[#1] połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi
Witam

Zanabyłem keyborda klawiszowego YAMAHA PSR-E373 - mozna go polaczyc z PC poprzez USB.
Wiem że amiga łaczyła sie z straszymi syntezatorami poprzez midi interfejs i takie widzialem do nabycia jescze w AmiStore itp ale ten jest wpólczesny i ma tylko USB. Da sie to jakoś połączyć z amiga ? Może ktos widzial jakiś interfejs?
[#2] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@fibi, post #1

O ile mi wiadomo nie istnieje coś takiego dla Amigi. Musisz kupić interfejs USB->MIDI i ten podłączyć do MIDI Amigi (czyli 2gi interfejs). Nie ma lekko, znowu kanapka. :)
[#3] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@gerul, post #2

tak myślałem , tylko nie bylem pewny czy A1200 wykryje keybord z 2-oma interfejsami po drodze...
[#4] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@gerul, post #2

Amiga CDTV ma MIDI. Chyba, że to nie Amiga
[#5] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@gerul, post #2

Ten keyboard jest chyba urządzeniem, czyli device USB. Interface MIDI potrzebowałby pewnie USB host.
[#6] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@AD99, post #4

Amiga CDTV to jedyna Amiga, która ma MIDI w standardzie ale do pozostałych Amig można podłączyć interfejs MIDI.
https://amigastore.eu/590-midi-interface-for-amiga.html
1
[#7] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@fibi, post #1

Jedyne czego potrzebujesz to interfejs USB w Amidze. Poseidon ma sterowniki do interfejsow midi na usb.
1
[#8] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@michal_zukowski, post #7

oo i to jest odpowiedz jakiej szukałem, dzieki. Podsumowujac czyli jak kupie subwaya lub zamieniam mojego TF1260 na warpa to temat ogarne poprzez te sloty USB i stery poseidona?

Edit : z opisu Subwaya 2021 wynika ze nie wspiera stosow poseidona :(

mam tez rysia mk3 ale to sie raczej tez nie polaczy ..

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 19:18:27 przez fibi

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 19:26:07 przez fibi
[#9] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@AD99, post #4

Chyba, że to nie Amiga


To nie Amiga. To Commodore CDTV ;)
[#10] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@fibi, post #8

[wyróżniony] [#11] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@fibi, post #1

Kilka uwag:

Rozwiązanie z postu #7 ma szansę działać, tak jak napisał rzookol wystarczy USB + stos z obsługą MIDI. Wady: nie zadziałają nieliczne programy używające MIDI z pominięciem camd.library (z tych co mi przychodzą do głowy – ProTracker).

Rozwiązanie z postu #10 nie zadziała, bo ten kabel nie ma trybu USB host, zresztą nawet go się nie da wpiąć w keyboarda, bo ten ma USB typ B (kwadratowe, jak w drukarce).

Posty #2 i #5 są na dobrym tropie, tylko trzeba kupić (albo zrobić) urządzenie typu "USB MIDI host", a one są dość drogie (400 do 500 zł gotowe sprzęty). Wtedy łączymy: keyboard - USB MIDI host - amigowy interfejs MIDI - Amiga.

Co do postu #6 - jeżeli ktoś mieszkający w Polsce potrzebuje interfejs KA12, to na portalu wszystko.pl znajdzie go sporo taniej. Z tym, że on nie rozwiązuje (a przynajmniej nie w pełni) problemu autora wątku.
2
[#12] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@Krashan, post #11

ale chyba w poseidonie jest ten tryb co klawiaturę midi zamienia na zwykłą klawiaturę, wtedy można "pisać" klawiszem
[#13] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@Krashan, post #11

Można też próbować samemu zbudować tańszy odpowiednik tych drogich USB MIDI Hostów używając Arduino, shielda USB i tej biblioteki: https://yuuichiakagawa.github.io/USBH_MIDI/
Sam próbowałem, ale kompatybilność z klawiaturami jest różna - jedna działa dobrze, druga wcale.
Inny sposób to zrobienie takiego typu adapterka z Raspberry Pi Zero, ale to już armata na muchy.
[#14] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@dalton, post #13

Najprościej byłoby to zrobić na STM32 na których bazują prawie wszystkie adapterki myszy USB do Amigi, bawię tym ich stosem USB od paru miesięcy z doskoku. Zerknąłem szybko na tą bibliotekę co podałeś, ale ona działa na dosyć niskim poziomie abstrakcji, w sumie na szybko nie dałem rady dojść czy to USB HID czy jakiś bardziej wyrafinowany tryb USB.

Fajnie byłoby podumpować chociaż deskryptory z takich urządzeń MIDI a najlepiej całą komunikację przez Wireshark. Ale do tego musiałbym mieć taką klawiaturę u siebie... a od tworzenia muzyki trzymam się z dala :).
[#15] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@Krashan, post #11

Dzieki Krashan za wypowiedz w watku oraz nakierowanie na portal wszytko.pl . Zapomnialem ze KA12 to Twoje dzieło :)
Jesli chodzi o urzadzenie usb host , to znalzlem takie od chinczyka :https://allegro.pl/oferta/usb-to-midi-host-guitar-effector-midi-synthesizer-14473775428

czyli wyglada na to razem z Twoim kablem temat da sie ogarnac w kwocie 300~350 zl

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 13:35:50 przez fibi
[#16] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@michal_zukowski, post #12

ale chyba w poseidonie jest ten tryb co klawiaturę midi zamienia na zwykłą klawiaturę, wtedy można "pisać" klawiszem
Tak, ale obawiam się że ProTracker czyta klawiaturę "po rejestrach". Skoro podobnie robi z MIDI. A ta klasa zdaje się wrzuca zdarzenia do input handlera albo przez commodity.library.

Niemniej zdecydowana większość "poważnych" programów do MIDI i muzyki komunikuje się z interfejsami przez CAMD i tu problemu nie ma.
[#17] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@fibi, post #15

Jesli chodzi o urzadzenie usb host , to znalzlem takie od chinczyka
Niejasny opis w najlepszym chińskim stylu, ale wygląda na to, że robi to, co potrzebujesz. Zwróć tylko uwagę, że wysyłka z Chin, czyli te 2-3 tygodnie poczekasz.
[#18] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@bfgmatik, post #14

MIDI po USB to nie jest HID, to są po prostu standardowe 3-bajtowe pakiety MIDI z dodanym czwartym bajtem - numerem wirtualnego kabla. Dzięki temu jednym USB można przepchać o wiele więcej kanałów MIDI niż standardowe 16.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 14:53:25 przez Krashan
[#19] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@Krashan, post #18

A rozumiem, że po stronie Amigi jest zwykły RS-232. Problem w tym, że jeżeli po stronie USB to nie jest HID ani nie jest to VCP (a może jest skoro po stronie amigi jest RS-232?) to trzeba się bawić w niskopoziomowe wysyłanie i odbieranie pakietów USB a tego nie ogarnąłem chociaż jest to do zrobienia poprzez analizę przykładów STM32 i tej biblioteki USBH_MIDI.

Sprzętowo sprawa wydaje się prosta. Bierzemy gniazdo DB25, max232, stm32f105 i gniazdko USB-A, ładujemy to do obudowy adaptera DB25-DB9. Kilka godzin roboty i PCB gotowa, gorzej z oprogramowaniem tego od strony USB. Musiałbym wiedzieć, że trochę się tego sprzeda... :) I mieć taki kibord z wyjściem USB.
[#20] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@bfgmatik, post #19

A rozumiem, że po stronie Amigi jest zwykły RS-232.
Tak.
jeżeli po stronie USB to nie jest HID ani nie jest to VCP (a może jest skoro po stronie amigi jest RS-232?)
MIDI ma swoją klasę USB, dokumentacja na przykład tutaj.
1
[#21] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@Krashan, post #20

O kurde czyli pisanie całej biblioteki obsługi klasy MIDI od zera razem z deskryptorami, endpointami itp. :). Nie no, wyzwanie fajne, ale trzeba mieć na to czas.
1
[#22] Re: połaczenie A1200 z instrumentem klawiszowym ( USB) bez midi

@bfgmatik, post #14

Pewnie można się pobawić, ale temat odpuściłem, doszedłem do wniosku, że prościej i taniej wymienić klawiaturę MIDI - teraz mam taką, która ma i wyjście USB, i standardowe gniazda DIN.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem