[#1] Podmiana serial.device
Czesc wszystkim.

Dzisiaj mnie naszlo by wejsc na PPA ze swojej starej, dobrej A1200 i IBrowse 2.5.9. Ten post jest pisany wlasnie na tym sprzecie. Niestety mam drobny problem z Polskimi znakami.

W jednym z watkow ktos wspominal o podmianie serial.device na szybsza alternatywe, pozwalajaca na wieksze predkosci niz 31250 bodow . Niestety, nie moge znalesc tego watku a temat jest interesujacy.
Czy ktos ma doswiadczenie z taka zamiana? Oczywiscie w gre wchodzi tylko podmiana serial.device i praca na oryginalnym sprzecie. Mysle o okazyjnym transferze danych po serial, pomiedzy Amiga 1200/060 i A500+/030. Obie maszynki maja duzo fast ramu, wiec transfery powyzej 31250 powinny byc mozliwe. Transfery bedzie obslugiwal NComm.


Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 21:54:27 przez zilog
[#2] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #1

Używam tego programu do preferencji Serial celem ustawienia większej prędkości transmisji:

http://aminet.net/package/util/sys/SerialPrefs292
1
[#3] Re: Podmiana serial.device

@Hexmage960, post #2

Programik jest fajny i dzieki za odpowiedz, ale nie o to mi chodzilo. Czekam na wypowiedz ludzi, ktorzy podmieniali serial.device na zamiennik, celem uzyskania wiekszych predkosci. Stockowy serial.device przy predkosciach powyzej 31250 sypie bledami, przynajmniej u mnie, a nie bawie sie na golych Amigach, mam je rozbudowane i powinno byc szybciej.
[#4] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #3

Programik jest fajny i dzieki za odpowiedz, ale nie o to mi chodzilo. Czekam na wypowiedz ludzi, ktorzy podmieniali serial.device na zamiennik, celem uzyskania wiekszych predkosci

Rozumiem.

Stockowy serial.device przy predkosciach powyzej 31250 sypie bledami, przynajmniej u mnie, a nie bawie sie na golych Amigach, mam je rozbudowane i powinno byc szybciej.

O, to ciekawe. U mnie nie ma żadnych błędów nawet przy prędkości 100kbit. Używam standardowego device z systemu Amiga OS 3.1.

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 22:50:05 przez Hexmage960
[#5] Re: Podmiana serial.device

@Hexmage960, post #4

Byc moze winny jest kiepski kabel, ale takie sa fakty, przynajmniej uzywajac NComma. Graniczna predkoscia jest 76800, ale stabilnie przesyl pracuje u mnie przy 19200. Wieksze predkosci, to co chwila powtorki transmisji z powodu bledow. To przy serial.device.

Skad mozna sciagnac Terma? Nie moge tego znalesc ani na Aminecie, ani na Turanie.

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 22:55:54 przez zilog
[#6] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #5

Sprawdź dobrze kabel, ja koło 2001 grałem normalnie w Quake Amiga->Pc przez NullTCP w 115200 bps i kabel miał kolo 12 m długości.
1
[#7] Re: Podmiana serial.device

@michal_zukowski, post #6

Tez podejrzewam kabelek, zwlaszcza, ze jest to slaboekranowana samorobka.
Jednak jesli ktos ma jakies doswiadczenia z podmiana serial.device, chetnie bym o tym przeczytal. Moze jednak ktos zechce sie podzielic?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 23:16:08 przez zilog
[#8] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #7

Ja uzywalem na modemie USRserial.device (o ile dobrze pamietam nazwe). Dzialal na 68000 przez telefon na 57.6k, laczylem sie z Amigowymi BBS-ami, bodaj program nazywal sie Term. Przy laczeniu sie z netem musialem niestety uzywac Miami, a to niestety duzo wolniejsze GUI ma, bo uzywa MUI, wiec serial dalo sie zamknac bodaj na 28800 tylko. Ale to bylo ponad 25 lat temu wiec moge juz cos zle pamietac.
[#9] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #7

artser.device i 8n1.device oba na Aminet. Jak się łączysz z internetem przez serial? Modem, slip? Jeszcze możesz spróbować BaudBandit.device.
[#10] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #5

Skad mozna sciagnac Terma? Nie moge tego znalesc ani na Aminecie, ani na Turanie.

Stąd.

Jeśli chodzi ci o "okazyjny transfer danych", to jednak dużo szybszy jest np. Pronet, niemniej nie określiłeś, co dokładnie chcesz robić i czy koniecznie musi to być po złączu szeregowym.
[wyróżniony] [#11] Re: Podmiana serial.device

@Gandalf, post #10

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

Kabelek będzie i jest używany do transferu plików z A1200 do A500+.
A1200 z kartą 060, dostępem do internetu i dużym, jak na realia Amigowe dyskiem twardym, służy jako magazyn plików.
Umożliwia też łatwe przenoszenie danych z PC poprzez PCMCIA.

Myślę, że najpierw poprawię ekranowanie kabelka, wymieniając przewód. Wypróbuję też Pronet.
[#12] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #11

Nie doczytałem. Jak po kabu między Amigami to nie lepiej równoległym? PARNet na przykład...
[#13] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #11

Teraz jest jasność sytuacji.
Odpuść sobie złącze szeregowe, do przerzucania danych to zdecydowanie kiepskie rozwiązanie.
Zamiast wymieniać przewód, zrób inny - do Pronet-u.
Przerabiałem temat pomiędzy A1200/060 i A500 rozszerzoną tylko o 8 MB Fast.
Ekranowanie może poprawić osiągi w niewielkim stopniu, bo nie sądzę, żeby kabel był aż tak skaszaniony.
Pronet dodatkowo pozwala montować całe partycje i wykorzystywać jak własne. Używasz systemowego oprogramowania do przenoszenia danych. DOpusa 4.x nie polecam, bo ma własne procedury, które powodują problemy z kopiowaniem, świetnie sprawdza się Filemaster i Filer (na A500 mam OS 3.2), które wykorzystują to, co wbudowano w system.
A1200 ustaw jako "serwer", na A500 montujesz to, co chcesz i przerzucasz. Mając 030 w A500+ osiągniesz lepsze wyniki niż ja i będziesz zadowolony.
[#14] Re: Podmiana serial.device

@Gandalf, post #13

Również polecam Parnet po złączu równoległym. Ma bardzo fajny transfer. Można odpalić Amigę nawet z dyskietki i używać danych z drugiej Amigi.
[#15] Re: Podmiana serial.device

@Gandalf, post #13

Pobawie sie w Pronet. Transmisja po porcie LPT pomiedzy A1200 - A500+ odpada, ze wzgledu na drukarke, ktora jest podpieta do A1200 a nie chce mi sie instalowac dodatkowych przelacznikow i kombinowac z kablami. Zreszta w dzisiajszych czasach, musialebym raczej sam taki przelacznik zrobic. Temat przerzucania plikow pomiedzy Amigami jest na tyle poboczny, ze transmisja po serial wystarczy w zupelnosci. Byloby jednak dobrze, gdyby ta transmisja przebiegala z maksymalna mozliwa predkoscia.

Obecnie uzywany kabelek, jest bardzo mocno skaszaniony - nie ma ekranowania w ogole.

Parnetu zamierzam uzyc do transferu miedzy A500+ i A600. Wszystkie Amigi stoja jedna nad druga na tym samym, pietrowym biurku. A500+ i A600 maja wolny port rownolegly.

Wielkie dzieki za linki!


Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 19:38:27 przez zilog
[#16] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #15

Okazjonalnie i najszybciej jak się da po serialu to TwinExpress. Wali po rejestrach pomijając system i masz tyle ile fabryka dała.
[#17] Re: Podmiana serial.device

@ppill, post #16

Musi byc systemowo. Wyprobuje Pronet.
[#18] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #15

W przypadku A1200 z OS 3.2 i kartą wi-fi możesz wykorzystać drukarkę po sieci.
U mnie tak działa Dell 525w w postscripcie. Wtedy LPT masz wolne.
[#19] Re: Podmiana serial.device

@Gandalf, post #18

O! A jak to zrobic? Mam Cannon Pixma jako drukarke domowa i jest dostepna po sieci. Niewiem czy akceptuje PS. Napewno dziala i po kablu i po WIFI.
Mam w A1200 OS3.2 a takze karte WIFI. Do sieci A1200 wlaczam poprzez WIFI i ad-hoc na starym Macu podpietym poprzez wtyczke Ethernet.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 20:56:09 przez zilog
[#20] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #19

Zainstalowalem Pronet i wyglada, że z moim wspanialym kabelkiem null-modem nie dziala . Muszę temu trochę więcej czasu poświęcić.
[#21] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #20

W dokumentacji do pronet jest pokazany jak ma wyglądać kabel.
Sprawdź i porównaj.
[#22] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #19

A na jakim sterowniku chodzi? Użyj tego samego, lecz po sieci. Jeśli ma obsługę PS, to też proste.
W prefsach jako port do drukarki wybierasz netprinter, port nr 0, rodzaj Postscript.
W NetPrinterPrefs (MUI) podajesz adres drukarki (ustaw go na sztywno), Direct, Port 9100, Unit 0.
W Postscript Printer rozmiar papieru, DPI dla drukarki i parametry dla wydruku tekstu, grafiki.
W PrinterGfx parametry wydruku grafiki (kolor, szarości itp).
Jest z tym trochę zabawy i nie wszystkie programy da się zmusić do prawidłowego wydruku, bo niektóre stosują własne rozwiązania dot. drukowania, ale większość działa. Przestudiuj, co oferuje drukarka (DPI, ustawienia sieci, PostScript).
Zresztą jak często drukujesz na Amidze rzeczy typu prace dyplomowe, foldery reklamowe full kolor itp? Choć oczywiście da się.

Dodatkowo warto sobie zainstalować jakikiegoś print managera/spoolera, żeby mieć kontrolę nad wydrukami zwłaszcza podczas prób ustawień.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 22:10:57 przez Gandalf
[#23] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #17

Twin jest jak najbardziej systemowy. Po prostu zuzywa prawie cala moc procesora przy 68000 lub 68020, co moze wygladac, ze system jest wylaczany. Ogolnie nie ma wiekszego sensu robic czegos wtedy innego niz tylko przesylanie danych na wolniejszych Amigach. No chyba, ze ktos ustawi niska szybkosc transmisji w Twin. Ale wtedy przesylanie trwa duzo dluzej. Ja tam zawsze wybieralem szybsza transmisje niz robienie czegos wtedy na Amigach, bo w przypadku uzywania wtedy Amigi duzo czestsze sa tez bledy transmisji, ktore spowalniaja dodatkowo przesyl danych.
[#24] Re: Podmiana serial.device

@Gandalf, post #22

Jutro się zainteresuję tematem PS.
Co do TWIN, to przy wyższych prędkościach transmisji, nawet z użyciem Terma, procek jest bardzo zajęty. 030 obciążony w 100%.
[#25] Re: Podmiana serial.device

@zilog, post #24

Jak chcesz lepsze osiagi transferu to WB w 4 kolorach i twardy dysk SCSI i kontroler z DMA. Przynajmniej ja tak mialem w A2000. Twardy w A600/A1200 tez zuzywa sporo czasu procesora.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem