kategoria: A600
[#1] amiga 600 xt turbo problem
Hej. Mam problem z instalacją karty xt turbo, dociskałem już na wszystkie możliwe sposoby,czyściłem styki i ciągle po założeniu karty ,amiga nie botuje. Myślicie ,że to problem z kartą czy może dlatego ,że mam kicka 37.299 ?.
[#2] Re: amiga 600 xt turbo problem

@MF, post #1

Jak długo czekasz ?
Do bootmenu próbowała wejść ?
[#3] Re: amiga 600 xt turbo problem

@Norbert, post #2

Czekam z 2-3 min , mogę poczekać dłużej. Do boot menu nie wchodzi i nawet nie zakręci stacją dysków.
[#4] Re: amiga 600 xt turbo problem

@MF, post #3

Karta sprawna?
Co na te problemy sprzedawca ?
[#5] Re: amiga 600 xt turbo problem

@MF, post #1

W jakim celu montujesz turbo z kickstartem nieobsługującym dysków twardych?
[#6] Re: amiga 600 xt turbo problem

@readwrite, post #5

Dlatego pytam czy to czasami nie problem kicka :)
[#7] Re: amiga 600 xt turbo problem

@readwrite, post #5

W jakim celu montujesz turbo z kickstartem nieobsługującym dysków twardych?


Bo chce żeby wings chodził szybciej i był jeszcze trudniejszy?

Kick nie ma związku z tym czy TA Amiga ruszy z TYM turbo czy nie.
Wg mnie to nie wina kicka.
Przemyłbym styki po stronie proca i karty izopropanolem, prawdził czy równo i pewnie dochodzi do płyty.
Jeśli tak, wtedy zacząłbym się niepokoić.
[#8] Re: amiga 600 xt turbo problem

@MF, post #1

Gniazdo nakładane na proca powinno mieć wycięcie na kondensator, który przy procu się znajduje. Obejrzyj tą kartę. Mógłbyś jakieś fotki wrzucić, w szczególności właśnie jak wygląda montaż na procku.
[#9] Re: amiga 600 xt turbo problem

@perinoid, post #8

Tak to wygląda



Kurczę może to jednak kondensatory ,po odłączeniu karty muszę odczekać chwilę zanim odpalę Amigę bo inaczej nie botuje.
Kicka miałem zachomikowanego to też już wymieniłem .
[#10] Re: amiga 600 xt turbo problem

@MF, post #1

Nie chcę nic złego mówić o ArchiTech, ale kilka dni temu zakupiłem PiggyBankNot! v2 do A600. Zakładam, odpalam, nie wykrywa Chip ani zegara… Też próbowałem różnych sposobów, czyszczenia złącza itp. A okazało się, że złącze na rozszerzeniu jest tak zlutowane, że lepiej 2 letnie dziecko by to zrobiło. Poprawiłem luty i rozszerzenie działa! Rozmawiałem z producentem, powiedział, że każde rozszerzenie przechodzi testy, a dopiero później docinają nóżki laserowo… prawdopodobnie w moim przypadku nóżki nadmiernie się rozgrzały i się rozlutowały. Wydaje mi się, że w Twoim przypadku może być podobna sytuacja. Zamieszczam zdjęcie z tego rozszerzenia, kiepska jakość, ale widać o co chodzi.
[#11] Re: amiga 600 xt turbo problem

@movin, post #7

Pytanie było skierowane do autora wątku. Zastanawia mnie jaki jest wg niego sens uturbiać Amigę bez dysku twardego. Słyszałem o posiadaczach A630 bez hdd i z 3 flopami zewnętrznymi, ale nie miałem nigdy okazji zapytać - po co?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 22:28:59 przez readwrite
[#12] Re: amiga 600 xt turbo problem

@MF, post #9

No to ja powiem tak - jeśli kondensatory nadal masz nie wymienione to nie wiem na co Ty jeszcze czekasz...
4
[#13] Re: amiga 600 xt turbo problem

@MF, post #1

amiga nie botuje. Myślicie ,że to problem z kartą czy może dlatego ,że mam kicka 37.299

tak
moim zdaniem w tym jest problem (oprócz kondensatorów)

tu był podobny problem z "turbiaczem" :

A630

https://www.ppa.pl/forum/elektronika/40225/-amiga-600-karta-a630/6#m788614
[#14] Re: amiga 600 xt turbo problem

@MF, post #9

Tak to nic nie widać. Zrób pod kątem, żeby było widać sposób zamocowania do płyty głównej. Ale najpierw kondensatory.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 22:54:15 przez perinoid
[#15] Re: amiga 600 xt turbo problem

@Cezarykl, post #13

eee, tam Amiga się uruchamiała i raczej nie o kickstart chodziło, a o procek 030 i jego (nie)kompatybilność z grami :)

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 23:14:08 przez RokiS
[#16] Re: amiga 600 xt turbo problem

@ganiacz, post #10

Następny specjalista...
Rozmawiałem z klientem, kartę xT zakupił 10 miesięcy temu, gwarancje posiada więc procedura reklamacji jest jasna. Tyle w temacie.

A okazało się, że złącze na rozszerzeniu jest tak zlutowane, że lepiej 2 letnie dziecko by to zrobiło.
jak już podrośnie to dziecko to mogę dać robotę.

Poprawiłem luty i rozszerzenie działa! Rozmawiałem z producentem, powiedział, że każde rozszerzenie przechodzi testy, a dopiero później docinają nóżki laserowo…
Pokaż mi proszę w naszej korespondencji mailowej zdanie gdzie to napisałem, strasznie nie lubię "naginania" połączonego z oczernianiem.
Szanowny kolego, złącze to ma piny docinane ale przed lutowaniem, ale może podpowiesz jak docinać piny na równo z PCB po wlutowaniu ?
5
[#17] Re: amiga 600 xt turbo problem

@Architect1200, post #16

Nawet nie będę tego komentował…
1
[#18] Re: amiga 600 xt turbo problem

@MF, post #1

Mam taką kartę. Działa znakomicie. Podstawka nakładana na procesor jest genialna bo jest "płytka". Nie trzeba jej nacinać bo nie dochodzi do płyty a i tak trzyma świetnie. Mam doświadczenie z innymi podstawkami, głębokimi (sam lutowałem sobie fast do A600) i tam bywało różnie. Jeśli chodzi o problemy - opowiem o historii innej A600 - była bardzo niestabilna. Raz działała, raz nie. Bywało że działała parę godzin z fastem a potem, po zmontowaniu komputera, przestawała. Gdy się zdjęło fast - też potrafiła nie działać. Okazało się że procesor słabo kontaktował z płytą. Po "podlaniu" cyną nóżek procesora Amiga wstawała i działała ale do kolejnego nałożenia fastu. Gdy na nowo nakładałem rozszerzenie to znowu niestabilność, zdjęcie fastu i konieczność podlutowania nóżek procesora. Odpuściłem, trzymam tą A600 tylko z 2mb chip i już nie kombinuję. Być może twoja Amiga też ma ten problem
1
[#19] Re: amiga 600 xt turbo problem

@MF, post #1

Ta historia przypomniała mi jaki jestem cięty na tą kapryśną A600. W ubiegły weekend przelutowałem kompletnie procesor. Jak znajdę inną podstawkę do rozszerzenia fastu dam amidze jeszcze jedną szansę na dodatkowy ram. Z najtańszą, głęboką podstawką nie będę już próbować

3
[#20] Re: amiga 600 xt turbo problem

@jarek72, post #19

Jak już sciągłeś CPU to mogłeś trochę zdystansować nóżki od obudowy układu. Czasami są one dogniecione do CPU i wtedy kontakt też jest słaby. Tylko nie przesadź bo później żaden pantofelek na tą stopę nie wejdzie
[#21] Re: amiga 600 xt turbo problem

@snifferman, post #20

to drugie zdjęcie to już po wlutowaniu cpu. nie zdystansowałem nóżek ale wlutowując procesor cynę "pociągnęło w górę" i boję się że przez to stopa może już być zbyt pulchna na pantofelki szeroki uśmiech
[#22] Re: amiga 600 xt turbo problem

@jarek72, post #21

Nadmiar można zebrać.
[#23] Re: amiga 600 xt turbo problem

@snifferman, post #22

Słabo mi się lutuje tego typu układy. Obym nigdy nie miał potrzeby tego robić szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem