Wątek zamknięty
[#1] Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys
Ludzie ratunku ta amiga jest goła i tyle kasy ?
Szok !!!!!!

http://www.allegro.pl/item653693923_amiga_3000_tower_yeah.html

[#2] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@bunger, post #1

ten uzytkownik alledrogo troszeczke przesadzil niczym chodowca marysi na plantacji :P

[#3] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@bunger, post #1

Chyba policzył nie w złotówkach a w muszlach fidżi... xD

cyt: "Nie dorównuje jej nawet Amiga 4000, wypuszczona później jako niskobudżetowa wersja A3000 "

tjaaa.....



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2009 10:33:33
[#4] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@DiloN, post #3

No ale to prawda była, A4000 moim zdaniem jest słabsza konstrukcyjnie od 3000 (choćby brak SCSI w niektórych modelach, czy brak flicker-fixera).
BTW A4000 właśnie poszła za 5000 zł, z tym że z PPC :)
[#5] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@madman15, post #4

Nie porownujmy golej A3000 z wypasiona A4000

[#6] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@madman15, post #4

Amiga 4000 to był najdroższy model amigi w sklepach no jak to miała być uboga wersja chyba dla bogaczy w tamtych czasach nie każdego było stać na a 4000
Firmy zajmujące się obróbka wideo kupowały amige 4000 nie a 3000
Umie do dziś w regionalnej tv używana jest a 4000
To dziwne że nie chcieli a 3000 tylko a 4000



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2009 10:45:58
[#7] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@bunger, post #6

Dokupisz do Amigi 4000 scadubler i scsi
A dokup pan do a 3000 age ?
To ma być najlepsza konstrukcja?

[#8] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@bunger, post #7

Sa rozne szkoly amigowe :) Jedni uwazaja A3000 za mistrzostwo swiata inni A4000... Moim zdaniem ta druga jest najbardziej praktyczna ze wzgledu wlasnie na kosci AGA, a brak SCSI ? Kupie karte za 150 zeta i problem z glowy!

[#9] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@bunger, post #1

Heh, ja powiem tak. Różne są bziki. Ja w styczniu kupiłem do A1200 Blizzarda 68060/50 SCSI kit 256MB RAM , książeczki, instrukcje, itp za 1600zł (w tym wysyłka). Wielu za was wtedy się śmiało ze mnie (co mi specjalnie nie przeszkadzało), a łaskawy GumBoy nazwał mnie frajerem (czego mu z pewnością nie zapomnę).
Wszystko zależy od tego jak bardzo zależy. Mnie bardzo zależało na tej dopałce i kiedy miałem pieniądze to jej nie było a jak nie miałem to była. Nadarzyła się okazja że wszystko pasowało i kupiłem (choć przyznam, że męczyły mnie wyrzuty sumienia bo chciałem to kupić taniej, ale cóż.. teraz nie żałuję).
Jeśli komuś zależy na takiej A3000T to ją kupi za więcej niż kwota wyjściowa na tej aukcji. Ja na pewno nie wydałbym tyle pieniędzy na Amigę, a to dlatego, że ich tyle nie mam. Przypuszczam, że jak bym miał dużo pieniążków, duży dom i brak większych zobowiązań finansowych (kredyty bankowe) to bym sobie pewnie kupił taką Amigę do kolekcji. Jednak zrobiłbym to w przypadku gdy wszystkie inne potrzeby (rodzina, opłaty, inne zainteresowania) byłyby finansowo zaspokojone (piramida Maslowa się kłania http://pl.wikipedia.org/wiki/Hierarchia_potrzeb#Model_Abrahama_Maslowa ).


P.S.

Jak zobaczyłem tę kwotę to też mnie zmroziło. To najdroższa Amiga na Allegro jaką widziałem! Szkoda, że nie ma porządnej karty procesorowej, wtedy cena byłaby atrakcyjniejsza, a tak.... . Większość ludzi puka się w czoło.

Pozdrawiam

Azzorek



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2009 12:13:44
[#10] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@bunger, post #1

No ładnie. To ciekawe za ile sprzedałbym swoją wypasioną A4000 ?
Na szczęście nie mam noża na gardle i A4000 jest dalej bezpieczna w moich rękach :)
[#11] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@Azzorek, post #9

Na Amigowe okazje trzeba czekac czasami nawet i 3 lata... Ja tyle czekalem na to az kupie BPPC no i udalo sie . Karta ma 040/40@175Mhz i dalem za nia 700 zl . Uwazam ze cena nie jest duza, zwykle apollaki 040 kosztuja okolo 450 zl czasami nawet wiecej... W kazdym badz razie masz racje, to jest takie hobby na ktore trzeba czasami wydac spora kase ale i tak w calosciowym rozrachunku bedzie to przyjemnosc :)

PS

Na GumBoya nie zwracaj uwagi :P



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2009 12:23:04
[#12] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@PrzemasIII, post #11

700 zl to tanio jak barszcz w dzisiejszych czasach
tylko ze ty masz krecona ta powerke pewnie z 25 mhz

[#13] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@HOŁDYS, post #12

Powiem szczerze ze nie wiem, caly procesor jest zaklejony radiatorem ze sporym wiatraczkiem (040 z MMU i FPU) . Na biurku juz lezy 060 oraz podstawka wiec to juz ostatnie chwile tego procka :P



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2009 15:18:53
[#14] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@PrzemasIII, post #13

powiem ci ze kazda zlotowka wydana na porzadna amige podwoi sie dwu krotnie za rok lub dwa...ten sprzet nigdy nie bedzie juz tanszy...ludzie nie chca sie go pozbywac .. a nowego nie kupisz

co do 060... to zobaczysz jak dopiero powerka bedzie zasuwac :))

mialem 040/25 kiedys rzygalem ta PPC ..

teraz super sprawa z 060/66 :))

[#15] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@bunger, post #1

Moze i troche przesada ale trzeba wziac pod uwage, ze to moze byc jedyna taka A3000 w Polsce. Zalezy jeszcze w jakim stania ale jakbym mial wolne pare groszy, to spokojnie 2000,00 byl za nia dal.

Nie ma co rozpatrywac ceny pod wzgledem uzytkowym tego komputra, bo ten jest oczywiscie zerowy ale jako sprzet kolekcjonerski to jak najbardziej.



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2009 15:48:49
[#16] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@_arti, post #15

Nie ma co rozpatrywac ceny pod wzgledem uzytkowym tego komputra, bo ten jest oczywiscie zerowy

przesadzasz :))

obejrzalem zdjecia tej amigi kest to zadbana A3000T .. dziwne ze koles podlaczyl bezposrenio do niej monitor LCD .. ale jesli mnie pamiec nie myli A3000 miala wewnetrzny scandoubler i flicker ficker

model godny polecenia o ile jest rozszerzona (tak jak ta A4000 co ja voyager kupil za 5 kafli )

[#17] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@_arti, post #15

Prawda jak złoto. Kolekcjonersko to żadna A3000 nie jest zbyt droga. Kolekcjonersko, czyli bez zwracaniauwagi na taki "drobiazg" jak AGA. Ja jestem z tego nurtu, który podchodzi do A3000 z nabożną czcią. I jakbym miał na zbyciu tyle kasy, ile sprzedajacy sobie winszuje, to bym kupił, bez zastanawiania się.
Ale jeśli ktoś podchodzi do Amigi ciut bardziej utylitarnie (wykorzystuje ją do codziennej, choćby i hobbystycznej pracy), to cena za tę Ami jest zbyt wygórowana. 1500 zeta. Nie więcej. Utylitarnie, bez sentymentów, to faktycznie lepiej zainwestować w dopasioną A4000 z CyberStormem 060 i kartą graficzna Picasso IV na przykład.
Właściwie to konkretna wycena tego sprzętu jest trudna. Z jednej strony - sporo trzeba jeszcze do tej A3000 dołożyć. Z drugiej strony - "Trzytysiączki" nie pokazują się na aukcjach zbyt często, raczej mało ich (w porównaniu z innymi modelami) wyprodukowano i tak dalej... Może faktycznie warto zapłacić i MIEĆ to cudeńko. Jednoznacznie się nie da stwierdzić, czy cena jest szalona, czy nie. Zależy od wielu czynników.
W każdym razie - jakbym mógł, to bym jednak kupił.

Z szacunkiem
Des
Ps. Z A3000 miałem kontakt jeno przelotny, wiele lat temu, jakoś w 1993 czy cuś. Ale do dziś pamiętam, jakie ta Ami zrobiłą na mnie wrażenie. No i marzy mi się, że kiedyś wejdę w posiadanie Trzytysiączki, heh.

[#18] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@Des, post #17

Ta amiga nic nie ma ostatnio ktoś taką sprzedawał na ppa
Max można dać 1000 zł
Na ebya w takim stanie dostanie się za 400 E
A czasem za 300
Więc po co przepłacać

[#19] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@_arti, post #15

Jako wieloletni użytkownik A3000 a co za tym idzie znawca tematu wypowiem się w tym wątku, bo widzę, że A3000 obrosła w jakieś niesamowite legendy.

Otóż w żadnym razie nie jest ona lepsza od A4000 a już jest zdecydowanie gorsza od A4000T.
A3000 w prezentowanej na allegro konfiguracji nie nadaje się do niczego - tzn. nawet NIE można jej rozbudować.
Powodem są liczne problemy sprzętowe o których chyba niewiele osób wie.

1) Układ SCSI na płycie jest domyślnie w wersji -04. Ze względu na błąd sprzętowy obsługuje on poprawnie TYLKO JEDNO urządzenie SCSI.
Przy większej ilości (czyli np HDD+CD) pojawiają się błędy zapisu/odczytu.
Trzeba wymienić ten układ na wersje -08
2) ROM 2.04 NIE obsługuje procesorów 060. Amiga z kartą z 060 i ROMem 2 w ogóle się nie uruchomi. Trzeba wymienić na ROM 3.1
Zastosowanie ROMu 3.x z A1200 nic nie da bo Ami nie będzie wykrywała wtedy kontrolera SCSI na płycie głównej.
3) Jeżeli chcemy użyć karty z 040 (którą ROM 2.04 obsługuje) np A3640 to musimy wymienić układy DMAC i Ramsey.
Domyślnie są DMAC-02 i Ramsey-04. Nie obsługują one procesorów 040 gdy jest obecna pamięć FAST na płycie głównej. (Problem jest trochę bardziej skomplikowany, tu przedstawiam go skrótowo. Jeżeli ktoś chce znać bardziej szczegółowe informacje to zapraszam na priv.)
Trzeba mieć DMAC-04 i Ramsey-07 - Trzeba je koniecznie zawsze wymieniać parami tzn DMAC-2 współpracuje tylko z Ramsey-4
Do tego w A3000 zadziała tylko wersja 3.1 lub 3.2 karty A3640. Wcześniejsze wogóle nie działają.
Problem z DMAC+Ramsey znika jeżeli wymieni się ROM na 3.1 i zastosuje procesor 060
4) Buster w A3000T to 07. Nie obsługuje on WOGÓLE ZorroIII DMA. Pracują one w trybie ZorroII.
Chcąc użyć jakiejś karty ZorroIII trzeba go wymienić na wersję 11 lub w najgorszym wypadku 09 ( z 09 są problemy z niektórymi kartami).

Dodatkowo w A3000 Desktop brak jest na złączu procesora sygnału INT_2, przez co NIE można użyć kontrolerów SCSI znajdujących się na kartach procesora.
Żeby temu zaradzić trzeba zrobić obejście i doprowadzić ten sygnał do złącza.

Nie należy też zapominać o baterii, która może się wylać, a więc należy ją wylutować i najlepiej wlutować podstawkę pod baterię CR2032.

Do tego należy wiedzieć, że wbudowany układ Amber (flicker-fixer) daje ZA MAŁĄ częstotliwość dla współczesnych monitorów LCD. Także na dzisiejszym LCD i tak z niego nie skorzystamy.
Można go używać tylko z CTR.
To że na aukcji jest obraz z monitora LCD sugeruje, że sprzedający miał wielkie szczęście znaleźć działający monitor lub obraz jest puszczony przez inne wyjście.

Należy też wiedzieć, że SCSI wbudowane w A3000 to najwolniejsza wersja (SCSI-2) dająca tylko max 5MB/s. W praktyce jest to ok 3MB/s czyli niewiele więcej od wbudowanego w A600/A1200/A4000 IDE gdzie mamy 2,5MB/s
Nie należy tego mylić ze stosowanymi w kartach turbo do A1200/A4000 czy też na płycie głównej A4000T kontrolerami Fast-SCSI2 mającymi maksymalny transfer 2x większy czyli 10MB/s

Co do rzadkości tego komputera to też nie przesadzajmy.
W samej Warszawie są co najmniej 3 Amigi 3000 Tower. Oprócz sprzedającego na allegro taką Ami posiadają ludzie znani jako AS oraz amigafan. Obaj mają do nich karty CSPPC z 604e233MHz oraz 060/50MHz.

Czyli podsumowując - Amiga prezentowana na allegro jest w mojej opinii warta max 1500zł. Jeżeli ma ROM 3.1 i wymieniony układ SCSI i Buster to max 2000zł.
[#20] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@Dorian3d, post #18

Może i "nie ma nic", ale sama w sobie jest sprzętem, który na kamieniu nie rośnie. Każda A3000 warta jest każdych pieniędzy
Powiadasz, że max 1000 zeta. Hm. 1000 zeta, to się płaci za dobrze utrzymaną A1200 tower z blizzardem 060, jakimś tam twardym dyskiem, prockiem 030 i nic więcej. Przy A3000 trzeba brać pod uwagę fakt, że mało tych, naprawdę cudownych maszyn na rynku.

Z szacunkiem
Des
Ps. No jak mówisz, że najwyżej 1000 złotych za A3000, to na ile mógłbym wycenic swoją A1200, kick 3.1, procesor 060/50 Mhz, 64 mega ramu, karta CF 2 giga, oryginalna mysz, dwa sprawne dżoje, sporo LEGALNEGO softu? Sprawna pod każdym względem, idealnie utrzymana, nawet stacja miękkich dysków, od Mikronika, "gęsta", chodzi jak burza.

[#21] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@amigowiec0, post #19

No to polemika z Tobą jest bez sensu. Skoro masz, od wielu lat na niej pracujesz, znasz tajniki A3000, to wiesz, co piszesz/mówisz.
I przyjmuję bez zastrzeżeń Twoją opinię.
Z jednym bym tylko polemizował - powiadasz, że - "Co do rzadkości tego komputera to też nie przesadzajmy". Heh, nie wmówisz mi, że A3000 równie popularna, co np. A2000. Mało tych Trzytysiączek, nie poniewierają się po aukcjach i ogłoszeniach rozmaitych. To nie 1200, którą i Commodore, i Escom tłukły w ilościach masowych.

Z szacunkiem
Des
Ps. Tak czy owak - A3000 to chyba dla kolekcjonera najbardziej kultowy komp. No, najwyżej przebija ją A3000+, ktora nie była produkowana seryjnie i jest smakołykiem wręcz niebywałym.

[#22] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@amigowiec0, post #19

W Polsce jest mało na Niemieckim forum
. Amig A3000 Desktop można kupić od 100 do 300 E zależy co ma
Takie oferty są 3 lub 4 w miesiącu



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2009 18:29:10
[#23] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@amigowiec0, post #19

Brawo! Link do Twojego posta należy zachować, żeby przy następnych OT typu "co jest lepsiejsze - mrówka czy parówka" wklejać i kończyć jak wujek - Staszek, mistrz ciętej riposty ;)
[#24] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@amigowiec0, post #19

Faktycznie przy Amidze 3000 jest trochę problemów, gdyż kiedy została wypuszczona na rynek, to nie było jeszcze procesorów 68060. Ale nie do końca jest tak jak piszesz, gdyż:
1. Amiga 3000 T jest najrzadszą Amigą na rynku. To że mam ją ja i Amigafan, to nie znaczy, że jest ich dużo. Ja na nią polowałem kilka lat, a Amigafan miał szczęście;
2. kości, które trzeba wymienić nie dotyczą Towerki, gdyż ona ma nowsze wersje układów;
3. na bazie właśnie Amigi 3000 T oparto się przy projektowaniu A 4000;
4. wiele problemów znika jak się ma ROM 3.1, a ta w sprzedaży właśnie taki ma;
5. brak na złączu procesora sygnału INT_2 (potrzeba dolutować kabelek) dotyczy kart turbo z procesorami PPC jeśli chce się używać SCSI na płycie głównej, ale kto je stosuje, gdy ma UWSCSI na karcie. Ponadto ten problem nie dotyczy Amigi 3000T. U mnie działą bez przeróbki;
6. faktycznie należy wymienić SuperBuster na wersję 11, ale u mnie koszt tej kości wyniósł ponad 100 zł, a więc nie jest to takie uciążliwe;
7. nie ma problemów z monitorami LCD w wersji Tower Amigi 3000, gdyż ma lepszy flickerfixer niż desktop i daje on odświerzanie 60Hz. U mnie nie ma najmniejszego problemu z obrazem na LCD i nie jest to zwykły przpadek;
8. SCSI z płyty głównej nie jest rewelacją, ale jest to solidny i bezawaryjny sterownik. A wystarczy podłączyć conajmniej 2 dyski twarde i CD i mocno poużywać, a wtedy możemu porównać analogicznie do IDE w Amidze 4000.
9. bateria to ten sam problem co w Amidze 4000, ale ta na aukcji ma wymienioną na nową.
10. u mnie płyta główna jest w pełni obsadzona pamięcią (2 MB CHIP + 16 MB FAST) i mam na PPC 128 MB i nie ma konfliktu, widziana jest cała pamięć. Zreszta mam wrażenie, że na 030 z płyty głównej wczytywał się szybciej obrazek 24 bitowy + karta graficzna, niż analogicznie na Amidze 4000 ta sama karta i procesor też 030. Choć nie dokkonywałem pomiarów, ale zdecydowanie szybciej się pojawiał.
10. Ogólnie Amiga 3000T jest bardzo fajnym sprzętem i jedynie czego jej brak do nowszych modeli, to kości AGA. Jedyna jeszcze jej wada to ogromny ciężar, gdyż blachy w oryginalnej obudowie chyba przekuwano z czołgu ;)

Ps. Obecnie niestety nie mogę potestować jakby ktoś coś chciał, gdyż w mojej Amisi padł zasilacz i prawdopodobnie coś jeszcze, wieć na razie jest w serwisie. Ale po powrocie zapraszam do pytań i testów.



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2009 22:47:20
[#25] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@Azzorek, post #9

...Blizzarda 68060/50 SCSI kit 256MB RAM , książeczki, instrukcje, itp za 1600zł...

...

...nie wydałbym tyle pieniędzy na Amigę, a to dlatego, że ich tyle nie mam...
...brak większych zobowiązań finansowych (kredyty bankowe) to bym sobie pewnie kupił taką Amigę...


Każdy rządzi się jak umie, ale 1600zł to lekka przesada za dopałkę; i do tego mając zobowiązania kresytowe i rodzine na głowie. Zona Cie nie wywaliła z domu czy do dziś nie wie że dopałke kupiłeś? ;)


A wracając do A3000 z aukcji... Chyba gościa - że tak powiem - pogięło :D . Ludzie to już nie mają hamulców psychicznych wystawiając się na pośmiewisko światka Amigowego. Wstyd.
[#26] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@Des, post #20

Każda A3000 warta jest każdych pieniędzy

Mam A300 za pwiedzmy... 12.000zł ( ;) ). Goła, pusta itp. Ogólnie "do bani". Chcesz kupic? Chętnie sprzedam. W końcu "Każda A3000 warta jest każdych pieniędzy" :P
Nie przesadzajmy kolego, nie przesadzajmy :)



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2009 22:55:05
[#27] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@AlaN, post #26

true true...

[#28] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@AlaN, post #25

Każdy rządzi się jak umie, ale 1600zł to lekka przesada za dopałkę; i do tego mając zobowiązania kresytowe i rodzine na głowie. Zona Cie nie wywaliła z domu czy do dziś nie wie że dopałke kupiłeś?

Na 60-tkę polowałem 3 lata. Trzy lata to 36 miesięcy. Jak podzieli się 1600zł przez 36 miesięcy wychodzi około 44,44zł na miesiąc. To chyba nie dużo? Poza tym całą pensję (nie małą) oddaję żonie, więc chyba krzywdy nie ma. W dopałkę zainwestowałem z premii, a premia ma to do siebie, że raz jest a raz jej nie ma. Poza tym wychodzę z założenia, że facet musi czasem sobie sprawić jakiś prezent, żeby nie odnosił wrażenia, że zapiernicza jak wół i de facto nic z tego nie ma. To daje bodziec do dalszych działań i energię do życia.

[#29] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@AS, post #24

@AS

Zgadzam się z Tobą ale tylko częściowo.

1) Najrzadszym modelem na rynku jest moim zdaniem A4000 desktop z płytą główną w wersji D. Różni się ona znacząco od najczęściej spotykanej wersji B - m.in. ma 2MB chip wlutowane na płytę jak w A4000T a nie w postaci miejsca na kostkę simm jak w popularnej wersji B. Do tego posiada jak w A3000 procesor 030/25 wlutowany na płytę. W wersji 040 miejsce lutownicze jest pozostawione puste, dokładnie jak w A3000T-040. Wersja D ma też, podobnie jak A4000Tower standardową baterię CR2032. Z tego co wiem taką Amigę posiada w Polsce tylko kmilota.
Swego czasu widziałem jeszcze jedną, ale nie wiem czy obecnie jest ona jeszcze w Polsce.

2) Nie zgadza się. Towerka ma rówież DMAC-2 i Ramsey-4.
Jedyną Amigą posiadającą DMAC-4 i Ramsey-7 jest A3000T-040 czyli Amiga firmowo dostarczana z 040/25MHz w postaci karty A3640.
Dodanie tej kary wymusiło na konstruktorach opracowanie właśnie nowych układów działających z procesorami 040. Dodatkową różnicą tej wersji Amigi w stosunku do standardowej A3000Tower jest to, że NIE MA ona procesora 030 i koprocesora na płycie głównej. Czyli jest jak A4000 gdzie procesora nie ma na płycie.

3) Zgadza się. Na bazie tego komputra opracowano nowszy i lepszy. Ostatecznie wszystkie błędy A3000 usunięto w A4000Tower, dodając szybsze SCSI, DMA ze SCSI puszczono przez Buster(-11) eliminując układ DMAC, zamontowano Ramsey-7, dodatkowo zamontowano IDE, baterię zmieniono na CR2032 eliminując zagrożenie wycieku.

4) Zgadza się. ROM 3.1 eliminuje wiele problemów. Ale najpierw trzeba go zdobyć. Nie każda A3000 ma już wymieniony ROM. Pisałem ogólnie, nie tylko w kontekście oferowanej na allegro Amigi.

5) Brak sygnału INT_2 dotyczy KAŻDEJ karty ze SCSI. Niezależnie czy CS czy Apollo czy jaiejkolwiek innej. Sygnał ten jest konieczny do prawidłowego działania SCSI na kartach procesora.
Tak jak napisałem problem jest w A3000 dektop - konstruktorzy celowo nie dali tam tego sygnału. A3000 Tower już go ma.

6) Zgadza się, że Buster11 można obecnie kupić bez żadych problemów na niemieckim ebay za 100zł razem z wysyłką. Niemniej ta sytuacja może się zmienić.

7) U mnie A3000 dektop daje za słaby obraz żeby go złapał LCD (NEC). Jeżeli tower daje inny obraz to OK, chociaż ciężko mi znaleźć na to wytłumaczenie bo w obu jest dokładnie ten sam model układu Amber.

8 ) Być może nawet nie wiesz, że masz wymieniony SCSI na wersję -08.
Standardowej wersji -04 chipu Western Digital 33C93A nie da się używać przy więcej niż jedym urządzeniu. Nie można też podłączyć jednocześnie urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego.
Nie jest to błąd samej Amigi a konstrukcji układu w tej wersji.
Standardowo ten układ, nawet w starszych wersja -03 lub -02 był używany np. w kontrolerach dla A500/A2000 - chociażby A590 czy A2091. Używało się tam tylko dysku czyli jednego urządzenia a więc ta wersja spisywała się znakomicie i nie trzeba było jej wymieniać. W A3000 dektop domyślnie wewnętrznie jest miejsce też tylko dla jednego urządzenia SCSI (dysku) i też zastosowano wersję -04 układu.
Kontrolery takie jak A2091 posiadają też układ DMAC zapewniający DMA dla SCSI.
Generalnie SCSI w A3000 to wbydowana na w płytę główną karta A2091.
Tak samo jak SCSI w A4000Tower to wbudowana w płytę główną karta A4091. W tej ostatniej DMA puszczono przez Buster, który dla tej karty musi być w wersji 11, dlatego wszystkie A4000Tower mają Buster-11.

9) Problem z baterią jest w A4000 dektop ale już nie w A4000 Tower, która ma standaradową baterię CR2032.

10) Jak pisałem, konfliktu nie ma gdy zastosujesz połączenie ROM 3.1 + karta z 060. Spróbuj ze standardowym ROMem 2.04 + karta z 040.
Właśnie ten konflikt był przyczyną opracowania DMAC-04 i Ramsey-7

11) Nie zaprzeczam, że A3000 jest fajna. Jednak najlepszą Amigą, gdzie konstruktorzy wyeliminowali wszystkie problemy jakie miała A3000Tower i jednocześnie unowocześnili ją o 2x szybszy SCSI i dodali IDE jest A4000 Tower.



Ostatnia modyfikacja: 05.06.2009 01:59:53
[#30] Re: Amiga 3000 – goła wesoła za 3,5 tys

@amigowiec0, post #29

1. Hmmm, z tym SCSI to muszę sprawdzić u siebie jaką posiadam wersję, gdyż u mnie jest podłączony i dysk i CD i wszystko działa bez najmniejszych problemów. Nawet z procesorem 030, który jest na płycie. Możliwe, że wcześniejszy właściciel to poprawił, ale jak moja Amiga 3000T wróci z serwisu to sprawdzę, gdyż sam jestem ciekawy. Natomiast czytałem, że jest ten problem w desktopie i tu byłem bardzo zdziwiony, gdyż oprócz miejsca na dysk w środku, jest wyprowadzone złącze SCSI na zewnątrz. No i praktycznie od początku wielu użytkowników podłączało tu skanery, cd-romy, czy macierze dyskowe - amiga 3000 była profesjonalnym sprzętem. Pamiętam jak kiedyś na e-bayu ktoś wystawił A3000 desktop z zewnętrznymi 3 dyskami SCSI i wszystko chodziło ładnie.;
2. Co do DMAC i Ramsey to możliwe, że nie zauważyłem tego problemu, gdyż posiadam Rom 3.1 i kartę PPC z 060;
3. Amiga 3000T ma poprawione kilka błędów względem desktopa, np. sygnał INT_2. Ma też poprawiony flickerfixer - już kiedyś czytałem, że desktopowy ma odświeżanie 50Hz, a w Towerce jest 60Hz. W każdym razie u mnie bez problemu uzyskuję obraz na monitrze LCD. Miałem kiedyś desktopa i na monitorze CRT był gorszy obraz (bardziej migał) niż mam z Towerki;
4. No najrzadszym modelem jest Amiga 3000+ :), ale Amig 3000T jest też bardzo mało. Ja wiem o 6 sztukach w Polsce. Możliwe, że jeszcze jest kilka sztuk, ale ogólnie jest ich bardzo mało. A jeszcze w oryginalnej obudowie już prawie nie ma.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem