[#1] Amiga 1200 Super Cichy dźwięk
Hej
Po wymianie kondensatorów na tą tantalowe Amiga nagle przestała niemalże wydawać dźwięk .
Jest on ledwo słyszalny na obu kanałach.
Czy może być to wina kondensatorów czy problem leży gdzie indziej?
[wyróżniony] [#2] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Marcinsnd, post #1

Dodam że próbowałem na różnych kablach i efekt jest ten sam. Wyjąłem RAM, próbowałem i z karty CF I z dyskietek Efekt ten sam
[#3] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Marcinsnd, post #2

Może zmień zasilacz na nowy, u mnie pomogło.
[#4] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Marcinsnd, post #1

Może zrobiłeś zwarcie do masy podczas lutowania tych w końcówce audio. Jeśli tak to pewnie niewłaściwy rozmiar.

Wrzuć zdjęcia jak to wygląda

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 16:35:56 przez kataklysm
[#5] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@kataklysm, post #4

Nie jestem fachowcem kompletnie ale kiedyś czytałem, żeby w układzie audio nie stosować tantalowych tylko jakieś inne. Bipolarne? Nie pytajcie mnie dlaczego. Jakiś spec musi się wypowiedzieć.
[#6] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Biegu86, post #5

To prawda ale w tym przypadku to nie jest przyczyna.
[#7] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@koczis, post #3

Sprawdziłem zasilacz PIN -12V martwy, 0.8v
[#8] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Marcinsnd, post #7

Niestety podłączyłem inny zasilacz i bez zmian Dźwięk ledwo słyszalny
[#9] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Marcinsnd, post #8

Wywalić tantale, dać dobre elektrolity albo najlepiej polimery.
1
[#10] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@alt_, post #9

Wywalić tantale, dać dobre elektrolity albo najlepiej polimery.

Podpowiesz dlaczego (chciałbym znać przyczynę)?
[#11] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Marcinsnd, post #8

Nie ma co zgadywać, tylko trzeba przelecieć oscyloskopem tor audio...
[#12] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Krashan, post #11

I sprawdzić czy U15 dostaje zasilanie.
[#13] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@snifferman, post #12

Autor coś uwalił. Przed wymianą OK, po wymianie nie działa.

Audio nie zepsuło się od nowych kondensatorów. Może gdzieś ma zwarcie skoro -12V zdechło, a, że tam jest mała wydajność prądowa to nie doszło do poważnych uszkodzeń.
[#14] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Marcinsnd, post #1

Jesteś pewien, że poprawnie wlutowałeś te tantale? Tantal ma pasek po stronie dodatniej, elektrolity po ujemnej. Łatwo się pomylić (been there, done that ).
4
[#15] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@prz, post #10

Tantale mają inną charakterystykę. Zdarza się też, że niby nowe mają jakąś wadę i wylatują w kosmos od razu po podaniu zasilania. Tutaj mamy mały prąd na -12 więc pewnie nie ma na tyle mocy żeby go katapultować ale jest zwarcie.

A diagnozę zacząłbym od zdjęcia tych dwóch 22uF po prawej od LF347/TL084 (pod złączem klawiatury) i zobaczenia co będzie bez nich.
1
[#16] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Marcinsnd, post #1

Ja mam w swojej A1200 tylko tantale. Wszystko działa jak trzeba dzwiek bez zmian, gra jak na elektrolitach.
[#17] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@moulder, post #16

Ja nie mówię że to nie będzie działać. Sam kiedyś montowałem tantale i w wielu Amigach działają do dzisiaj. Ale zdarzały się sporadycznie różne dziwne rzeczy. Na elektrolitach/polimerach nic się nie dzieje a robię tego kilka(naście) w miesiącu.
2
[#18] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@alt_, post #15

https://www.ppa.pl/forum/elektronika/35874/kondensatory-w-torze-audio-obalamy-mity
[#19] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@moulder, post #16

gra jak na elektrolitach


Jesteś pewien? ;)
[#20] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Drakon, post #19

Tak, akurat mam podłączony dobry sprzę audio i jestem wyczulony na wszelkie niuanse. Być może ma znaczenie jakość założonych tantali...
[#21] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@alt_, post #17

Kondensatory wymieniłem ja. Po dosłanych zdjęciach wnioskuje ze powodem kłopotów stał się zasilacz ktory padł i teraz daje za niskie napięcie w granicach 0.2-0.8v. Zasilacz prawdopodobnie wydał z siebie dosyc mocny skok napiecia uszkadzając kondensator tantalowy, co widać na zdjęciach mi podesłanych, ondensator odmówił posługi mimo że jest skubany na 35v Amiga trafi do minie w ramach gwarancji z darmową odsyłką itp.
2
[#22] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Stoopi, post #21

Niestety jak kupisz kondensatory z niepewnego źródła, to mogą nie mieć parametrów jak powinny. Ja teraz kupuję polimery.

Pare razy już mi się uszkodziły tantale SMD.

Tutaj filmik z testu 100uf 16V. Sprawdzałem też z podłączonym oscyloskopem, bo wielu sugerowało, że powstaje skok napięcia przy podłączeniu. Nie powstaje a fajerwerki i tak powstają

link
[#23] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@snifferman, post #22

Kupuję w TME. Mimo to zdarzaja mi się różne cuda. Przychylam się coraz bardziej w stronę polimerowych właśnie.
1
[#24] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@Stoopi, post #23

No tak, już kiedyś Ci to sygnalizowałem że tantale sprawiają kłopoty - teraz masz już potwierdzenie z drugiego źródła ;)

Ja odszedłem od tantali już parę lat temu i przestały dziać się "rzeczy". Teraz, jak mi się skończy zapas elektrolitów następne zamówienie zrobię już na polimery. Trudno - kosztują swoje ale robią robotę.
[#25] Re: Amiga 1200 Super Cichy dźwięk

@alt_, post #24

sygnalizowałem że tantale sprawiają kłopoty

Od razu kłopoty Pewne niedogodności
Jest dużo podrabianych i często te co są na 16V czy więcej wytrzymują max 12V.

następne zamówienie zrobię już na polimery. Trudno - kosztują swoje ale robią robotę.

Bez przesady. Sztuka kosztuje jakieś 3-4zł. Cały komplet to z 60zł.
Wyglądają dość fajnie.


Ps. Tak wiem. Jak nie ma modulatora, to można kilka pominąć i jeszcze zaoszczędzić

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 17:12:36 przez snifferman
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem