[#1] A3000 i stacja HD - jak sprawdzić gęsty zapis?
Witam. Mam w swojej Amidze dwie stacje. Oryginalną DD i dokupowaną HD. Swego czasu ta gęsta czytała gęste dyskietki (1,76 i 1,44) choć czasem z błędami. Teraz jednak nie rozpoznaje mi wcale gęstych dyskietek a tylko DD. Nie przypuszczam by był to problem "okienka HD" bo to sprawdzałem. Co jeszcze może być przyczyną, że WB nie widzi gęstej dyskietki a wszystkie rozpoznaje jako DD. Niedawno wychodził jeszcze "myk", że wkładałem dyskietkę np. 1,76 dawałem formatowanie i przy potwierdzeniu ją zamieniałem na inną (HD) i szło bo WB wcześniej widział ją jako DD. Niestety teraz już nawet to nie działa.

Cz są programy do zmiany pliku .dms na .adf (mam gry które nie widzą CV64, są na AGA, i mogę je uruchomić tylko na UAE) Zmiana formatu zapisu i kopiowanie na PC jest czasochłonne. Czy jest program pozwalający zmienić ten format z .dms na .adf pod PC by można było pominąć procedurkę zamiany? Na CD najczęściej dyskietki mam niestety w dms-ie.

Dziękuję i pozdrawiam.
Rafał

[#2] Re: A3000 i stacja HD - jak sprawdzić gęsty zapis?

@Rafał A-3000, post #1

Cz są programy do zmiany pliku .dms na .adf... - są, tylko po co konwertować, skoro (Win)UAE od dłuższego czasu obsługuje DMS tak samo jak ADF. :D
DMS w WinUAE



Ostatnia modyfikacja: 13.12.2008 23:31:19
[#3] Re: A3000 i stacja HD - jak sprawdzić gęsty zapis?

@Rafał A-3000, post #1

Rafał A-3000 napisał:

> Cz są programy do zmiany pliku .dms na .adf (mam gry które nie
> widzą CV64, są na AGA, i mogę je uruchomić tylko na UAE) Zmiana
> formatu zapisu i kopiowanie na PC jest czasochłonne. Czy jest
> program pozwalający zmienić ten format z .dms na .adf pod PC by
> można było pominąć procedurkę zamiany? Na CD najczęściej
> dyskietki mam niestety w dms-ie.

zobacz temat na EAB, tam już dyskutowali o tym.
http://eab.abime.net/showthread.php?t=23587
Program się podobno nazywał dms2adf. :)

co do stacji dyskietek, to bym sprawdził czy przełącznik działa "elektrycznie" tj czy nie ma zwarcia lub może wcale nie łączy kiedy trzeba.

Pozdrawiam
Thom



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2008 12:05:28
[#4] Re: A3000 i stacja HD - jak sprawdzić gęsty zapis?

@Thom/CT, post #3

Przełączniczek działa bo reaguje czy okienko "hd" jest otawrte. Np. zaklejone czyta jako dd a otwarte jako nieczytelna. Kiedyś jak pamiętam przy formacie z katalogu system był wybór gęstości formatowania gdy była dyskietka hd, teraz tego nie ma. W czym może tkwić błąd?

[#5] Re: A3000 i stacja HD - jak sprawdzić gęsty zapis?

@Rafał A-3000, post #4

Nigdy takiego czegoś w amigowym systemie nie było, aby przy włożonej dyskietce HD, był wybór czy formatować w HD czy DD.
Stawiam na problemy z czujnikiem rodzaju dyskietki, albo z taśmą łączącą stacje dyskietek z płyta główną.
[#6] Re: A3000 i stacja HD - jak sprawdzić gęsty zapis?

@kmilota, post #5

Rafalowi chodzilo o to ze systemowy format pokazuje czy dyskietka jest DD czy HD
[#7] Re: A3000 i stacja HD - jak sprawdzić gęsty zapis?

@Norbert, post #6

Właśnie. Chodzi mi o to, że wcześniej gdy była dyskietka hd to WB ją jako taką rozpoznawał i formatował na 1,76 Mb a teraz dd rozpoznaje normalnie a hd jako nieczytelne, ew. dd. Czy to może być brak jakiegoś sterownika w Dos Drivers, bo wydaje mi się, że to jest akurat w systemie i nie zależy od tego?

[#8] Re: A3000 i stacja HD - jak sprawdzić gęsty zapis?

@Rafał A-3000, post #7

Do obsługi dyskietek HD w Amidze nie potrzeba specjalnych sterowników. Wszystko jest w ROMie (przecież możesz nawet zabootować system z dyskietki HD). Tak więc stawiam na problemy z hardwarem, a szczególnie z tym mikroprzełącznikiem odpowiedzialnym za rozpoznawanie dyskietek.
[#9] Re: A3000 i stacja HD - jak sprawdzić gęsty zapis?

@Rafał A-3000, post #1

> Co jeszcze może być przyczyną, że WB nie widzi gęstej dyskietki a wszystkie rozpoznaje jako DD ?


Generalnie problem tkwi w 'logice' pomiędzy stacją a kontrolerem w Amidze.
Kontroler Amigi po wysłaniu sygnału logicznego (nie pamiętam w tej chwili nazwy) do stacji powinien w zależności
od tego jaka dyskietka jest włożona w odpowiedzi dostać (jeśli DD) taki sam sygnał jak wysłany z kontrolera a jeśli jest w stacji dyskietka HD zmodyfikowany (podzielony).
Wtedy WB 'wie' z czym ma do czynienia.

Najwyraźniej u Ciebie Amiga dostaje do kontrolera w odpowiedzi sygnał że jest DD, więc jak już koledzy pisali może być to sprawa tego przełącznika.
Może być to jakaś usterka mechaniczno-elektryczna co przy odrobinie cierpliwości powinieneś odszukać ;)

W gorszym wypadku mógł paść jakiś układ lub jego część i trzeba by zrobić jego podmianke,
ale tak sam z siebie żeby miał paść to wątpliwa sprawa ...



Ostatnia modyfikacja: 21.12.2008 13:44:37
[#10] A3000 i stacja HD - Dziękuję za pomoc. A czy można emulować AGA na CV64?

@ede, post #9

Dziękuję. Spróbuję ja sprawdzić pod tym kątem.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem