kategoria: CDTV
[#1] CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics
Cześć zniosłem ostatnio ze strychu swoja amigę, którą mam chyba od lat 90'. Kupiłem do niej takie coś jak w tytule.



Jak to podłączyć?, tak jak przymierzałem do niej na załączonym zdjęciu?



Wtedy przeszkadza kondensator,



w instrukcji od Micro-luc, jest napisane, że można go wyciąć. Jak by tak było, to wolałbym mu nóżki przedłużyć i położyć go , żeby nie przeszkadzał.
Głównie chodzi mi jak ten RAM zamontować, żeby było dobrze.
Pozdrawiam



Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 07:45:33 przez MarcinPioneer

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 07:46:15 przez MarcinPioneer
[#2] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@MarcinPioneer, post #1

Jaka to pojemność kondensatora ? Może znajdziesz kondensator SMD X5R lub X7R o takiej pojemności. I wtedy zmieści się bez problemu.

Ok. Znalazłem to 10uF/50V. Taki powinien się zmieścić: https://allegro.pl/oferta/kondensator-ceramiczny-10uf-50v-1210-x7r-9998013360
Wymiary to 3.2mm x 2.5mm

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 11:23:46 przez zyga64
1
[#3] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@zyga64, post #2

Dzięki za odpowiedź, nie pomyślałem, że można wstawić inny. Znajomy elektryk z pracy będzie dopiero w poniedziałek, więc wtedy będziemy działać. Jeszcze ten RAM nie jestem pewien czy tak ma być, czy odwrotnie zamontowany. Tak jak teraz ładniej mi pasuje.
[wyróżniony] [#4] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@MarcinPioneer, post #3

Normalnie podstawka DIL ma tzw. wycięcie które służy do orientacji układu. Na procesorze jest takie same wycięcie. Na twoim rozszerzeniu nie ma podstawki DIL tylko są 2x SIL, ale na płytce jest narysowane gdzie powinno być wycięcie. Tak powinien był włożony procesor, i podstawka pod spodem na płycie CDTV również powinna być zorientowana w tą stronę (o ile producent rozszerzenia czegoś nie sknocił :))
1
[#5] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@zyga64, post #4

Faktycznie,jest rysunek. To teraz zostanie tylko ogarnąć ten przeszkadzający kondensator. Dzięki za pomoc.
Tam jest jeszcze zworka, Wiecie to czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 17:23:11 przez MarcinPioneer
[#6] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@MarcinPioneer, post #5

I jak? Udało się? Ja kondensator przełożyłem na drugą stronę płyty :)
[#7] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@kubaslonka, post #6

Tak działa, w kondensatorze zostały przedłużone nóżki i został położony, tak samo ten przy U75, bo dokupiłem sobie wyjścia na joysticki. Chociaż mam jeszcze działający interface cdtv joysticków. Zastanawiam się nad kupieniem goteka, bo moja stara kolekcja dyskietek ledwo co działa.
1
[#8] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@MarcinPioneer, post #7

Kupiłem kickstart 3.1 , exended rom 2.35 i jest problem bo exended rom jest większy,jak mam go założonego to rozszerzenie pamięci nie wchodzi. Jest może coś takiego jak gniazdo procesora, jakiś adapter, żeby podnieść do góry mocowanie procesora?
Znalazłem teraz na ebayu, gniazda procesora, czy dało by się włożyć gniazdo w gniazdo, a potem procesor.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 19:17:53 przez MarcinPioneer
[wyróżniony] [#9] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@MarcinPioneer, post #8

aby coś podnieść, wystarczy kupić 2x
np coś takiego:

https://botland.com.pl/gniazda-szpilkowe-goldpin/415-listwa-precyzyjna-jednorzedowa-1x40-raster-254mm-zenska-sip40-5903351249270.html

lub podobnego, w zależności od potrzeb
:)
[#10] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@Cezarykl, post #9

Dzięki,trzeba będzie coś takiego kupic
[#11] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@MarcinPioneer, post #10

Jedna podstawka pod procesor pokrywy nie zablokuje ale przy dwóch to już może być problem.
[#12] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@Rafał A-3000, post #11

Zamontowałem wczoraj podniesienie, pod procesor-zmieściło się pod pokrywę na styk. Exended rom 2.35, teraz już nie przeszkadza. Wleciał też kickstart 3.1. Co może nie działać pod kickstart 3.1, bo coś słyszałem, że jakieś starsze gry,ale jakie np.
[#13] Re: CDTV RAM 2/8MB Mian Electronics

@MarcinPioneer, post #12

WHDLoad załatwia te problemy
z niekompatybilnością
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem