kategoria: A600
[#1] Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków
Cześć młodzieży. Od pewnego czasu zauważyłem takie... no, powiedzmy, dość nietypowe zachowanie swojej A600. Na tyle dziwne, że przeszukałem internet wzdłuż i wszerz i nie znalazłem nic, co przypominałoby mój przypadek. Z Amigami jestem od lat 90., dziesiątki sztuk naprawiłem, ale z takim czymś się nie spotkałem jak żyję.

Otóż problem jest z nagrywaniem stacji dysków. O tyle dziwny, że stacja jest sprawna, ale po kolei ;). Przy próbie formatowania/nagrywania obrazu na dyskietki pod systemem zazwyczaj wita mnie błąd jak na pierwszym zdjęciu. Po wyjściu z np. GoADF! dyskietka włożona do stacji nie chce się czytać ani zapisywać. Natomiast wystarczy, że sformatuję ją pod XCopy (zdjęcie 2) - formatuje się normalnie i bez błędów. Później z GoADFem! czy DMSem lub systemowym "formatem" nie ma problemu (zdjęcia 2, 3, 4). Problem pojawia się po kilku-/kilkunastu kolejnych użyciach tej dyskietki czy n-tej próbie nagrania obrazu z ADFa.

Nie wiem, czy jest w tymś jakaś reguła dotycząca ilości prób formatów/nagrań, ja takowej nie zauważyłem. Stacja sprawna, Amiga też (w sensie sprzętowym). Amiga trafiła nawet na chwilę do _alta - na jego systemie wszystko gra (przynajmniej w teorii, bo tak jak piszę, wydaje się to dość losowe). Sprawdzane z Pi i z Furią. Zakładam więc raczej, że to sprawa programowa. Choć niekoniecznie, bo sprawdzałem również bez startup-sequence. A może coś w systemie siedzi? Nie mam jakichś dziwnych łatek, poza NoClickiem (który też wyłączałem).

Szukam jakiegoś punktu zaczepienia, bo nawet nie wiem, gdzie zacząć. A600 z PiStormem, ostatni release, kick 3.2, system 3.2.2.1
Dla tych, którzy zaczną pisać, że to wina "zepsutego 3.2" - testowana była też na 3.2, wszystko działało.









Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 11:50:30 przez Drakon
[#2] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Drakon, post #1

Upewnij się że mikrostyki które są odpowiedzialne za zapis dyskietki i jej wykrywanie sa na 200% sprawne.
[#3] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Stoopi, post #2

...ale skoro na mojej Amidze, mojej stacji, ale na bliźniaczym systemie u kolegi wszystko było ok, to nie wiem, czy tutaj może leżeć problem.
1
[#4] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Drakon, post #3

No a nie możesz sobie włożyć innej karty i postawić system 3.1 golasa i przestestować? Jak problem z systemem to od razu będziesz to wiedział.

Ja podchodzę do kazdego problemu tak, że rozkładam wszystko na czynniki pierwsze, aby było jak najmniej zmiennych. Stację możesz przetestowac nawet uruchamiając Amigę z dyskietki bez HDD.

Jaknto rzeczywiscie sytem to pozostaje stawiać na nowo i dogrywając kolejne elementy sprawdzsc czy sie nie popsuło.
1
[#5] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@snifferman, post #4

No a nie możesz sobie włożyć innej karty i postawić system 3.1 golasa i przestestować? Jak problem z systemem to od razu będziesz to wiedział.

Ja podchodzę do kazdego problemu tak, że rozkładam wszystko na czynniki pierwsze, aby było jak najmniej zmiennych. Stację możesz przetestowac nawet uruchamiając Amigę z dyskietki bez HDD.

Jaknto rzeczywiscie sytem to pozostaje stawiać na nowo i dogrywając kolejne elementy sprawdzsc czy sie nie popsuło.


Ale ja to wiem. Postawić system od nowa to nie jest problem - chociaż samo testowanie przy to sporo czasu. Dlatego pytałem o punkt zaczepienia. Ale jednej rzeczy nie próbowałem - odpalać stacji bez karty. Zrobię jakąś kompilację użytków i sprawdzę.
Przyszło mi jeszcze do głowy jedno - mam gdzieś chyba swoją starą kartę SD z systemem sprzed roku, z czasów posiadania Furii. Sprawdzę, czy tam będzie podobnie.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 12:53:16 przez Drakon
[#6] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Drakon, post #1

Sprobuj bez PiStorma.
Wedlug mnie moze chodzic o zasilanie stacj dyskietek.
Ewentualnie stacja nie jest dobrze zamocowana i mozliwe sa mikroskopijne jej przesuniecia w obudowie.
[#7] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Don_Adan, post #6

Zasilanie mogę sprawdzić. Amiga jest oczywiście po recapie, zasilacz mocny, a całość zaczęła się fiksować kilka miesięcy temu; do tej pory było cacy.
[#8] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Drakon, post #7

Stacja też po recapie? Ja kiedyś miałem problem z Chinonem FZ-354. No i jeszcze jedna sprawa, to wpuszczenie IPA do tych kołeczków od write-protect i detekcji dyskietki.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 13:46:23 przez Jacques
[#9] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Drakon, post #5

Postawić system od nowa to nie jest problem - chociaż samo testowanie przy to sporo czasu.

Jak mi coś nie działa w systemie to przy instalacji go robie backup do folderu i robię to za każdym razem jak cos doinstaluje. Mam wtedy z 10 folderów w miarę progresu. Jak cos mi nie działa to sie cofam o połowę kroków. Jak działa to idę o połowę w górę tych co zostało do końca. Czyli dziele na 50-50. Jak działa to idę to 75%. Jak działa to 88%, a jak nie to cofam do 62%. W takim wypadku jak masz 8 backupów to testujesz najwyzej 3.
[#10] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@snifferman, post #9

Zdaję sobie sprawę z tego, co piszesz, to jest logiczne.

Jak mi coś nie działa w systemie


No właśnie nie wiem - wszystko działało jak należy, nic nowego nie instalowałem przed wystąpieniem tychże objawów. Jak pisałem, startowałem także system bez startup-sequence i dzieje się to samo.

Może źle sformułowałem pytanie - czy ktoś może miał podobny przypadek i świta mu, co mogłoby powodować takie dziwne zachowanie?

W Amidze mam wpiętego IMPBoxa, ale i bez niego jest to samo.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 19:46:00 przez Drakon
[#11] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Drakon, post #10

Wgraj relokick (czyli programowa podmiana kick na kick1.3) i sprawdź jak sprawuje się wtedy stacja dyskietek i te same dyskietki co na kick3.2.x.x

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 20:56:47 przez Norbert
[#12] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Drakon, post #1

Tak jak mówi Drakon - Amiga była u mnie i:

- na jego PiStormie i jego karcie SD z systemem = problemy
- na jego PiStormie i MOJEJ KARCIE SD z systemem = działa OK
- na mojej Furii i mojej karcie CF z systemem = działa OK

Zasilacz u mnie inny więc odpada.
Testowane też na innej stacji - sama stacja odpada.
1
[#13] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Drakon, post #3

No to z podstawowych rzeczy zostaje przeskanowanie antywirusem Twojego systemu. Bo z systemem alt-a działa dobrze.
[#14] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Stoopi, post #13

VirusZ wleciał jako pierwszy.
1
[#15] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@Drakon, post #14

W takim razie musisz sobie przypomniec co wtedy zainstalowales systemowego. Albo moze system 3.2 aktualizowales. O ile masz zegar RTC w Amidze, to mozesz przejrzec po datach plikow, co wtedy instalowales. Wyglada na jakis problem trackdisk.device albo cos co on wywoluje.
[#16] Re: Dziwna przypadłość związana z nagrywaniem na stacji dysków

@alt_, post #12

No dobra, a co ma karta SD do PiStorma? Jakie dane PiStorm tam przechowuje? PiStorm to jest emulator procesora, a nie procesor. Moze byc inna wersja PiStorma lub inaczej/zle ustawiona emulacja 68040 w PiStormie. Mi na to wyglada, ze to jest problem z PiStormem, byc moze zla/losowa obsluga CCR w jakims przypadku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem