[#1] Zewnętrzny gotek do Amigi 1200
Witam.
Planuje zakup zewnętrznej stacji gotek do A1200. Proszę o jakieś sugestie czym kierować się przy wyborze? Mam na oku takie dwie opcje:
https://www.ebay.co.uk/itm/144279447370?_trkparms=amclksrc%3DITM%26aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20221018081743%26meid%3D518c41066fa9404b841049207f63149a%26pid%3D101429%26rk%3D2%26rkt%3D12%26sd%3D144540453697%26itm%3D144279447370%26pmt%3D1%26noa%3D1%26pg%3D2332490%26algv%3DSimPLMWebV1CPCAuto%26brand%3DAtari&_trksid=p2332490.c101429.m2460&amdata=cksum%3A144279447370518c41066fa9404b841049207f63149a%7Cenc%3AAQAIAAAA0Br8uvhLIoMwmcOQTaBUxlif7VU4BSgWl9RKcR%252BTWVW0cq9Zarjl9hx2ZyuKzpOXFcyZyOplrPYFV28sD%252BiLomLBekrIT2hTipnYHiBIhMHHNV7K1gYLx00urc9p01flh867yfjplJvt0U478VKtm1YmibVSZPF7EWIXWJoA%252BFUJuhFbymQIGgNE5yn6bBhz2Sp9gwVS5mzILufm9yuJykRw2AJyw%252BRgpeYzapNcvJp1D4A04mnKtkSUciOgKQXPOJh97Go2q8fWWSj%252Bwb%252ByFKs%253D%7Campid%3APLP_CLK%7Cclp%3A2332490
https://allegro.pl/oferta/emulator-stacji-dysk-gotek-oled-buzzer-enkoder-14631604364
Pierwsza opcja po opisie wygląda że to jakaś nowa wersja a druga natomiast jest tańsza i z naszego allegro. Co sądzicie?
Proszę również o info jaki przewód do tego dopasować?
[#2] Re: Zewnętrzny gotek do Amigi 1200

@Killaloe, post #1

A może lepiej kupić taniej u źródła?
Dodatkowo musisz kupić zewnętrzny interfejs, albo lepiej zewnętrzną stację i wymienić w niej napęd na goteka. Można też podłączyć goteka i wewnętrzną stację na jednej taśmie, ale będziesz miał wiszące kable i trzeba przerobić PCtową taśmę.

Pytanie brzmi co chcesz osiągnąć i do czego ci potrzebny gotek?
Co już masz przy Amidze?

1) Masz HDD/CF/SD?
2) Masz tam jakieś turbo lub chociaż pamięć FAST?
3) Ile pieniędzy chcesz wydać na niepotrzebne rzeczy, tak aby nikt poza nami się nie dowiedział

jedynka na liście to jest podstawa i możesz sobie pograć w wiele gier z dysku bez potrzeby przekładania dyskietek/obrazów. Czasy ładowania są dużo szybsze. koszt Adaptera SD-IDE + taśma 50zł-70zł

dwójka czyli przykładowo pamięć FAST może kosztować tyle co gotek+interfejs, a daje dużo więcej. Przyspieszy Amigę ponad 2x i pozwoli ci odpalić większość gier z dysku przez WHDLoad.

Gotek jest fajny, bo przypomina grę z dyskietek, ale przy A1200 nie ma zbytnio sensu. Dodatkowo jako stacja zewnętrzna nie odpali wielu gier.

No ale nie o to pytałeś
[#3] Re: Zewnętrzny gotek do Amigi 1200

@Killaloe, post #1

Albo to link
Małe, zgrabne, były również z obudowami, zapytaj sordana.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 06:24:56 przez QUAD
[#4] Re: Zewnętrzny gotek do Amigi 1200

@QUAD, post #3

Te z obudowami są dostępne praktycznie od ręki. Znam osobę, która drukuje obudowy do nich. Mam 1 taką sztukę. Jakby autor wątku potrzebował obejrzeć, to zrobię zdjęcie i podeślę. Mnie osobiście takie rozwiązanie najbardziej pasuje, jako zewnętrzny gotek, bo wpina się z tyłu, mało zajmuje, nie potrzeba zmagać się z kolejnymi kablami.
[#5] Re: Zewnętrzny gotek do Amigi 1200

@misiek2, post #4

Fajny i zgrabny, ale nie wiem czy autor wątku ma świadomość, że A1200 ma IDE i gotek to tak średnia inwestycja na start. Żeby nie było, to mam też kilka
[#6] Re: Zewnętrzny gotek do Amigi 1200

@snifferman, post #5

Jestem podobnego zdania. Powiem więcej gotek w A1200 nie ma wielkiego sensu. Ja swojego zewnętrznego używam w A500, w której mam bootselector. Nie podpinałem zewnętrznego nigdy do A600 czy A1200. Nie widziałem sensu. Jeśli zainwestować w A1200 to np. w fastram albo coś mocniejszego. Być może autor wątku nie ma świadomości, że sporo softu nie będzie działało na A1200, gdy będzie wczytywał w ten sposób.
[#7] Re: Zewnętrzny gotek do Amigi 1200

@misiek2, post #6

Dzięki gotekowi ma się dostęp do USB.
Łatwiejszy dostęp do zasobu gier (internet) oraz odczytu dowolnego pliku z pendrive (prędkość stacji dyskietek). HXCMount
[#8] Re: Zewnętrzny gotek do Amigi 1200

@Norbert, post #7

No oki, ale ja podejrzewam, że autor nie ma w A1200 żadnego HDD/CF/SD. Radziłbym zacząć od tego i doradzam SD-IDE (łatwość kupna kart SD, czytniki w laptopach, tanie duże pojemności).

Przenoszenie danych w A1200 to żaden problem. Kartę SD można dać na przedłużaczu i sobie wyprowadzić na zewnątrz albo przymocować przy tylniej klapce koło portów Joya i myszki.

Nasz nowy kolega na forum chyba zaczyna przygodę na nowo i lepiej niech pozna opcje zanim wpadnie w szpony amigowych sklepikarzy
[#9] Re: Zewnętrzny gotek do Amigi 1200

@snifferman, post #2

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi i porady. Dopiero zaczynam "przygodę" z Amiga i jak do tej pory ma tylko sam komputer. Przyznam się że nie zagłębiałem się zbytnio w temat gotek do Amigi myśląc że przy jego podpięciu nie ma żadnych problemów (pracuje tak jak zwykła stacja) i mogę na nim uruchomić wszystkie pliki do Amigi które ściągnę z neta. Miałem nadzieję że to urządzenie będzie najlepsze na początek by sprawdzić czy złapie bakcyla czy nie. Jak widać chyba się myliłem
Ok, polecacie na początek podpięcie karty CF/SD i pewnie skuszę się na SD - pytanie czy takie coś będzie odpowiednie czy macie jakieś inne sugestie:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/kieszen-do-montazu-karty-sd-w-tylnej-czesci-a1200-vhd
Rozumiem że takie urządzenie nie wymaga jakiejś tajemnej wiedzy i specjalnych umiejętności do podłączenia?
Następne pytanie - rozumiem że tylko to nie wystarczy do uruchomienia większości plików ściągniętych na kartę SD i potrzeba jeszcze tak jak sugerujecie rozszerzenia pamięci? Odnośnie tego myślę o takich dwóch opcjach:
https://www.amigastore.com/a1200-fast-memory-expansion-40mhz-option-p-12690.html?aksid=1opf28pve3vclea205f2untpfk&currency=EUR&aksid=1opf28pve3vclea205f2untpfk
plus zegar czasu rzeczywistego:
https://www.amigastore.com/real-time-clock-sensors-module-clockport-p-91265.html?aksid=1opf28pve3vclea205f2untpfk&currency=EUR&aksid=1opf28pve3vclea205f2untpfk&currency=EUR&aksid=1opf28pve3vclea205f2untpfk
i druga opcja:
https://programatory.archi-tech.com.pl/pl/p/Rozszerzenie-pamieci-11MB-Ex1T/315
plus zegar czasu rzeczywistego:
https://programatory.archi-tech.com.pl/pl/p/Modul-RTC-Zegar-Czasu-Rzeczywistego-Amiga-Clockport/326
Wydaje mi się że sam montaż nie powinien w obu tych przypadkach sprawić większego problemu?
Co o tym sądzicie? Może jakieś inne opcje?
[#10] Re: Zewnętrzny gotek do Amigi 1200

@Killaloe, post #9

myśląc że przy jego podpięciu nie ma żadnych problemów (pracuje tak jak zwykła stacja) i mogę na nim uruchomić wszystkie pliki do Amigi które ściągnę z neta.

Jeśli jest podpięty jako wewnętrzna stacja, to właśnie tak będzie działał. Jeśli jako zewnętrzna to nie zawsze, bo trochę gier miało na sztywno zaprogramowane szukanie danych i nastepnych dyskietek w stacji wewnętrznej DF0 i te nie będą działać. Dodatkowo jest trochę gier, które były pisane z myślą o Kickstarcie 1.3(ROM Amigi). Te nie będą działać na A1200 bez dodatkowej zabawy.

Stacja dysków jest też powolna i dyskietki mają 880KB. Trochę lepszych gier jest na powiedzmy 5 dyskietkach. Dużo czasu i nerwów straconych. Jest to poprostu mało wydajne rozwiązanie.

Ok, polecacie na początek podpięcie karty CF/SD i pewnie skuszę się na SD - pytanie czy takie coś będzie odpowiednie czy macie jakieś inne sugestie:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/kieszen-do-montazu-karty-sd-w-tylnej-czesci-a1200-vhd
Rozumiem że takie urządzenie nie wymaga jakiejś tajemnej wiedzy i specjalnych umiejętności do podłączenia?


Ja polecam SD, bo łatwiej je kupić i obsłużyć. Pewnie masz już jakąś w domu. Z mojego doświadczenia bez problemu działały mi wszystkie jakie mam do pojemności 64GB. Amiga bez zmiany Romu lub dograniu z partycji plików nie obsłuży więcej niż 4GB. Możesz użyć karty 64GB założyć partycje 4GB i bedzie git. Sugeruję posiadać chociaż pamięć FAST aby mieć więcej niż 4GB.

Ten link z allegro to nie jest potrzebny komplet. To przedłużacz kart SD, klapka z drukarki 3d i 2 śrubki. Czytaj dokładniej opisy aukcji. Dodatkowo potrzebujesz adapter SD-IDE i taśme ide 44pin.Możesz też kupić sam adapter SD-IDE i zamiast taśmy możesz użyć adaptera. Przy okazji rozwiążesz pewien problem. Adapter SD-IDE przy działaniu z Amigą powoduje, że cały czas pali się dioda aktywności dysku. Nie ma to żadnego wpływu na działanie po za estetycznym i tym, że nie widzisz kiedy Amiga dogrywa dane. Można dolutować rezystor na adapterze lub tranzystor. Możesz też zrobić przeróbke na taśmie. Możesz też kupić sobie ten adapterek.

SD wypada też w testach trochę wolniej niż CF, ale to zależy z jaką kartą CF porównać i raczej na rozbudowanych Amigach. Te tanie i "beznazwowe" z dalekiego wschodu raczej wypadają tak samo jak SD.

Rozumiem że takie urządzenie nie wymaga jakiejś tajemnej wiedzy i specjalnych umiejętności do podłączenia?

Jesli chodzi o przedłużacz kart SD i klpakę i śrubki, to raczej sobie poradzisz. Jeśli chodzi o adapter SD-IDE i taśme, to jak umiesz ucelować konektorem w piny, to też dasz radę. Aby nie podłączyć odwrotnie to zobaczysz gdzie jest pin1 i z kazdej strony albo obejrzysz milion zdjęć i filmow w internecie i się dowiesz.

Następne pytanie - rozumiem że tylko to nie wystarczy do uruchomienia większości plików ściągniętych na kartę SD i potrzeba jeszcze tak jak sugerujecie rozszerzenia pamięci?

Karta SD zastępuje dysk twardy i na niej będziesz miał system, który sobie będziesz musiał zainstalować. Zrobisz to na emulatorze WinUAE na PCcie. Da się tak przgotować kartę SD i wgrać wszystko. Podpinasz wtedy do Amigi i powinno działać.

Nie wszystkie gry były pisane pod system i miały instalator HDD, albo nie są kompatybilne z A1200. Pisałem o tym wyżej. Wtedy potrzebny jest WHDLoad. W skrócie program ten wgrywa do pamięci dane gry i inne rzeczy potrzebne do uruchomienia. Wtedy potrzebujesz więcej pamięci w Amidze, aby to wszystko się zmieściło.
Wtedy potrzebne jest przynajmniej rozszerzenie pamięci. To droższe daje jej więcej i ma już miejsce na układ zegara Epson 72421 . Wystarczy go włożyć w podstawkę. To tańsze ma podstawkę pod kooprocesor, który nie jest ci potrzebny, bo to raczej do zabawy w rendery 3D. Gry po za chyba dwoma z niego nie korzystają.
Sam układ zegara też ci nie jest do niczego potrzebny.
Montaż jest łatwy
Teraz pytanie, które rozszerzenie wybrać. To od archi tech jest obecnie niedostępne. Nie wiem czy warto płacić więcej za 3MB Ramu.

Co o tym sądzicie? Może jakieś inne opcje?
Możesz kupić TF1230 Opcji jest wiele, ale pytanie czy jest ci to potrzebne i czy chcesz wydawać na to pieniądze. Za miesiąc stwierdzisz, że nie masz czasu na hobby, albo ci się znudzi.

Karta pamięci jako HDD i pamięć fast to takie minimum, ale daje już mozliwość pogrania w powiedzmy 99% gier.

Pobaw się też emulatorem WinUAE, to zobaczysz co i jak. Na nim możesz już sobie przygotować system i gry dla Amigi.

Trochę gratów takich jak SD-IDE, taśmy ide 44pin, przedłużacze kart SD, układ zegara Epson 72421 można znaleźć na aliexpress. Dłużej czekasz ale może być taniej.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 00:49:01 przez snifferman
[#11] Re: Zewnętrzny gotek do Amigi 1200

@snifferman, post #10

Dziękuję Ci za wyczerpująca odpowiedź. Wiem na czym się skupić przy rozbudowie na początek. Karta CF/SD + rozszerzenie RAM to wystarczające minimum na start. Nie chcę też przeinwestować i okaże się że nie poczuję retro klimatu choć jak na razie mnie ta "zabawa" niezmiernie cieszy!szeroki uśmiech
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem