[#1] Przenoszenie danych Amiga <-> PC
Hej,

temat zapewne był już poruszany wielokrotnie ale nie do końca rozumiem pewne kwestie. Otóż jak przeczytała z FAQ, nie da się przenieść bezpośrednio danych z PC na Amigę używając stacji 1,44MB ze względu na inne sposoby zapisu danych przez stacje DD i HD. Posiadam jednak wolną stację DD w Amidze i tak się zastanawiam czy można by ją podłączyć do PC aby nagrać na niej dyskietki z poziomu PC i potem odczytać w mojej drugiej stacji DD na Amidze.

Czy ktoś już tak próbował ?

Chodziły mi po głowie wcześniej zakup kabla null-modem (ale zniechęciła mnie perspektywa każdorazowego wpisywanie komend z wiesza polecenia) lub kontrolera tzw. catweasel (ale jego koszt jest strasznie wysoki i mnie nie stać) i myślę teraz nad tymi stacjami ;)



Ostatnia modyfikacja: 06.02.2009 15:02:32
[#2] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@zimgr5, post #1

zimgr5 napisał(a):

> Posiadam jednak wolną stację DD w Amidze i tak się
> zastanawiam czy można by ją podłączyć do PC aby nagrać na niej
> dyskietki z poziomu PC i potem odczytać w mojej drugiej stacji
> DD na Amidze.

W ten sposob byc moze uda ci sie zapisac pod PC dyskietke DD w pecetowym formacie. Pod amiga bedziesz mogl skorzystac wtedy na przyklad z mfm.device.

Jesli liczyles na to, ze amigowa stacja dyskow podpieta do kontrolera z PC w amigowym formacie, to srodze sie pomyliles. Problem lezy po stronie kontrolera, a nie mechaniki.

[#3] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@szuler, post #2

Hm to chyba będę musiała kupić stację typu 1,76MB ... tu już chyba nie powinno byc problemów na amidze z odczytaniem jej.

W sumie ciężko coś mi innego wymyślić ....a600 czy a1200 mają o niebo lepiej tu można podłączyć karty pcmcia oraz adaptery cf a z a2000 jest więcej roboty tak mi się wydaje
[#4] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@zimgr5, post #3

Chwila, przeciez mozna wziac dyskietke DD, sformatowac ja w PCtowej stacji HD, jako dyskietke DD 720kB, po czym odczytac na Amidze bez problemu. Wystarczy uzyc CrossDOSa ktory o ile pamietam wchodzi w sklad AmigaOSu od wersji 2.1.

[#5] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@zimgr5, post #3

Stacja 1.76 to dobra rzecz, ale mfm.device i mały plik PC0 są potrzebne. A nie lepiej przenosić dane za pomocą płyt CD? Mają dużo większą pojemność i są dużo bardziej niezawodne od dyskietek.

[#6] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@Olek, post #5

Mam CDROM SCSI i jest już podłączony ale nie działa gdyż brak sterownika w systemie którego nie ma jak przenieść na amigę ....i tu koło się zamyka



Ostatnia modyfikacja: 06.02.2009 15:38:02
[#7] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@strim, post #4

A jak sprawić za pomocą tego CRossDOS-u aby dyskietka 720kB była widziana przez Amigę ? Gdzie go mam zainstalować : ;)
[#8] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@zimgr5, post #7

poczytaj sobie:
http://qkizmonster.webpark.pl/faq/danewin.zip
więcej faq'ów
http://qkizmonster.webpark.pl/faq.htm

[#9] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@zimgr5, post #7

Według mnie, o wiele wiele lepszą metodą jest przenoszenie danych via kabelek z przeplotem, kupujesz sieciówkę do Ami w granicach około 30 zł, podpinasz kabelek do peceta. Na pececie uruchamiasz Total Commander, ustawiasz hosta w połączeniu FTP, na Amidze odpalasz Miami, też konfigurujesz (mogę pomóc Ci to zrobić, jeżeli zdecydujesz się na to), uruchamiasz na Amigę choćby rc-FTPd (gdzie wystarczy tylko ustawić, by Total Commander widział po stronie Amigi pliki typu .info) i możesz ciachać dane do woli i to w dwie strony. Według mnie, całkiem przyjemna sprawa, do wielokrotnego użytku i o wiele szybciej.

[#10] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@zimgr5, post #1

mozesz podpiac amige szeregowo do pieca, i przeslac sobie dowolny soft na ami, mozesz tez kopiowac adfy bedposrednio na amigowgo flopa

wszytsko co portrzeba na starcie to dzialajacy workbench i kabel nullmodem.
tu masz reszte: http://adfsender.stoeggl.com/
[#11] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@Valwit, post #10

Można :) ja wykorzystałem to, co już miałem z hardware'u.

[#12] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@BagoZonde, post #11

OK bardzo dziękuje wszystkim !, dziękuję także za linki do faq którego trochę nie rozumiem ale to chyba normalne że z czasem to przejdzie ;) a zatem spróbuję wykonać kabelek wg schematu ;)

[#13] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@BagoZonde, post #9

Ale chodzi o a2000, a do niej nie kupisz sieciowki za 30zl, wydaje mi sie, ze najprostrza metoda to sa dyskietki, bo dyskietke to wiekszosc ludzi w domu jakies ma i nie trzeba nic dokupywac.
I tu pytanie dla posiadaczki owej Amigi, jakiego systemu na niej uzywasz? Jesli 2.1 to pozniej lopatologicznie wytlumacze co i jak:)

[#14] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@zimgr5, post #6

Powinnaś poprosić kogoś aby taką dyskietkę ze sterownikeim do CD-romu ci stworzył i wysłał pocztą, albo dyskietkę z crossdosem, mogę ci taką nagrać jak chcesz.

Masz trochę za mało ramu, a to trochę utrudnia przenoszenie obrazów dyskietek, bo będzie je trzeba dzielić na 2 części, albo pakowac dms-em i rozpakowywać na amidze. Tak właściwie, to co chcesz przesyłać do amigi?

Kiedyś miałem WB 2.1 z crossdosem wgranym, ale teraz jak odpaliłem jakis obraz wb2.1 ściągniętego z internetu na emulatorze to crossdosa tam nie było.

Ciekawi mnie czy do tego scsi od cd-romu można podłączyć dysk twardy SCSI w a1000, wie ktoś?

I z innej beczki, czy ma ktoś dokumentacje do wszystkich płyt głównych amig, między innymi zdjęcia płyt głównych i opis scalaków (ja mam tylko do a600 i 1200). Procek w A1000 jest w wersji PLCC (a600) czy DIP(a500)?



Ostatnia modyfikacja: 06.02.2009 19:39:05
[#15] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@rafgc, post #14

Jak miałem WB2.1 na A500, to był tam crossdos (sprawdziłem przed chwilą z kopii zainstalowanego systemu, którą kiedyś zgrałem na PCta).

[#16] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@rafgc, post #14

co prawda A1000 na oczy nie widziałem, ale biorąc pod uwagę czas powstania stawiam 99,99% na 68000 w obudowie DIP
[#17] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@wali7, post #16

Jeśli DIP to szkoda, bo można by było pokombinować z ruskim rozszerzeniem pamięci, a tak to trzeba by jakieś przejściowki robić, co jest dalej wykonalne, ale upierdliwe.


Co do WB 2.1 to ani jeden obraz który posiadam nie zawiera crossdosa, ale dokopiować go na dyskietkę to nie problem. Więc jakby autorka posta chciała taką dyskietkę, to jestem do dyspozycji (pisać na maila).

EDIT:
Kurcze, pomyliła mi się amiga 1000 z 2000, czy w amidze 2000 jest procek w PLCC?



Ostatnia modyfikacja: 06.02.2009 20:10:33
[#18] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@rafgc, post #17

W katalogu L: powinien byc CrossDosFilesystem
[#19] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@rafgc, post #17

No to jeśli chodzi o A2000 to mogę odpowiedzieć ze 100% pewnością :) (bo akurat posiadam ten model) - tam jest CPU w obudowie DIP.
Zresztą A2000 ma te same układy co A500 (jedyne różnice między nimi to obudowa i większa ilość slotów rozszerzeń w A2000), układy scalone można spokojnie przekładać między tymi modelami.
[#20] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@zimgr5, post #1

kombinujecie jak konie pod gore. nullmodem + 512 kb ramu + workbench 1.x stykaja. przenosisz transadf przez ser: i "type", a potem juz transadfem zapisujesz dyskietki beposrednio z seriala. link podalem wyzej, jest tez w faq. jesli sa problemy ze zrozumieniem angielskiego lub niemieckiego sugeruje szesciopak i wyzyte u kogos kto nie ma problemu z tymi jezykami, ewentualnie jest dosc domyslny i styka mu babelfish czy google translator.
[#21] Re: Przenoszenie danych Amiga PC

@Valwit, post #20

Jest jeszcze to:

http://www.ppa.pl/artykul-Amiga..PC.Przenoszenie.danych.2-2_16_1118.html

:)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem