kategoria: A500
[#31] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@RokiS, post #29

To nie ma nic do rzeczy z WHDload. Po prostu z 90% uzytkownikow Amigi chce miec gotowca, w wersji ktora od razu wystartuje. Wiec wszedzie sa gotowce do nowych (pseudo) systemow Amigowych na C... tez.
Gotowce z ADF-ami do Goteka itp.
Pewnie jakis procent uzytkownikow Amigi lub WinUAE juz nie wie co to jest dyskietka i stacja dyskietek, i mysli ze ADF-y byly od zawsze.
Dla WHDload tez trzeba potrafic przeprowadzic instalacje.
A to, ze jakas starsza gra lub program ma HD Install, wcale nie oznacza, ze niedoswiadczony uzytkownik Amigi zainstaluje ten program na HD. Chocby dlatego, ze wspolczesne HD-ki maja duza wiekszosc pojemnosc niz archaiczne, gdzie 1GB pojemnosci to bylo baaaardzo duzo.
1
[wyróżniony] [#32] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@moulder, post #20

Zgodzę się z Norbertem. Twoje pytanie byłoby klarowne gdybyś zapytał jakie gry pójdą na 512kb pamięci. Jeśli pytasz jakie gry pójdą na 512kb chip to sugeruje że masz też inną pamięć. Tylko tyle i aż tyle szeroki uśmiech
2
[#33] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@RokiS, post #29

Ja z kolega RokiS sie zgadzam jestem Amigowym orthodoxem z pejsami nie lubie Atari wole dyskietki
UAE to dzielo szatana :)

a tak na powaznie odpalanie gier i dem z dyskietek (np ten trykot stacji przy lotus II) to niezapomniany feeling lat 90tych ..lubie to i zostawcie mnie w spokoju :)
C64 tez mam z kasetami i dyskietkami 5.25 :P

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 18:55:51 przez HOŁDYS
5
[#34] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@jarek72, post #32

W porządku. Tym, którzy załapali od razu o co mi chodzi, podali mi ciekawe linki i tytuły do ogrania - dziękuję.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 20:56:19 przez moulder
2
[#35] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@koczis, post #19

Przeczytałem w "The Amiga Sentry" maj 1988, że "Ports Of Call" jest pierwszą grą potrzebującą 1MB pamięci, więc wszystkie gry z przed tego miesiąca będą działać na 512 ramu.

Oj należy się sprostowanie, ano było to w numerze z marca jak na dołączonym obrazku.
[#36] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@koczis, post #35

To chyba jest nieścisłość ..z manual gry

„GETTING STARTED

What You Need to Run Ports of Call

Ports of Call will run on any of the Amiga family of computers with
512K RAM and one disk drive. Kickstart and Workbench versions 1.2 (or
grated) are required.

Loading Ports of Call”

Tu masz skan

https://amiga.abime.net/manual/1101-1200/1111_manual1.pdf?v=1431

W 1987 RAM byl w cenie platyny

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 01:26:38 przez HOŁDYS

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 01:30:43 przez HOŁDYS
1
[#37] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@koczis, post #35

O ile mnie pamiec nie myli pierwsza gra Amigowa na 1MB RAM, to byl Dungeon Master.
Przynajmniej z tych znanych tytulow na Amige.
1
[#38] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@Don_Adan, post #37

Tu chyba masz racje bo ta gra pierwotnie wydana na Atari 520 ST na Amidze byla bardziej wypasiona dźwiękowo okrzyknieta pierwsza gra z dźwiękiem samplowanym 3D ;) i na bank wymagała w 1988 1024 KB RAM
1
[#39] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@HOŁDYS, post #36

Po kliknięciu na link mam biały ekran, ale inne portale np. "Lemon" potwierdza wymagania gry. Sam zresztą ogrywałem tę grę i zdźiwiło mnie, że ta dość skromna produkcja wymagała tyle pamięci. Grałem na A500 1MB bo taką miał kolega. Co do nasuwającego się pytania, która komercyjna gra podniosła poprzeczkę? To widzę, że prawdopodobnie "Dungeon Master". Ciekawe czy gdzieś znajduje się lista gier posortowana według daty wydania, wówczas można by było na bank ustalić, lub potwierdzić czy "Dungeon Master" jest tą pierwszą grą.
[#40] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@koczis, post #39

Może z TOSECów się czegoś dowiesz, w końcu nazewnictwo plików w nich zawiera też rok wydania?
Tu masz wątek z EAB gdzie ktoś poruszał temat najbardziej aktualnego toseca. Pewnie wystarczyłoby ściągnąć sam plik .dat i przeanalizować.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 12:56:35 przez Madman
1
[#41] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@koczis, post #39

Wymagania moga zalezec od wersji gry.
Nie pamietam, jak jest w moim spisie, czy 0.5MB czy 1MB tam jest.
Czesc gier uruchamia sie na 0.5MB RAM, a przy wiekszej ilosci pamieci cos ekstra moze byc, typu animacje, muzyka i SFX.
[#42] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@koczis, post #39

W prawej kolumnie rok i można szukać. https://amiga.abime.net/games/search.
[#43] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@amikoksu, post #42

Wikipedia podaje, że "Ports of Call" wyszedł 1986r, strona, którą podałeś że 1987r. Niezły bajzel.
[#44] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@koczis, post #43

Lemon https://www.lemonamiga.com/games/details.php?id=857 1987r. Może robiona w 86 a wydana w 87.
[#45] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@koczis, post #43

moze ten link zadziala

w kazdym manualu pisze 1987 i wymagania 512 kb i DF0

https://amiga.abime.net/games/view/ports-of-call#manuals
1
[#46] Re: Gry na 0,5 MB chip ram

@HOŁDYS, post #45

Haha, a to dobre, nawet bym nie pomyślał, że manuale też tu są. Dzięki, tak manuale jak i pudełka wyraźnie zaprzeczają wikipedii czy recenzji gry w magazynie "Sentry".
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem