Też MISTer lepiej obsługuje remapowanie kontrolerów i można włączyć turbo.

Jeśli chodzi o Amigę na monitorze 15KHz to różnic wielkich nie widzę. Zamontowałem te same obrazy i wszystko wydaje się działać tak samo.

W wolnej chwili sprawdzę jak działa RTG na MIST. Na MISTerze działało całkiem fajnie, nie udało mi się uzyskać 16bit z jakiegoś powodu ale w 1920x1200 wydajność była lepsza niż AGA @ 256 kolorów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem