[#1] AMIGA 500 - problem z FDD
Witam Wszystkich

Mam problem z Amigą 500 , a dokładnie z odczytem dyskietek.
Na ostatnim zlocie w Siemianowicach był problem z odpaleniem mojej 500 z HDD, okazało się że coś nie tak z FDD - blokowała start komputera.
Kilka dobrych dusz uruchomiło Amigę, a uszkodzenie FDD nie bardzo mnie zmartwiło (mam zapasową w domu).
Po powrocie do domu wymieniłem uszkodzoną stację dyskietek na sprawną ...... problem pozostał :(.
Stacja zapasowa jest sprawna na 100% - w Amidze 1200 śmiga aż miło.
Mam obawy że uszkodzeniu uległo coś innego w skutek za szybkiego podłączenia Amigi po przyniesieniu jej z samochodu (różnica temperatur).

Opis usterki:
Po włączeniu FDD kilka razy "tyka" po chwili milknie - w innych Amigach "tykanie" jest słyszalne do momentu włożenia dyskietki.
Po włożeniu dyskietki stacja nie reaguje , nie zapala się dioda na obudowie , stacja nie "kręci".
Jeżeli odpali się komputer z dyskietką w stacji to dioda zapali się na chwilę i stacja "zakręci", ale nie następuje odczyt dyskietki.

Mam obawy że uszkodzony został kontroler FDD.
Może ktoś wie jak to naprawić - którą kość wymienić itd.

Z góry bardzo dziękuje za pomoc.

[#2] Re: AMIGA 500 - problem z FDD

@alf, post #1

Cześć, wszystko wskazuje że Twoje przypuszczenia mogą być słuszne.
Różnica temperatur spowodowała skroplenie się wilgoci na płycie głównej co mogło spowodować uszkodzenie kontrolera. Zdiagnozowanie takiej usterki
w warunkach domowych bez sprzętu pomiarowego jest mało prawdopodobne. Problemem może się też okazać, nabycie samego (sprawnego) kontrolera.

[#3] Re: AMIGA 500 - problem z FDD

@plexa, post #2

Plexa możesz podać szacunkowy koszt naprawy lub koszt ekspertyzy.
Jestem z Mysłowic .....jak co to mogę wybrać się z Amigą na wycieczkę do Mikołowa w celach leczniczych :).

[#4] Re: AMIGA 500 - problem z FDD

@alf, post #3

Szczerze powiem że podejmuje się czasem napraw Amig z sentymentu, i dlatego bo już mało kto chce to robić. Wiadomo z tego się nie wyżyje.
Robię to aby przedłużyć życie naszej przyjaciółce. Oczywiście nie jest łatwo bo układów ami jak na lekarstwo, często są to układy z odzysku czyli nie wiadomo czy sprawne.
Płytę A500 kupisz już za kilkadziesiąt złotych na aukcjach, dlatego zastanów się czy warto naprawiać. Natomiast warto sprawdzić co na Twojej płycie jest sprawne, mogła by ona posłurzyć jako "dawca organów" dla innych uszkodzonych Amig.
Ale do konkretów, ekspertyzę mogę zrobić za duże jasne, pod warunkiem że dostarczysz i odbierzesz sprzęt.

[#5] Re: AMIGA 500 - problem z FDD

@alf, post #3

W Ami funkcję kontrolera FDD spełnia Paula (masz wszystkie kości ładnie na płycie opisane). Znajdź inną A500 i (choćby testowo) wymień Paulę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem