kategorie: A2000/A3000, A4000
[#1] pytania sprzętowe A4000
Cześć, z góry proszę o cierpliwość, bo problemów jest parę:

1. mam kartę rozszerzeń ZORRO: czy ,,zadziała" z moją Ąmigą karta muzyczna SoundBlaster AWE32?
(tu na zdjęciu nałożyłem te karty na siebie)

2. podobne pytanie dotyczy kontrolera dysku scsi to złącze jest dobre? (nie znajduję nigdzie opisu karty rozszerzeń)

3. na karcie GVP IV-24 mam złącze podobne do IDE, czy faktycznie mogę podpiąć tu dysk? Czy to tylko zbieżność widoku? Nie mogę odnaleźć manuala lub specyfikacji.

Pozdrawiam
Wiesław











Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 19:45:08 przez vienio

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 19:46:10 przez vienio

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 19:49:55 przez vienio

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 19:51:22 przez vienio

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 19:52:00 przez vienio
[#2] Re: pytania sprzętowe A4000

@vienio, post #1

1 Nie, potrzebujesz karty muzycznej amigowej, albo ewentualnie mediatora do pecetowej (ale nie tej)
2 tez nie. Jezeli chcesz kontroler scsi, to musi byc amigowy.
3 Tym bardziej nie. To jest karta graficzna. Ide podpinasz normalnie w a4000 a nie do jakijs karty.
1
[#3] Re: pytania sprzętowe A4000

@vienio, post #1

Ta zadziała jak masz kartę emulator pc
[#4] Re: pytania sprzętowe A4000

@Dorian3d, post #3

1
[#5] Re: pytania sprzętowe A4000

@Dorian3d, post #4

Dziękuję za uwagi i odpowiedzi. Nie ma sensu kontynuować wątku. Mam jedną, jedyną prośbę pytanie do osoby, która pracuje z A4000 w sieci:
1- czy każda karta sieciowa ze złączem ISA będzie współpracowała z A4000 przez kartę rozszerzeń?
2- na ebay są oferty kart sieciowych dla mojej Amigi z kosmicznymi cenami. Są jakieś tańsze rozwiązania? Podaj proszę typ karty sieciiwej z którą działasz bez problemu.
Pytam tak konkretnie, gdyż np kupiłem polecany monitor i nie pracuje on z częst. 15,5kHz - chciałbym uniknąć nietrafiinego zakupu.

Nadmienię jeszcze raz - szykuję konfigurację dla swoich wnuków Sam odstałem od tematyki 25 lat temu.
Pozdrawiam
Wiesław
[#6] Re: pytania sprzętowe A4000

@vienio, post #5

1- czy każda karta sieciowa ze złączem ISA będzie współpracowała z A4000 przez kartę rozszerzeń?


Z systemem Amigi ZTCW nie zadziała żadna karta sieciowa ze złączem ISA.
Karty ISA może wykorzystać ewentualnie emulator PC.

A może zastanów się nad wyposażeniem swojej A4000 w rozwiązanie typu Mediator PCI? Koszt wejścia dość konkretny, ale dzięki temu będziesz mógł korzystać ze stosunkowo tanich kart na złączu PCI (oczywiście tych, do których są dostępne sterowniki).
[#7] Re: pytania sprzętowe A4000

@recedent, post #6

Jest jeszcze Prometheus PCI, którego przy odrobinie samozaparcia można ogarnąć samemu z połowę ceny Mediatora.

Ale tutaj raczej proponowałbym najpierw ogarnąć to co jest, pomału wejść w świat i dopiero potem myśleć o tym co dalej.
1
[#8] Re: pytania sprzętowe A4000

@vienio, post #5

Pytam tak konkretnie, gdyż np kupiłem polecany monitor i nie pracuje on z częst. 15,5kHz - chciałbym uniknąć nietrafiinego zakupu.


Gdzie, kiedy i jaki to polecany był monitor?
[#9] Re: pytania sprzętowe A4000

@vienio, post #1

1. Do czego właściwie potrzebujesz tej karty dźwiękowej?

2. Nie musisz kupować karty sieciowej; są dzisiaj takie wynalazki jak plipbox i IMPBox. Ale zanim kupisz sprawdź czy port równoległy jest sprawny. Niby banalna rzecz, ale u mnie żadne z tych urządzeń nie chciało działać, tymczasem okazało się, że parallel port był uszkodzony, o czym nie miałem pojęcia, bo nigdy go nie używałem.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 09:35:32 przez Jazzcat
1
[#10] Re: pytania sprzętowe A4000

@vienio, post #5

Żadna karta ISA nie będzie działała, ponieważ sloty ISA nie są podpięte do hardware A4000, jedyne co jest podłączone to zasilanie. Jak już pisano, sloty ISA obsługiwane są przez ewentualny sprzętowy emulator PC (w istocie pecet klasy 386/486 umieszczony na karcie standardu Zorro). Istnieją karty (np. Bridgeboard) spinające sprzętowo sloty ISA z hardware Amigi, są sterowniki m.in. do kart sieciowych (bardzo niewiele typów kart jest obsługiwanych), ale karty Bridgeboard są trudne do znalezienia, a co z tego wynika drogie. Do tego rozwiązanie takie jest bardzo kiepskie.
Aby rozszerzyć A4000 możesz:
- szukać egzemplarzy starych kart Zorro na portalach rodzaju eBay, Allegro, Amibay. Z reguły drogie, o kiepskich osiągach i z trudnym do oceny stanie technicznym. Oczywiście bez gwarancji.
- kupić karty Zorro produkowane obecnie, nie są może super tanie, ale z reguły tańsze niż egzemplarze muzealne, i z gwarancją. Masz do wyboru kartę graficzną Picasso II++ (500-600 zł), dużo droższą ZZ9000 (1600 zł), ale oferuje dużo więcej. Do tego karty sieciowe NetSurf (650 zł), lub tańsza Zorro-LAN-IDE. Z dźwiękowych jest dostępny klon Prelude (700-900 zł). Sieć można obsługiwać także urządzeniami w złączu parallel np. PlipBox.
- możesz kupić płytę systemu PC np. Mediator, lub Prometheus (tańszy, ale mniej kart obsługuje) i używać sporej gamy kart PCI (z reguły tańsze niż Zorro): graficznych, dźwiękowych, sieciowych, USB....

PS. I rzeczywiście zasadne pytanie - do czego potrzebujesz karty dźwiękowej w Amidze. Bo o ile karty graficzne są miłym i przydatnym rozszerzeniem, to karty dźwiękowe w dzisiejszych czasach są egzotyką.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 10:50:25 przez wali7
2
[#11] Re: pytania sprzętowe A4000

@Norbert, post #8

znalazłem informację na PPA i taki kupiłem: LG DM2350D-PZ
[#12] Re: pytania sprzętowe A4000

@wali7, post #10

Bardzo dziękuję za wskazówki i porady. Wyjeżdżam na trochę i po powrocie dokończę konfigurację. Wówczas odpowiem Wszystkim na pytania i opowiem o moich wyborach.
Wydaje mi się, że Amigowo przybliżony jest rynek niemiecki, ale popatrzę też w Stanach, gdzie będę ok. miesiąca.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Wiesław OK
1
[#13] Re: pytania sprzętowe A4000

@vienio, post #11

znalazłem informację na PPA i taki kupiłem: LG DM2350D-PZ


Nie wiem gdzie "na PPA" znalazłeś taką informację.
Ja na szybko znalazłem tabelkę w papierowym PPA:



I tam wyraźnie stoi, że ten monitor nie działa w trybie PAL.
1
[#14] Re: pytania sprzętowe A4000

@recedent, post #13

Wątek zaczyna być podejrzany.
Obym się mylił
2
[#15] Re: pytania sprzętowe A4000

@Norbert, post #14

Dlaczego? Na stronie palczewski.pl (gdzie maila ma założyciel wątku) znajdziesz sporo informacji o pytającym.
Nie ma nic dziwnego w zadawaniu prostych pytań, bo przeciętna wiedza ludzi, nawet byłych amigowców o Amigach nie jest przesadnie wielka. A ppa.pl służy wzajemnej pomocy także w takich sprawach.
W tabelce jest napisane, że omawiany monitor obsługuje tryby DoubleNTSC i i DoublePAL. Skąd zielony użytkownik może wiedzieć, że w praktyce oznacza to, że używanie takiego monitora z Amigą będzie dosyć ograniczone, a dla gracza praktycznie niemożliwe (bez dodatkowych inwestycji)?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 12:16:00 przez wali7
3
[#16] Re: pytania sprzętowe A4000

@Norbert, post #14

"Znajomość systemów: DOS, AmigaOS, WINDOWS, Linux"
[#17] Re: pytania sprzętowe A4000

@vienio, post #5

Ja polecam ZZ9000 - masz kartę graficzną z HDMI, sieć, USB i możliwość rozbudowy o kartę dźwiękową w jednym. Koszt ok. 1800 ale jak zaczniesz składać pojedynczo klocki to wyjdzie 3x drożej. O ile w ogóle znajdziesz jeszcze 30-letnią działającą elektronikę.
1
[#18] Re: pytania sprzętowe A4000

@vienio, post #12

Z poprawnie zainstalowaną kartą którą Pan wymienił, ten monitor akurat powinien dobrze współpracować.
Aby wypasic a4000 trzeba karty graficznej (U Pana jest) i karty procesorowej (tez jakas jest). W najgorszym wypadku jest 030 lub karta a3640, ale nawet to wystarczy.
Warto zainteresować się wymiana kondesatorow i postawieniem nowego OS z dodatkami, programami, demami i grami.
Wiecej bym nie inwestował, bo a4000 to studnia bez dna :)

Idealna a4000 (wg mnie) to koszerna a4000.
Plyta koniecznie recapowana, 64mb mod i nowa bateria. Kosci rom 3.1. Najlepiej tez mieć buster 11.
CPU karta Cuberstorm MK2 z 68060 i max pamieci na niej. Plus modul SCSI i nowoczesny duzy dysk.
Karta Graficzna Picasso IV
Adapter Ide na karte CF
Muzyczna można sobie darować. Sieciowke takze, bo dla tego co warto i da sie robic, wystarczy plip lub impbox :)

Niekoszerna? Plyta taka sama
CPU - Karta BFG 9060 Z 68060
Karta graficzna - zz9000 (Grafika siec usb)

W obu wypadkach wyjdą bajonskie sumy.
1
[#19] Re: pytania sprzętowe A4000

@Hubez, post #16

Hej,
na zaczepki nie reaguję OK
A skoro profesjonalnie, to jaki model super działa z płytą główną (15,5kHz) z IV24 (chyba 30). Poproszę o odpowiedź.
--wp
[#20] Re: pytania sprzętowe A4000

@vienio, post #19

Idealnie, byloby miec monitor Commodore 1942 :)

Mozna kupic z Niemiec rozszrzenie Indy Vision AGA MK3, i wtedy podlaczyc jakikolwiek (ten ktory jest jak i nowy LCD).
[#21] Re: pytania sprzętowe A4000

@Ralpheeck, post #18

Kondensatory wymienione, wylana bateria również! Renowacja płyty głównej i procesorowej, wszelkie testy. Tu przy okazji chcę Baaardzo podziękować Panu Piotrowi z Allegro nick darkpath - super profesjonalnie, szybko, wspaniały kontakt osobisty, pomoc!!! On to zrobił. POLECAM
[#22] Re: pytania sprzętowe A4000

@wali7, post #15

W tabelce jest napisane, że omawiany monitor obsługuje tryby DoubleNTSC i i DoublePAL. Skąd zielony użytkownik może wiedzieć, że w praktyce oznacza to, że używanie takiego monitora z Amigą będzie dosyć ograniczone, a dla gracza praktycznie niemożliwe (bez dodatkowych inwestycji)?


Trudno powiedzieć, czy zielony użytkownik czytał artykuł, z którego pochodzi ta tabelka, ale w rzeczonym artykule stoi jak wół:

Jak widać, z monitorami jest mały problem, gdyż większość z przetestowanych nie obsługuje poprawnie częstotliwości wyświetlanych przez chipset ECS czy AGA.


No wiem, pewnie można było napisać jeszcze jaśniej...
Natomiast nie wiem skąd autor wątku czerpał swoje dane (czy aby na pewno z artykułu w papierowym PPA?). Z całą pewnością w tym artykule który znalazłem nikt nie "poleca" zakupionego przez niego monitora marki LG. A przecież napisał w poście #5 (podkreślenie moje):

Pytam tak konkretnie, gdyż np kupiłem polecany monitor
[#23] Re: pytania sprzętowe A4000

@recedent, post #22

Może tak.
Ale nie zapominaj, że errare humanum est.
[#24] Re: pytania sprzętowe A4000

@wali7, post #23

Kurcze, jak ja bym chciał, żeby był jakiś kieszonkowy generator analogowego obrazu 15 kHz, aby testowac napotkane monitory.
Zostaje tylko googlowanie lub noszenie a600 z zasilaczem :)
[#25] Re: pytania sprzętowe A4000

@Ralpheeck, post #24

A może takie coś: dynks
[#26] Re: pytania sprzętowe A4000

@Ralpheeck, post #18

Aby wypasic a4000 trzeba karty graficznej (U Pana jest)

Ale GVP ImpactVision24 nie jest stricte kartą grafiki RTG, tylko rozbudowanym framebufferem, framegrabberem i flicker fixerem - ten pomoże wyświetlić obraz z Amigi na monitorze SVGA, być może nawet fajnie zadziała z LED, ale to autor postu już musi sprawdzić.

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 00:05:45 przez waldiamiga
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem