kategorie: A2000/A3000, Programy, Sprzęt
[#1] A3000 + 3 monitory - rozszerzony pulpit (filmik z YT) RARE


Ciekawy filmik pokazujący możliwości EGS - zwłaszcza możliwość pracy na wielu monitorach (tu 3 szt.).
Na kanale jest jeszcze kilka innych filmików pokazujących ten system.

...taka wrzutka - może zainicjuje dyskusję na temat tej rzadkości.

Inne oprogramowanie na AMI, które wspiera konfigurację wielomonitorową to ShapeShifter.
Czy są jeszcze jakieś inne rozwiązania na AMI, które to pozwalają?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 10:04:29 przez radekcz

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 10:15:15 przez radekcz
2
[#2] Re: A3000 + 3 monitory - rozszerzony pulpit (filmik z YT) RARE

@radekcz, post #1

fajny filmik. fajny kanał.
Mnie zawsze korciło aby pobawić się EGSem od czasów jak widziałem screenshoty w Amiga Magazynie.
Robi wrażenie. Nie wiedziałem że da się to tak ustawić aby kursor przechodził pomiędzy ekranami jak na współczesnych monitorach.
No i to GUI EGSa - fajne, takie troche wzorowane na Unixowym/Linuxowum Motifie. Zawsze miałem do niego słabość :) choć obecnie wygląda nieco siermiężnie.
[#3] Re: A3000 + 3 monitory - rozszerzony pulpit (filmik z YT) RARE

@c64portal, post #2

Jak miałem jeszcze A1200 to bawiłem się demkiem EGS chyba z którejś płytki AminetSET. Był sterownik, który pozwalał to odpalić na AMI bez specjalnej karty graficznej.

Też mnie zaskoczyła możliwość przesuwania kursora myszki między monitorami. Z tego co widać na filmikach to ImageFX działa na ekranie EGS. Ciekawe czy to specjalna wersja pod EGS czy sam w sobie potrafi obsłużyć EGS?
[#4] Re: A3000 + 3 monitory - rozszerzony pulpit (filmik z YT) RARE

@radekcz, post #3

Bardzo fajnie to działa, wiedziałem, że EGS obsługuje przesuwanie ekranów (są też jakieś funkcje emulujące wywołanie CHIPSETu), ale że obsługuje kursor przechodzący między ekranami to nie wiedziałem- SUPER OK
Tutaj widać AmigaOs3.9 na dwóch monitorach, ale niestety bez obsługi automatycznego przesuwania kursora:

W sumie to napisanie commodity które przełącza się na odpowiedni ekran po zetknięciu się kursora z odpowiednią boczną krawędzią i aktywuje ekran na którym jest kursor (MCP już coś takiego ma) nie wydaje się skomplikowane.

Tutaj Amiga na 3 monitorach pod Fusionem, który jest w stanie obsłużyć nawet 7 ekranów, ShapeShifter umie obsłużyć niestety tylko 2 monitory:


Z tego co pamiętam to ImageFX ma do wyboru między innymi sterownik pod EGS ok, racja
1
[#5] Re: A3000 + 3 monitory - rozszerzony pulpit (filmik z YT) RARE

@BULI, post #4

Kiedyś postawiłam system EGS (specjalnie kupiłem do tego kartę graficzną 28/24 EGS Spectrum). Bardzo podobał mi się EGS na zrzutach ekranów i chciałem go używać (mam jeszcze podręcznik i sterowniki).
Wadą EGSa jest to, że Workbench może być tylko w 8-bitach. W 24-bitach programy muszą być uruchomione na oddzielnych ekranach i jak dobrze pamiętam, muszą mieć sterownik do EGSa.
Drugą wadą jest to, że jest bardzo wolny. ImageFX pod Cybergraphx chodził dużo szybciej.
1
[#6] Re: A3000 + 3 monitory - rozszerzony pulpit (filmik z YT) RARE

@AS, post #5

Fajny temat. Trzeba będzie spróbować z CV64 i/lub Radeonem/S3. Tylko skąd na to czasu wziąć...
1
[#7] Re: A3000 + 3 monitory - rozszerzony pulpit (filmik z YT) RARE

@BULI, post #4

AMINET:util/cdity/P96ScreenCx.lha

P96ScreenCx enables free multi-monitor mouse travel on P96 setups.
Thus, once properly configured, the mouse pointer can travel 
horizontally and vertically between adjacent monitors.

For example, the output of two graphic cards are displayed on two
monitors side by side, the mouse enters the right monitor when
leaving the left monitor on the right side, and vice versa.

While intuition does (not yet?) allow free movements between monitors,
this commodity enables the mouse monitor to travel freely between
monitors.


To się tak da?
1
[#8] Re: A3000 + 3 monitory - rozszerzony pulpit (filmik z YT) RARE

@radekcz, post #7

Czyli już jest?!

Super- trzeba stestować szeroki uśmiechOK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem