kategoria: Sprzęt
[#1] Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy
W nawiązaniu do tego wątku.

Chciałbym kolegów amigowców poprosić o testy.

Wiemy już, ze
Cybervision64/3d osiąga w zorro III około 7MB/s W ZII około 1,5/MB/s
Cybervision 64 w ZIII około 10MB/s w ZII karta nie działa.

Czy ktoś by mógł zrobić testy dla następujących kart graficznych?

Picasso IV
Bvision
Cyberivision PPC

Jeśli ktoś ma jakieś inne karty gfx to zapraszam do wrzucania rezultatów.


Program do testów jest tutaj.
Działa zarówno na CGX jak i Picasso.
2
[#2] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Wankowicz, post #1

Dla BVision PPC przy szynie taktowanej 50MHz jest 12.9 MB/s.

Zaraz zmienie kwarc na 66mhz i zobaczymy czy jest szybciej.

Ok, po zmianie oscylatora na 66MHz jest 15.2 MB/s.

Jak dostane spowrotem Cyberstorma PPC to wtedy zrobie test dla CyberVisionPPC. Ale to najwczesniej w styczniu. Wiec moze ktos inny sie znajdzie szybciej.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 19:47:30 przez Mokry
3
[#3] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #2

Przy okazji zrobilem jeszcze raz test CyberVision 64/3D z DCE w slotach ELBOX'u ZIV, w trybie normalnym i trybie fast zorro 2. Nawet w dwoch roznych slotach, ktore powinny w trym trybie dzialac. Nie ma zadnej roznicy, pokazuje za kazdym razem 1.7 MB/s. Z tego co pamietam w A2000 pokazalo 2 MB/s.
[#4] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #3

To jedziemy dalej. VooDoo3 3000 w Mediatorze TX pokazuje 7.3 MB/s. Spodziewalem sie wyniku zblizonego do BViosion PPC.
[#5] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #4

Odnosnie Medka i Voodoo3. Mi pokazalo 8.4MB/s.
Widocznie jest to zalezne tez od karty turbo.
[#6] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Phibrizzo, post #5

Ja mam wszedzie 060. W tym zestawie jest Blizzard 1260 ze SCSI kit. Ale jutro zrobie test dla VooDoo3 3000 w mediatorze w A4000. Zobaczymy czy bedzie roznica.
[#7] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #6

Warp 1260 przy taktowaniu 105 MHz pokazuje 25 MB/s. Chyba ciezko bedzie to pobic. Ciekawe jak wypada ZZ9000 przy tym.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 23:55:02 przez Mokry

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 23:55:13 przez Mokry
2
[#8] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #7

Zrobilem jeszcze test dla PicassoII++. Niby pokazuje 1.9 MB/s, ale karta jest nieporownywalnie wolniejsza od CV64/3D.
[#9] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #8

a) 060 85Mhz + Firebird PCI + Voodoo 3 3000 = 7MB/s
b) 060 100 Mhz + ZIII + ZZ9000 = 7,1MB/s
[#10] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Robo_G, post #9

Może warto zrobić przy tej okazji moduły do WBSpeed? Chyba, że chodzi tu tylko o transfer. Nie mam tylko pomysłu jak taki plik dołączyć tutaj do wątku, aby można go było dodać potem u siebie.
[#11] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #8

Wolniejsza w WB czy w Doom/Quake? Bo dla pełnoekranowych zmian to powinny mieć taką samą prędkość. WB oczywiście będzie szybsze na CV64/3D przez szybszy blitter.
[#12] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@michal_zukowski, post #11

Wolniejsza na WB, bo tylko tak sprawdzałem. Ekran w obydwu przypadkach otwarty w 800x600 w 16bitach. Przy picasso II++ wszystko co przesuwałem po wb się po prostu odrysowywalo.
[#13] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #12

Zrobiłem test na OS4.1fe A1200
Blizzard PPC 330mhz Radeon 9250 118mb wynik to 7,7mb
Mogę jeszcze zrobić test na OS3.2
Więc prędkość procesora jak mówiłem nie daje za dużo raczej taktowanie i prędkość fsb

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 11:34:55 przez mwb113
[#14] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Wankowicz, post #1

No i nagle AGA to potęga
2
[#15] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@marianoamigo, post #14

W 320x240 jest szybsza od kart na Zorro2. To od zawsze było wiadome.
[#16] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@michal_zukowski, post #15

No ta już chyba widać ze "prędkość" amigowych kart gfx szybciej położyła Amigę niż pozostanie przy 68k. Jaka szkoda że te karty mają tak słabe transfery!
[#17] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@pisklak, post #16

Przecież od A3000 miałeś Zorro3 i całkiem sensowne transfery, to Zorro2 dawało tyłka. Szkoda że zwykłe bustery nie mogłby być podkręcane/zmieniane by mieć lepszą prędkość.

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 15:52:53 przez michal_zukowski
[#18] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #4

To jedziemy dalej. VooDoo3 3000 w Mediatorze TX pokazuje 7.3 MB/s. Spodziewalem sie wyniku zblizonego do BViosion PPC.


Nie ma powodu. Mediator to mostek do Zorro, natomiast karty PPC mają swoje własne złącza właśnie po to, aby ominąć wąskie gardła tegoż.
[#19] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@pisklak, post #16

Gołe transfery mają tyle wspólnego z realnym komfortem pracy, co gołe konie mechaniczne z całościowym komfortem jazdy. Przede wszystkim, karty graficzne pracują w chunky pixel. Po drugie, oferują jakieś minimum sensownych rozdzielczości przy sensownych parametrach. To, co oferuje AGA, w szczególności, w trybach "VGA", to nawet nie jest minimum, tylko szorowanie po dnie.

Każda karta graficzna miesza z błotem ECS/AGę pod względem ogólnego komfortu pracy.
3
[#20] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #7

U mnie przy 100MHz.


1
[#21] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Daclaw, post #19


Każda karta graficzna miesza z błotem ECS/AGę pod względem ogólnego komfortu pracy.


Jak tak możesz !!! Natychmiast to odwołaj !!! żart

A tak na serio to dla 800x600 8bit 30FPS potrzebujesz transferu 13.73MB/s jeśli trzeba odświeżyć każdą całą klatkę. Dla 640x480 jest to 8.79MB/s.

ZIII na dzisiejsze wymagania jest słabe, ale wtedy jak porównać do ISA to była błyskawica

AGA jest słabe, bo przywiązane do grafiki planarnej. Każda lepsza gierka 3d nosi brzemie c2p. Na szczęście nasz kolega z forum opracował nową super szybką metodę:twisted:
[#22] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Phibrizzo, post #5

W A4000 z Mediatorem i VooDoo3 pokazuje 7.5 MB/s. Czyli wynik zblizony do A1200 z Mediatorem TX i VooDoo3. Przynajmniej u mnie.
[#23] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Mokry, post #22

Swoja droga. Ciekawe dlaczego wynosi to tylko tyle?
Czy zapis do karty GFX nie powinien byc chociaz troche zblizony do wyniku transferow do FAST?
Ciekawe co jest waskim gardlem?
[#24] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Phibrizzo, post #23

Zapewne są to same czasy dostępu Z3 Amigi, które są stałe, a prędkość fastu na karcie zależy tylko od niej.
[#25] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@san_u, post #24

Zależy czy miał na mysli Fast na karcie czy fast na mobo.
[#26] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@snifferman, post #21

A tak na serio to dla 800x600 8bit 30FPS potrzebujesz transferu 13.73MB/s jeśli trzeba odświeżyć każdą całą klatkę. Dla 640x480 jest to 8.79MB/s.

ZIII na dzisiejsze wymagania jest słabe, ale wtedy jak porównać do ISA to była błyskawica


Tyle, że ISA można było pogonić na więcej niż te standardowe 8MHz by wyciągnąć więcej. Były karty którym 16MHz nie przeszkadzało (czasy procesorów 486).

No i 1992 przyniósł VLB (Vesa Local Bus) a tam miałeś 25-50MHz (część kart nie lubiła 50MHz) na slocie (i teoretycznie 100-200MB/s). Rok później weszło PCI - 33MHz i 133 MB/s.

A Zorro III już nie mogło nadgonić bo C= właśnie padało na pysk.
[#27] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@Daclaw, post #19

Gołe transfery mają dużo wspólnego z komfortem pracy. Co z tego że karta potrafi wyświetlić np. 800x600 w 24 bitach jeśli transfer do/z karty jest 2 Mb/s? Jaki jest wtedy komfort używania takiego WB jak to się ślimaczy tak samo albo i gorzej niż AGA w 256 kolorach ? Co z tego że np. karta ma wbudowanego blittera i w teorii przynajmniej blittowanie "2D" mogłoby być szybkie jak i tak sterowniki do karty wszystko prockiem robią? Co z tego że karta ma te 24bit jak pamięci jest mało i w praktyce używa się tych 8 bit paletowych? Jedyny plus to większa rozdzielczość bez interlace.
Amigowe karty gfx to nie był zaden cud.
Doom na takiej karcie gfx i szybkim 68k chodzi całkiem podobnie jak na AGA
[#28] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@pisklak, post #27

Jeśli ktoś ma mediatora i kartę TF1260 z gfx niech zrobi testy na 50 MHz potem na 66 ,75,100.
Zobaczymy wyniki, na moje jak przyspieszasz procka to i pamięć i szyne.
Na pewno transfery się zmienia
[#29] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@hrw, post #26

Tyle, że ISA można było pogonić na więcej niż te standardowe 8MHz by wyciągnąć więcej. Były karty którym 16MHz nie przeszkadzało (czasy procesorów 486).

Co i tak dawało max 5MB/s i to tylko z kartami SCSI które stosowały sztuczki.

Co z tego że karta potrafi wyświetlić np. 800x600 w 24 bitach jeśli transfer do/z karty jest 2 Mb/s? Jaki jest wtedy komfort używania takiego WB jak to się ślimaczy tak samo albo i gorzej niż AGA w 256 kolorach ?

Do przeglądania neta lat 90tych czy do oglądania obrazków się już nadawało. Przy klikaniu po systemie nie zmienia się cały pulpit co klatkę.
Pamiętam, że bawiłem się 486 z kartą ISA i działało to też dobrze pod systemem, chociaż tam transfer jest jeszcze mniejszy.
[#30] Re: Szybkośc amigowych kart gfraficznych prośba o testy

@mwb113, post #28

Ja mogę zrobić tylko test na simmach o prędkości 70 lub 60ns ewentualnie na zmianie kwarca 50 60 66
Na Motoroli mam kwarc 60 i takie jest taktowanie tak samo na ppc jest 60. I wyniki przepustowości podobne
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem