kategorie: A2000/A3000, A4000
[#1] jak zdiagnozować zwieszanie A4000?
Dzień dobry,
jak pisałem w poprzednich postach reanimowałem A4000. Została wymieniona bateria (beczułka była wylana), wymienione kondensatory, oczyszczona płyta główna. Amiga 4000/040 wyposażona jest w kartę IV24. Załączam poniżej podstawowe dane systemowe. Gruntownie przetestowałem pamięć (16MB) i nie otrzymałem informacji o błędzie. Jak mogę zdiagnozować błąd/problem, gdyż komputer wciąż się zwiesza?
Pozdrawiam




[#2] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #1

Nie czytałem poprzednich postów... Ale po pierwsze postaw czysty system, chyba że to już zrobiłeś. Z Amigi 4000 wywal wszystkie rozszerzenia (poza kartą procesorową oczywiście) i uruchamiaj komputer "doinstalowując" z powrotem rozszerzenia i oprogramowanie z którego korzystasz. To najprostsza metoda. gorzej jak komputer wiesza się nawet na systemie z dyskietki.
Po pierwsze zaopatrz się w SnoopDosa albo podobny sofciki i sprawdź czy twoja karta nie wymaga jakiejś "cudownej" wersji 68040.library i setpatch'a. Może być tak że któryś komponent nie działa z os 3.2.2 i polecam wrócić do 3.1.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 09:39:23 przez jimiche
[#3] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #1

Masz podobny wątek https://eab.abime.net/showthread.php?t=100672
[#4] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@jimiche, post #2

Hej, trochę niejasny dla mnie jest log. Poproszę o wskazówki ... Tracker kojarzy mi się z oprogramowanie dot. dźwięku - nic takiego nie mam zainstalowane.
[#5] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #4

Ten Tracker nie ma nic wspólnego z muzyką.
Po tym co wypisujesz, trudniej będzie znaleźć problem tych zawieszek.
To mogą być problemy sprzętowe i programowe.
Nowy kickstart i OS może być tego też przyczyną. Nie został on kompleksowo sprawdzony na wszelkich możliwych kombinacja sprzętowych w A4000.

Zacząłbym od podmiany kickstartu na 3.1 i uruchomienie czystego systemu z dyskietek lub partycji.
[#6] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #4

trochę niejasny dla mnie jest log

u mnie taki błąd "wyskakuje" przy złej wersji
reqtools.library

więc spr inną, starszą wersję :)

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 13:50:12 przez Cezarykl
[#7] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@Cezarykl, post #6

niestety nie pomogło ... wymienię kości kick na 3.0 i obadam wtedy... choć bardzo wątpię.
--wp
[#8] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #7

Sprawdź jakie jest napięcie 5v na karcie procesorowej. Zdarza się, że spada poniżej 4.8v i wtedy są problemy.
Zobacz też jak Amiga zachowuje się bez pamięci Fast.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 18:04:36 przez alt_
[#9] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@alt_, post #8

W A4000 oraz karcie procesorowej z 040 były kondensatory, które fabrycznie są odwrotnie wlutowane. Tantalowe się wtedy grzeją a na karcie CPU mogą powodować spadek napięcia i niestabilność.
[#10] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #4

Tutaj masz guru kody.
Może ułatwić szukanie przyczyny...
[#11] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@snifferman, post #9

Dziękuję za sugestię ... zostały wszystkie kondensatory wymienione i naprawiona ich polaryzacja.
--wp
[#12] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@alt_, post #8

1- mając tylko miernik - poradzę sobie, czy potrzebuję jakiegoś adaptera?
2- pamięć FAST to pierwszy bank?
--wp
[#13] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #12

Proponuje aby najpierw wykluczyc jakies zwiechy programowe, zanim wskoczysz do hardware.

Dokladnie tak jak Ci jimiche napisal, zainstaluj zystem od zera, bez zadnych kart.

Jezeli na czystym masz kangura, no to najpierw obczaj zasilacz i temperatury na czipsecie.

Potem to juz tylko fachowiec.

Ale jeszcze raz, postaw system ode zera, odpal cos zeby lecialo i obczaj po jakim czasie (jesli) ci to wyskakuje.
[wyróżniony] [#14] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #12

1 - tak, tylko miernik, zmierz np. na kondensatorach na karcie - i jak snifferman podpowiadał, A3640 miały część kondensatorów wlutowanych na odwrót - to też należy poprawić
2 - pierwszy slot patrząc od Zorro to ChipRAM, pozostałe to Fast. Pozostaw pamięć tylko Chip, resztę wyjmij.
[#15] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@alt_, post #14

wyjąłem te 4 moduły pamięci. Co prawda, jeśli chcę cokolwiek uruchomić mam komunikat ,,za mało pamięci", ale ... klikając po oknach, uruchamiając CLi, teraz test pamięci - komputer nie zawiesił się ani razu.
Poprzednio, dwudniowy test pamięci (pełne sloty RAM) nie było żadnego błędu.
Czy obecny stan sugeruje, że jednak któryś moduł jest felerny?
Dokładając moduł po module i testować? To dobra droga?
--wp
[#16] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #15

Dokładając moduł po module i testować? To dobra droga?

Dobra, testuj.
[#17] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@alt_, post #14

CZY a4000 ,,OBSŁUŻY" moduły 8MB dwustronne?
[#18] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #17

Obsluzy 8 mb w co drugim slocie.
Tych dwustronnych raczej fizycznie nie wcisniesz.

Lepiej zapoluj na porzadne 4 mb jednostronne.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 16:01:44 przez Ralpheeck
[#19] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #17

Obsłuży, o ile wejdą - fabryczne podstawki nie przyjmą każdego modułu. Wkładasz dwie pamięci 8MB do co drugiego slotu i będzie widzieć 16MB.

Testuj kolejno dokładając pamięci.

Możesz też testować po kolei każdy moduł pojedynczo. Jeśli osobno każdy moduł działa, wskazywać to będzie na pozostałości po problemie z wylaną baterią (obok baterii jest bufor 74F245 i ścieżki od obsługi FastRAMu).


Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 17:32:59 przez alt_
[#20] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #1

Oscyloskopem zmierz wszelkie linie zasilania pod kątem tętnień.
[#21] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@alt_, post #19

U mnie nie każdy SIMM działał. Musiałem dobrać zestaw, ale to po modzie 64MB.
[#22] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #1

Nie wiem czy u Ciebie to pomoże... Ale u mnie miałem podobne objawy w A4000, cala po recapie, zawaieszanie się w losowych momentach, czasem nie botowała. Rozebrałem całość, dokłanie przeczyściłem IPA i dałem lekko kontakt spray na wszystkie gniazda - ram, kickstart, slot procesora. Pomogło - od tamtej pory wszystko stabilne jak skała, coś się musiało utlenic z wiekiem na którymś złączu.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 09:18:07 przez moulder

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 09:18:32 przez moulder
[#23] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@moulder, post #22

Dostałem tyle wskazówek... bardzo za nie dziękuję. Biorę wszystkie pod uwagę. Póki co czekam na zamówione kości pamięci - pomimo dobrych testów pamięci, chcę zrobić próbę z innymi. Motywuję to tym, że z jedną, dwoma kościami A4000 pracuje bez zwieszeń. Czekam też na solidny Amiga RGB Scart TV Kabel, aby móc (zgodnie z poradą) usunąć kartę Zorro II i IV-24 i sprawdzić, czy te karty nie powodują konfliktów. Płyta wymyta, odświeżona, sloty poczyszczone z alkoholem a jest jakby gorzej. Poniżej dwa screeny.


1
[#24] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@vienio, post #23

Pod systemem możesz działać na sterownikach DBLPAL, DBLNTSC lub podobnych. Masz wtedy obraz po VGA.
[#25] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@moulder, post #22

Ja miałem podobny problem po dołożeniu kart na Zorro, wyczyściłem porty Zorro przy pomocy IPA, tak jak kolega. Poza tym dałem do recapu doughterboard i zasilacz i się okazało, że w zasilaczu kondensatory już były napuchnięte. Od tamtego czasu wszystko działa elegancko.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 15:02:28 przez jargo
1
[#26] Re: jak zdiagnozować zwieszanie A4000?

@jargo, post #25

Witajcie,

Chciałbym wyjaśnić, jak udało się rozwiązać problem zawieszania się A4000. Przyczyną błędów były:
-Wyciek baterii, która była fabrycznie wlutowana przez Commodore.
-Niewłaściwe kości do zaprogramowania kickstartu.
-Zbyt długa i niskiej jakości taśma IDE, łącząca flashdisc i napęd DVD.

Dokonano następujących napraw:
-Wymieniono baterię, wyczyszczono i przemyto płytę główną, a także zamontowano podstawkę pod baterią.
-Zastąpiono stare kondensatory, które traciły pojemność.
-Zastosowano kości do zaprogramowania kickstartu tego samego typu co oryginalne.
-Skrócono taśmę IDE.

Komputer działa bez zarzutu, nie ma już problemu zawieszania się. Wszelkie działania serwisowe, naprawy, diagnoza i pomocne wskazówki zostały udzielone przez użytkownika o pseudonimie "kataklysm". Gorąco polecam tę osobę i chciałbym mu serdecznie podziękować.

Pozdrawiam wszystkich entuzjastów Amigi,

Wiesław
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem