kategorie: A2000/A3000, Sprzęt
[#1] Nieznany mi błąd Amiga 3000
Witam
Amiga 3000 zresetowała się w czasie pracy.
Teraz po uruchomieniu zarówno z podpiętymi rozszerzeniami i dyskiem jak i z odpiętym wszystkim wyrzuca błąd:
8000 0004. task: 07008850
Flop cyka, kontrolka dysku miga.
Domyślam się ze chodzi o adresowanie pamięci.
Może ktoś z Was wie dokładniej albo sam miał podobny problem. Dzięki
[#2] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #1

0004 to chyba coś z prockiem.
Jak było co z pamięcią ty by był czerwony ekran, co jest napisane early

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 17:55:21 przez mwb113
[#3] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #1

Niestety blad guru 80000004 jest zbyt ogolony występuje przy wszystkim illegal error
Zacznij od pamieci - Illegal Memory Access
Zobacz czy po kilku minutach ROM kostki RAM nie sa przesadnie gorące

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 18:11:16 przez HOŁDYS
1
[#4] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@mwb113, post #2

Ekran jest czarny. Po Ok 20 sek błąd znika i ekran pozostaje czarny. Jak odepnę rozszerzenia, pojawia się ekran z dydkietką. Po pięciu sek ten dam błąd
[#5] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #4

Musisz sprobowac bez niczego odpalic (bez HD) . Jak sie nie odpala to cos z hardwarem. Chyba, ze kickstart walniety. Choc zdaje sie, ze A3000 ma superkickstart i on szwankuje.
[#6] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Don_Adan, post #5

Zauważyłem, że przygasa lampka power. Może to zasilacz🧐🤔
[#7] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #6

W którym momencie przygasa? Jaki masz Rom?
Po włączeniu power świeci się słabiej, a potem mocniej. Potem tylko włączenie filtrów audio ją na powrót przygasza.
Jeśli po łapce i kilku sekundach też masz reset to może się coś przegrzewa?
Jeśli masz superkickstart to możesz spróbować włączyć także bez daughterboardu. Od 2.x w górę oryginalna płyta już sama nie ruszy.
[#8] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #1

No fajny opis problemu, i chyba jakakolwiek diagnoza to strzelanie na ślepo.
Jakie były tam rozszerzenia?
Goła płyta z db nadal ma ten problem? Może zacznijmy jak masz ustawione zworki? Zmieniałeś ostatnio dla jakiejś karty? Instalowałes tam bfg lub coś?
Jest szansa abys wsadził tam diagrom?
Sprawdzałeś napięcia na zasilaczu?
[#9] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Ralpheeck, post #8

Rozszerzenia to nic specjalnego. Picasso 2 i zwykle rozszerzenie z epoki 6mb. Przez 1,5 roku wszystko było Ok. Po odpięciu dysku i rozszerzeń startuje do ekranu z dyskietką i po 5-10 sek wywala błąd guru jak w poście tytułowym na górze.
Nie mierzyłem zasilacza bo nie wiem jak ale jakoś najbardziej mi on pasuje. Dziś jeszcze podmienię kickstart z 3.1 na fabryczny bo chyba mam.
[#10] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #9

Ja to bym powyciągał uklady z podstawek i poczyścił, łącznie z palami i pamięciami, też miałem cyrki, ostatnio wszystko co się dało wlutowalem na stałe, i jak ręką odjął
1
[#11] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #1

Miałem często błąd 8000 0003. Czy to AMOS czy to jakieś zwykłe programiki. Nie wiem skąd ale to był wirus. Może spróbuj przeskanować Virus-Z? Dobrze byłoby to wykluczyć.
[wyróżniony] [#12] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #9

No to tak jak pisza albo cos nie kontaktuje albo cos pada. Powinienes zaczac od samej Amigi 3000 bez niczego (bez pamieci tez). Nie ma prawa byc zadnego guru wtedy, tylko kickstart ma sie wyswietlac. Dopoki tego stanu nie osiagniesz nie ma sensu niczego podlaczac bo tylko sobie komplikujesz szukanie co jest nie tak. Moze np. pamiec fast padac lub nie kontaktowac, albo chip. Choc ja stawialbym na pamiec fast, ze padnieta lub nie kontaktuje.
[#13] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #1

Ok na razie dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Będę szukał problemu.
[#14] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #13

Najlepiej zacząć od usunięcia wszelkich rozszerzeń, potem np. WB z dyskietki i dodawanie pojedynczo reszty komputera gdy idzie.
1
[#15] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Rafał A-3000, post #14

Tak jak Ci koledzy piszą.
- Odłącz wszystko, podłącz Amigę tylko z db i zasilaczem. Potem podłącz flopp.
- Sprawdź napięcie voltomierzem na wtyku od zasilacza
- Podociskaj chipy w podstawkach
- Wymien kickstart
- Wyciąg pamięci zip. Nie wiem czy to robiłeś, ale tutaj musisz najlepiej kupić sobie narzędzie (mały kluczyk zaciskowy) i nakleić na niego cienką warstwę gumy.
- Przy okazji porób sobie zdjęcia. Jakie tam masz chipy i jak wygląda miejsce po baterii?
1
[#16] Re: Nieznany mi błąd Amiga 3000

@Retroamiga1980, post #6

Zasilacza oczywiście nie można wykluczyć (podobnie jak uszkodzonych kondensatorów), jednak przygasanie na chwilę zielonej ledki przy starcie i po resecie jest objawem normalnym i świadczy, że Amiga działa jak trzeba (brak takiego efektu świadczyłby o uszkodzeniu).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem