[#1] elbox 1200/4 bateria?
Idę za ciosem i zakładam następny temat.
Mogę wsadzić do ami elboxa 1200/4. Karta ma niestety zupełnie zeżartą baterię. Szwędałem się po warsztatach elektronicznych i wszędzie słyszałem, że już takiej nie dostanę - nie dziwota.
Boję się, że jeśli nie pozbędę się baterii to kwas wypali mi dziurę w układzie (zrobiła się już gruba "skorupka" dookoła i parchy rozpełzły się po ścieżkach). Czy elbox będzie funkcjonował po wylutowaniu tejże baterii? Muszę wsadzić coś wzamian aby zamknąć obwód, czy po prostu zostawić puste miejsce? W sprawach elektroniki jestem raczej laikiem...
[#2] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #1

Będzie działał bez, ale nie będziesz miał podtrzymania zegara. Możesz śmiało wylutować.

[#3] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #1

Mysle, ze jest szansa na odratowanie RTC na tej karcie. Moznaby sprobowac wyciagnac z jakiejs starej grzybowej plyty podstawke pod baterie i sprobowac zalozyc ja na karte. Pozostaje zapytac, czy napiecia akumulatora i bateryjki sa chociaz podobne? Poddajmy ta wizje dyskusji... ;)

[#4] Re: elbox 1200/4 bateria?

@Lokaty, post #3

Myślałem nad tym - najlepszym wyjściem jest przylutowanie nowej baterii na kablach i umieszczenie jej w koszyczku gdzieś pod klawiaturą. Problemem jest znalezienie akumulatora zgodnego ze starym.

Teraz zastanawiam się raczej nad tym, czy karta będzie działać poprawnie - oczyściłem ją nieco i okazało się, ze kwas wżarł się dość głęboko. Mam nadzieję że kiedy już odpadł obwód nie został nigdzie przerwany.
Zobaczymy.



Ostatnia modyfikacja: 10.07.2008 22:31:48
[#5] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #1

Podaj napięcie tego akumulatorka oraz jego pojemność. Popytam u siebie o te cudo.



Benedykt

[#6] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #4

EE tam , pewnie jest 3,6 V - dajesz podstawkę pod baterię, CR 3V, odcinasz ładowanie i na rok-dwa masz spokój, a potem inwestujesz 7 zł w nową baterię :)

[#7] Re: elbox 1200/4 bateria?

@Benedykt Dziubałtowski, post #5

Oznaczenia bateryjki:

ni/cd
2/V 60R
2,4V
120+

Mam nadzieję, że niczego nie zjadłem... dane spisuję ze zdjęcia karty które wykonałem wcześniej.

---------------------------------------

Odcięcie łądowania to niezły pomysł, zwiększa szansę na znalezienie baterii. Coś by się trafiło wśród "pastylek" pasującego.



Ostatnia modyfikacja: 11.07.2008 11:44:31
[#8] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #7

akumulator nicd (niklowo - kadmowy), dwa ogniwa. Ja bym na twoim miejscu kupil 2x AAA malej pojemnosci (tani) NiMh (tzw. wodorki) i podpial do karty.



Ostatnia modyfikacja: 11.07.2008 11:59:43
[#9] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #1

olej akumulator, zastosuj patent krashana: 2 baterie 1,5V i jedna dioda podlaczona szeregowo, dowolna krzemowa wstarczy. dioda zpobiega ladowaniu baterii i obniza napiecie o 0,7 V.

u mnie 2 paluszki trzymaja od 6 lat. akumulator w miedzyczasie musialbym ponownie wymieniac.

w grzybach tez masz bateryjke, akumulatory przestano stoswac kupe lat temu bo po prostu nie warto.

[#10] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #7

Moze byc tez tak jak pisze Suchar, tu masz opis http://www.ppa.pl/artykul-Czym.zastapic.akumulatorek.w.karcie.Apollo.-1_4_577.html

[#11] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #1

Faktycznie nie do dostania. Chyba jednak zostaje sposób Grzegorza. Czyli dwie baterie i jedna dioda za 10 groszy.



Benedykt

[#12] Re: elbox 1200/4 bateria?

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

W Elboxie mają takie aku, usługa polegająca na wlutowaniu akumulatorka kosztuje 45zł :D

[#13] Re: elbox 1200/4 bateria?

@Hubez, post #12

Masz nie aktualne info. Dzwoniłem do nich dzisiaj i mi powiedzieli 55 pln.



Benedykt

[#14] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #1

Spytaj w jakimś sklepie z częściami elektronicznymi. Jeśli nie będzie dokładnie takiego akumulatorka, kup jakikolwiek, byle zgadzało się napięcie i przylutuj na kabelkach.
[#15] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #1

Zrobiłem zasilanie według opisu Grzegorza. 2 baterie + dioda. Działa bardzo dobrze, Koszt kilka złoty.

[#16] Re: elbox 1200/4 bateria?

@Benedykt Dziubałtowski, post #15

Przetestuję - narazie próbuję naprawić płytę, czas na kartę przyjdzie później...
[#17] Re: elbox 1200/4 bateria?

@Benedykt Dziubałtowski, post #15

złotych. liczba mnoga od jeden złoty to dwa, trzy złote i kilka złotych.

dioda kosztuje pare groszy. baterie moga byc nawet lekko uzywane. pobor mocy jest minimalny, i tylko jak amiga jest wylaczona. w pececie bateryjka wystarcza na lata a ma pojemnosc o rzad wielkosci mniejszy niz paluszek r6. a w moim apollo mam 2 sztuki AAA, tez wystarczaja a sa mniejsze
[#18] Re: elbox 1200/4 bateria?

@mon, post #1

Odświeżam temat
Mam identyczną kartę, akumulator jeszcze jest zamontowany oryginalny, niebieski.
Pytanie mam, czy może być taki akumulator zamienny:
http://foto.prosta.pl/pdf/2,4v_80mah_2pin.pdf
Czy lepiej dać też niebieski, ale 3.6 volta, czy jak dam zasilanie większe to się coś stanie?:
https://www.laro.com.pl/index.php5/sklep/akumul/1287
Kolega z forum na zdjęciach ma zainstalowany akumulator 3.6v na tym zdjęciu widać:
https://www.ppa.pl/images/graffiti/sprzt/nostrum666/5683d3e5a1315.jpg
Jakiej firmy najlepiej zamontować baterie? Może macie jakieś lepsze rozwiązanie, jakiś akumulator litowy itd? Technologia się trochę zmieniła od ostatniej odpowiedzi :)
Akumulator wygląda na idealny, nawet nie ma śladu zużycia, ale lepiej wymienić, żeby nie wylało. 15 lat Amiga leżała, więc lepiej nie ryzykować

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 19:32:14 przez raiwan
[#19] Re: elbox 1200/4 bateria?

@raiwan, post #18

Na tym zdjęciu jest wymieniony akumulator ale oryginalny, który nota bene jeszcze posiadam, też miał napięcie 3,6V.
[#20] Re: elbox 1200/4 bateria?

@raiwan, post #18

Jakieś 2-3 lata temu w karcie pamięci do A600 zamieniłem rozlany akumulator NiCd 2.4V na NiMH 2.4V... nic złego się nie stało aż do dziś...
[#21] Re: elbox 1200/4 bateria?

@nostrum666, post #19

W takim razie chyba pierw zmierzę napięcie po wyłączeniu Amigi, żeby nie było jaj, albo co gorsza jajecznicy :) Wydaje mi się, że też mam 3.6 V bo jest niebieski kondensator, zielone miały mniejsze napięcie. Dam znać
[#22] Re: elbox 1200/4 bateria?

@raiwan, post #21

Kolor nie jest żadnym wyznacznikiem. Mogę zaraz wrzucić zdjęcia nowych zielonych 2.4 i 3.6V.
[#23] Re: elbox 1200/4 bateria?

@tbone, post #22

Czasem można wyczuć ilość akumulatorów guzikowych, każdy ma 1.2V
[#24] Re: elbox 1200/4 bateria?

@raiwan, post #21

Po włączeniu Amigi napięcie na baterii jest dokładnie 4.8 v, po wyłączeniu 3.6 v i nagle spada. Wnioskuje z tego też, że bateria jednak ma mieć 3.6 v, bo identyczna sytuacja jest w telefonach, ładowarki 4.8 v a baterie 3.6 - 3.7 v.
Patrząc na różnicę w rozmiarach baterii może i było te 2.4 v, ale niestety nie dam rady idealnie sprawdzić jakie powinno być napięcie, bo bateria nie trzyma prądu. Po co ryzykować. 3.6 volta Amigi nie zabije, a za małe napięcie baterii mogłoby spowodować jej wybuch.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 20:30:10 przez raiwan

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 20:31:09 przez raiwan
[#25] Re: elbox 1200/4 bateria?

@raiwan, post #24

Bateria na tym rozszerzeniu zasila wyłącznie układ zegara OKI M6242. Zgodnie z kartą katalogową zakres napięć baterii, przy których układ pracuje poprawnie to od 2,0 do 6,0 V. Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie to bateria litowa 3V (np. CR2032 albo CR1220) z diodą Schottky'ego zapobiegającą ładowaniu (np. MBR0520), a nawet ze zwyczajną 1N4148 będzie działać. Ktoś nawet na AmiBay sprzedawał takie małe płyteczki z oprawką na CR2032, diodą i nóżkami pasującymi do typowych aku. Wylutować, zalutować, spokój na 5 lat, a potem tylko nowa bateria.
[#26] Re: elbox 1200/4 bateria?

@Krashan, post #25

Witam,

Czy mógłby ktoś jednoznacznie potwierdzić parametry tego oryginalnego akumulatorka.

W Białymstoku jest sklep elektroniczny Monitor na ulicy Brukowej, który wykonuje tego typu akumulatorki. Chciałem kupić do swojej karty, ale z oznaczeń akumulatora nie mogę odczytać jego parametrów...

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 23:36:08 przez silelis
[#27] Re: elbox 1200/4 bateria?

@silelis, post #26

Odświeżam temat, bo zacząłem odgruzowywanie Amigi 1200 w wieży Micronika dla znajomego.
Jest tam karta Elboxu z 040 na pokładzie i w niej był akumulator o krok od wylania.
Nie ma na nim oznaczenia woltażu, jedynie oznaczenie Z2A35.
Wujek Google podpowiedział, że 40BVH2A2H jest zamiennikiem powyższego, z tym, że również jest nieosiągalny.
Ale są parametry: 40mAh 2,4V.
Zmierzyłem napięcie na karcie na pinach akumulatorka i wyszło 4,3V.
Tak, wiem - zamontuj baterię przez diodę i będzie OK.
Ale pytanie brzmi, czy jeśli jednak będę musiał tam zamontować akumulator (to nie ja decyduję), to jakiś 2,4V
nie będzie za bardzo dostawał po dupie podczas ładowania ~4V, czy lepiej zamontować 3V?





[#28] Re: elbox 1200/4 bateria?

@Gandalf, post #27

Do tej karty w wieży spokojnie możesz zamontować akumulator Ni-Mh 2,4V 80 mAh. Wersja do druku idealnie pasuje i łatwy do kupienia.
[#29] Re: elbox 1200/4 bateria?

@Marcin74, post #28

Dziękuję, to już jest dobry trop.

Czy ta karta miała taki kosmiczny radiator (2 cm wysokości), czy to jakiś mod?
Bo na pinach przy resztkach po naklejce były jakieś druty jak po podłączeniu do wentylatora.
Poprzedni właściciel był (niestety opuścił już ten padół nieprawilnych komputerów) porządnym druciarzem i mogę spodziewać się wszystkiego.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 21:00:06 przez Gandalf
[#30] Re: elbox 1200/4 bateria?

@Gandalf, post #27

Za słaba rozdzielczość, ale wydaje mi się, że tam jest zielono od akumulatora, który usunąłeś. Wymień też kondensator smd elektroniczny. On lubi wylewać tak jak na płycie A1200, od spodu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem