[#1] Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka
Pytanie może trywialne. Za jasnego pierona nie mogę zmienić języka w Hisoft C 4 z niemieckiego na angielski. Wpisywanie w ustawieniach/sprache "english" nic nie pomaga.
Pakiet zainstalowany na A1200/OS3.2 z wybranym jako domyślny językiem angielskim, uruchamia się i działa w języku niemieckim. Co ciekawe na stojącej obok A500+/OS3.1 ta sama instalacja działa w języku angielskim.
Skończyły mi się pomysły.
Ktoś pomoże?
[#2] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@zilog, post #1

"benutze system sprache" tez nic nie daje
[#3] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@zilog, post #1

Hmm.... To może po prostu przekopiuj (i ewentualnie zedytuj) ustawienia z tej A500 ? Zakladam też że być może skopiowanie ustawień globalnej lokalozacji może (ale musi) pomóc.
[#4] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@pisklak, post #3

Nie działają. Znaczy nic się nie zmienia. Na A500+ są te same ustawienia co na A1200. Instalacja ta sama, co więcej, na obu komputerach pakiet instalowany z tego samego nośnika i w tym samym czasie.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 20:25:09 przez zilog
[#5] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@zilog, post #4

Hmm.... To może wykasowanie prefsów i zrobienie od nowa pomoże?
[#6] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@zilog, post #4

Sprobuj przekopiowac locale.library z OS 3.1 na wersje z OS 3.2. No chyba, ze to installator z OS 3.2 miesza.
[#7] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@zilog, post #4

Uruchom snoopdosa i zobacz czy na pewno znajduje/ładuje lokale angielskie.
1
[#8] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@zilog, post #1

A ten HiSoftC obsługuje normalne amigowe locale czy ma jakieś własne rozwiązanie?

Niemcy robili całkiem sporo fajnych programów ale właśnie często gwałcili podstawową zasadę tłumaczenia tekstów w programach. To zasada stworzona jeszcze przez Commodore gdy wprowadzili system lokalizacji - domyślnym językiem ma być angielski. Każdy inny język jest opcjonalny, dodatkowy. Nie wiem co z Niemcami było nie tak ale bardzo często programy robili po niemiecku. Pół biedy jeżeli dało się to zlokalizować - zawsze była szansa, że jakaś dobra dusza stworzyła angielskie tłumaczenie. Ale jeżeli niemieckie teksty były "zahardcodowane" to niezły soft robił się właściwie bezużyteczny. Tylko straszne uparciuchy potrafiły się zmusić do używania programów po niemiecku (pozdrawiam Traitora/TNG, który w epoce podobno uparł się i używał Cinema4D po niemiecku).

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 11:00:44 przez MDW
[#9] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@MDW, post #8

Niemcy.. często gwałcili..
[#10] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@MDW, post #8

Nie wiem jak jest z HiSoft C, ale ja mam Maxon C++, który jest dosyć starym programem dla 1.3 i nie obsługuje lokalizacji. Tłumaczenie na angielski z niemieckiego jest możliwe, bo teksty opcji w menu są w plikach tekstowych. W menu jest opcja "English", ale powoduje zmianę tylko niektórych komunikatów.

Ogólnie kompilator dosyć dobry, ale ma kilka usterek, które jednak nie powodują że jest nieużyteczny. Da się go używać.
1
[#11] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@Hexmage960, post #10

...jest dosyć starym programem dla 1.3 i nie obsługuje lokalizacji

No tak, jeżeli działa na 1.3 to zrozumiałe. I to może być też wyjaśnienie niestosowania przez Niemców takiej lokalizacji jaką nakazywałaby przyzwoitość systemu Amigi. Po prostu dosyć wcześnie zaczęli coś tworzyć dla AmigaOS, nie było wtedy systemu lokalizacji, wypracowali swoje rozwiązanie i w kolejnych wersjach tego nie zmieniali. A Niemcy faktycznie dosyć wcześnie i licznie wspierali Amigę jeżeli chodzi o soft. Maxon miał tych programów masę i te które zwykle wymieniamy (MaxonCAD i MaxonCinema4D) to tylko wierzchołek ich działalności. O większości pewnie nawet nie słyszałem.
[#12] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@zilog, post #1

Mi się mocno wydaje ,że kiedyś miałem wersję angielską .
[#13] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@MDW, post #8

To zasada stworzona jeszcze przez Commodore gdy wprowadzili system lokalizacji - domyślnym językiem ma być angielski.
Mylisz się. Biblioteka locale.library jak najbardziej przewiduje możliwość, żeby językiem domyślnym był inny niż angielski, a angielski był doczytywany z *.catalog. Sam kiedyś napisałem program, w którym domyślny był polski.

Angielski jako domyślny to jest po prostu dobry informatyczny zwyczaj. Jeżeli do danego programu jeszcze nie ma lokali w jakimś języku, to zazwyczaj angielski będzie tym drugim znanym przez użytkownika językiem (przynajmniej w euroatlantyckim kręgu kulturowym). Do tego twórcy locali zazwyczaj najlepiej sobie poradzą z tłumaczeniem z angielskiego, bo większość terminów związanych z informatyką właśnie z angielskiego pochodzi.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 16:26:10 przez Krashan
1
[#14] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@zilog, post #1

1. Sprawdź czy w ENV nie jest gdzieś zapisane ustawienie. Jeżeli jest, to może usuń.

2. Włącz w tle SnoopDOS i zobacz co on tam pokaże.
[#15] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@Krashan, post #13

Mylisz się. Biblioteka locale.library jak najbardziej przewiduje możliwość, żeby językiem domyślnym był inny niż angielski, a angielski był doczytywany z *.catalog.

Serio nie było takiego wymagania? Nigdy nie drążyłem tematy ani nigdy nawet nie pisałem niczego z użyciem tych typowych amigowych locali i na pewno wiesz lepiej.
Ale około 200 milionów lat temu na (jeszcze wtedy działającej) stronie amiga.com.pl ludzie z WFMH (mający spore zasługi w lokalizacji programów dla Amigi) napisali artykuł o tym jak pisać lokalizowalne programy. No i głowę bym dał, że tam było napisane, że domyślny angielski to podstawowa zasada lokalizacji wymagana przez Commodore. Ale może faktycznie przedstawiono to jako dobrą zasadę programowania, a nie wymaganie Commodore. No a ja sobie trochę błędnie zapamiętałem. To było prawie 25 lat temu, a nikt (oprócz Ibisza) z roku na rok młodszy się nie robi.
[#16] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@MDW, post #15

To tylko jeszcze taki tekst ze strony https://wiki.amigaos.net/wiki/AmigaOS_Manual:_Workbench_Localization

The default setting is English; however, you can use the Locale editor to choose from a variety of other languages.


Czyli angielski jest domyślny, ale tylko do momentu aż ktoś to zmieni w ustawieniach.

A Niemcy, no niestety, dopóki nie widzieli potrzeby to tylko w swoim języku soft wypuszczali, ale i tak mieliśmy lepiej niż użytkownicy dużego Atari, tam większość softu była po niemiecku brrrr.
[#17] Re: Hisoft C 4.0 zmiana wyświetlanego języka

@MDW, post #15

Serio nie było takiego wymagania? Nigdy nie drążyłem tematy
locale.library/OpenCatalog() i poczytaj opis taga OC_BuiltInLanguage. Można nawet zrobić aplikację, która nie ma wbudowanego języka w ogóle, ale wtedy, gdy OpenCatalog() zwróci NULL, trzeba po prostu ją zakończyć, bo wszystkie stringi będą NULL-ami, ze wszystkimi smutnymi tego konsekwencjami.

Angielski jako domyślny jest dobym zwyczajem i możliwe, że Commodore to zalecało, ale nie jest to wymaganie narzucane przez standardowy system lokalizacji.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem