kategoria: CD32
[#1] Amiga CD32 laser
witam poszukuję nowego lasera do Amigi CD32.
[#2] Re: Amiga CD32 laser

@dzikus30, post #1

A co nie tak z laserem? Spędziłem trochę czasu na walce z moim. Czyta tłoczone płyty czy nie czyta nic?
[#3] Re: Amiga CD32 laser

@bfgmatik, post #2

U majfriendów masz zamienniki. Działają.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 06:47:48 przez Stoopi
[#4] Re: Amiga CD32 laser

@Stoopi, post #3

Kręci do tyłu:)Majster już dwa zamienniki przerobił, mój "nowy" z allegro i zamówiony z zaufanego źródła...
Oba porysowane soczewki i jakaś korozja. Szukam naprawdę nowego.
[#5] Re: Amiga CD32 laser

@dzikus30, post #4

Czasami kręci do tyłu jak nie może złapać ścieżki, to norma.

U mnie czytał dobrze płyty tłoczone, oryginalny Rammstein hulał od pierwszej do ostatniej ścieżki ale płyty CD-R nagrywane to była masakra. Przy muzyce dało się słuchać pierwszych kilku ścieżek, potem coraz więcej błędów. Oczywiście płyty z danymi w ogóle nie czytał albo coś tam złapał ale nic nie wgrał albo kręcił do tyłu, itp. a potem się resetował.

Ja kupiłem tutaj:
https://pl.aliexpress.com/item/1005004206739567.html

Przeszedłem długą drogę kalibracji z użyciem oscyloskopu i moje wnioski są takie:
1) nigdy nie ruszać potencjometrów od kalibracji bo jeżeli nie był ruszane to są ustawione dobrze, u mnie i stary i nowy laser dawał poprawne przebiegi, grzebanie w tym nic nie poprawiło.
2) jedynym potencjometrem który ma realny wpływ na czytanie płyt CD-R, jest potencjometr od mocy lasera - ten który jest na module lasera i jego należy przekręcić delikatnie MAKS. O KILKA STOPNI zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powoduje to, że amplituda sygnału czytanego z CD-R rośnie do poziomu jaki normalnie był dla płyt tłoczonych i wszystko zaczyna działać (płyty CD-R mają gorsze odbicie co faktycznie widać na oscyloskopie).

I u mnie wszystko działa, wypaliłem ze 20 gier i latają. Czasami zakręci do tylu jak się pogubi ale zawsze potem poprawi i wczyta.

Coś mnie te porysowane soczewki nie przekonują. To już prędzej można urwać cały "pickup unit" niż porysować tą soczewkę, bo to wszystko wisi na drucikach w polu magnetycznym. Moje lasery przyszły sprawne chociaż listonosz wbił kopertę do skrzynki przez otwór na listy :D.
[#6] Re: Amiga CD32 laser

@dzikus30, post #4

to są nowe zamienniki i działaja. Wymieniłem sporo laserów i z żadnym niema problemów.
[#7] Re: Amiga CD32 laser

@dzikus30, post #1

Nie wiem jak zamienniki ale jak już kupowałem to tylko w impelu oryginał sony
1
[#8] Re: Amiga CD32 laser

@mikecios, post #7

Dokładnie. Zamienniki nie mają metalowej tulejki na prowadnicę. Sam też tam kupowałem i jest to oryginalny laser z taką właśnie tulejką no i działa jak należy.
[#9] Re: Amiga CD32 laser

@nostrum666, post #8

Potwierdzam, te z mojego linku miały plastikową.
1
[#10] Re: Amiga CD32 laser

@bfgmatik, post #9

Wiem, że to może podstawa. Przed montowaniem laseru, czy to oryginału czy zamiennika trzeba rozlutować zabezpieczającą zworkę fabryczną. Inaczej nie będzie działał. Ten z Impel ma taką zworkę.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 20:29:46 przez Koyot1222
1
[#11] Re: Amiga CD32 laser

@bfgmatik, post #5

Cześć.
Moc lasera powinno się ustawiać na oryginalnych płytach. Zabawa z mocą może skończyś sie przedwczesnym zużyciem lasera. Wymieniłem do tej pory kilkadziesiąt takich laserów i jeśli są dobrej jakości to nie trzeba nic ustawiać tylko rozlutować zabezpieczenie i działa bez problemów. Oczywiście jeśli ktoś wcześniej nie próbował regulować elektroniki napędu. Jeśli sa słabej jakości to można próbować z regulacją elektroniki napędu ale tu już trzeba wiedzieć do czego służą poszczególne potencjometry i na co mają wpływ.
1
[#12] Re: Amiga CD32 laser

@Marcin74, post #11

Moc lasera ustawia się jedynie na płytce lasera i jest to po prostu rezystor (w postaci potencjometru) szeregowo z diodą lasera. Jedynym sposobem uzyskania odpowiedniej amplitudy sygnału na wyjściu sygnałowym idącym na elektronikę jest delikatne wzmocnienie mocy lasera bo, jak mówiłem, refleksyjność płyt CD-R jest gorsza od płyt tłoczonych.

Pozostałe potencjometry służą do regulacji zupełnie innego rodzaju (m.in. wzmocnień sygnału sterującego cewkami pozycjonującymi soczewkę jak i korekty offsetów w układzie pomiarowym) i nie mają nic wspólnego z mocą lasera. Nie mają też krytycznego wpływu na działanie całego układu regulacji pod warunkiem, że nikt przy nich nie grzebał. Howgh!
1
[#13] Re: Amiga CD32 laser

@bfgmatik, post #12

Święte słowa i zdałonby się przypiąć gdzieś tę odpowiedź, bo o laserach było już na forum setki wątków i dalej jest tłuczone to samo...
[#14] Re: Amiga CD32 laser

@bfgmatik, post #12

Co moc lasera to moc lasera, a co potencjometry to potencjometry, co nie zmienia faktu, że właściwa regulacja tych potencjometrów może poprawić kulturę pracy całego napędu i wpłynąć na lepsze czytanie płyt ok, racja
[#15] Re: Amiga CD32 laser

@mikecios, post #7

Szukałem czegoś na AmigaKit i tam też są dostępne lasery do CD32. link
[#16] Re: Amiga CD32 laser

@Rafał A-3000, post #15

Za chiny nie widzę czy to oryginał sony czy zamiennik, inna sprawa że to laser z całym mechanizmem. Ale dobrze wiedzieć że mają.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem