kategoria: A500
[#1] Stabilność stacji dyskietek A500
Witam,

Jestem posiadaczem Amigi A500 (Kickstart 1.2), zakupiłem sobie dyskietki z Workbenchem 1.3.3 (34.34) ale uruchamianie systemu to udręka. Czasami czyta dyskietkę normalnie i ładuje system od początku do końca - czasami co chwila wywala błedy w stylu trzeba wymienić dyskietkę, czasami przy formatowaniu zwracało że dyskietka ma bad sectory pomimo bycia w pełni sprawną, w rzadszych przypadkach zwracało że dyskietka nie jest dyskietką DOSową czy błąd odczytu/zapisu.

Zazwyczaj naciskanie przycisków Lewa Amiga + V (Retry w oknie dialogowym) pomaga tak po paru razach, a czasami odrazu.
Otworzyłem napęd i go przedmuchałem, trochę pomogło ale problem nadal się czasami zdarza.

Gdy Amiga była nowa to takie problemy też były tak częste czy wszystko działało stabilnie bez błędów?
I jak rzeczywiście błędów nie było to czy to oznacza że mój napęd powoli odchodzi do świata wolnych elektronów?
[#2] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #1

Dyskietki mogą być uszkodzone lub mogą mieć wirusa i dawać takie objawy.
Bez pewności że dana dyskietka jest sprawna i bez wirusów, nic nie można powiedzieć na temat twojej stacji
[#3] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #1

90% uwalone dyskietki mimo przechowywania w sterylnych warunkach.

Po prostu utraciły częściowo właściwości magnetyczne.

Pod Amigą możesz SuperDuperem powalczyć. Są też narzędzia pod PC, ale wymagają już urządzeń.
[#4] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Norbert, post #2

Dyskietka jest sprawna, koniec końców system uruchamia się i działa. Po pewnym czasie wywali błąd że dysk jest nieczytelny lub trzeba wymienić medium. Wszystkie programy zawarte na dyskietce też działają bez problemu, komendy w shellu też.

Sytuacja jest taka sama z dyskietką Extras. Czasami dyskietka odrazu zostani wczytana i działa a czasami trzeba troche powalczyć - tam też wszystkie programy i pliki są całe - sprawdzałem.

I wirus? Na A500? Jestem drugim posiadaczem jej. Pracowała w jakimś niemieckim Empiku z drukarką MPS 1250 do drukowania osobistej "Chroniki". Mam nawet system do niej który jest Workbenchem z autorunem kodu Basica który jest Chronikową "Nakładką"

Pochodzi to od firmy Chronik Verlag - w grudniu 2023 zbankrutowali po 50 latach - zajmującą się drukowaniem różnych książek z różnymi wydarzeniami historycznymi.

Możliwe jest że ktoś by majstrował? Dyskietki Chronik działają podobnie jak Workbencha - Raz tak raz nie.

Możliwe że wirus siedzi w ROMie?
[#5] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #4

obstawiam, że sama stacja dyskietek już szwankuje
i wymaga kalibracji.
[#6] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Cezarykl, post #5

Jakim programem to przeprowadzić?
[#7] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #4

Wirusy mogą być na dyskietkach. W plikach, w bootblocku.
Później zostają w pamięci. Nawet reset "przeżywają"

A może masz sprawną stacje pc HD. ?
Jeśli tak, to przeróbce kabla sygnałowego (dodanie diody i mostka) zacznie działać jako amigowa 880 w Amidze.
Można wtedy porównać działanie napędów
[#8] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #6

Jakim programem to przeprowadzić?


https://github.com/keirf/amiga-stuff/releases/
[#9] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #4

Możesz zamienić miejscami układy 8520 czasem uszkodzenie lub zły kontakt w podstawce powoduje podobne problemy.
Później czyszczenie stacji( tylko delikatnie z głowicą bo można pokrzywić blaszki mocujące), później smarowanie prowadnic i przekładni ślimakowej. Trzeba by też sprawdzić czujnik włożenia dyskietki. Jeśłi to nie pomoże to trzeba by sprawdzić kalibrację głowic.
[#10] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #6

ATK - Amiga Test Kit.
2
[#11] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #1

Leciwe stacje dyskietek lubią dyskietki, które same nagrały.
Skopiuj jakąś dyskietkę na tej stacji a będzie lepiej.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 01:19:31 przez Marcin27411
[#12] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #1

Zanim zaczniesz majstrować proponuję zobaczyć czy nie masz kogoś w okolicy kto mógłby sprawdzić te dyskietki u siebie i/lub dać ci parę swoich już sprawdzonych do testu. Samodzielnie możesz też spróbować ponagrywać adf'y np. za pomocą amigaXfer (wymaga kabla null-modem), a po stronie Amigi załadowania Workbench'a komendą
loadwb -debug
Potem zajrzałbym do stacji, bo w środku może coś mieszkać. 😁 Ja w swojej Mitsumi zrobiłem profilaktycznie recap (3 kondensatory) ale po wyczyszczeniu działała prawidłowo więc pewnie nie było to konieczne.
[#13] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #1

Moja 500 miała uszkodzoną stację dyskietek tak, że ktoś majstrował przy silniczku głowicy. Gdy wyregulowałem obrót silniczka, dyskietki zaczęły się wczytywać ale zauważyłem, że pojedyncze sztuki które wcześniej działały, przestały działać. Wychodzi na to, że dyskietki, które dostałem z amigą, były nagrywane na dobrej stacji i na rozregulowanej stacji.
Nie miałem żadnej w 100% pewnej dyskietki, a dodatkowo zaczął pękać magnes kółeczka napędowego, więc przerobiłem sprawną stację Alps i zamontowałem w amidze. Z ponad 200 dyskietek, sprawnych została tylko połowa. Czasem pomagało kilkukrotne odczytywanie lub formatowanie dyskietki programem X-Copy. Korzystam z wielu kaset magnetofonowych i zauważyłem, że niektóre taśmy lubią łapać jakiś nalot, grzyb, a w skrajnych przypadkach zaczyna się ścierać nośnik, szczególnie tak jest w starych taśmach szpulowych. Może w dyskietkach jest podobnie?
Do nagrywania dyskietek korzystam z programu Amigaxfer, odpalam workbench z opcją debug.
A przy okazji dopytam... która wersja x-copy jest najnowsza lub najlepsza? Korzystam z v7.3 ale jest to jakaś wersja "Lords of Destruction" więc już się pogubiłem w tych oznaczeniach...

Też jestem typem, który woli odpalać wszystko z dyskietek, nawet kosztem problemów i straty czasu na wczytywanie. Żadne goteki i inne. Jakbym miał A1200 to może wtedy bym zainwestował w jakieś bajery. Tak samo z muzyką, na szybko coś odpalę na yt albo spotify, ale ogólnie wolę odpalić winyla, kasetę, szpulę ;)

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:15:30 przez szejker
[#14] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@szejker, post #13

To ściagnij ATK i sprawdź czy ten alps ma poprawny sygnał READY.
[#15] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@szejker, post #13

A przy okazji dopytam... która wersja x-copy jest najnowsza lub najlepsza? Korzystam z v7.3 ale jest to jakaś wersja "Lords of Destruction" więc już się pogubiłem w tych oznaczeniach...


Zobacz tutaj.
[#16] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@Skilowi, post #1

Spróbuj zlokalizować dwa pionowe plastikowe bolce w stacji przy otworze do wkładania dyskietek. Zastosuj izopropanol, ważne, żeby wpuścić tam parę kropel, np. mocno nasączonym patyczkiem higienicznym ponaciskać. Brak właściwego styku na tym od detekcji dyskietki to częsty problem. Podobnie możesz przeczyścić głowice IPĄ (obie) ale to już wymaga rozkręcenia stacji.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 13:11:21 przez Jacques
[#17] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@snifferman, post #14

Czyli? W co mam wejść i co ci podać?
[#18] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@majster, post #15

Już odwiedzałem tą stronę i nie dość, że nie ma tu mojej wersji, to są jakieś dodatkowe z 93 roku i nadal nie wiem, która jest najlepsza lub najnowsza.
[#19] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@szejker, post #18

Nie bardzo rozumiem z czym masz problem. Masz dwa działy - w pierwszym oryginały dysków, a w drugim same pliki. Wszystkie oryginalne, posortowane datami wydania. Twoja wersja to jakiś hack więc jej tu nie będzie.
[#20] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@szejker, post #17

W ATK wejść w test stacji i zrobic test odczytu. Pokaże też komunikat odnośnie sygnału READY.


Co do wersji X-COPY, to są też wersje nieoficjalne przerabiane przez osoby trzecie. Na stronce x-copy są tylko oficjalne wersje. Wiem to bo sam pytałem autora strony dlaczego nie ma wersji 6.3 którą używałem
Używaj której wersji chcesz. Ja używałem jednej z ostatnich ze strony w wersji angielskiej. Teraz jednak chyba będę używał wersji 6.3, bo do niej mam sentyment.
[#21] Re: Stabilność stacji dyskietek A500

@snifferman, post #20

Drive READY too fast (198us). Mam się tym przejmować? Wnosi to coś negatywnego do ogólnego działania dyskietek? Dyskietki odczytywane są prawidłowo, żadnych błędów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem