[#1] Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb
Witam

Mam Pytanie:
Czy Amiga 500 z płytą 8A (logo na płycie 500+) może mieć jakieś problemy "naturalne"
z standardowymi rozszerzeniami pamięci do Amigi 500 czyli 512kb ?
Mam taką Amigę kupioną wiele lat temu, praktycznie nie używana. Jest sprawna jako taka
czyli uruchamia się, czyta stacja, startują wszystkie gry którym wystarcza podstawowa pamięć
Jednak jak próbuję uruchomić Amigę z rozszerzeniem pamięci o dodatkowe 512kb to system
nie widzi tej dodatkowej pamięci, gry np SuperFrog wywala od razu że nie ma 1mb.
Mam dwa takie rozszerzenia z dawnych lat, i na każdym jest to samo.
Teraz sedno sprawy: Czy są jakieś problemy z takimi rozszerzeniami w tej rewizji Amigi
czy po prostu mam pecha i dawniej działające dwa rozszerzenia po prostu padły a może uwalony
slot w Amidze ?

Przy okazji jeszcze mam pytanie czy poniższe rozszerzenie zadziała w Amidzie 500 rv 8A czy to jest
tylko dla pełnej 500+ ?
https://amigastore.eu/en/711-amiga-500-plus-2mb-chip-memory-expansion.html

Z góry dzięki za wskazówki/rady

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 07:44:18 przez Mulder69
[#2] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@Mulder69, post #1

Tzw zwykłe rozszerzenie 512kb bez problemu powinno zadziałać z płytami 8a (500+).

To rozszerzenie śmiało zadziała z płytami 8A (kwestia ustawienia zworek).

Sprawdź amige programem diagnostycznym OK
[#3] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@Mulder69, post #1

Wklej fotki swojej mobo i tych rozszerzeń. Powinny działać po włożeniu. Nie pamiętam tylko czy wykrywane są jako SLOW czy jako CHIP. ściągnij sobie ATK i zobacz czy widzi te rozszerzenia. Rev8 można dolutować dodatkowe kości pamięci i mieć 1MB na płycie. Można też zrobić moda i mieć 2MB



Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 11:52:01 przez snifferman
[#4] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@snifferman, post #3

Zmiana zworek na pamięciach nic nie zmienia.
Zdjęcie płyty:











[#5] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@Mulder69, post #4

W Twojej Amidze widzę zworkę J2 ustawioną w górnej pozycji. Oznacza to, że każda dodatkowa pamięć "pod klapką" widziana jest jako chip RAM, a więc u Ciebie jest 1 MB chipRAM i 0 MB slowRAM.
Natomiast wiele starszych gier szuka dodatkowej pamięci w obszarze slow RAM, i jeśli nie znajdą tam 0,5 MB (lub więcej) to krzyczą, ze nie ma dodatkowej pamięci.... nawet jeśli masz 2 MB chip RAM i 128 MB fast RAM.
Aby to rozwiązać jest kilka sposobów:
- przestawić zworkę J2 w dolną pozycję (chipu będziesz miał tylko 0,5 MB, ale gry powinny dostać swoje upragnione 0,5 MB slowRAM), być może trzeba będzie też coś zamieszać ze zworką J7A (zależnie od rozszerzenia pamięci)
- dodać rozszerzenie 68EC020TK, które obok procesora 68020, kontrolera IDE i 8 MB FastRAM, dodaje także 1,5 MB pamięci w obszarze slow. Albo inne rozszerzenie, które robi coś takiego
- albo dać odpalać gry przez WHDLoad, ten pakiet patchuje stare gry tak, aby potrafiły korzystać z innych niż slowRAM obszarów pamięci. To rozwiązanie wymaga rozszerzenia fastu i kontrolera IDE
{Reklama mode on} Mam na zbyciu rozszerzenie 68EC020TK, które powinno rozwiązać ten problem. I sporo dodać. W razie czego pisz na PM. {Reklama mode off}

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 13:49:40 przez wali7
1
[#6] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@wali7, post #5

Najpierw proponowałbym sprawdzenie czy rozszerzenie pod klapką jest widziane. Od tego trzeba zacząć. Później można dolutować brakujące kości lub zrobić MODa na 2MB chip.
[#7] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@snifferman, post #6

Oczywiście, może też nie działać. Warto sprawdzić.
Jednak zworka J2 ustawiona jest w pozycji chip ram, a więc rozszerzenie będzie widoczne jako chip ram. A część gier odpalonych z dyskietki będzie uparcie twierdzić, że rozszerzenia nie ma. Więc warto iść w jedną ze stron, które podałem. Samo rozszerzenie chip ram może w wielu przypadkach nie pomóc (zależy od gry).
1
[#8] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@wali7, post #7

Fajnie że od razu proponujecie mody czy karty turbo, ale autor nie o to pytał. Tak, Amiga powinna widziec takie rozszerzenie bez żadnych modyfikacji. Jeżeli tak nie jest to szukalbym problemu z połączeniem, czy nie ma gdzieś przerwanych ścieżek czy uszkodzonych drobnych elementów, uszkodzone złącze. To samo dotyczy rozszerzeń pamięci. Amiga nie potrzebuje ŻADNYCH modyfikacji aby widzieć rozszerzenie pod klapką.
[#9] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@wali7, post #5

W rewizji 8 jednak zworka w górnej pozycji daje pamięć slow. Czyli ta rev 8 ma ustawienie dla 0,5 MB chip i 0,5 MB slow "pod klapką". Możliwe, że rozszerzenia są uwalone. Spróbowałbym przetestować te rozszerzenia w innej Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 19:41:48 przez wali7
1
[#10] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@nostrum666, post #8

Czasami warto zaproponować coś nowego, bo jeśli pytający nie wie o czymś, to trudno aby o to pytał.
1
[#11] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@wali7, post #10

Nie zaprzeczam, aczkolwiek wpierw warto jasno postawić sprawę a potem po rozwiązaniu problemu można pokombinować. Dlatego napisałem krótko to o co pytał autor wątku. Można dodawać różne rzeczy do Amigi i w zasadzie każdy i tak to robi, co nie zmienia faktu że rozszerzenie pamięci pod klapkę musi działać po włożeniu bez kombinowania. Jest procent gier, które faktycznie wymagają pamięci typu Slow ale jest to odsetek bardzo niewielki, na tyle niewielki że według mnie nie powinno to mieć większego znaczenia w tym o co chodzi autorowi wątku.
[#12] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@Mulder69, post #4

Co pokazało ATK?
Co pokazuje avail w wierszu poleceń
W x-copy też chyba pokazywało pamięć.
[#13] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@snifferman, post #12

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi i wskazówki.
Będę sprawdzał zworkę i programy diagnostyczne w weekend.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 01:59:52 przez Mulder69
[#14] Re: Amiga 500 rev 8A vs rozszerzenie pamięci 512kb

@Mulder69, post #1

mam dwie stare kosci 1 mb/0,5 z przelacznikiem, na A500 6a dziala super a tu w 8.1a sypie błędami widać glicze na ekranie w sysinfo i ka koniec staje. Działa 2 mb z tych nowych włożone bez garego...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem