kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Monitor/TV do Ami i innych retro
Witam!

Wreszcie! Poszukuję ustrojstwa (czy to TV czy monitor to sprawa drugorzędna) do mojej Amigi i do retro ogólnie! Jakie mam oczekiwania:

- HDMI (mus)
- RF
- Composite
- SCART (mus)

Zakładam że urządzenie łyka sygnał RGB po SCART. Jeśli chodzi o Composite to chyba nie musi być osobnego gniazda, skoro są kable z końcówką SCART. RF najlepiej, choć to nie na ostrzu noża.

Będę wdzięczny za podsunięcie jakiegoś modelu który to spełnia.
[#2] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@_DiskDoctor_, post #1

LG3050
1
[#3] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@_DiskDoctor_, post #1

Poszukuję

A ja szukam straganu z polskimi wizami. Te parametry ma praktycznie
każdy starszy ok. 10 - 15 letni lcd.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 19:00:50 przez Marcin27411
[#4] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Marcin27411, post #3

Niby tak, tymczasem one potrafią różnie wyświetlać obraz. Mam 2 różne modele (z wymienionymi wyżej gniazdami) i taki Samsung 20 cali wyświetla megasyf i ma problemy z synchronizacją z wieloma kompami, natomiast LG DM2752D-PZ jest przekozakiem (ale nie łapie 15 kHz, żeby nie było) i łyka wszystko jak młody pelikan.
[#5] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Marcin27411, post #3

@Marcin27411

praktycznie


słowo-klucz...

@Jacques

Dzięki -- widzę że cenowo OK.

Będę szukał takiego. Polowanie czas rozpocząć.

Jak by ktoś znał inny model podobny, to śmiało.
[#6] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@_DiskDoctor_, post #5

Ten monitor robi za genialny flicker-fixer w trybie hires-laced. Nawet kursor myszy się wyświetla poprawnie przy ruchu.
2
[#7] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Jacques, post #6

Już już -- negocjuję z dwoma OLXowiczami...

[#8] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@_DiskDoctor_, post #7

Monitor ma być do Amigi? No panie, to cena razy 10.
2
[#9] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Marcin27411, post #8

Do:

Amiga
Atari (małe)
C64
Amstrad
ZX Spectrum
NES
Atari 2600
[#10] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@_DiskDoctor_, post #9

A nie lepiej GBSC + mały monitor crt svga ? LCD jest spoko tylko dlatego ze jest płaski ale wyświetlanie obrazu w nie natywnej rozdzielczości wygląda mega słabo
[#11] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@druzil28, post #10

Mega słabo? Nie wiem na jakim monitorze, ale to mega demonizowanie nie wiadomo czego
Obraz z komputerów 8 i 16-bitowych na LCD-TV które posiadam (LG M1721, Samsung 711MP czy LG 3050) nie cierpi z tego powodu, można się przyczepić do braku czerni czy soczystości kolorów w porównaniu z CRT, ale zalety też są niewątpliwe (geometria obrazu, brak drżenia, gabaryt, pobór energii).

Stabilne jak skała 640x512 po SCART:


Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 08:43:30 przez Jacques
[#12] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@_DiskDoctor_, post #1

akie mam oczekiwania:

- HDMI (mus)
- RF
- Composite
- SCART (mus)

Jak to Bałtroczyk zawsze opowiada:
Błąkając się wczesnym rankiem po ulicach Rzeszowa (przyp. to akurat przypadek, że wymienia to samo miasto w którym mieszkasz), spotykam starszego jegomościa i zapytuję go:
- przepraszam szanownego pana... gdzie tu można o tej porze zjeść szybko, tanio i smacznie?
na co starszy jegomość odpowiada:
- młodzieńcze... pytasz o trzy różne lokale

Co do tematu... szukałbym raczej dobrego scandoublera niż monitora/tv spełniającego wszystkie Twe wymogi ;) Ja mam "aż" dwa retro komputery - amigę po hdmi przez indivision, małe atari po dvi (z adapterem na hdmi) przez sophię2 ale gdybym miał więcej komputerów retro, pewnie szukałbym dobrego scandoublera niż kupował te rozwiązania do nich

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 09:14:01 przez Madman
[#13] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Madman, post #12




Powinno wystarczyć każdemu
3
[#14] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Madman, post #12

Scandoubler "dobry" kosztuje 1000-2000 zł.

Mam scandoubler za 170 zł i jest "zły".

Zdecydowanie wolę monitor.
[#15] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Jacques, post #13

Spoko, jeśli przez wszystkie te gniazda obraz ma zadowalającą jakość to OK ale z tym różnie bywa. Kiedyś kupiłem monitor LG M1717A bo tak go polecano do amigi, że super obraz po dsub i łyka 15kHz, kupiłem specjalnie konkretną wersję z gniazdami audio jeden nad drugim (bo ta wersja lepiej działa z amigami) i okazało się, że ten obraz po dsub jest kiepski. Teraz to mnie już grzeje bo mam indi
[#16] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@_DiskDoctor_, post #14

Scandoubler "dobry" kosztuje 1000-2000 zł.

Mam scandoubler za 170 zł i jest "zły".

Zdecydowanie wolę monitor.

Zrobisz jak zechcesz. Ja, gdybym nie kupił zośki i indi to pomyślałbym sobie "skoro mam tyle wydać na te rzeczy wolę dodać te kilka stów i kupić porządny scandoubler". Kupujemy tyle sprzętu retro i tyle kasy na to wydajemy a później wywalamy kasę na kilka różnych scalerów z których żaden nie daje zadowalających efektów to może warto wydać raz, więcej i mieć spokój
[#17] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Madman, post #15

Jasne, różnie to bywa . Choć nie wiem czemu w LG M1717A używałeś D-SUB (VGA) z Amigą, skoro dobrze działa "natywne" SCART-RGB

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 09:52:09 przez Jacques
[#18] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Jacques, post #17

Ja mam troszkę inne pytanie - czy monitor LCD odda płynność taką samą jak CRT, np. w grze All Terrain Racing?
Albo gdy zrobimy siatkę w Deluxe Paint, na przemian czarny i biały piksel, powiedzmy w Lowres czyli 320x256, czy wszystkie piksele będą miały taki sam rozmiar?

Może to głupie pytanie, ale zastanawiam się czy jedynym rozwiązaniem jest TV/Monitor CRT, aby mieć wszystko idealnie?
[#19] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@karolb, post #18

Płynności takiek nie odda, co do wielkości pikseli nigdy nie zauważyłem problemu.

Ostatnio natomiast kupiłem sobie Sony KV-141TK: kolory super, czerń super, płynność super, jestem zadowolony, ale zdecydowanie nie jest to odbiornik do używania na co dzień, tylko od święta by się ucieszyć tymi dobrymi cechami CRT z doskoku i tylko w grach lub demach (OS w hires-laced to koszmar).
Bo wady są również spore: migotanie obrazu przez niską częstotliwość odświeżania CRT (męczenie oczu) i coś czego CRT nie potrafi: oddać poprawnie geometrii obrazu, lekkie fale dunaju po bokach zależne od tego co się akurat wyświetla są niestety częste. Monitory 1084s/8833-II pewnie byłyby pod tym względem nieco lepsze, ale za to nie mają Trinitrona
A więc NIE MA idealnych rozwiązań, ani CRT, ani LCD, trzeba tylko być świadomym możliwości i ograniczeń




Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 11:33:59 przez Jacques
2
[#20] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Jacques, post #17

Jasne, różnie to bywa . Choć nie wiem czemu w LG M1717A używałeś D-SUB (VGA) z Amigą, skoro dobrze działa "natywne" SCART-RGB

Wierz mi, obraz po scart z tego monitora (przynajmniej mojego egzemplarza) wygląda gorzej niź po vga (zapewne to wina kabla). Jedyny powód dla którego trzyma nadal ten monitor w domu to "bo być może, gdy coś się stanie z indivision, będę zmuszony podpiąć tą amigę przez port RGB do scart tego monitora aby zmienić ustawienia." Mam jeszcze w domu monitor Infotronic i pomijając kwestię iż waży w uj i potrafi wyświetlić (po adapterze RGB-VGA) piękny, ostry obraz, bez migotania to jednak nadal nie jestem w stanie dostroić wszystkich rozdzielczości (w tym PALowskich) amigi aby poprawnie się na nie przełączał ale z wątku na naszym forum wiem, że innym się udało.
[#21] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Jacques, post #19

migotanie obrazu przez niską częstotliwość odświeżania CRT

No bo obraz jest wyświetlany z przeplotem, który lcd usuwa.
Inna sprawa, że osobiście nie używam Amigi do niczego
innego niż gry i dema właśnie.
CRT nie potrafi: oddać poprawnie geometrii obrazu

Jeśli odbiornik ma te swoje 30 lat, to warto w menu
serwisowym ustawić geometrię. Inna rzecz, że
chyba te trinitrony miały gorszą geometrię niż
standardowe crt. Stan elektrolitów tez może być
już nienajlepszy.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 19:07:47 przez Marcin27411
[#22] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Marcin27411, post #21

Nie chodzi o interlace, tylko tak jak napisałem, odświeżanie ekranu CRT (50 Hz dla PAL).
[#23] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Jacques, post #22

Jeszcze zapomnieliście wszyscy dodać.
Zależy do czego monitor.
Bo co innego jak na codzień (do domu).
A co innego jak tylko na wyjazdy/party.

U mnie to ostatnie jest. BTW prawie-kupiłem ten pierwszy już na OLX, dzięki OK
1
[#24] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@_DiskDoctor_, post #23

Jak będziesz chciał jakieś ustawienia obrazu pod AGA-SCART i/lub RTG Warpa to się podzielę swoimi. Albo sam się pobawisz od zera

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 20:20:09 przez Jacques
1
[#25] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Jacques, post #22

Sobie to jeszcze mógłbym "aplikować" grę na 14" tv crt ale gdybym miał dzieci to nie pozwoliłbym im siedzieć przed takim ekranem. Dobry monitor lcd do wszystkich retro sprzętów trudno znaleźć a jeszcze przecież trzeba mieć dobre kable do każdego z tych sprzętów bo później nie wiadomo czemu obraz nie spełnia naszych oczekiwań mimo iż mamy dobry monitor ;)
[#26] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Madman, post #25

Ja w epoce jako dzieciak miałem na Philipsie CM8833-II filtr szklano-ołowiany firmy Ocli. Odpukać, nie mam problemu z oczami, ale jest dokładnie tak jak piszesz.
[#27] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Jacques, post #26

Coś czuję, że wszyscy optycy i okuliści trafią na bezrobocie za niedługo.
[#28] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Jacques, post #26

Nie chcesz mieć CVBSa OCLIj się sam

Skąd to cytat ?
1
[#29] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@zyga64, post #28

Z reklamy tych filtrów w prasie komputerowej, pamiętam

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 12:56:14 przez Jacques
[#30] Re: Monitor/TV do Ami i innych retro

@Jacques, post #26

Ja w epoce jako dzieciak miałem na Philipsie CM8833-II filtr szklano-ołowiany firmy Ocli. Odpukać, nie mam problemu z oczami, ale jest dokładnie tak jak piszesz.

E to myślałem, że szklane to tylko Polaroid robił Ja miałem jakąś siateczkę podpinaną kabelkiem do kaloryfera
Co do oczu... też do niedawna nie miałem problemu ale jak oczy są zmęczone to czuję się jakbym miał śpiochy w oczach i wzrok się rozmazuje na małych literkach. Ostatni raz używałem monitora crt w 2007 roku ale nawet mimo ustawienia 85Hz odświeżania, dostrzegałem to migotanie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem