kategoria: A500
[#1] Dyskietki - problem z odczytem
Posiadam Amigę 500, pomogliście mi ją uratować w wątku www.ppa.pl/forum/amiga/45129/amiga-500-rev-6a-czarny-lub-brazowy-ekran
Jakiś czas temu dostałem do niej jeszcze około 200 dyskietek. Większości niestety nie potrafię uruchomić, chociaż program X-Copy nie wywala błędów odczytu. Albo nie dzieje się nic albo Amiga restartuje się i jest brak obrazu lub błąd Guru. Gry nagrane przeze mnie działają dobrze, czasem coś sobie odpalę, gram i żadnych błędów, restartów, itd.
Mam 21 dyskietek podpisanych "msx Archiwa" i ciekawi mnie co to takiego. Program x-copy wywala same "5" a stacja dyskietek w PC nie może ich uruchomić, nawet głowicą nie ruszy i po pół minuty błąd. Jest również mnóstwo dyskietek podpisanych "Sample Perkusja, Sample Techno, Sample Basy, Sample Efekty, Schwartz". Nie mogę w x-copy podejrzeć plików ponieważ wywala błąd "AmigaDOS-Error (Not A DOS Disk)". Wszystkie te dyskietki są bez dodatkowego okienka (MF2-DD).
Poprzedni właściciel chyba konkretnie bawił się Amigą w młodości, ponieważ są tutaj dyskietki podpisane tak: Page Stream v2.2, CD32 Boot, CD32 Emulator, Workbench 3.1, Amilab, A1200 kick 1.3, Workbench 1.3.2, Ace Basic, HSPascal, Pantavision, Superbase prof v4.0.
Niestety, nic prócz Amilab nie udało mi się uruchomić. Amiga ma aktualnie przełącznik z kick 1.3 i 3.1. Stacja dyskietek w pełni sprawna, przerobiłem sobie Alpsa i zamontowałem w miejscu oryginalnej która była rozregulowana a górna głowica niszczyła powierzchnię dyskietek.
Jak to rozgryźć? :)
Nagrałem na nowszych dyskietkach program x-copy, gry SuperFrog, Pinball Dreams - gram sobie w wolnej chwili. Nagrałem też DynaBlaster i po miesiącu nagle przestała działać, pojawi się ekran startowy Factory Vision i na tym koniec, brak obrazu albo ciągłe restarty. Program x-copy nie wywala błędów odczytu ale również nie da się przejrzeć dyskietki, błąd Not A DOS Disk. Czemu? Wirus? Wszystkie dyskietki zabezpieczone przed zapisem, Amiga nie ma żadnej baterii w środku więc żadnego podtrzymania czegokolwiek.
[#2] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@szejker, post #1

za starych czasow miejce na dyskietkach bylo bezcenne, nie pamietam teraz jak sie nazywal, ale byl taki filesystem, ktory zwiekszal mocno pojemnosc dyskietek DD oraz HD, byc moze akurat to w tym rzecz i stad ten format na dyskietkach typowo danowych, bo one nie bylyby od tak bootowalne, a idealnie nadawalyby sie do zapisu plikow :)

moze ktos rozwinie moja mysl, albo przypomni mi nawet jako offtop jak nazywal sie ten filesystem, wiem ze posiadal tez kontrole bledow

czy te dyskietki opisane, ze sa na nich programy, takze nie dzialaja?

chyba najprostsze co na ta chwile mozna zrobic to sprawdzic dyskietki na innej amidze i stacji :) skad jestes?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 14:00:03 przez juen
[#3] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@juen, post #2

Pech chciał, że te z programami są w złym stanie, widać na powierzchni jakieś plamy, zapewne grzyb. Workbench 3.1 odpalił ale pozostałe walą błędami odczytu. Niektóre gry działają, takie jak Rodland, Jumping Jackson, Golden Axe, Strip Poker, Nigel Mansells.
[#4] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@szejker, post #1

Dyskietki (te msx Archiwa) mogą być nagrane w innym filesystemie niż standardowy FFS dlatego ich nie "widać".
Na takiej dyskietce DD nagrać nawet 1MB danych.
[#5] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@juen, post #2


moze ktos rozwinie moja mysl, albo przypomni mi nawet jako offtop jak nazywal sie ten filesystem, wiem ze posiadal tez kontrole bledow


Pewnie masz na mysli diskspare.device, bylo 960kb zamiast 880:
link

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 14:45:58 przez vojo
[#6] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@juen, post #2

przypomni mi nawet jako offtop jak nazywal sie ten filesystem


diskspare.device
[#7] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@vojo, post #5

Pewnie masz na mysli diskspare.device, bylo 960kb zamiast 880

Ja głowę bym dał, że było coś jeszcze bardziej wydajnego, bo na dyskietce HD pokazywało mi ponad 2MB (chyba 2,1MB). Nie pamiętam, bo gdy na przełomie wieków kupiłem stację HD to przez 4 lata użyłem jej dosłownie kilka razy. Dyskietki (nawet HD) były już wtedy bezużyteczne i chodziło się po ludziach z jakimś dodatkowym twardzielem albo płytą CD-RW.

A tak bardziej na temat to... no cóż - dyskietki. Ja gdy słyszę "dyskietka" to dostaję podobnych dreszczy gdy słyszę "drukarka atrametowa" albo "Windows". Pod koniec życia te dyskietki właściwie w większości nie działały po wyjęciu NOWYCH z pudełka. Ćwierć wieku później pewnie wiele się nie zmieniło na plus. Na szczęście dzisiaj nawet jeżeli ktoś się upiera przy używaniu softu z dyskietek to ma inne rozwiązania udające dyskietki. Stacja dysków przy Amidze to taki sam koszmar jak magnetofon przy ośmiobitowcu.
Chyba najlepiej będzie (tak jak napisał Juen) sprawdzić te dyskietki na innej Amidze. Wtedy wykluczyłoby się (albo potwierdziło) to, że padły.
Podziwiam samozaparcie w grzebaniu w tych dyskietkach. Chociaż to może być ciekawe. Piracki soft czy moduły dzisiaj pewnie da się zaleźć. Ale może jest tam coś co ten człowiek stworzył i mogą to być jedyne kopie. Dla cyfrowych archeologów to może być bezcenne. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 15:23:58 przez MDW
[#8] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@MDW, post #7

xfloppy. Jest na aminecie.
1
[#9] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@ppill, post #8

Oooo, dzięki. Faktycznie to może być to. Widzę w readme, że wsparcie dla dyskietek HD jest ale nie było testowane. To ma mogę po 26 latach napisać, że to działa ze stacją HD. Chociaż ten mój test był raczej mizerny. Coś zapisałem, coś odczytałem i tyle.
[#10] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@MDW, post #9

To była co najwyżej ciekawostka. Sypało się cały czas ale recka w MA była.
[#11] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@ppill, post #10

Miałem kilka dyskietek sformatowanych na 2 mega na ważniejsze pliki z hdd i nie przypominam sobie żeby to się sypało. Może było coś jeszcze oprócz xfloppy.
[#12] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@MDW, post #7

Ja gdy słyszę "dyskietka" to dostaję podobnych dreszczy

A jak widzisz to juz nie?


Pod koniec życia te dyskietki właściwie w większości nie działały po wyjęciu NOWYCH z pudełka.

To prawda, ale tyczy się raczej dyskietek HD. Mam DD w pudełkach nówki zafoliowane i zawsze wszystkie idealne chociaż mają nawet naklejone ceny z 87 roku.

Stacja dysków przy Amidze to taki sam koszmar jak magnetofon przy ośmiobitowcu.

To wszystko zależy pod jakim kątem się na to patrzy. Mam dyskietki 5.25, 3.5 DD tasmy od C64 i wszystkich nie testowałem, ale trudno mi trafić na taką co nie działa całkowicie. Są z błędami, ale cos tam wczytają. Dyskietki i taśma mają kontakt z głowicą, więc za każdym odczytem i zapisem musi zostać zaorana. Jak dyskietka mało używana i nie przechowywana na mokrym leśnym runie, to z mojego doświadczenia będzie działać.

Płyty DVD i CD też się popsują jeśli będą źle przechowywane. Są specjalne bez związków organicznych dla kopii zapasowych. Mam nawet tłoczone, co nie działają.

Dużo ludzi zapmiętało dyskietkę jako właśnie ten ostatni wypust HD jeszcze z "blaszką" bez metalu dla cięcia kosztów. Te nawet markowe nie wpisywały sie w kota Schrodingera. Nie trzeba otwierać nowego pudełka, żeby wiedzieć, że dyskietki są popsute

Dyskietki DD były jakościowo dobre i każdy na pewno przemielił przez stację swoją ulubioną grę kilkaset razy i dyskietka dała radę.
[#13] Re: Dyskietki - problem z odczytem

@szejker, post #1

Jak nadal chcesz sprawdzić co na tych dyskietkach, a sam nie dasz rady tego zrobić, podeślij mi je.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem