[#1] Problem z transferem PC - Amiga
Witam. Mam taki problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Posiadam Amigę 500, zlutowałem sobie kabel null-modem, używam programu ADF sender terminal (wszystko wg. opisu z tej strony). Połączenie między komputerami jest, pliki mogę przenosić z PC np; do ram-u w Amidze. Niestety pliki .adf nie chcą się przerzucać, dwa razy mi się udało z tym, że tak nagrana dyskietka na Amidze nie "odpala" podczas zapisu cylindra nr 79 wyskakuje błąd. W większości przypadków nagrywanie .adf w ogóle nie startuje. W Shellu dostaje komunikat "Error: ADF file too short?". Pliki mają właściwy rozmiar. Próbowałem z różnymi obrazami adf i żadnych konkretnych rezultatów. Mam Workbench 1.3.3. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Z góry dziękuję.
[#2] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #1

A ile masz pamięci RAM? Powineneś mieć minimum 2MB. Jak jest za mało pamięci to może w trakcie transferu ucina ADFy bo nie ma gdzie ich składować.

[#3] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@silverbud, post #2

Tzn, ten sposób jest właśnie na sprzęt z małą ilością Ram-u - mam 1 MB, transfer teoretycznie musi się odbywać "w locie" z PC prosto na stacje w Amidze.
[#4] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #3

Czasem wystarczy niewielki błąd przy transferze i ADFy sa do wywalenia.

Osobiście nie znam tej metody zapisu w locie, generalnie A500+1MB przy nagrywaniu ADFów stanowi powazny problem. RZuć okiem na artykuł w zakładce Amiga FAQ może coś pomoże

[#5] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@silverbud, post #4

Ten sposób poznałem tutaj: http://www.ppa.pl/artykul-Amiga..PC.Przenoszenie.danych.2-2_16_1118.html

Na screenach widać nawet, że to Amiga z 1 MB.
Z innego źródła (co prawda z serwisu aukcyjnego) wiem, że wystarczy Amiga z 512 kB do takiego przeniesienia prosto na dyskietkę.



Ostatnia modyfikacja: 28.07.2009 20:04:50
[#6] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #5

przenoszenie w locie?. jak najbardziej robiłem tak setki (dosłownie) z tym że używałem Amiga Explorera i nie miałem żadnych problemów z przeniesieniem adf-ów na dyskietki.. i wszystko właśnie na A500 z 1MB..
[#7] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@AdamZeku, post #6

Dwa najczęściej pojawiające się problemy. Pierwszy, który zazwyczaj występuje:
http://img512.imageshack.us/img512/8573/snape4200907290015031.jpg

gdy za, którymś razem się niby uda pojawia się taki oto komunikat pod koniec nagrywania:
http://img233.imageshack.us/img233/6388/snapunknown200907282357.jpg



Ostatnia modyfikacja: 29.07.2009 00:21:30
[#8] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #7

Tez to miałem. Masz źle ustawione parametry transmisji danych. Długgggo kombinowałem co jest nie tak. Byłem na bank pewny, że wszystko jest ok a się okazało przypadkiem ze ja miałem źle ustawione parametry transmisji. Choć głowę dawałem sobie uciąć, że było ok jednak nie było :(


Inna przyczyna mogą być walnięte dyskietki.pliki adf.


Ja tym sposobem nagrywałem pliki na Amidze wyposażonej w 512kb ramu. Działo ok choć wolno.



Benedykt Dziubałtowski

[#9] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #1

Od strony PC:
1. W ADF Sender Terminal zmień Baudrate na: 9600
2. Naciśnij [Windows] + [Pause / Break], przejdź do zakładki Sprzęt i wybierz [Menedżer urządzeń].
3. Znajdź w nim Port komunikacyjny (COM1)/(COM2) itp. i w jego ustawieniach zmień szybkość (liczba bitów na sekundę) na 9600 a nast. w ustawieniach zaawansowanych zmniejsz bufory (odbioru i transmisji) na 1.

Od strony Amigi:
1. W preferencjach Seriala zmień Baud Rate na 9600.

Jeżeli po tych zabiegach ADF zaczną się nagrywać, to masz za długi lub nieprawidłowo ekranowany kabel. Jeżeli ADFy nadal nie będą się prawidłowo nagrywać, to albo kabel jest uszkodzony (zimny lut na linii), albo port COM w PC to "atrapa" nie obsługująca w pełni standardu transmisji.

[#10] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@APC74, post #9

o APC74 zmienil avatarek :) a taki fajny dragon byl :P

[#11] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@HOŁDYS, post #10

Dragon powróci w sierpniu.

[#12] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@APC74, post #11

Klatkę mu sprzątają? Ten dragonik faktycznie był fajny. Taki czerwony.



Benedykt Dziubałtowski

[#13] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Benedykt Dziubałtowski, post #12

Wyjechał na wakacje. ;)
Ale jak widać, ma oko na wszystko... :D



Ostatnia modyfikacja: 29.07.2009 10:39:39
[#14] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@APC74, post #13

APC74 zrobiłem wg. wskazówek ale niestety nadal to samo. Kabel jest raczej w porządku bo mogę przesyłać pliki do ramu, sprawdziłem też pin po pinie czy przewodzi jest OK. Na stronie ADF sender terminal wyczytałem, że winę może ponosić sterownik serial.device w Workbench. Niestety nie wiem jak sprawdzić wersję sterownika. Może mi ktoś napisać jak to zrobić?



Ostatnia modyfikacja: 29.07.2009 12:57:50
[#15] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #14

Uruchamiasz Shell i wpisujesz w nim:

version serial.device

http://www.apc74.ppa.pl/T/serial.png



Ostatnia modyfikacja: 29.07.2009 13:18:04
[#16] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@APC74, post #15

OK mam tą samą wersję co Ty. Wg. twórcy ADF terminal z tą wersją są właśnie takie problemy, lecz jednak u Ciebie działa. Czyli wina może faktycznie leżeć po stronie portu COM. Uruchomię starego Pentium I z win95 i zobaczę jak on sobie poradzi. Teraz próbowałem to przesyłać z laptopa z win98. A komputer z którego piszę teraz ma Linuxa i ADF sender term. przez wine średnio daje radę z obsługą COM.
Może jeszcze zacytuję FAQ:
"Q: While transferring an adf file you get the following error message: ADF too short?
A: This can be caused by older versions of serial.device. Try a different version of it. Click here to get one. If possible, the usage of Workbench 1.3.3, 2.0 or higher is recommended because they contain reliable versions of serial.device."

oraz:

"Problems have been reported with the following versions:

V 34.12 (27 Mar 1989)"



Ostatnia modyfikacja: 29.07.2009 15:29:36
[#17] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #16

Wyciągasz pochopne wnioski :)
To był zrzut ekranu z WinUAE...

Jeżeli na stronie programu piszą, że z tą wersją serial.device ma on problemy, to spróbuj nowszej. W dotychczasowym moich bojach z połączeniami za pomocą kabla null modem nigdy nie miałem problemów z Ami - to PC albo wadliwy kabel zawsze stwarzały problemy. Jednak, jeżeli autor ADF Terminala twierdzi, że Amigowy serial.device w jakiejś konkretnej wersji może sprawiać problemy, to chyba wie co pisze... :D

[#18] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #16

Pod linuchem wystarczy wysłać ADFa dzięki 'cat plik.adf >/dev/ttyS0' poprzednio ustawiając odpowiednio parametry dla ttyS0 (chyba to się robi przy pomocy setserial).
[#19] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #1

A może - tak sobie strzelam, ze stacją dysków w Amidze coś jest niehalo? Robilem kiedyś dokładnie tak, jak Ty, na identycznym praktycznie sprzęcie, z tą samą wersją serial.device, z 1mb ramu. I nigdy żadnego problemu. A przyznaję, że nie jestem zbyt biegły w taki klocki, jak lutowanie samodzielne kabli et ceatera.
Masz możliwość sprawdzenia z innym napędem FDD?

Z szacunkiem
Des



Ostatnia modyfikacja: 29.07.2009 18:15:29
[#20] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Des, post #19

OK no to po kolei:

Podmieniłem serial.device na wersje ze strony ADF sender terminal, niestety spowodowało to, że serial.device nie działa jak należy. W momencie gdy chciałem go użyć wyskoczył error.

Wymiana PC z Linuksem - Amiga, to wyższa szkoła jazdy, nie umiem ustawić takiego samego transferu na Linuksie bo nie ma takiego w opcjach do wyboru (!) albo ja czegoś nie rozumiem (co jest bardzo prawdopodobne).

Stacja w Amidze wydaje się dobra, ponieważ np: przed chwilą wykonałem kopie Workbencha bez żadnych problemów.

Szperając po sieci na innej stronie znalazłem, że ktoś miał identyczny problem i co zwróciło moją uwagę, że też wykonał kabel własnoręcznie. Dlatego zacząłem drążyć w tym kierunku. Zauważyłem, że inny kabel null-modem który posiadam (firmowy) 9pin-9pin ma nie podłączony styk "1", natomiast na schemacie polecono mi go zmostkować ze stykiem "6". I tu nasuwa się moje pytanie: czy aby ten schemat jest na 100 % poprawny i czy ktoś używał kabla własnoręcznie lutowanego wg. tego schematu: http://www.amigaforever.com/gfx/null-modem/wiring_9-25.gif

Choć może też w złym kierunku "drążę" bo jednak transfer PC to ram działa bezbłędnie...

Jeszcze jedno małe pytanko: Może jest jakiś inny program tego typu? Próbowałem Amiga Explorer (pobrałem wersje demo) ale się "spluł", że nie może odnaleźć "Ami. expl." po stronie Amigi.



Ostatnia modyfikacja: 29.07.2009 19:18:48
[#21] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #20

Mam identyczny kabel. Wykonany własnoręcznie. Dam sobie głowę urwać, że tak mają być te piny podłączone.

Z szacunkiem
Des
Ps. Jeśli ja, manualna niedojda, swoimi mocno lewymi łapskami i zabytkową lutownicą zmajstrowalem, to już nie ma mozliwości, żeby ktoś zrobił to gorzej, niż ja. A działało. Zatem nie w kablu szukaj źródła problemu.



Ostatnia modyfikacja: 29.07.2009 19:54:10
[#22] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Des, post #21

No to odwołuję, schemat w takim razie jest dobry.
[#23] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #22

Schemat jest idealny, bez zarzutu.
Konsultowalem ze znacznie mądrzejszymi ode mnie. Potwierdzają.
I cały czas sugerują, że coś może być na rzeczy z FDD. To, że działa spox pod WB 1.3.3, to jeszcze nie znaczy, że jest całkowicie sprawna. W czasie intensywnej pracy (nagrywanie "w locie" transferowanych danych) może się gubić. Sprawdź z inną.
Wiesz, tu jest masa takich akcji a' la "Archiwum X". Że niby wszystko jest okejos, kabel okejos, sterowniki i tak dalej. A mimo to, jakiś gnom zlośliwy coś blokuje. I to może być wszystko, jakaś nietypowa rewizja płyty głównej, jakiś paproch gdzieś ukryty w FDD, no cokolwiek.
Trzeba po kolei wykluczać - zatem podepnij do Ami inną stację i zobacz, co wtedy.


Z szacunkiem
Des

[#24] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Fonitran, post #20

Ja dorzucę swoje pięć groszy odnośnie kabla. Mam zamiar zrobić kabelek tak jak jest tutaj http://www.nullmodem.com/NullModem.htm. Stronka jest o tyle dobra, że jest tam jeszcze kilka innych rodzai kabli. Może komuś się przyda:D.

Tomek

[#25] Re: Problem z transferem PC - Amiga

@Tomski, post #24

Stację wykluczałem bo nie było teraz żadnych problemów, formatowała i nagrywała, lecz faktem jest, że Amiga stała prawie 10 lat nie używana. Samo uruchomienie to już był problem bo musiałem się pobawić zasilaczem i lutownicą, więc posłucham mądrzejszych i przyjrzę się bliżej stacji dyskietek. Niestety nie mam możliwości podłączenia innej ponieważ takowej nie posiadam (no chyba, że od PC). Przeczyszczę tą, która jest i ogólnie cały komputer, przyda mu się to.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem