kategoria: A1200
[#1] Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV
Witam serdecznie wszystkich fanów Amigi.
Postanowiłem po latach wrócić do marzeń z młodości i stałem się właścicielem Amigi 1200szeroki uśmiech. Jako w sumie kompletnie zielony w tym temacie proszę o pomoc w zakresie podłączenia do Amigi monitora 1084 oraz TV. Nie do końca wiem jaki zakupić kabel by podłączyć 1200 do w/w sprzętów. Takich przewodów jest trochę dostępnych np. na allegro ...ale który wybrać by obraz był jak najlepszy? TV ma tylko złącza HDMI ale jest do niego dołączona również taka "przejściówka" jak na załączonym zdjęciu plus dodaje jeszcze zdjęcie złączy monitora, który posiadam.




Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 19:10:35 przez Killaloe
[#2] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Killaloe, post #1

Amiga RGB - scart to bedzie jak najlepsze rozwiazanie czy to do monitora czy do TV z tym gniazdem. Przejsciówka scart hdmi nie zadziała.
3
[#3] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Stoopi, post #2

Dokładnie tak, jak napisał Stoopi.
Jeśli masz podstawowe umiejętności obchodzenia się z lutownicą możesz nawet sam taki kabel sobie stworzyć.
Schematów w sieci jest na pęczki, na PPA temat też był wałkowany.
Najtrudniej dostępny wtyk DB-23 female kupisz w Archi-Tech łącznie z obudową.
Reszta to fraszka.
1
[#4] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Killaloe, post #1

Pierwszy z brzegu przyklad z allegro:

https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-amiga-rgb-video-scart-euro-1-5m-14195423995

Tego Ci trzeba.
2
[#5] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Mokry, post #4

Obawiam się że problemem może tu być adpater scart-tv(samsung). Często one tylko composite mają.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 14:49:13 przez Bartek2075

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 14:49:23 przez Bartek2075
[#6] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Bartek2075, post #5

Dzięki za pomoc. Troche rozjaśniło to sprawę. Reasumując, monitor 1084 można podłączyć używając przewodów jak z linku powyżej lub podobnego. Druga sprawa adapter HDMI - scart wg Was nie zadziała co oczywiście nasuwa następne pytanie: czy jest jakaś inna opcja podłączenia Amigi pod taki TV Samsung?
[#7] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Killaloe, post #6

Zadziała takie combo:
z Amigi kabelek Amiga Video - SCART (jak z linku co dali koledzy wyżej)
a potem adapter SCART - HDMI jak np tu https://allegro.pl/oferta/konwerter-scart-hdmi-speaka-professional-12619075616

A tymczasowo (zanim sobie zakupisz jakikolwiek kabelek) to do monitora 1084 możesz podłączyć się banalnym "czinczem" czyli tym okrągłym opisanym CVBS. Przeważnie taki kabelek gdzieś wala się po domu (lub u jednego ze starszych sąsiadów :) )

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 20:47:32 przez Davka
1
[#8] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Killaloe, post #1

Hi.
Tu masz ew. teorię.
link
Ogólnie polecam wypróbować podłączenie przez scart jeżeli dobry kabel jest dostępny.
Twój tv może sobie poradzi. Trzeba powyłączać opcje odszumiania mpeg i inne polepszacze wg. uznania i ew. użyć trybu sportowego. Źle będzie jak obraz będzie pokwadratowany rozciąganiem i wejdą ew. przesunięcia obiektów ruchomych.
Monitor 1084 ma drgający obraz jak każdy crt ,więc praca powyżej 2 h będzie męcząca.
W Warszawie wtyczkę można dostać w niedzielę na wolumenie lub poszukać w elektronicznych sklepach. Napisz w razie ew. problemów.
Pozdr
[#9] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Davka, post #7

a potem adapter SCART - HDMI jak np tu
Te same konwertery są na AliExpress po 120 zł. No chyba, że ktoś lubi przepłacać. Jakość jest przyzwoita, do grania na pewno wystarczy, do Workbencha i pracy z systemem już średnio.
[#10] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Krashan, post #9

Te same konwertery są na AliExpress po 120 zł.

Oj, bardzo należy z tym uważać. Chińczycy sprzedają konwerter w takich właśnie obudowach, które obsługują WYŁĄCZNIE Composite na gnieździe SCART. A wyglądają identycznie.
[#11] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@perinoid, post #10

Kupiłem dwa takie na Ali i oba mają RGB. Może miałem szczęście.
[#12] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Krashan, post #11

Podrzuć linka.
Dzięki z góry
[#13] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@kubaslonka, post #12

Niestety nie ma już na Ali tej oferty, z której kupowałem.
[#14] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Killaloe, post #6

Twój adapter to żadne HDMI>scart. Część telewizorów Samsung nie ma wielkich gniazd SCART bo wtyczki są duże (nie dało by się wtedy powiesić takiego tv przy ścianie) i rzadko używane. Też mam TV Samsung z takim customowym scartem i taką przelotką. Amigę jak najbardziej da się przez to podłączyć zwykłym kablem RGB>Scart
1
[#15] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@jarek72, post #14

Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Po Waszych poradach kupię coś takiego: https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-amiga-rgb-1-5m-euro-scart-real-db23-14271075347# i mam nadzieję że to rozwiąże sprawę zarówno jeśli chodzi o podłączenie do TV jak i do monitora. Jak wszystko podłącze oczywiście "pochwalę się" jak to wszystko działa. Dzięki
[#16] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Killaloe, post #15

Przewód kupiony i w końcu amiga sprawdzona, wszystko działa (o dziwo nawet stacja). Teraz plany małej rozbudowy: po pierwsze jakiś monitor LCD/LED, gotek, zewnętrzny i pewnie rozszerzenie pamięci. Dzięki za wszystkie Wasze rady i sugestie.


1
[#17] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Killaloe, post #16

No to działaj.
Jedyne co, to przestaw TV na format 4:3, żeby w NoFastMem nie mieć królika w jajku wielkanocnym,
[#18] Re: Połączenie z monitorem 1084 oraz z TV

@Killaloe, post #16

-


Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 14:03:59 przez Sounder
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem