[#1] Master i Slave na taśmie 44
Hej... w A1200 postanowiłem zrezygnować z karty CF na rzecz 2.5" HDD. Jednak pomysł wyprowadzonego na zewnątrz adaptera CF (jako Slave) spodobał mi się. Amigakit ma coś takiego w ofercie:

https://amigakit.amiga.store/a1200-compact-flash-back-plate-adapter-p-1216.html

Skontaktowałem się ze sprzedawcą z allegro, który oferuje długą taśmę z adapterem i zapytałem czy nie może wykonać takiej z dodatkowym (trzecim) konektorem na dysk Master. Odpowiedź była twierdząca ale ów sprzedawca zleca zaciskanie do jakiejś firmy bo jemu to czesto nie wychodziło. OK, też kiedyś spróbowałem i mi nie wyszło Po kilku dniach dostałem info, że taśmy są gotowe i oba konektory działają ale w skrócie cytuję:

karta SD z WB3.9 startuje z Master lub Slave (tzn. konektory OK). Po włożeniu drugiego adaptera i ustawienia go jako Slave, karta SD (Master) nie startuje. Zamiana miejscami nie pomaga. Start z dyskietki, HDTools widzi dwie karty ale tej z CF nie chce ustawić, pojawia się coś z "full".

Postanowiłem spróbować ale taśma będzie u mnie dopiero za dwa dni. W międzyczasie chciałem dopytać.
Sama idea chyba jest OK? Skoro ma to Amigakit i w A4000 mam to na taśmie 40 żyłowej?
Czy to wygląda na kapryśność kart SD/CF w Ami czy jakiś błąd w konfiguracji, coś mi umyka?
[#2] Re: Master i Slave na taśmie 44

@pini, post #1

Karta SD ale w jakim adapterze? SD-IDE nie ma zworki master/slave.
Co do CF to miałem podłączoną z DVD, HDD, kartą SD i na A1200 nie było problemów.
[#3] Re: Master i Slave na taśmie 44

@pini, post #1

Jak już zostało napisane.
Należy w urządzeniu IDE ustawić w odpowiedni tryb, czy to MASTER lub SLAVE.
Sama ilość zaciśniętych złączy na taśmie czy kolejności podłączenie do niej urządzeń, nie wymusza trybu MASTER czy SLAVE.
[#4] Re: Master i Slave na taśmie 44

@Norbert, post #3

Aaaa, widzicie Panowie. Nie przypuszczałem, że adapter SD nie ma zworki. Stąd pewnie sprzedawca ma z tym kłopot. No nic w sobotę komplet z czytnikiem CF będzie u mnie to wiem od czego zacząć. Dzięki
[#5] Re: Master i Slave na taśmie 44

@pini, post #4

Tak jak koledzy napisali, konwerter SD-IDE jest zawsze masterem i nie zależy to od włożonej karty SD. Natomiast przy adapterze CF, cała elektronika jest w karcie, więc to, czy karta będzie chciała działać jako slave zależy od karty, a nie od adaptera. Chyba, że adapter nie ma zworki M/S i wymusza na karcie tryb master.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 09:32:15 przez Krashan
[#6] Re: Master i Slave na taśmie 44

@Krashan, post #5

Dzięki wszystkim za sugestie. Taśma z adapterem zadziałała "od strzała". HDD jako Master, CF jako Slave. Trzeba było tylko potwierdzić zmiany w HDToolbox. Sprzedawca na medal, że mu się chciało dostosować na moje życzenie. I jeszcze, tytułem próby, policzył sobie mniej.
Jeżeli zrobi z tego nową aukcję (bo na razie jest adapter tylko na jeden dysk), dam linka.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 00:18:46 przez pini
[#7] Re: Master i Slave na taśmie 44

@Krashan, post #5

Jeśli mogę wejść w temat. Krashan troche pytanie do Ciebie w związku z KA60.
1. Czy podłączenie dwóch adapterów CF które mają możliwość zworkową ustawienia Master/Slave dalej może wywołać problem, że widoczna jest tylko jedna karta?
2. To samo - przy czym w port 2.5 podłączony jest adapter SD (jak pisales domyślnie jako master) i w port 3.5" podłączony adapter CF 44pin przez przelotkę.- karta CF nie jest widoczna nawet jeśli ustawie na adapterze slave
3. w jaki sposób na os3.2 odpalić CDROM na KA60 ? muszę instalować amicdfs czy inny i jaki Unit uzyska cdrom przy takim podłączeniu UNIT=2 ?
[#8] Re: Master i Slave na taśmie 44

@Kwiatki, post #7

ad1. Nie powinno być problemu
ad2. Przypuszczalnie niezgodność tej pary urządzeń.
ad3. Najpierw musisz sprawdzić na jakim UNIT widoczny jest CD-ROM i odpowiednio ustawić w mountlistę. Cdfilesystem też jest potrzebny
[#9] Re: Master i Slave na taśmie 44

@Kwiatki, post #7

Zworka swoje, CF swoje. Jeżeli firmware karty nie potrafi dzielić złącza, zworkowanie niewiele zmieni. Obecnie wiele kart CF bardzo wybiórczo podchodzi do wytycznych i standardów. SD2IDE spokojnie działa z urządzeniami slave, które to potrafią. Sam mam tak ustawiony CD-Rom i śmiga.

3.2 ma wszystko co potrzebne do obsługi napędów ATAPI w tym filesystem. W Storage znajdź CD0 i w ikonce zmień na DEVICE=scsi.device i UNIT=1. Powinno hulać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem