[#1] Czy można startować z karty PCMCIA
Chłopaki i Dziewczyny, czy komuś się udało "automatycznie" wystartować odpalić s-s zapisane na karcie SRAM PCMCIa?
Wydawało mi się oczywiste, że musi to działać, bo pliki na karcie są widoczne pod Workbenchem, w Boot-Menu jest odpowiednio wysoki priorytet startu (wyższy niż parycji systemowej) jednak s-s nie wczytuje się automatycznie z karty PCMCIA
Startowanie z PCMCIa działa mi tylko wtedy jak wyłączę wszystkie (disabled) urządzenia w Boot-Menu oprócz CC0.
Testowane na kicku 3.1 pod A600 i A1200.
[#2] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #1

musisz ustawic karte sram jako dysk twardy.
[#3] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #1

jednak s-s nie wczytuje się automatycznie z karty PCMCIA

A jaka partycja się wczytuję ?
[#4] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #1

czy komuś się udało "automatycznie" wystartować odpalić s-s zapisane na karcie SRAM PCMCIa?

sram od zwykłej karty sf/sd z PCMCIA,
różni się tylko priorytetem startu oraz początkowym ustawieniem tej karty jako "twardziel"

ps.
w HdToolBox ustaw priorytet startującej partycji zwykłego dysku na jakiś mały, np -2 (czy coś takiego)
i wtedy automatycznie odpali się Tobie SRAM
:)
[#5] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #1

Panowie, wszystkie te kwestie są już ogarnięte o czym pisałem w moim zapytaniu powyżej, czyli karta trzyma dane jako dysk, ma odpowiedni priorytet startu, partycje nie mają nic do rzeczy, bo były FFS i SFS i bez dysku fizycznego nie startuje automatycznie z PCMCIa.

Żeby wystartowało muszę wejść do boot menu, wyłączyć (disabled) wszystkie urządzenia (HDD/DF0) i wtedy odpala/bootuje z SRAM-PCMCIA- wychodzi na to, że tak musi być

Może ktoś dysponuje kartą SRAM PCMCIA z podtrzymywaniem bateryjnym i może sprawdzić u siebie czy ma tak samo?
[#6] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #5

Panowie, wszystkie te kwestie są już ogarnięte

pomysł
no to jedyne co przychodzi mi do głowy TO to, żeby
przetestować różne wersje kicków, od 2.05 do 3.22
:)
[#7] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@Cezarykl, post #6

Pod 3.0 i 3.1 to samo, czyli tak jak pisałem powyżej. Pod 2.0 w ogóle nie chce starować z PCMCIa chociaż pod Workbenchem widzi dysk SRAM-PCMCIa i dane na karcie.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 10:53:50 przez BULI
[#8] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #1

Jeśli dobrze pamiętam, chyba gdzieś jest to na forum, to można to ogarnąć wkładając do FDD specjalnie spreparowaną dyskietkę aby uruchamiała co tam chcesz z PCMCIA. To tak w wielkim skrócie.
[#9] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@Tomski, post #8

No ale właśnie o to chodzi, żebym nie musiał startować z dyskietki (i z niej uruchamiać co co chcę z PCMCIA), tylko automatycznie z PCMCIA zgodnie z priorytetami startowymi urządzeń.
[#10] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@Tomski, post #8

Mowa jest o karcie SRAM na pcmcia a nie karcie SD/CF w porcie pcmcia.
Ta pierwsza jest widziana w early-menu jako CC0:
[#11] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@Norbert, post #10

Kombinuję. To może wypalić specjalnego kicka z odpowiednimi priorytetami bootawania? Albo z wyłączonymi innymi "dyskami" i pozostawioną CC0
[#12] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@Tomski, post #11

"Kombinując" tak (dyskietka) można Amigę "zabootować" z dysku sieciowego umieszczonego na Windows, Androidzie itd.

To ma startować z SRAM jako cc0:

Interesuje mnie jakie priorytety dysków widzi Amiga już po odpaleniu Systemu.

#BULI.
Pokaż ekran early-menu z dyskami i CC0.
[#13] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@Norbert, post #12

Jak wiadomo priorytety standardowo są takie:
- Df0: ma 5
- CC0: ma 3
- inne partycje bootowalne maja mniej niż 3
ale sam dysk nie jest problemem, bo nawet bez dysku twardego system powinien najpierw sprawdzić df0: jak nie znajdzie tam dyskietki bootującej to powinien przejść do kolejnego urządzenia, czyli w tym przypadku CC0: a tak się nie dzieje ok, racja
[#14] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #13

Jest tak jak piszesz.
Ale i tak chciałbym zobaczyć ekran early-menu z partycjami i karta SRAM. Mam pewne podejrzenie.

A jaki dysk zglasza się jako SYS jeśli uruchomisz Amigę bez s-s w earlymenu. Priorytety dysków takie jak podajesz wyżej.
[wyróżniony] [#15] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #13

Zdaje się, że CC0: "udaje" dyskietkę, a nie partycję. Zatem powinieneś mieć na niej bootblock. Spróbuj z komendą INSTALL:
http://www.jaruzel.com/amiga/amiga-os-command-reference-help/install.html , tam możesz ustawić argument CC0:
[wyróżniony] [#16] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@wali7, post #15

Zdaje się, że CC0: "udaje" dyskietkę, a nie partycję. Zatem powinieneś mieć na niej bootblock. Spróbuj z komendą INSTALL:


i pewnie TO TO jest rozwiązaniem w/w problemu
:)

Format:	INSTALL [DRIVE] <DF0:|DF1:|DF2:|DF3:|CC0:> [NOBOOT] [CHECK] [FFS]
[#17] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@wali7, post #15

Dlatego też chciałem screena z early-memu.
Wyjaśniłoby czy cc0 jest bootable
[#18] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@Norbert, post #17

Też myślałem o bootbloku i sprawdzałem to już wcześniej, ale to niestety też nie działa

Tak, CC0: jest w BootMenu jako urządzenie bootowalne oczywiście

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 07:55:36 przez BULI
[#19] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #18

Jednak screen by się przydał
Rozwialby wątpliwości.
A jaka partycja zgłasza się jako SYS: po starcie bez s-s w earlymenu? Pytałem się wcześniej, ale nadal brak odpowiedzi.
[#20] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@Norbert, post #19

Ale tak z ciekawości, w kontekście informacji które już podałem, co byś chciał zobaczyć w bootmenu?
Pytam poważnie?
[#21] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #20

Proszę bardzo, dla Ciebie musiałem stoczyć śmiertelny bój z moim lenistwem
1
[#22] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #21

Ustaw CC0: w hdtoobox na 20 priorytet, żeby był powyżej Df0:
[#23] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@mwb113, post #22

Ustaw CC0: w hdtoobox na 20 priorytet, żeby był powyżej Df0:

Ale to tak nie działa. Urządzenie CC0: ma na stałe przypisany priorytet startowy 3 (w romie, tak jak Df0 5) dlatego dziwiłem się Norbertowi, że chciał screena z BootMenu, bo CC0: (o ile nie jest zajęta przestrzeń adresowa powyżej 4MB) jest zawsze widoczne w bootmenu z priorytetem bootowania 3 bez względu na to, czy karta jest włożona czy nie (identyczny schemat jak z z df0:)
No i jak pisałem wcześniej nie ma problemu z priorytetem startowym, bo jak nie ma dyskietki to powinna wystartować CC0: o ile jest bootowalna karta w slocie PCMCIA a tak się nie dzieje, startuje Dh0 które ma niższy priorytet startowy.
[#24] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@wali7, post #15

DZIAŁA yippee
A jednak trop Wali7 z bootblokiem był słuszny OK
Jak już pisałem powyżej instalowałem bootbloka już wcześniej i nic to nie zmieniło, ale w ramach desperacji zrobiłem procedurę przygotowania karty raz jeszcze i tym razem zadziałało. Może ma znaczenie, że robiłem to pod Kckiem 2.0, chociaż wątpię - obstawiam czynnik ludzki, czyli coś musiałem wtedy spitolić
Najważniejsze, że teraz działa zgodnie z przyjętą "ami-filozofią" ok, racja
Dzięki wszystkim za wsparcie i pomoc- w szczególności PIWO należy się Waliemu piwo
1
[#25] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@BULI, post #24

ciekawa lektura.

no to tylko jeszcze o impboxa sie prosi taka amiga i impa w cc0: ;)
1
[#26] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@juen, post #25

Jak się udało to zrób tutorial krok po kroku. Może się kiedyś przyda, komuś.
[#27] Re: Czy można startować z karty PCMCIA

@juen, post #25

No chyba nie chcesz zrobić Amigi uruchamianej w chmurze? Ale by były jaja.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem