kategoria: A1200
[#31] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@wali7, post #30

A propo potwierdzania - w AOS32 można ten tryb włączyć w każdej chwili. Nie trzeba tego robić z boobtmenu.

wpisujesz (np. na początku skryptu)
set interactive 1

i masz tryb interaktywny.

set interactive 0
dezaktywuje ten tryb
[#32] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@_arti, post #3

Po włączeniu A1200, gdy przytrzymam lewy przycisk myszki, to odpala mi się oddzielna sekwencja i mam do wyboru: RADboot, AGLaunch, AGLaunch NoMouse, Reboot i Prompt.
Natomiast, gdy przytrzymam prawy przycisk myszki, to odpala mi się inna oddzielna sekwencja 'ClassicWB BootMenu' i mam do wyboru: CLI Prompt, Run List, Minimum Startup, Safe Startup, Virus Scan, Startup Files i Reboot.
Po kliknięciu na Minimum Startup, uruchamia się ten podstawowy WB chyba w 4 kolorach i jest 1.9 MB wolnej pamięci CHIP RAM.

Jakoś nie zależy mi na tych obu osobnych sekwencjach, bo po uruchomieniu tego Minimum Startup nawet gra Testament nie odpala się. Pojawia się menu gry, ale później jest czarny ekran, bo nie można grać i jedynie słychać dźwięk.
[#33] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@krzysiekp41, post #32

Obstawiam, tylko obstawiam - Testament (sama gra) odpala się w trybie, którego twój monitor nie potrafi wyświetlić?
[#34] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@_arti, post #33

A1200 mam podłączoną kablem SCART (jako eurozłącze) do starego telewizora LCD 26" Panasonic. Nigdy nie podłączałem Amigi do starego kineskopowego monitora. Odnośnie gry Testament typu 3D, to ma dziwne wymagania, bo jakoś nie uruchamia się na tych nowocześniejszych systemach i w dodatku nie słychać dźwięku podczas gry, gdy odpalisz ją na procku 040 i 060. Tryb wyświetlania obrazu nie ma tu nic do rzeczy.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 20:05:05 przez krzysiekp41
[#35] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@krzysiekp41, post #32

zamiast pisac same skrypty goraco polecam te. tool:
https://aminet.net/package/util/boot/AmigaBootSelector
mozna zobie kilka roznych configow.przygotowac np emulator maka, launcher do gier/dem, samego shella z dodatkami czy po prostu swoja ulubiona gre.
2
[#36] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@krzysiekp41, post #34

Hmm, sprawdziłem u siebie i gra działa zarówno pod 040 jak i pod 060 ALE tylko na AGA (OS 3.2.2.1). Ma zaś problem z odpaleniem się na karcie graficznej - jest efekt jak u ciebie. Nie chce też się nijak promować. Dziwne...

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 21:46:41 przez _arti
[#37] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@wali7, post #30


Po drugie w systemie 3.2 można sobie wykonać s-s w trybie potwierdzania każdej komendy i w ten sposób znaleźć winowajcę.



Odkrywanie koła na nowo.
W AmigaOS serii 3.0, 3.1,3.5 czy 3.9 od samego początku ich istnienia, czyli od kilkudziesięciu lat, można uruchomić tryb potwierdzania poleceń skryptu przez ustawienie i zapisanie na początku skryptu:

set echo on

Wystarczy reset systemu i mamy podgląd startu...

Na Aminecie jest też coś chyba w tym stylu: QBoot, ale tego nie sprawdzałem.



Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 22:19:12 przez Dopuser
1
[#38] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@Dopuser, post #37

Zapewne masz rację, nigdy nie musiałem używać trybu interaktywnego....
1
[#39] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@krzysiekp41, post #1

Wczoraj bawiłem się kompilacją CoffeineOS (połatany AmigaOS 3.9). Działa to zaskakująco dobrze. Przez kilka godzin można uruchamiać różne aplikacje i gry i nic się nie wiesza (ale jak w każdej amidze trzeba w końcu zrobić reset... w tym przypadku chyba najrzadziej do tego dochodzi). Zdecydowanie najlepsza kompilacja AmigaOS - chyba lepsza nawet od AmiKit.

Sprawdzałem czy występują błędy, które wcześniej opisałem (AmigaOS 3.2 i sterowniki RTG, które kaszanią system) - tu nie występują. Wszystko jakoś tak płynniej i bez zacięć śmiga na tym połatanym 3.9 (w porównaniu do 3.2).

Robiłem eksperyment i wrzuciłem Picasso96 z CoffeineOS do AmigaOS 3.2.2. Jest jeszcze gorzej niż z tym pobranym z Aminetu. Po przełączeniu trybu wyświetlania - totalna kaszana na ekranie. Nie działają nawet tryby RTG. System się kaszani po załadowaniu monitora Picasso96 (z ustawieniami UAEgfx) i po otwarciu dowolnego ekranu. Ciekawe, że jak jest otwarty ekran przed załadowaniem IPrefs - HiRes 4 kolory - to jest ok, ale już po zaczytaniu konfigu przez IPrefs i przełączeniu ekranu - kaszana (obojętnie czy na natywny czy RTG).

Na koniec stawiam tezę - AmigaOS 3.2+ nie nadaje się do pracy z kartami graficznymi (RTG, Picasso96 itp.). Pewnie to jest źródłem niestabilności (może to przez to nowe intuition.library).
[#40] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@radekcz, post #39

Nie od dziś wiadomo, że AmigaOS3.9 został dużo lepiej przetestowany i jest stabilniejszy niż 3.2. Zawsze mnie dziwił owczy pęd ku 3.2 dla posiadaczy maszyn, które mogą uruchomić 3.9.
1
[#41] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@radekcz, post #39

Na koniec stawiam tezę - AmigaOS 3.2+ nie nadaje się do pracy z kartami graficznymi (RTG, Picasso96 itp.). Pewnie to jest źródłem niestabilności (może to przez to nowe intuition.library).


Ja sobie zostawiłem os3.2 na dwóch amigach, tak dla testu. W A1200 jest CV64/3D, w A2000 również cały czas była druga CV64/3D, ale teraz jest dla testu Picasso IV. Nie widzę większych problemów w działaniu kart graficznych pod os3.2. Zainstalowane P96 może nie jest to najnowsze, ale jedno z nowszych. Oczywiście zorro II jest tutaj wąskim gardłem. Jednakże uważam os 3.9 za dużo lepszy i na wszystkich moich flagowych amigami mam właśnie taki.
1
[#42] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@radekcz, post #39

AmigaOS 3.2 i sterowniki RTG, które kaszanią system


U mnie nic takiego nie miało miejsca.

wrzuciłem Picasso96 z CoffeineOS do AmigaOS 3.2.2


W jakim sensie "wrzuciłeś"? Zainstalowałeś, czy po prostu podmieniłeś pliki?

System się kaszani po załadowaniu monitora Picasso96 (z ustawieniami UAEgfx) i po otwarciu dowolnego ekranu. Ciekawe, że jak jest otwarty ekran przed załadowaniem IPrefs - HiRes 4 kolory - to jest ok, ale już po zaczytaniu konfigu przez IPrefs i przełączeniu ekranu - kaszana (obojętnie czy na natywny czy RTG).


Jakieś cuda, Panie...

Na koniec stawiam tezę - AmigaOS 3.2+ nie nadaje się do pracy z kartami graficznymi (RTG, Picasso96 itp.). Pewnie to jest źródłem niestabilności (może to przez to nowe intuition.library).


Nope. Przy właściwym skonfigurowaniu i instalacji nie ma żadnych problemów. Piszę oczywiście o emulowanym P96 w Pistormie. Nie od "realnej" karcie GFX. Ty chyba piszesz o "prawdziwym" hardware?
2
[#43] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@radekcz, post #39

Panie
Ja mam OS 3.2+ ma zainstalowane Picasso96 RTG i jakoś mi wszystko chodzi.
2
[#44] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@mwb113, post #43

To własnie to wskazuje na problem z testowaniem. U części działa, u części nie działa.
[#45] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@michal_zukowski, post #44

U części działa, u części nie działa


Istnieje jeszcze pierwiastek pt. "użytkownik, który nie wie co robi". :)
5
[#46] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@mwb113, post #43

Też potwierdzam - żadnych problemów z 3.2.x - testowane na PiStormie, UAEGFX i Picasso2. Nawet ta sama instalacja systemu działa bezproblemowo - tylko podmieniam sterownik monitora.
1
[#47] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@_arti, post #46

Ja mam 3.2.2.1 na 060 z RTG i Picasso (kupne).

Działa wszystko.
2
[#48] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@Drakon, post #42

Przy właściwym skonfigurowaniu i instalacji nie ma żadnych problemów. Piszę oczywiście o emulowanym P96 w Pistormie

Jeśli piszesz o emulacji gfx to tylko na Pistorm i Musashi.
Na Pistorm i Emu68 emulowany jest tylko procesor na ARM.
Reszta działa bezpośrednio na sprzęcie. Dlatego też do tej pory dostępny jest tylko sterownik do karty graficznej. Reszta sterowników (USB, lan, wifi) jest albo pisana (testowana) albo czeka na napisanie.
[#49] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@Norbert, post #48

Jeśli piszesz o emulacji gfx to tylko na Pistorm i Musashi.


Nie zgodzę się. Jest jeszcze np. UAE.

W Emu68 emulowany jest zarówno procesor, jak i karta graficzna (dlatego też mamy sterownik emu68-vc4.card).

O reszcie wiem, ale nie to jest tematem tego wątku.
[#50] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@Drakon, post #45

U mnie na 3.2 czy 3.9 działa wszystko ok i nie mam jakiś dziwnych problemów ale to faktycznie może też zależeć od użytkownika ;)
1
[#51] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@Drakon, post #49

Nie zgodzę się. Jest jeszcze np. UAE.

Nowa była o Pistorm a nie uae.

W Emu68 emulowany jest zarówno procesor, jak i karta graficzna (dlatego też mamy sterownik emu68-vc4.card).

Zawsze jest potrzebny sterownik aby uaktywnić kartę graficzną w Amidze.
Nie, nie jest emulowana karta graficzna na duecie Pistorm+emu68.
Co innego Pistorm+Musashi.
[#52] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@Drakon, post #42

Ty chyba piszesz o "prawdziwym" hardware?


Nie stać mnie (lukaj do stopki). Powyższe testowałem na najnowszym WinUAE (ale ze starszą wersją 4.x i FS-UAE to samo się pitoli).

Jeśli chodzi o Picasso96 z Coffeine to technicznie zainstalowałem Amiga OS 3.2.2 na Coffeine więc wszystkie pliki systemowe i skrypty startowe zostały nadpisane.

...ech dzisiaj nagram jakiś filmik jak to się kaszani, łącznie z procesem instalacji.

Chyba nikt nie czytał o jaki błąd chodzi i idę o zakład że nikt tego nie sprawdził przed napisaniem - "...u mnie działa".
Jeśli macie 3.2 + Picasso (ze sterownikiem w DEVS:Monitors) proszę przełączyć tryb ekranu na PAL/NTSC lub DblPAL/NTSC (lub każdy inny wyświetlający przez chipset Amigi). Następnie odpalić apkę, która wyświetla widget collorwhel (np. preferencje Palette) - to najszybciej pokazuje co się psuje.



Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 16:43:33 przez radekcz
[#53] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@Norbert, post #51

Nowa była o Pistorm a nie uae.


Nie, mowa jest od OS 3.1 va OS3.2

Nie, nie jest emulowana karta graficzna na duecie Pistorm+emu68.


W takim razie mam w A600 z Pistormem i Emu68k gdzieś schowaną kartą graficzną, tylko nie wiem gdzie...
[#54] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@radekcz, post #52

Jeśli chodzi o Picasso96 z Coffeine to technicznie zainstalowałem Amiga OS 3.2.2 na Coffeine więc wszystkie pliki systemowe i skrypty startowe zostały nadpisane.


No to ostro namieszałeś Takie np. zmienne środowiskowe P96/MMU i zapewne wiele innych rzeczy dalej zostały w wersji dla OS 3.9.
1
[#55] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@Drakon, post #53

W takim razie mam w A600 z Pistormem i Emu68k gdzieś schowaną kartą graficzną, tylko nie wiem gdzie...


Zaskoczę cię. RPI ma kartę graficzną i właśnie z niej Pistorm i Emu68.
Napisz gdzie według ciebie "siedzi" emulator karty graficznej ?
[#56] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@Norbert, post #55

Myśląc w ten sposób, masz rację. Biję się w piersi.
[#57] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@_arti, post #54

Bez uruchamiania sterowników Picasso96 taka hybryda działa bez większych problemów. Trzeba dodatkowo jeszcze podmienić icon.library bo ta z AOS32 nie czyta ikonek z CoffeineOS.

Ze skryptów startowych wyleciało tylko startup-sequence ale tam nic szczególnego co by rzutowało na stabilność nie było. Stackattack i kilku poprawiaczy, które nie mają istotnego wpływu, można szybko przywrócić przeklejając ze starego s-s lub przywracając stary.

Zmienne środowiskowe w tym przypadku nie mają wpływu. Dla Picasso96 są identyczne jak te z instalatora z Aminetu.

Warto też wrzucić stackattack bo niektóre programy mają ustawiony za mały stos (np. dopus). Inne łatki takie jak visualprefs i upiększacze działają po dodaniu do s-s.

...tylko te nieszczęsne Picasso96.

aaa i aby było jasne - to jest pod WinUAE - więc nie wykluczone, że to wprowadza zamieszanie.
[#58] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@radekcz, post #52

Dobra, teraz sie polapalem po obejrzeniu tego filmu. Wytlumaczcie mi jedna rzecz jak zwyklemu lamerowi. Po co urzywac P96 jezeli sie nie ma garty GFX tylko AGA. Jakie to daje zalety przy kosciach AGA?
[#59] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@Mokry, post #58

W przypadku P96 i sterownika Native oszczędzasz CHIP kosztem pamięci FAST. Do tego możesz jednym ustawieniem zrezygnować z używania BLITTERA jak masz szybki CPU (nie musisz kombinować z FBlit u FText). Tyle w teorii. Jak jest w praktyce to Ci nie powiem bo nie mam Amigi z AGA.
[#60] Re: Workbench 3.1 od Cloanto vs. AmigaOS 3.2 - jaki system lepszy?

@radekcz, post #59

A to już nie lepiej ustawić 8mb chip na AGA (WINUAE) niż używać p96 Native dla oszczędności chip.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem