[#1] boot loader a500 a600 a1200
hej,
ogromna prosba do Was - zapomnialem, lub nigdy nie wiedzialem. I sorki ze pytam o takie trywializmy?

jak to z a600 i a1200 jest jesli chodzi o goteka i zmiane stacji z ktorej ma bootowac.

bo mam a500 i tam mam boot-selector (plytka pod cia) i mam goteka z tylu wpietego do gniazda drive.

ale z a600 i a1200 nie mam pojecia jak to sie tam ogarnia?

czy normalnie moge podlaczyc tam goteka z tylu pod gniazdo drive, i wtedy jakos wymusic boot z tego zewn nosnika???
[#2] Re: boot loader a500 a600 a1200

@ami2019, post #1

Jeśli gotek będzie podłączony do złącza zewnętrznego fdd zgodnie z zaleceniami Commodore, to bez włożonej dyskietki w df0, Amiga wystartuje (zabootuje) z DF1.

A to czy dana gra zadziała poprawnie z DF1 to już inna sprawa, ale tobie zależy tylko o wymuszeniu boot z zewn. nosnika.
[#3] Re: boot loader a500 a600 a1200

@Norbert, post #2

Przy starcie przytrzymaj dwa przyciski myszki, tam można wybrać z którego urządzenia ma sie bootować, ale nie wszystko ruszy w ten sposób.
[#4] Re: boot loader a500 a600 a1200

@lopezpb, post #3

Norbert i Lopez, dzieki! Mnie chodzi wlasnie o "oglupienie" amigi zeby chodzily mi gry z goteka bezposrednio
[#5] Re: boot loader a500 a600 a1200

@ami2019, post #4

Na A600/1200 ustawienie bootowania z DF1 w Boot Menu nie zmienia numerów stacji. Dlatego tak pójdą tylko rzeczy DOS-owe, czyli 90% gier i dem nie pójdzie (bo przyjmują na sztywno, że uruchamiają się z DF0). A takiego prostego boot-selectora jak w A500 nie da się zrobić. Moim zdaniem najlepiej podłączyć Goteka jako DF0, bo inaczej więcej się będziesz wkurzał niż pograsz..


Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 17:50:21 przez TuReX
[#6] Re: boot loader a500 a600 a1200

@TuReX, post #5

Oczywiście, jest jak piszesz, dlatego najlepiej kupic min. 4mb ram i adapter na kartę sd o grać whdload.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 18:37:19 przez lopezpb
[#7] Re: boot loader a500 a600 a1200

@lopezpb, post #6

Bez przesady, włożyć Goteka jako DF0 i sprawa rozwiązana. Wtedy DF1 jako normalna stacja jest "w razie czego". Po co komplikować.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 18:45:44 przez TuReX
[#8] Re: boot loader a500 a600 a1200

@TuReX, post #7

Po to aby mieć oryginalną stacje tam gdzie jej miejsce OK
[#9] Re: boot loader a500 a600 a1200

@lopezpb, post #8

No tak, ale jeżeli dajmy na to ktoś chce odpalać gry z ADF-ów (np. żeby intra od gier obejrzeć przy okazji z sentymentu) to już się WHDLoad średnio sprawdzi. Kwestia potrzeb OK
[#10] Re: boot loader a500 a600 a1200

@TuReX, post #9

Witam.
Teraz dyskietki to rarytas kolekcjonerski i trudno kupić a jak są to drogie i czasem można naciąć się na minę w postaci uszkodzonych.
Wyjściem jest korzystanie z Goteka a flopa można włożyć do zewnętrznej stacji albo schować do szuflady.
Jak będzie potrzeba to można go włożyć do Amigi na swoje miejsce.
Jak jednak upierasz się zostawić flopa na miejscu to rozważ zamontowanie dysk-selektora.
Dla A500 sprawa najprostsza bo kupujesz gotowca i montujesz go pod CIA a w 600 i 1200 trzeba się pobawić lutownicą.
Wtedy Goteka podpinasz zewnętrznie i selektorem robisz z niego napęd df0: a wewnętrzny flop jako df1:.

Miesiąc temu montowałem Goteka w maszynie przemysłowej aby była możliwość archiwizacji i przenoszenia danych.
Nie było tam innej możliwości a zasób sprawnych dyskietek już się kończył. Zakup napędu był porównywalny
do zakupu dwóch paczek nowych dyskietek a pojemność karty do kilka setek dyskietek w formie plików.

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 21:41:38 przez ted
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem