[#31] Re: ProTracker

@jimiche, post #30

Jimi, zapytaj Pana Google o mtPaint. Nie wszystko jest tam, gdzie w DP, ale ten program zdecydowanie od samego początku (a używam go wściekle od wersji chyba 0.18a) idzie w AMIGOWYM kierunku - na pohybel wszystkim ignorantom tego świata, dla których program do bazgrania równa się windowsowy Paint.

[#32] Re: ProTracker

@jimiche, post #30

Tak żeby już był zdefiniowane klawisze, okna i komendy jak w starym pro trackerze.

DBPro 3 ma układ GUI bardzo podobny do tego z Protrackera. Charakterystyczny blok przycisków od góry po lewej (ba, jest nawet zmieniający się trzeci rząd po wciśnięciu "Disk Op." ). Po prawej na górze jest edytor patternów, niżej lista sampli... Pod przyciskami głównymi będzie transposer... I tak dalej. A na dole pattern. Czyli tak samo jak w ProTrackerze. Podobnie klawiszologia, większość klawiszy pozostaje bez zmian. Zdecydowana większość komend muzycznych jest zgodna z ProTrackerem (DBPro 2.x wprowadził kilka drobnych niekompatybilności i tego się muszę niestety trzymać - format modułu jest 100% kompatybilny z DBPro 2.x).
Poza tym będzie w GUI nieco większy porządek, dodam też helpy w dymkach . Myślę, że przesiadka to kwestia kilkunastu minut. A robienie jakiegoś specjalnego trybu to niepotrzebna komplikacja programu. A komplikacja programu to więcej błędów .

[#33] Re: ProTracker

@Grzegorz Kraszewski, post #32

Ja trochę nie dokońca z tematem teraz, ale jeśli jest ktoś ciekawy to zapraszam do odsłuchu jednego z moich Protrackerowych kawałków (plik mp3 192kbit/s, 3.12MB). Jest to improwizacja utworu Marka Bilińskiego "Ucieczka do Tropiku" wykonana jeszcze na Protrackerze 3.11b :) . Utwór ten już ktoś kiedyś robił na Protackerze, ale w paru miejscach zafałszował linię melodyczną, poza tym sample nie były do końca chyba trafione. Będę wdzięczny za komentarze i wrażenia z odsłuchu (mam dużo więcej swoich Protrackerowych utworków). Nigdy ich publicznie nie prezentowałem, więc ciekawy jestem jak je odbierzecie. Plik jest na serwerze Chomikuj.pl (rejestracja jest darmowa i całkowicie berzpieczna).

http://chomikuj.pl/azzorek

Pozdrawiam

Azzorek

P.S.

Grzegorz jaką przewidujesz cenę za nowego DB ?



Ostatnia modyfikacja: 30.09.2008 09:16:38



Ostatnia modyfikacja: 30.09.2008 09:28:05
[#34] Re: ProTracker

@amper, post #1

Skoro jest już temat muzyczny, może jakaś mała rada dla mnie, od czego zacząć? Jednym z celów kupna i rozbudowy klasyka było (jest?) tworzenie "oldschoolowej" muzyki. Niestety nie mam w tym żadnego doświadczenia, a chciałbym chociaż popróbować napisać jakiś swój utwór.

Btw, jakiś czas temu kupiłem książkę "Protracker" Marka Binkowskiego z wyd. Helion. Zapewne jest to znana książka w środowisku. Nada się ona do nauki?

[#35] Re: ProTracker

@Azzorek, post #33

Grzegorz jaką przewidujesz cenę za nowego DB ?

Krashan pisze nowego DBPro na zlecenie. Nie On będzie go sprzedawał więc myślę, że ceny nie zna i ma niewielki na nią wpływ.

[#36] Re: ProTracker

@Bagheera, post #34

Btw, jakiś czas temu kupiłem książkę "Protracker" Marka Binkowskiego z wyd. Helion. Zapewne jest to znana książka w środowisku. Nada się ona do nauki?

Nic innego w języku polskim się chyba nie pojawiło więc wybór masz zerowy. Zresztą nie słyszałem nawet o jakimś kursie pisania trackerowej muzyki w sieci. Sam chętnie bym się czymś takim zajął na emeryturze (czyli za jakieś 2-4 lata).

[#37] Re: ProTracker

@Bagheera, post #34

Do tworzenia fajnych kawałków wystarczy Ci Amiga 500 z rozszerzeniem o 512kB RAMu. Oczywiście twardy dysk poprawia komfort pracy, ale ja większość swoich numerów zrobiłem właśnie na w/w konfigu (bez HD). Optymalny konfig dla protrackera to 2MB RAM i jakiś twardziel.

Powodzenia

Pozdrawiam

Azzorek

[#38] Re: ProTracker

@Azzorek, post #37

No ja pytałem o soft, a nie o sprzęt, sprzęt mam, nawet dwa :P
Chodzi mi o program, który najlepiej się nadaje do stawiania pierwszych kroków.

[#39] Re: ProTracker

@Bagheera, post #38

Protracker i masa ciekawych kawałków gdzie mógłbyś obaczyć nieco efektów. A uczyć się z książek składni komend jest dla mnie bez sensu. Swego czasu, jak wychodziło, taki kurs był w MA. Prowadził go Extend ale ja wolałem klepać komendy po swojemu. Wtedy utwory zaczęły jakoś brzmieć :). Przypatrz się utworom mistrzów i wtedy zobaczysz jakie mają znaczenie poszczególne komendy. Protracker+Mod2Sample bądź NewTracker.



Ostatnia modyfikacja: 30.09.2008 16:40:49
[#40] Re: ProTracker

@MDW, post #36

Sorry za offtop: MDW ja możesz, dopiero co ślub był a tu już emerytura za pasem, żona wie, ze z Twojej emeryturki może nie być na jej wymarzoną "funkiel nówkę" BMW Z5? :D



Ostatnia modyfikacja: 30.09.2008 17:09:46
[#41] Re: ProTracker

@Hugen, post #40

Właśnie! Emdewu ile Ty masz lat, że tak szybko emeryturą się będziesz "cieszyć"? :D


ps. przepraszam za OT.
[#42] Re: ProTracker

@Azzorek, post #33

Szkoda, że Sputnikiem nie da się tam ani stworzyć konta ani cokolwiek ściągnąć. Jakbyś mógł to udostępnić jakoś normalnie bez takich dziwnych "rapidszerów", byłbym wdzięczny, a zapewne nie tylko ja... A co do ceny DBPro to jest dokładnie tak, jak napisał MDW - cenę ustali wydawca.

Poprawka: konto założyć można, ale ściąganie nie działa, co grosza dolicza mi te nieściągnięte dane do limitu, mimo, że pliku nie ściąga.



Ostatnia modyfikacja: 30.09.2008 18:30:07
[#43] Re: ProTracker

@Hareton, post #31

Właśnie odpaliłem na XP który ma ustowiony pasek menu "START" u góry ekranu. Okno programu otwarło sie nie zauważając że pasek jest u góry i teraz żeby przesunąć okno mtpaint muszę schować ten nieszczęśliwy pasek menu "start" bo inaczej zasłania belkę okna :P

A tak na szybko to rysowanie kół i prostokątów, zaznacznie obszarów, wycinanie i wklejanie brush'y wogóle nie podobne do DP.

Spotkałem sie kiedyś z programem podobnym do DP pod win napisanym przez jakiegoś japończyka, ale też tylko wzorowany - niestety za mało żeby był porównywalny.

Taki mały offtop...

[#44] Re: ProTracker

@kjb, post #43

Klonów i naśladowców DP jest cała masa, chociażby UberPaint http://sourceforge.net/project/screenshots.php?group_id=168346 PhoenixPaint http://pxp.grapefruitopia.com/ czy ProMotion http://www.cosmigo.com/promotion/index.php
Z programów do pikselowania pod Windows moim zdaniem świetny jest PaintShopPro (obecnie Corel PSP Photo X2) - oprogramowanie komercyjne ale niedrogie.
[#45] Re: ProTracker

@galu, post #44

Zależy co i komu jest potrzebne. mtPaint jest do wygodnego rysowania i tyle - nostalgia nie jest priorytetem. Z wymienionych przez Ciebie programów tylko pierwszy jest wolny i portowalny, niestety jest na SDL i (drugie niestety) wzorowany jest na DP II (jeszcze może pecetowym?). Z całej trójki najlepiej prezentuje się PhoenixPaint, niestety jest win-only, a i .NET kłuje w zęby ...

mtPaint pięknie się rozwija, z prostej "bazgrałki" stał się hybrydą amigowo-atarowskich wzorców i współczesnych programów graficznych. Na początku był u mnie dodatkiem do GIMPa, potem szkicownikiem, dziś to GIMP jest dodatkiem do mtPainta.

Co do belki w Windows: biję się w pierś niniejszym i przyznaję się, że prawie nie używam go pod Windows. Zresztą, to nie jest jego naturalne środowisko ...

[#46] Re: ProTracker

@Grzegorz Kraszewski, post #20

Krashan, super że rozwijasz DB Pro. Mam duuużo sugestii, jako że używam tego programu bodajże od wersji 2.14 (nie pamiętam czy taka była czy coś mi się pomerdało). Zbiorę wszystko do kupy i napiszę Ci co bym widział w wersji 3, a co bym wywalił... Długo czekałem aż ktoś ulepszy ten tracker. Może w końcu się uda

PS. Wersja natywna dla MorphOS / Efiki będzie? =)

[#47] Re: ProTracker

@skipp, post #46

DBPro w działaniu na Efice można było oglądać na PowerDev Meeting #5.
Filmy znajdziesz tu:
http://teleinfo.pb.edu.pl/powerdev/moviespl.html
(DBPro pokazany jest w filmie pt. "Efika – gry i programy dla MorphOS-a" - program prezentował autor :D)



Ostatnia modyfikacja: 01.10.2008 00:10:51
[#48] Re: ProTracker

@skipp, post #46

mi zawsze brakowało filtrów pod stosowną komendą i budowy niejako modularnej dzięki której można sobie napisać i podpiąć pod program nowe efekty(filtry chociażby). takie dbprofx.library. poszperam może znajdę garść pomysłów które swego czasu miałem, może się przydadzą... jak znajdę oczywiście. trzymam kciuki za ten projekt!

[#49] Re: ProTracker

@skipp, post #46

PS. Wersja natywna dla MorphOS / Efiki będzie? =)

Oczywiście, Pegasos i Efika to moje główne dwie dev-maszyny. Aktualnie mam natywne wersje dla MorphOS-a, AmigaOS 3 i AmigaOS 4. Była też na AROS-a i686, ale z powodów technicznych została na razie wstrzymana, może kiedyś.

[#50] Re: ProTracker

@elektro, post #48

Tu by trzeba przemyśleć jak to zrobić, nie rozwalając kompatybilności. Przyznam, że koncepcja Jeskola Buzz (każdy filtr ma swojego tracka) do mnie nie przemawia - tworzy za duży bałagan. Natomiast można wykorzystać fakt, że DBPro pozwala na dwie komendy w linii. Wtedy np. wybrać jakąś nieużywaną komendę (trochę tego jeszcze zostało, I, J, Q, M, N...) i potraktować te dwie jako jedną - np. Qxx yyy, gdzie xx to numer filtra przypisanego do danej ścieżki, a yyy to miejsce na parametry (albo Qxy yyy - wtedy jest tylko 16 filtrów na ścieżkę, ale za to 16 bitów na parametr). Wtedy każdy track mógłby mieć nałożone 256 filtrów. Trudne do implementacji to nie będzie, bo engine syntezy w DBPro3 już ma budowę potokową (szereg połączonych w kaskadę bloków), dodatkowe filtry włączałoby się po prostu między resampler a mikser.

[#51] Re: ProTracker

@Grzegorz Kraszewski, post #50

Dokładnie wykorzystanie dwóch linii komend miałem na myśli, tylko skill nie ten co kiedyś :D

[#52] Re: ProTracker

@Grzegorz Kraszewski, post #42

" Jakbyś mógł to udostępnić jakoś normalnie bez takich dziwnych "rapidszerów", byłbym wdzięczny, a zapewne nie tylko ja... "

Grzegorz nie ma problemu, tylko powiedz mi jak to udostępnić aby mogli to wszyscy ściągnąć? Nie mam własnego serwera niestety :( i chętnie to udostępnię jakoś normalnie jeśli jest możłiwość. Jak na razie muszę się posiłkować darmowymi serwisami m.in. takimi jak Chomik :/ .

Pozdrawiam

Azzorek

[#53] Re: ProTracker

@Azzorek, post #52

chcociażby www.sendspace.com, nie ma kolejek, nie trzeba się rejestrować, żeby pobrać plik. Wygodniejsze jak chomik. Pliki do 300 MB. Ale usuwane są, jeżeli przez x czasu nikt nie ściąga.

[#54] Re: ProTracker

@Azzorek, post #52

W miejscu gdzie działa bezpośredni link do pliku do pociągnięcia np. wgetem. Niestety większości twórców serwisów typu Chomik bajery przesłaniają funkcjonalność.

[#55] Re: ProTracker

@Bagheera, post #53

No to zuploadowałem :). Poniżej link:

http://www.sendspace.com/file/36ff7k

Jeśli się spodoba "zapodam" więcej tego towaru (w większości moje własne kompozycje - nie improwizacje).

Pozdrawiam

Azzorek

P.S.

Ten utwór powstał w całości na Amidze CDTV z 1MB Chip RAM przy wykorzystaniu Protrackera 3,1b. Większość utworów robiłem na takim właśnie sprzęcie. Jeśli chodzi o "Ucieczkę Do Tropiku" to zajmuje około 80kB.

Dorzucę jeszcze mój najdłuższy utwór "Technoid". Zajmuje w oryginale dokładnie 210268 bajtów i 73 paterny (ponad 8 minut muzyki).

http://www.sendspace.com/file/qv0fdk





Ostatnia modyfikacja: 05.10.2008 15:37:13



Ostatnia modyfikacja: 05.10.2008 15:44:43



Ostatnia modyfikacja: 05.10.2008 15:45:44
[#56] Re: ProTracker

@Hugen, post #40

amper:

Właśnie! Emdewu ile Ty masz lat, że tak szybko emeryturą się będziesz "cieszyć"?

Tydzień temu skończyłem już 34 lata. Jakoś tak 7 lat temu przyjąłem założenie, że w wieku 35 lat idę na emeryturę i zaczynam się cieszyć życiem (czytaj amigować na całego). Niestety teraz wiem, że to się przeciągnie. Ciężkie czasy ostatnio były, kupa nietrafionych pomysłów, kupa straconego czasu, bankructwo za bankructwem. :) Oczywiście nie myślę o ZUSowej emeryturze. Tej to ja nawet nie będę miał chyba. Nawet nie wiem, bo nie bardzo się nią interesuję. :)



Hugen:

żona wie, ze z Twojej emeryturki może nie być na jej wymarzoną "funkiel nówkę" BMW Z5

Ona akurat jest z tych co nie lubią samochodów. BMW zwłaszcza. :) Prawka nie ma i nie chce mieć. To raczej ja myślę w przyszłości kupić coś czero-pięciolitrowego. Samochody z silnikami poniżej 300KM trzeba pchać pod górkę. ;) :) Tylko żeby się w to zacząć bawić to właśnie trzeba przejść na emeryturę i nie tracić 11 godzin dziennie na tę cholerną robotę. Na emeryturze to człowiek sobie poamiguje, porobi jakieś darmowe rzeczy dla MOS/AOS, zarobi coś tam dodatkowo bez stresu i nerwów, pojeździ po świecie. Byłby też czas na zajmowanie się takim autem. Wiadomo, że takie auto nowe nie może być, bo to głupia strata pieniędzy. No a z takim autem 10-15 letnim wyjście do mechanika to samobójstwo. Zjedzą gnoje z kopytami największego bogacza, a auto i tak dobrze chodziło nie będzie, bo oni pojęcia o tym nie mają (w większości). Tak więc muszę w końcu przejść na emeryturę żeby wreszcie mieć czas trochę popracować i porobić to co lubię. Taka moja pokrętna filozofia. :)


Ta moja śmieszna emerytura zapewne mi nigdy nie wyjdzie. No ale co tam - nie wolno sobie poplanować? :)



Ostatnia modyfikacja: 05.10.2008 16:05:51
[#57] Re: ProTracker

@Azzorek, post #55

Jak pozdaje egzaminy złożę w końcu może moją Amy, i też popróbuję coś w tym Protrakerze :)

Ps ten utworek bardzo fajny, podoba mi się. Zapodaj więcej :D, tylko wolałym w modach jest usłyszeć, jak mp3

Jak ja napiszę coś, co w miarę będzie dało się słuchać, to też się pochwalę :]

btw, sory za offtop

[#58] Re: ProTracker

@MDW, post #56

Tydzień temu skończyłem już 34 lata. Jakoś tak 7 lat temu przyjąłem założenie, że w wieku 35 lat idę na emeryturę i zaczynam się cieszyć życiem (czytaj amigować na całego).

To ja niedawno temu skończyłem 28 lat i czuje się jak młody BÓG a Ty już o emeryturze marzysz? Młody jesteś jeszcze :)!

ps. sorry za OT

[#59] Re: ProTracker

@Azzorek, post #55

No teraz mogłem zassać bez przeszkód. Pora więc założyć okularki a'la Kuba Wojewódzki i objechać dzieła...

Pierwszy utwór, jak to cover, zaraz się odruchowo porównuje z oryginałem, a wiadomo, że Protracker instrumentarium Marka Bilińskiego raczej nie dorówna. Poza tym "Ucieczka z tropiku" to chyba ulubiony przez polskich trackerowców materiał na covery... To trzecia wersja jaką słuchałem. Zrobiona przyzwoicie, nic nie fałszuje, rytm trzyma.

Teraz Technoid. Pierwsze co przychodzi do głowy - typowy kawałek do dyskmaga - długi, spokojny, monotonny i usypiający. Technicznie jak najbardziej, ale jakość sampli jest haniebna, czasy ST-01: się przypominają... Niemniej - na tle tego co można pociągnąć z Aminetu utwór wyróżnia się posiadaniem melodii, poprawnym sharmonizowaniem i w uszy nie kłuje bynajmniej.

[#60] Re: ProTracker

@Grzegorz Kraszewski, post #59

Dzięki Chłopaki za szczere opinie :).
W takim razie kolejne numerki, linki poniżej:

Train Of The Light - http://www.sendspace.com/file/1v2z85
Techno Myszka - http://www.sendspace.com/file/y0dksy
Wilk - http://www.sendspace.com/file/7owvb0
Enigma - http://www.sendspace.com/file/r89oma
Catch Him (moja wersja utworu, który kiedyś słuchałem na Sonix 2.0. Jest zupełnie inna) - http://www.sendspace.com/file/or2au8



Na razie wystarczy. Zapraszam do dyskusji i krytyki :).


Pozdrawiam

Azzorek

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem