[#1] Nowy system - co i jak
Witam, mam już system na dysku, ale:
1. Jak zainstalować WHDLoad? Podobnież potrzebny jest Installer, ściągnąłem go i nie umiem zainstalować :/
2. Jak odbywa się instalacja gier?
3. Jakie ogólnie programy wypadałoby mieć na gołej A600? System oczywicha WB 2.1

Dzięki

[#2] Re: Nowy system - co i jak

@jaa2, post #1

Napisz do mnie na maila lub gg, a pierwsze dwa pytania będą zbędne.

[#3] Re: Nowy system - co i jak

@esial, post #2

Już napisałem na maila, GG ma zdaje się niedostępne serwery

[#4] Re: Nowy system - co i jak

@jaa2, post #3

Polecam FAQ. Tam są odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

[#5] Re: Nowy system - co i jak

@jaa2, post #1

Polecam zainteresować się jakimś systemem predinstalowanym.

http://classicwb.abime.net/classicweb/gaae.htm

Ja mam AmigaSYS3, i przyznam, że się sprawuje wyśmienicie. Od strony programowej nie miałem nigdy tutaj istotnej wiedzy, więc skonfigurowanie systemu do postaci AmigaSYS zajęło by mi wieki.

Możesz zaistalować stystem pod UAE i się nim pobawić, z pewnością jest do dobra alternatywa dla newbies, którzy musieli by spędzić masę czasu na konfiguracji samego systemu, zanim zaczną z niego w realny sposób korzystać..

[#6] Re: Nowy system - co i jak

@Bagheera, post #5

AmigaSYS przy A600 z 1MB to nie jest dobry pomysł.

[#7] Re: Nowy system - co i jak

@GumBoy, post #6

Dla A1200 owszem jest, a dla A600 został podany link do GAAE - sam używam i oprócz oprawy graficznej nie ustępuje pozostałym edycjom ClassicWB.

[#8] Re: Nowy system - co i jak

@Bagheera, post #5

swoja droga, czemu wszyscy polecaja kurde te systemy juz gotowe, nie lepiej samemu sobie stwozyc? przynajmniej bedzie po swojemu i do tego mozna czegos sie nauczyc:)

[#9] Re: Nowy system - co i jak

@Banderas, post #8

Są dwie metody, nie boisz się wiedzy, instalujesz i dobierasz oprogramowanie sam, jak coś się dzieje wiesz co gdzie masz i poprawiasz.
Plusem jest że instalujesz to co sam używasz a nie to co używa autor pakietu.
Druga to taka bardziej windowsowa, korzystasz z pakietu przygotowanego przez kogoś, jak coś się dzieje to formatujesz partycje i instalujesz od nowa. Zalecane dla kogoś kto nie ma pojęcia o Amigach, nie chce mieć a chce się tylko pobawić.

Pozdrawiam
[#10] Re: Nowy system - co i jak

@lord_spider, post #7

lord_spider napisał(a):

> Dla A1200 owszem jest,

Ale jaa2 ma A600 i 1MB.

[#11] Re: Nowy system - co i jak

@GumBoy, post #10

Chyba się nie zrozumieliśmy, o czym najlepiej świadczy zacytowanie przez Ciebie tylko pierwszych 4 słów z całej mojej wiadomości.

Bagheera polecił na początku 5 wiadomości GAAE jako system dla A600, a później dodał wywód na temat AmigaSYS3 w kontekście swojej A1200 z sygnatury.
Czepienie się jego wypowiedzi z Twojej strony (wiadomość 6) uważam za niesłuszne i stąd moja odpowiedź (wiadomość 7).

Jeśli masz A600 1 MB, wróć do wiadomości 5 i przeczytaj pierwsze zdanie, a następnie kliknij na umieszczony poniżej niego link.

[#12] Re: Nowy system - co i jak

@lord_spider, post #11

lord_spider napisał(a):

> Jeśli masz A600 1 MB, wróć do wiadomości 5 i przeczytaj
> pierwsze zdanie, a następnie kliknij na umieszczony poniżej
> niego link.

Fakt, nie zrozumieliśmy się z AmigaSYS. Ale GAAE rónież obwieszcza wyższe wymagania niż A600 1MB.

500+/A600 - 2MB or more RAM jako minimum recommended. Lepiej niech sobie sam postawi z dyskietek i dokłada z umiarem, niż później miałby kombinować co usunąć, żeby RAM odzyskać. Zwłaszcza, jak z systemem jest nieobeznany. Zielonemu użytkownikowi łatwiej jest system rozbudowywać, niż go uszczuplać moim zdaniem.

[#13] Re: Nowy system - co i jak

@GumBoy, post #12

Te 2 MB to rekomendacja - jak widać na screenach, system "zeżarł" ok 200kb CHIP i podobnie FAST. Żeby to "odzyskać" trzeba tylko skasować ikonki z WBStartup (MagicMenu i DockBar). No i zmniejszyć ilość kolorów.
Znacznie mniej roboty, niż ze stawianiem systemu od zera.



Ostatnia modyfikacja: 05.04.2009 13:32:58
[#14] Re: Nowy system - co i jak

@APC74, post #13

No nie wiem, czy tak wystarczy. Podejrzewam, że nawet na systemie prosto z dyskietek, z 1MB zostanie za mało RAMu do odpalenie gier które tego 1MB wymagają. Kolega to przerabiał przy A600 z 1MB i twardym dyskiem i docelowo najlepsze gry i tak musiał z dyskietek odpalać.

[#15] Re: Nowy system - co i jak

@GumBoy, post #12

Zgadzam się, że instalując system samemu dużo można się o nim nauczyć, co procentuje w przyszłości. Wiadomo czego można się pozbyć bez zastanawiania jaki to ma wpływ na ogólną stabilność działania.

W czasach łatwego dostępu do internetu wystarczy trochę cierpliwości, dawniej tak lekko nie było...

[#16] Re: Nowy system - co i jak

@lord_spider, post #15

Jednak wolę postawić system od zera. Lubię się uczyć nowych rzeczy ;)

Mam problem z (najprawdopodobniej) dyskiem. Przy próbie instalacji jakiegokolwiek programu pojawia się:
Program failed
Error #80000003 (czasami końcówka 47)
Wait for disk activity to finish.
Dzieje się tak i na Ami i na WinUAE.

Razem z kolegą esial próbowaliśmy to rozwikłać, kolega uważa że to wina tego że formatuję kartę przez PCMCIA, co nie pozwala na tak pełne sformatowanie karty jak przez IDE.

Chcę kupić FDD, oczywiście DD. Może (albo raczej na pewno) przydać do zainstalowania systemu jeśli nagram na Ami WB 2.1 i do odpalania gier jeśli 1 MB nie starczy na WHDLoad. I jeszcze zamierzam zakupić drugą kartę CF żeby robiła jako pendrive - moje pytanie brzmi:
jaka jest pewność że uda mi się to naprawić? Nie chcę wydawać pieniędzy jeśli to nie zadziała, bo i tak przez to kompletowanie Amigi i tak już zbytnio nadwerężyłem budżet :)

Dzięki i pzdr



Ostatnia modyfikacja: 07.04.2009 16:05:11
[#17] Re: Nowy system - co i jak

@jaa2, post #16

Ponawiam prośbę, do końca aukcji zostało niewiele czasu a ja nie wiem co robić!

[#18] Re: Nowy system - co i jak

@jaa2, post #1

a jak ten classicwb zainstalować ? przeglądam ta stronć i nie mam pojćcia może ktoś wytłumaczyć?

[#19] Re: Nowy system - co i jak

@WoYtEk, post #18

Wszystkie wersje natywne dla Amig, ClassicWB oraz AmigaSYS instaluje się w ten sam sposób, ściągasz plik na dysk, rozpakowujesz do katalogu z winUae, odpalasz emulator, ustawiasz swoją amigę, montujesz wirtualny dysk, który był w pakiecie (albo klikasz na plik konfiguracyjny uae który wszystko wczyta sam, o ile dobrze i w odpowiednie miejsce rozpakowałeś pliki z archiwum), odpalasz, instalujesz wg instrukcji (musisz mieć obrazy dyskietek systemowych, w tym momencie zakładam, że masz także oryginalne nośniki), po zainstalowaniu całego systemu, jedyne, co trzeba zrobić, to podłączyć dysk lub CF z prawdziewej Amigi, i skopiować tam cały system. Będzie działać.

Tu masz znany toturial

http://valwit.net/uaehd.html

Co do A600 i GAAE, 1MB to mało, ale sam system pozwoli Ci uruchomić, masz tam sporo programów, w tym WHDLoad, jest nawet specjalny skrypt do wyszukliwania slaveów w katalogu z grami, który buduje pewne menu. Prz starcie systemu trzymając prawy lub lewy PM GAAE uruchomi się w specjalnym trybie oszczędzania pamięci, bez zbędnych bajerów i ss, co pozwoli uruchomić gry z whd. Z tym, że nie wiem, które pójdą na A600 z 1MB. Dodatkowy 1MB pod klapkę na pewno by się przydało.

Myślę, że dla tej małej Amigi inwestycja w 4-8MB fastu była by najlepsza. Ta Ami troszkę podrasowana z pewnością spełni się jako maszyna do giercowania, jest mała, na ECS chodzi najwięcej gierek.

Najpierw jednak, polecam winUAE i testy.

[#20] Re: Nowy system - co i jak

@Bagheera, post #19

Bagheera wielkie dzićki ;) wszystko zrozumiałem i działa :) 3h mi to zajćło ;p pozdro wesołych świat

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem