kategoria: CDTV
[#1] Amiga CDTV recap
Witajcie,

Przymierzam sie do recapu nowo nabytej CDTV. Na ta chwile chce zamowic do niej kondensatory. Znalazlem liste do plyty, zasilacza. Wszedzie sa takie same na listach kondensatory, z tego co widze, do plyty musze tylko szukac niskoprofilowych kondow. Mam pytanie co do cdrom bo tam rozne wersje moga byc plytki chyba? Czy tez jest jakas uniwersalna lista kondow do cd, moge kupic kilka wiecej? Nie chce teraz jej rozbebeszac i rozkrecac cd zeby tylko kondy spisac. Wole juz miec material i jak ja rozkrecie to po prostu wymienic.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 09:43:56 przez moulder
[#2] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #1

W zasilaczu i cd-rom możnaby wymienić. Na płycie niekoniecznie. Bo jeśli
komputer pracuje stabilnie a wzrokowo kondensatory wyglądają ok,
to nie ma powodu wymieniać.
1
[#3] Re: Amiga CDTV recap

@Marcin27411, post #2

To jest nowy nabytek. Wolałbym wszystko przesereisowac i mieć z głowy. Cd czyta. Mam tylko 2 zagadki do rozwiązania- klawiatura swiruje tzn wbija caly czas klawisz tylda i inne nie wchodzą. Musze klawe odłączać. Raczej nie obstawiam jej awarii tylko jakis blad komunikacji - doczytalem, ze moze to być za slaby zasilacz. Druga zagadka - joystick laguje. Trzeba 2 dazy wcisnąć kierunek, albo wejdzie albo z opóźnieniem lub w ogóle- mam przejciowke elbox, joy na pewno sprawny. Chce wiec zacząć od pelnego recapu i zobaczyć co dalej będzie.
[#4] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #3

Wymiana kondensatorów w Amigach wykonanych w technologii THT (a więc także CDTV) nie jest wymagana. Warto obejrzeć, czy nie są napuchnięte, czy coś nie wycieka... ale zazwyczaj jest OK. Co do klawiatury, to może być zwarcie na folii, albo za słaba sprężynka pod klawiszem (lub brak).
[#5] Re: Amiga CDTV recap

@Marcin27411, post #2

Zgadza się. W CDTV kondensatory na płycie głównej są generalnie trwałe i nie ma potrzeby ich ruszać. Co innego te w zasilaczu i CD-ROMie...
1
[#6] Re: Amiga CDTV recap

@alt_, post #5

I tak i nie. Potrafia tracic pojemnosc po wielu latach. Ja prewencyjnie zrobilem wymiane w zeszlym roku.
1
[wyróżniony] [#7] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #3

Masz adapter portow?
[#8] Re: Amiga CDTV recap

@alt_, post #5

Co innego te w zasilaczu i CD-ROMie...


http://blog.worldofjani.com/?p=5880


http://blog.worldofjani.com/?p=5928
[#9] Re: Amiga CDTV recap

@kubaslonka, post #7

Tak, mam adapter Elboxa. Myslisz, ze on powoduje lagowanie joysticka?
[#10] Re: Amiga CDTV recap

@wali7, post #4

Nie wiem, wydaje mi się, że jakby byl klawisz zacięty (nawet zwarcie na nim) to inne wchodzą jak wciniesz w ciągu tego zepsutego. Tutaj nie moge wbić innego znaku. Wydaje mi się więc, ze problem leży gdzies indziej. Nie chce zaczynać od dupy strony i klawiaturę najpierw rozkręcać jak amige i tak chce cala zrekapowac (zawsze rekapuje w całości swoje Amigi). Ale moge się mylić...

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 12:31:51 przez moulder
[#11] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #10

W pilocie wymień kondensator. Na przykładzie tego kondensatora widać różnicę pomiędzy kondensatorami tht i SMD z tamtych czasów.
2
[wyróżniony] [#12] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #9

Miałem identyczne objawy w temacie klawiatury oraz myszki. Quad wymienił mi kondensatory oraz poprawił nakładany na odpowiedzialny za obsługę myszy i Joya adapter i pomogło.
Jak jesteś gdzieś z mojej okolicy to możemy u mnie sprawdzić klawę i myszkę, joya.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 12:35:29 przez kubaslonka
1
[#13] Re: Amiga CDTV recap

@kubaslonka, post #12

Mieszkam za daleko Wymieniles kondensatory w sensie w Amidze i pomoglo? Poprawil co nakladany? (nie zrozumialem tego).
[wyróżniony] [#14] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #1

Zebrałem z conajmniej 3 różnych wersji CD (różnią się elektroniką i połączeniami):
https://photos.app.goo.gl/wmb5hbZvhRwbGhtV9

- przed wylutem należy zapamiętać sobie polaryzację kondensatora C206 aby w takiej samej polaryzacji wlutować.
- niektóre nie mają C229
- są 3 bipolarne C205,C208,C218


Kondensatory są jeszcze w panelu przednim w tym jeden wewnątrz sensora IR tu wspominałem
1
[#15] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #13

Podstawkę w adapterze portów na goldpin.
Mam taki adapter z Allegro nakładany na układ bodajże U75. Z głowy Ci nie powiem a nie mam obecnie dostępu do komputera, bo na wyjeździe jestem.
[#16] Re: Amiga CDTV recap

@kubaslonka, post #15

[wyróżniony] [#17] Re: Amiga CDTV recap

@orila, post #16

Dokładnie to mam.
[#18] Re: Amiga CDTV recap

@kubaslonka, post #17

Ja mam zewnętrzny adapter Elboxu wpinany w port myszy.
1
[#19] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #18

Zrobiłem już zamówienie kondensatorów, ale mam problem ze znalezieniem u jakiegoś dostawcy 4 sztuk tzn:

zasilacz:
1000uf 18V

cdrom:
2,2uf 35v bipolarny
10uf 10v bipolarny
22uf 6.3v bipolarny

CZy mogę po prostu szukać z tą samą pojemnoscią ale wyższym napięciem (łącznie z bipolarnymi)?
[wyróżniony] [#20] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #19

CZy mogę po prostu szukać z tą samą pojemnoscią ale wyższym napięciem (łącznie z bipolarnymi)?

TAK
ale sprawdzaj wymiary, za duże mogą się nie zmieścić pod CDromem

ps.
kondensatory w DIGIkey są na pewno.
1
[#21] Re: Amiga CDTV recap

@Cezarykl, post #20

Ok, dzięki sprawdze digikey albo zamowie z wyższym.V.
Czy nie mozna pod cdromem jak się któryś nie zmiesci dać go na leżąco? Tam jest chyba na tyle miejsca?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 22:48:43 przez moulder
[wyróżniony] [#22] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #21

Czy nie mozna pod cdromem jak się któryś nie zmiesci dać go na leżąco? Tam jest chyba na tyle miejsca?

teoretycznie da się, ale nie zawsze, niestety

ps.
spr też to:
https://allegro.pl/oferta/kondensator-2-2uf-50v-elna-ra3-audio-4x6mm-1szt-14683895937

https://allegro.pl/oferta/nichicon-fw-22uf-16v-do-audio-1szt-14690077360

lub inne oferty tego samego sprzedającego.


Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 04:11:53 przez Cezarykl
1
[#23] Re: Amiga CDTV recap

@Cezarykl, post #22

Ok, dzieki za info. TEn uzytkownik nie ma kondow, ktorych mi brakuje. Przejrzalem tez DGkey, nie ma dokladnie takich. Zamowilem wiec z wiekszym woltarzem i ciutke wieksze rozmiarami niz sa w oryginale. Mam nadzieje, ze jakos je upchne

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 09:57:13 przez moulder
[#24] Re: Amiga CDTV recap

@orila, post #14

Czy kondenstatory w panelu przednim rzeczywiscie wymagaja wymiany z Twojego doswiadczenia? Generalnie nie chce mie sie tez rozgrzebywac panelu
[wyróżniony] [#25] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #21

Można niektóre położyć np.tak. https://photos.app.goo.gl/CmdfyRzUNmhiWGqY9

Do zasilacza mozna dać 1000uF na 25V
https://allegro.pl/oferta/kondensator-elektrolityczny-1000uf-25v-low-esr-samyoung-nxh-1151-13325594713

Jako bipolarne takie https://allegro.pl/oferta/2szt-10uf-35v-nichicon-muse-audio-6-3x11-131-11356723777

Zamiast 2.2uf można 3.3uf nawet jak się nie znajdzie idealnych.

Co do napięć to zawsze można dać trochę wyższe ... zwykle 2x wyższe od nominalnego są ok.
1
[#26] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #23

Wymień na smd ceramiczne i będzie ok.
[#27] Re: Amiga CDTV recap

@orila, post #25

Ok, dzięki. Kondy juz wczoraj zamowilem. Staram się kupowac markowe wiec wszystkie w zasadzie będą Panasonic, Nichicon. Czekam aż przyjdą paczki i do roboty

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 20:39:23 przez moulder
[#28] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #24

Trudno powiedzieć jak to jest z przednim panelem, ale trafił mi się panel w którym padł sensor (nie wiem czy przez kondensator który był w środku) i musiałem wstawić nowy sensor link
1
[#29] Re: Amiga CDTV recap

@orila, post #28

Chce się upewnić- Czy na płycie głównej moge w miejsce kondensatora 47uf 16v unipolarnego dac kondensator bipolarny? Sklep wyslal mi błędne kondy. Zrekaoowalem juz cdrom i zasilacz- w cdromie w 1 miejscu dalem pibopalarny zamiast normalnegoz ktory powinien tam być i działa.
[#30] Re: Amiga CDTV recap

@moulder, post #29

Zgaduję że chodzi o jakiś stabilizujacy napiecie zasilania. Tymczasowo raczej tak. Ale docelowo... jest pewne ryzyko że szybciej się zużyje. Ale tu musiałby się wypowiedziec ktos obeznany z materiałoznastwem i elektroniką.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem