[#1] Jakość tapety WB3.9
Czy istnieje jakiś sposób aby poprawić wygląd tapety dla WB3.9? Standardowo jest ok ale chciałbym pozbyć się tego ditheringu aby obrazek wyglądał trochę ładniej i był wyświetlany mniej więcej w jakości w jakiej robi to np. VISAGE.
[#2] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #1

Na jakość obrazu ma na pewno ilość kolorów WB. Jeśli masz tylko AGA to nawet maksymalne 256 (8bit) może być mało - zależy od obrazu. U mnie przy zdjęciach jako tło na CV64 aby to jakoś wyglądało i nie było widać ,plam' musi być conajmniej 16 bit.
1
[#3] Re: Jakość tapety WB3.9

@Rafał A-3000, post #2

Używam standardowo 64 kolorów ale nawet kiedy zmieniłem dla testu na 256 to niewiele zmieniło. Obrazek, którego używam to .iff w 256 kolorach.
[#4] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #3

Używam standardowo 64 kolorów ale nawet kiedy zmieniłem dla testu na 256 to niewiele zmieniło. Obrazek, którego używam to .iff w 256 kolorach.

Spróbuj użyć innego Datatype.

Możesz użyć nawet formatów takich jak PCX lub Windows Bitmap (BMP). Czasami procedura mapowania kolorów jest lepsza niż u innych datatypów.

Tutaj znajdziesz zestaw datatypów z tymi formatami: http://aminet.net/package/util/dtype/picdt_42_1. Zawiera też format Windows Icon i MacPaint.

Instalacja jest ręczna ale bardzo prosta. Kopiujesz pliki do odpowiednich katalogów: Classes/Datatypes i Devs/Datatypes.

Obrazek oczywiście musisz zapisać/skonwertować do PCX lub BMP. Na Amidze zrobisz to za pomocą Personal Paint 7.
2
[#5] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #3

Ogólnie dithering będziesz miał zawsze. Ja radzę sobię tak, że przygotowuję w PPaincie tapetę w ilości kolorów o połowę mniejszej niż tryb Workbencha. Przy ładowaniu obrazka do Personal Painta włączam opcje z menu Settings -> Dithering -> Pattern, Best Quality i z Graphics: Color Average Resize - zawsze wtedy obrazek wygląda lepiej.


Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 20:33:46 przez _arti
[#6] Re: Jakość tapety WB3.9

@_arti, post #5

Właśnie miałem już różne formaty plików jako tapeta, jpg, BMP, PNG, iff i w każdym przypadku dothering występował. Robiłem już takie triki jak jakościowa redukcja kolorów i efekt nigdy nie był jakiś powalający. Jak zjeżdżałem za nisko z paleta to znów przejścia między kolorami psuły obrazki. Sprawdzę ten sposób jutro. W ostateczności będę musiał żyć z tym co mam. Ale jeżeli dobrze kojarzę to w ClassisWB39 ten dothering nie był aż tak widoczny.
[#7] Re: Jakość tapety WB3.9

@_arti, post #5

A ja sobie pod tryb hi-res laced (256 kolorów) przygotowuję tapety w 192 kolorach, nadwyżka starcza na ikony i tapeta nie jest przełamywana po załadowaniu.
1
[#8] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #1

A co z łatkami do wyświetlania WB w HAM8?

Jeśli za wolne to tak jak pisał arti przygotować obrazek w ilości kolorów o połowę mniejszej niż WB, żeby ikonki sobie nie pożyczały i nie modyfikowały pikseli z obrazka.
No i dithering ma ileś rodzajów, może warto spróbować innego programu lub innych opcji przy konwersji. Albo wybrać gorszy wyświetlacz który rozmywa pikselki zamiast wyświetlać każdy ostro jak żyletę. Próbowałeś Composite zamiast RGB?
[#9] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #6

Właśnie miałem już różne formaty plików jako tapeta, jpg, BMP, PNG, iff i w każdym przypadku dothering występował.

Rozumiem. Faktycznie te Datatypy nie polepszają sprawy.

Proponuję zatem skorzystać z programu do obróbki grafiki. Polecam Photogenics, jeżeli posiadasz. Potrafi on przekonwertować z 24-bit, HAM-8 do IFF. Bardzo fajnie porządkuje paletę.

Poniżej blaty Worbencha (odpowiednio 640x400 i 640x280). Na pierwszym ekran wyświetla 256 kolorów, na drugim 128 kolorów.

Okazuje się, że Datatypy w Workbenchu słabo remapują i potrzeba 2 razy więcej kolorów na blacie niż ma obrazek (tak jak napisał Arti). Workbench alokuje wstępnie 11 kolorów.

Workbench mógłby lepiej zarządzać paletą, tzn. rezerwować istotne kolory. Może pomocny byłby program typu FullPalette.





Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 23:13:48 przez Hexmage960
[#10] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #1

Dla mnie istnieje dla takich tematów tylko ArtEffect.
Przykłady mojego pulpitu w 64 kolorach
[#11] Re: Jakość tapety WB3.9

@mikecios, post #10

Dzisiaj jak znajdę chwilę to posiedzę i sprawdzę Wasze sugestie. Zobaczę co z tego będzie. W ostateczności zostanie jak jest. W zasadzie to patrząc na zdjęcia wrzucone przez Hex'a to u mnie nie wygląda to najgorzej, jeżeli nawet nie trochę lepiej.
Za to na Twoim pulpicie z kotem faktycznie jakby tego ditheringu było znacznie mniej.
Posiedzę, pobawię się i dam znać o efektach.
Mimo to ktoś może wie dlaczego w ClassicWB nie jest to tak widoczne? Czy to zasługa CGX? A może jakiejś innej łatki? Używałem tam takich samych ustawień (DblPAL, 720:564 jak mnie pamięć nie myli, 64 kolory, jakość najlepsza, skalowanie dobre...) a pomimo tego jakoś tam to lepiej wyglądało.

Dodam tylko że chodzi mi w tej chwili o ten konkretny obrazek:



Plik mam pobrany w formacie .iff, 640:512 w 256 kolorach. Nie chciałbym go też popsuć poprzez jakiś drastyczny downgrade.


Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 06:19:12 przez nostrum666
[#12] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #11

Nie wiem czemu to zniknęło, jeszcze raz obrazek:

[#13] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #12

Może spróbuj wrzucić obrazek tutaj?
[#14] Re: Jakość tapety WB3.9

@karolb, post #13

Jeden obrazek wrzucałem z telefonu i tam go widzę, drugi z kompa z Ubuntu i nie widać go Teraz wrzucam z windy.



Nie wiem czy imgur nie łyka iff czy co?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 14:13:43 przez nostrum666
[#15] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #14

Ciężko będzie - albo dithering albo widoczne przejścia między tonami. Tu 32 kolory:



Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 14:22:38 przez _arti
[#16] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #14

Znika bo gołe cyce wklejasz :D IMGUR chyba nie lubi.
[#17] Re: Jakość tapety WB3.9

@bfgmatik, post #16

Kufa, ale ten który wrzuciłem z fona widzę ale tylko na telefonie a ten, który właśnie wrzuciłem z kompa to już mi zniknął. Ok, niewazne. Mój blat wygląda tak:




Zrobiłem też konwersję do 32 kolorów ale wcale nie było lepiej. No trudno, i tak wygląda to nieźle. Póki co zostaje jak jest. W przyszłości pobawię się jeszcze tym ArtEfektem i zobaczę co z tego wyjdzie.

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 14:27:15 przez nostrum666
[#18] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #17

Ten dithering to musi u Ciebie Datatypes robić, jeżeli sam obrazek nie posiada w sobie ditheringu. Oryginalny ILBM Datatype robi nieznaczny dithering.

Moja ilustracja, którą wrzuciłem wczoraj to jest z WB 3.1, skonwertowałem obrazek z formatu HAM-8 i dodałem dithering Floyd-Steinberg w Photogenicsie. Ditheringu nie trzeba tam dodawać.

W każdym razie obrazek u Ciebie wygląda bardzo dobrze.
1
[#19] Re: Jakość tapety WB3.9

@Hexmage960, post #18

Na żywo wygląda nawet lepiej więc chyba odpuszczę. Ale fajnie byłoby aby tapeta wyglądała tak:


To oczywiście podgląd z VISAGE.

I znowu mnie ocenzurowało... Co za głupich czasów przyszło nam dożyć. W telewizji na lewo i prawo widać nie tylko roznegliżowane kobiety ale i facetów na bilbordach nie lepiej. Z każdej strony zgorszenie, ale jak człowiek zamieści w sieci obrazek, który w żaden sposób nie jest wulgarny czy gorszący to nie wolno bo to jest złe. PARANOJA JAKAŚ!

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 15:34:30 przez nostrum666

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 15:37:25 przez nostrum666
[#20] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jakość tapety WB3.9
[#21] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jakość tapety WB3.9
[#22] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jakość tapety WB3.9
[#23] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jakość tapety WB3.9
[#24] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jakość tapety WB3.9
[#25] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #24

A może masz jakieś filtry w przeglądarce ustawione.

Jak sie ten aniołek nazywał, bo wiem że gdzieś go mam.

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 18:58:19 przez ZorrO
[#26] Re: Jakość tapety WB3.9

@ZorrO, post #25

Angelic Particles - autor Danny
2
[#27] Re: Jakość tapety WB3.9

@nostrum666, post #24

Obrazki zostały usunięte z imgur.

A to, że ty je widzisz wynika z cache przeglądarki. Wyczyść cache i też ich nie będzie.
[#28] Re: Jakość tapety WB3.9

@mailman, post #27

Tak, Angelic Particles. Jakby ktoś o dziwo nie posiadał a chciałby pobrać .IFF to tutaj jest.
1
[#29] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jakość tapety WB3.9
[#30] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jakość tapety WB3.9
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem