kategoria: Karty CF
[#1] Jak backup-ujecie Amigę?
Servus. Mój dysk na A1200 to karta microSD (WARP). Już nieraz sobie skaszaniłem dysk. Na dysku mam (docelowo) kilka partycji; na OS3.2, OS3.9, AmiKit itp.

Zgodnie z informatycznym porzekadłem:

Kto często save'uje, ten mało pracuje

od jakiegoś czasu robię kopie karty microSD. Do tego używam dd (diskdupe, do zrzutu) oraz Balena Etcher (do zgrania na kartę). Ale pewnie robię to nieoptymalnie i wolałbym np. 1 narzędzie (stąd ten post).

Np. żeby zrobić backup (macOS), muszę:

1) odszukać właściwą partycję karty (df -h)
2) opcjonalnie podmontować kartę (Disk Utility)
3) komenda dd

time sudo dd of=microSD_Amiga3.img if=/dev/disk3 bs=1M status=progress


Robię to (na szczęcie) od czasu do czasu więc czasem zapominam. Efekt to skwaszony backup (miałem tak ze 2x). Awaryjne przywracanie - na szczęście Balena Etcher to automat.

A jakie Wy macie doświadczenia z backupem SD czy CF czy innych?

P.S. Słyszałem jeszcze jedno powiedzenie dot. kopii, na konferencji IT biznesowej:

Kto nie backupuje, ten jest
[#2] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@_DiskDoctor_, post #1

Nagrywam płyty dvd dl pod Ami.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 20:18:02 przez mikecios
2
[#3] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@mikecios, post #2

Czyli masz mniej niż 4.7 GB?

Ja mam prawie 10 GB a to tylko partycja z OS3.2.
[#4] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@_DiskDoctor_, post #1

hddguru.com

Windowsowy mały exe ktorego uzywam do klonowania hdd, sd ...najczesciej do/z obrazu (ktorego to obrazu uzywam tez pod winuae)
[#5] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@_DiskDoctor_, post #3

Partycja z systemem powyżej 2gb to proszenie się o kłopoty
2
[#6] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@Bartek2075, post #5

Wiem. Ale i wygoda.
[#7] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@_DiskDoctor_, post #1

W drugą stronę też można dd, będziesz miał jedno narzędzie.
1
[#8] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@Krashan, post #7

Pod Ubuntu wbudowana aplikacja Disks robi robotę. Mam obraz dysku z Amigi, który współdzielę z Emu68k. Fajne jest to, że z obrazu całego dysku mogę odtworzyć tylko poszczególne partycje na partycje Emu68k. Oczywiście dd także, ale w Disks jest fajny GUI.
1
[#9] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@Hal, post #8

W epoce to użyłem Diavolo Backup. Dzięki czemu moje skarby ocalały i po 25 latach mogłem odpalić swój stary system :)

Dziś używam Win32DiskImager i robię sobie obrazy kart z wszystkich Amig.

Łap mój poradnik -> https://www.youtube.com/watch?v=iwKyu-TPhPY&t=3s

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 21:48:14 przez miki1406
5
[#10] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@Krashan, post #7

Wolałbym szczerze pozbyć się dd. Za mało to automatyczne (patrz: procedura wyżej).
[#11] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@_DiskDoctor_, post #1

Ja od lat każdego dnia po prostu wywołuję z górnego menu „backup” i na podłączonym zewnętrznym dysku USB robi się backup różnicowy (więc tylko to co zostało zmodyfikowane od ostatniego backupu, a nie wszystko). Używam do tego darmowego MirrorCopy. Co prawda robię to pod MorphOSem ale wersja dla 68k jest na Aminecie. Ja nawet przez wiele lat używałem pod MOSem wersji 68k i dopiero od niecałych 2 lat używam natywnej wersji dla MorphOS.

Jest to malutka komenda CLi więc trzeba sobie napisać jakiś mini-skrypt, który będzie ją wywoływał z odpowiednimi parametrami. Ale to takie dosłownie nic.

Działa to tak, że skanuje dysk, później dysk z backupem i później analizuje i porównuje ich zawartości. Skany robią się błyskawicznie ale zebranie tych informacji zjada trochę RAMu (pod MOSem nie ma znaczenia, że na chwilę zniknie np. 70MB z 1,7GB RAM). Analiza już chwilkę trwa i G4 ma co robić (wiatrak się włącza, CPU 100%). Oczywiście to zależy od liczby plików. No a później kopiowanie nowych, kasowanie niepotrzebnych i aktualizacja zmienionych plików leci już bardzo szybko.

Ja zwykle pod koniec dnia wybieram z menu „backup” i jest zrobiony w połowie gotowania się wody na herbatę. No ale to G4, USB 2.0, w miarę szybkie dyski (ale HDD, nie SSD).

Taki backup lubię - nie zastanawiam się co, gdzie, nie myślę. Jeden ruch ręką i za 2 minuty jest zrobiony. Zasada działania jest prosta, nie ma magii i czarów na których to się może wysypać.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 22:39:41 przez MDW
1
[#12] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@_DiskDoctor_, post #1

Za pośrednictwem czytnika CF/SD i programu USB Image Tool (USBIT) pod Windą. Banalnie prosto i szybko.
1
[#13] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@_DiskDoctor_, post #1

A nie łatwiej raz na czas pod jakimś współczesnym systemem zrobić po prostu kopie karty SD? Bez odczytywania partycji i kombinowania z systemami plików. Po prostu obraz całej karty SD poprzez np USB Image Tool czy inne tego typu narzędzia.
1
[#14] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@kwaku85, post #13

Nie na każdym systemie są wszystkie narzędzia, ja używam (od lat) macOS.
[#15] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@_DiskDoctor_, post #14

Na Macu są raczej programy do zrobienia obrazu karty i nagrania go. :)
1
[#16] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@_DiskDoctor_, post #3

Nie mam mniej, a double layer ma 2*4,7 wiec nagrywam kilka płyt.
1
[#17] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jak backup-ujecie Amigę?
[#18] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jak backup-ujecie Amigę?
[#19] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@koczis, post #17

Dział Amiga.
więc
Daruj sobie klonowanie dysku w taki sposób jak planujesz

Przegraj pliki na drugi sformatowany dysk amigowy i nic nie stracisz.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 21:06:32 przez Norbert
1
[#20] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@koczis, post #17

Skopiuj 4 GB na 3.7 GB. Potem backupuj 3.7 GB na 4 GB jak piszesz.
[#21] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@_DiskDoctor_, post #1

Najprościej po prostu skopiuj wszystkie pliki z dysku systemowego w inne, bezpieczne miejsce i w razie konieczności kopiujesz z powrotem na dysk i masz wszystko tak jak było.
[#22] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jak backup-ujecie Amigę?
[#23] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@nostrum666, post #21

Kopiowanie duzej liczby malych plików jest marnowaniem czasu.
Najlepiej uzywac pliku obrazu dysku raw.
1
[#24] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@orila, post #23

Już bez przesady. System amigowy nie zajmuje nie wiadomo ile miejsca i nie zawiera jakiejś zatrważającej liczby plikow. To nie Windows.
[#25] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@nostrum666, post #21

tak się zastanawiam,

jak zgrać jakiś pojedynczy device lub bibliotekę (backup)
która nie jest w kickstarcie tylko w innym scalaku amigi?
(programowo, bez wyjmowania tego z amigi)
[#26] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@nostrum666, post #24

No tak, tylko autor tematu ma więcej systemów niż jeden, a gdyby miał do tego kolekcję gier i dem i innych rzeczy (nie wspominając o tysiącach fontów, nie wiem może ma :P) które też chce backupować, to wtedy nawet addbuffers dużo nie pomoże ;)
[#27] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@karolb, post #26

Może i racja, chociaż w zasadzie ja nigdy nie robiłem backupu gier, wyłącznie systemu.
[#28] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@Cezarykl, post #25

która nie jest w kickstarcie tylko w innym scalaku amigi?

A skąd takie informacje że są i można je "skopiować" ?
[#29] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@nostrum666, post #24

No nie wiem - moja partycja OS3.2 ma 9.5 GB a sporo rzeczy (dem, modułów) tam nie ma.
[#30] Re: Jak backup-ujecie Amigę?

@Norbert, post #28

o inny device lub bibliotekę mi chodzi, ale
1 z brzegu przykład to oktagon.device (do pobrania z aminetu)

jest bo startuje twardziel pod np kick 1.3
i polecenie version oktagon.device poda ci jego wersję
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem