[#1] Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE
Cześć,
mam podpięty dysk pod IDE jako master w FFS. Jest szansa na odczytanie karty CF jako slave przez adapter ale w FAT32, np. z PC albo portu PCMCIA w A1200? Chodzi mi o przenoszenie danych, hot swap nie jest potrzebny.
[#2] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #1

Tak
1
[#3] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #1

Tak, PCMCIA masz nawet Plug & Play - wyjęcie karty podczas pracy komputera nie powoduje problemów (adapter ms zostać w środku).
[#4] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@Hubez, post #3

Ok, jakiś link albo wskazówki jak to zrobić? Rozumiem, że muszę coś zamontować o podobnym działaniu jak CF0 czy CF1?
[#5] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@Hubez, post #3

Nie wiem co ma wspólnego karta CF w adapterze IDE z portem PCMCIA, ale może źle zrozumiałem.

-----edit

Aaaa, już doczytałem, sorki :)

@greg79:

Tutaj jest artykuł co i jak: https://www.ppa.pl/sprzet/amiga-600-1200-i-czytnik-kart-compact-flash.html



Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 09:19:22 przez karolb
[#6] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@karolb, post #5

Dzięki ale do końca mi o to chodziło 🙂
Mam w A2000 port IDE, w którym jako master siedzi dysk sformatowany w FFS. Jako slave chciałbym podpiąć adapter CF ale żeby czytał kartę jako FAT32, która z kolei służyłaby do przenoszenia danych z A1200 i PC.

Generalnie da się to obejść i sformatować ją jako dysk w FFS i przenosić dane z PC pod winuae. Ale wtedy chyba musiałbym też podpinać ją pod slave w A1200 bo PCMCIA jej wtedy nie zobaczy.
[#7] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #6

Potrzebujesz program MountDos i Fat95.
W ikonie Mountdos ustawiasz UNIT, DEVICE i MOUNT i gotowe.
Więcej opcji w instrukcji MountDos
[#8] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #6

Jako dysk na IDE możesz użyć karty CF lub karty SD z odpowiednimi przejsciowkami. Do przenoszenia danych pomiedzy PC a Amigą trzeba użyć karty CF z interfejsem PCMCIA i formatujesz to jako FAT32. Niektore rozszerzenia fast do amigiu blokuja to gniazdo, trzeba wtedy przejsc w tryb 'pcmcia friendly'.
[#9] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #1

u mnie to działa (na CD32)
mam zainstalowany Fat95, w Devs:Dosdrivers plik Fat32, a i podmienione scsi.device dla obsługi dysków większych niż 4GB :)
jak coś wszystko w znajdziesz tym folderze
[#10] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@RokiS, post #9

Jeśli dysk fat32 ma kilka partycji to twoja mountlista zamontuje tylko jedną.
MountDos montuje wszystkie "w locie"
[#11] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@Norbert, post #10

może tak być, nie twierdzę że nie :), podaje jak zrobiłem u siebie i działa to.
mnie jedna duża 64GB partycja w FAT32 - do przerzucania plików wystarcza :)
[#12] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@Norbert, post #7

Dzięki, to chyba to czego szukam. Niestety u mnie coś nie chce działać. Niby się montuje, błędów nie wyrzuca ale nie widać zamontowanego dysku.
Hdtoolbox wykrywa poprawnie dysk głównyoraz kartę CF (która jest w FAT32) i mógłbym ją sformatować.

Zamiana master/slave i unit 0/1 nie daje nic.
Mounter widzi poprawnie oba urządzenia na master/slave
FAT95 (v3.11) wrzuciłem do L, ale tak po prostu przekopiowałem go (1 plik). Na aminecie jest jakaś cała instalka do tego. Coś robię nie tak na to wychodzi.

Jak w mounterze kliknę mount to pokazuje błąd RigidDiskBlock not found.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 23:50:30 przez greg79
[#13] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #12

W ikonie MountDos masz jeszcze zmienne INFO I GENERATE.
Pierwszy pokazuje zawartość MBR a drugi generuje mountliste, którą można wykorzystać .
Co pokazuje MBR?
[#14] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@Norbert, post #13

Miałeś pewnie na myśli list zamiast info.

Pokazuje jakieś bzdury na unit 1 (slave). 4 dyski.


Podpięta jest tylko jedna karta CF z jedną partycją 256MB.
[#15] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #14

To założysz na tej karcie MBR (fdisk lub coś podobnego) albo spróbuj tej mountlisty

Device = scsi.device
Unit = 1
FileSystem      = L:fat95
Flags           = 0
MaxTransfer     = 0x1FE00      
LowCyl          = 0
HighCyl         = 0
Surfaces        = 1
BlocksPerTrack  = 1
Buffers         = 100
Stacksize       = 4096
GlobVec         = -1
Priority        = 5

DosType = 0x46415401   

BufMemType      = 5
BootPri         = 0
Control         = "+s"          /* testing: SCSI direct commands */
[#16] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@Norbert, post #15

Miałem dokładnie takie same problemy wczoraj ale wykorzystałem wygenerowaną mountlistę i wtedy poszło. Użycie komendy mountdos nic nie dawało. Natomiast wygenerowana mountlista miała filesystem =unknown a DosType = ? Musiałem ręcznie powstawiać. Karta sformatowana pod PC na Fat32. Próba formatowania pod A4000 wieszała komputer.
[#17] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@Norbert, post #15

Nie znam fdisk ale jeśli założę mbr na nowo to chyba stracę dane na tej karcie. To oczywiście nie problem.
Jak mam użyć tej mountlisty? Np. jak CF0 albo MD0 ?

@pini: co to znaczy wygenerowana mountlista (w jaki sposób) i gdzie powstawiać?


Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 13:19:09 przez greg79
[#18] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #17

Jeżeli w mountdos użyjesz GENERATE (chyba tak się nazywa komenda) to wypisze Ci mountlistę, którą przepisujesz/wycinasz i z odpowiednią ikoną wrzucasz do SYS:Devs/DOSDrivers.
Możesz wykorzystać gotową ikonę np: CF0, albo ręcznie ją zmodyfikować. W poście Norberta masz taką mountlistę.
[#19] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@pini, post #18

A tak, kojarzę. Dzięki. Ale u mnie wywala chyba mountlistę dla 4 dysków. W tym nie ma żadnego 256MB.
[#20] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #19

U mnie były dwie. Druga zadziałała. Te "dodatkowe" to są chyba jakieś zarezerwowane fragmenty dysku, które przy okazji są wykrywane.
[#21] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #19

A to dlatego że w MBR były wadliwe dane.
[#22] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@Norbert, post #21

Niestety Twoja mountlista nie chce działać. Spróbuję jeszcze raz sformatować kartę w A1200 w pcmcia. MBR podczas formatu chyba powinien być poprawnie założony?
[#23] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #22

Sformatowałem kartę raz pod IDE w FFS przez hdtoolboxa, wtedy mount lista pokazywała same zera i nic nie dało się zamontować ale oczywiście partycja była widoczna w systemie. Potem sformatowałem jeszcze raz w A1200 w PCMCIA i mountlista znów zaczęła pokazywać bzdury jak wcześniej z takimi samymi 4 dyskami

A coś takiego jak giggledisk?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 18:07:15 przez greg79

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 18:11:46 przez greg79

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 18:12:22 przez greg79
[#24] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #23

MBR i partycja FFS? To tak można?
[#25] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@karolb, post #24

MBR i partycja FFS? To tak można

Można mieć na dysku jednocześnie MBR i RDB.
Jest przy tym trochę "zabawy" ale jest to wykonalne.
Pecet będzie widział tylko "swoje" partycje , a Amiga będzie miała dostęp do całego dysku.

@greg79
Jeśli potraktujesz kartę hdtoolboxem i sformatujesz partycje, to od tej pory masz amigowy dysk z RDB i amigowymi filesystemami. MBR jest kasowany.
Gdy zależy żeby karta była w FAT32, to przygotuj ją pod win, Linux, mac. (na Amidze też można - jest fdisk na Amigę (aminet))
Wtedy będziesz miał tylko MBR.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 19:55:23 przez Norbert
[#26] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@Norbert, post #25

Jest prawie pełen sukces, dzięki!
Wszyscy generalnie naprowadziliście mnie na dobry kierunek 🤝🏻

A więc, jarnąłem się z tym MBRem i wrzuciłem CFkę na PC. Niby było ok ale karta była sformatowana w FAT16 (tak mi formatuje A1200 w pcmcia). Na wszelki wypadek odbudowałem MBR i sformatowałem znowu w FAT16 i znowu bzdury pod IDE.
Z powrotem na PC, format FAT32 i na IDE. I już było nieźle bo mountdos list widział jedną właściwą partycję. Ale mount nie montował dysku. Wiec generate i kopia parametrów do mountlisty.
I sukces!
Jest prawie idealnie bo teraz nie widzę tej karty w pcmcia A1200. Pewnie musiałbym znowu mountliste dopasować.
Do tego mam wrażenie, że mountlista będzie działać tylko z tą kartą (lowcyl =1, highcyl=249). Jak wstawiłem dwa zera to kartę wykrywa jako 1MB (na IDE). Na mountlist pcmcia są dwa zera i jest ok.

Mountlista z A1200 i mountlista IDE

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 20:43:54 przez greg79





Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 20:59:09 przez greg79
[#27] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #26

ale że w czym jest problem??
w tym że chcesz mieć kilka partycji na jednej karcie, sformatowanej pod FAT32??
nie wystarczy jedna wielka partycja...??
[#28] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@RokiS, post #27

Jest jedna partycja 250MB.
Problem jest, że karta musi być sformatowana w FAT32 na PC żeby odczytał ją IDE ale FAT32 nie czyta A1200 w PCMCIA.
I odwrotnie, pcmcia w A1200 formatuje w FAT16, PC widzi ale IDE już nie.

A drugi problem, właściwie to już kosmetyka, że mountlista pod IDE nie jest uniwersalna i uszyta konkretnie pod daną kartę. To akurat można łatwo obejść mając kilka mountlist dla różnych kart.
[#29] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@greg79, post #28

Ale u mnie MountDos na podstawie MBR poprawnie montuje wszystkie dyski FAT32 jakie posiadam (posiadałem)

Dlaczego nie zastosujesz MountDos do montowania karty z porcie pcmcia? Zmień tylko DEVICE i UNIT na odpowiednie.
[#30] Re: Dysk (FFS)+ CF (FAT32) na taśmie IDE

@Norbert, post #29

Próbowałem ale przy FAT16 i nie działało. Sprawdzę przy FAT32. Nie wiem dlaczego mountdos widzi ale nie chce montować…
A dlaczego pcmcia formatuje w FAT16? Da się jakoś wymusić FAT32?
Albo odwrotnie, IDE zmusić do odczytu FAT16?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 00:15:21 przez greg79

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 00:16:44 przez greg79
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem